06 липня 2010 року №10014/09/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Олендера І.Я., Каралюса В.М.
при секретарі судового засідання: Неміш О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Золочівської РДА на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19.01.2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Золочівської РДА про стягнення невиплаченої разової грошової щорічної допомоги,-
встановила:
У жовтні 2008 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до управління праці та соціального захисту населення Волочиської РДА про стягнення разової щорічної грошової допомоги інваліду війни 1 групи.
Позивачка свої позовні вимоги мотивувала тим, що вона являється учасником війни, що підтверджується відповідним посвідченням.
Просила постановити рішення, яким стягнути з відповідача недоплачену їй разову щорічну допомогу як учаснику війни в порядку передбаченому ст.14 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оскільки виплату в розмірі передбаченому законами про державний бюджет на відповідні роки вважає проведеною в заниженому розмірі всупереч Конституції України та спеціальному закону. Просила позов задоволити, стягнути недоплачену суму за 2005-2007 роки.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 19.01.2009 року позов задоволено частково. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Золочівської РДА виплатити ОСОБА_1 недоплачену частину щорічної разової грошової допомоги як учаснику війни до 05 травня 2007 р. в розмірі 1175,18 грн.
Суддя 1 інст. Шинкар Т.І. Ряд.стат.звіту №2. 31.2 Суддя доповідач - Улицький В.З. Справа №2а-5631/08/1370 №10014/09/9104.doc
Постанову суду оскаржило управління праці та соціального захисту населення Золочівської РДА. Вважає, що оскаржувана постанова є незаконною, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Зокрема вимоги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції були недостатньо досліджені докази та обставини справи, рішення постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що виключно законами про державний бюджет визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків (ст.95 Конституції України) та щорічно затверджуються асигнування для головних розпорядників коштів. Головним розпорядником коштів для виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» є Міністерство праці та соціального захисту населення України.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу апелянта слід задоволити з наступних підстав.
Згідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 17 вищевказаного Закону фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів. З огляду на викладене правовідносини, які виникають при призначені та виплаті вищевказаних допомог є бюджетними відносинами.
З метою реалізації зазначеної бюджетної програми Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 18 лютого 2004 року №177, якою встановив, що щороку до 10 квітня виділення коштів Міністерству праці та соціальної політики України для виплати разової і ротової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», здійснюється у розмірах, установлених законом про Державний бюджет на відповідний рік.
Так, відповідно до ч.2 ст.95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються видатки на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. За цим конституційним приписом у разі якщо застосування пільг, компенсацій та гарантій для певних категорій громадян, у тому числі виплата грошової допомоги для учасників бойових дій, потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, його обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим законом, крім закону про Державний бюджет України.
Відповідачі не мають повноважень на самостійне визначення розміру грошової допомоги, яка виплачується до 5-го травня, оскільки, згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На час виплати щорічної разової грошової допомоги, позивачу, розмір такої виплати був встановлений Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», що додатково, поряд з нормами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» регулював відносини з виплати зазначеної допомоги і такі норми на час виплати не були ні відмінені, ні визнані неконституційними.
За наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах повинні застосовуватись положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції помилково вирішив питання, щодо зобов'язання виплатити допомогу за 2007 рік, оскільки згідно ч.2 ст.152 Конституції України закони, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність. Тобто положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким було встановлено виплату щорічної разової грошової допомоги не мають зворотної дії в часі. Таким чином, на момент виплати позивачу допомоги, діяла норма Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яка була чинною.
Таким чином, при вирішенні справ про стягнення недоплачених сум щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня слід керуватися нормами законів, які були чинними на момент проведення таких виплат. Рішення Конституційного суду України у справі № 1-29/2007 від 09.07.2007 р. зворотної дії в часі не має, а тому виплачена позивачу допомога перерахунку не підлягає.
Судом першої інстанції не враховано, що зазначена допомога є разовою, тобто виплачується щорічно виключно до 5 травня і чинним законодавством України не передбачена можливість повторних виплат чи доплат даних допомог при подальшій зміні їх розміру.
Те саме стосується виплат за 2005, 2006 роки, оскільки такі здійснювалися у відповідності до вимог Законів України Про державні бюджети на 2005, 2006 роки, які були чинні на момент вчинення виплат.
Враховуючи вказане, суд першої інстанції приймаючи оскаржувану постанову порушив норми матеріального та процесуального права і неповно з'ясував обставини які мають значення для справи. Наведене призвело до неправильного вирішення справи, що в силу ст. 202 КАС України, є підставою для скасування оскаржуваної постанови та прийняття нового рішення, про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів -
постановила:
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Золочівської РДА задоволити. Скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19.01.2009 року у справі №2а-5631/08/1370 та прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
На постанову протягом двох місяців може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Верховного суду України в порядку цивільного судочинства.
В. Улицький
І. Олендер
В. Каралюс
Головуючий:
Судді: