Постанова від 17.01.2024 по справі 759/17678/22

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 759/17678/22 Головуючий у 1 інстанції Ключник А.С.

Провадження №22-ц/824/4371/2024 Головуючий у 2 інстанції Таргоній Д.О.

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 січня 2024 року Київський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

судді-доповідача Таргоній Д.О.,

суддів: Голуб С.А., Слюсар Т.А..,

за участі секретаря Спис Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві цивільну справу за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - адвоката Бузанова Дмитра Вікторовича на рішення Святошинського районного суду м. Києва від 13 грудня 2022 року у справі за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 подану їх представником - адвокатом Корнієнком А.А., заінтересована особа: Святошинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження дитини, -

УСТАНОВИВ:

У грудні 2022 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з заявою у якій просили:

- встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у м. Сімферополь, АР Крим, Україна, а також встановити дані про її батьків: мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України;

- встановити факт народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у м. Сімферополь, АР Крим, Україна, а також встановити дані про її батьків: мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.

Підставою для звернення до суду із заявою про встановлення факту зазначають необхідність подальшої реєстрації факту народження дітей в органах державної реєстрації актів цивільного стану з отриманням відповідного свідоцтва, оскільки, факт народження дітей відбувся на тимчасово окупованій території України.

Рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 13 грудня 2022 року заяву задоволено частково.

Встановлено факт народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - дитини жіночої статі - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Сімферополь, АР Крим, Україна, для проведення державної реєстрації народження дитини у відповідних органах реєстрації актів цивільного стану України.

Встановлено факт народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - дитини чоловічої статі - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 у м. Сімферополь, АР Крим, Україна, для проведення державної реєстрації народження дитини у відповідних органах реєстрації актів цивільного стану України.

Зазначено дані про батьків: мати - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.

У задоволенні іншої частини вимог заяви - відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, представник заявників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - адвокат Бузанов Д.В. звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове судове рішення, яким задовольнити заяву про встановлення факту народження дітей повністю.

В доводах апеляційної скарги зазначає, що помилковим є висновок суду про відсутність правових підстав для задоволення вимог заявників в частині внесення відомостей як про матір дітей - ОСОБА_1 , оскільки такі обставини не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи та не підтверджені жодними доказами.

Апелянт вважає таке обгрунтування відмови суду помилковим, оскільки той факт, що судом не визначено належність до громадянства України матері дітей, факт народження яких було встановлено судом, та не визначення прізвища заявника, як зазначено в паспорті громадянина України - ОСОБА_6 , впливає на можливість реалізації судового рішення, так як ОСОБА_1 є громадянкою України, має паспорт громадянина України, шлюб, який був підставою для зміни прізвища та обміну паспорта, нею відповідно до законодавства України не укладався.

Вважає, що додані до заяви докази надавали суду можливість пересвідчитись у тому, що прізвище заявника згідно паспорту громадянина України - ОСОБА_6 , інших доказів, які дають підстави для зміни прізвища, в матеріалах справи відсутні, вимоги про визнання факту реєстрації шлюбу, внаслідок якого змінилось прізвище ОСОБА_7 в заяві немає.

У судовому засіданні представник заявників - адвокат Бузанов Д.В. підтримав апеляційну скаргу, посилаючись на викладені у ній доводи, просив її задовольнити.

Заінтересована особа: Святошинський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) свого представника для участі у судовому засіданні не направив, надіславши на адресу апеляційного суду заяву про розгляд справи без представника відділу.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника заявників, перевіривши законність і обґрунтованість ухваленого рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається та встановлено судом першої інстанції, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 у місті Сімферополь, АР Крим, Україна, народила дитину жіночої статі ОСОБА_3 . Батько дитини - ОСОБА_2 , про що зазначено у свідоцтві про народження серії НОМЕР_1 .

Окрім того, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 у місті Сімферополь, АР Крим, Україна, народила дитину чоловічої статі ОСОБА_4 . Батько дитини - ОСОБА_2 , про що зазначено у свідоцтві про народження серії НОМЕР_2 .

Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що заявники мають право на звернення до суду з заявою відповідно до приписів ч. 1 ст. 317 ЦПК України, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.

Відмовляючи в задоволенні вимог в частині внесення відомостей про ОСОБА_1 , як про матір дітей, суд виходив із того, що дані обставини не знайшли свого підтвердження в процесі розгляду справи судом та не підтверджені жодними доказами, оскільки згідно документів, поданих заявниками до суду, зокрема у свідоцтвах про народження міститься інформація про матір - ОСОБА_5 .

Колегія суддів апеляційного суду не може в повній мірі погодитись із такими висновками суду першої інстанції, оскільки вирішуючи питання за заявою про встановлення факту, суд фактично вийшов за межі заявлених вимог.

Згідно статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку,встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до частини 1 статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України визначені статтею 317 ЦПК України (в редакції, чинній на час звернення заявника до суду та постановлення судом першої інстанції оскаржуваної ухвали), якою запроваджено спрощений порядок встановлення таких фактів.

Відповідно до частини 1 статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Частина 3 статті 317 ЦПК України передбачає, що у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Згідно з частиною 4 статті 49 ЦК України реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» Державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.

Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров 'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров 'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров 'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження (частина 4 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).

В абзаці сотому двадцять шостого пункту 8 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18 жовтня 2000 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за № 719/4940 (далі - Правила) зазначено, що державну реєстрацію народження на підставі рішення суду про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України проводить відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення суду в день надходження такого рішення в паперовій формі або будь-який відділ державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника в день отримання рішення суду у спосіб, передбачений абзацами п'ятим, шостим пункту 3 глави 1 розділу II цих Правил.

Згідно з підпунктом «в» пункту 12 глави 1 розділу III Правил у разі встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України підставою для внесення відомостей про батьків дитини є відповідне рішення суду, яким встановлені такі дані.

Частинами 2, 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Наведені положення Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» дають підстави для висновку, що документи, видані на тимчасово окупованій території України незаконними органами та їх посадовими чи службовими особами, є недійсними і не створюють правових наслідків, за винятком документів, що підтверджують, зокрема факти реєстрації шлюбу та народження.

Водночас Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правила не містять спеціальної норми права щодо порядку державної реєстрації народження на тимчасово окупованій території України відповідними органами державної реєстрації актів цивільного стану без рішення суду про встановлення такого факту, що унеможливлює встановлення факту народження та здійснення державної реєстрації народження в позасудовому порядку.

Такий висновок зроблено Верховним Судом у своїй постанові від 23 листопада 2022 року у справі № 759/7001/22 (провадження № 61-9254св22).

За змістом частини 2 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими російською федерацією з 20 лютого 2014 року.

Звертаючись в суд із заявою про встановлення факту народження дитини, заявники зазначили, що встановлення факту народження дітей на тимчасово окупованій території України необхідне для реєстрації народження дітей у державних органах реєстрації актів цивільного стану України, оскільки видані окупаційною владою документи не мають юридичної сили на території України.

Аналіз та оцінка документів, виданих органом реєстрації актів цивільного стану м. Сімферополь, дає підстави для висновку, що зазначені у них відомості об'єктивно й достовірно підтверджують факт народження дітей: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території України.

Поряд із цим, свідоцтва про народження, подані заявниками суду першої інстанції, містять записи про батька дітей- ОСОБА_2 та про матір- ОСОБА_5 .

Звертаючись до суду із заявою про встановлення факту народження дітей, заявники просили також встановити дані про батьків: мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.

Вирішуючи питання за заявою, суд першої інстанції обґрунтовано вважав, що матеріали справи не містять доказів, на підставі яких можна встановити дані про ОСОБА_1 , як про матір ОСОБА_3 , народженої ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Сіферорполь, АР Крим, та ОСОБА_4 , народженого ІНФОРМАЦІЯ_6 у м. Сімферополь, АР Крим.

В той же час, в порушення вимог частини 1 статті 13 ЦПК України, суд першої інстанції вийшов за межі заяви, зазначивши дані про матір дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не врахувавши, що таких вимог заявниками не ставилось.

Колегія суддів відхиляє, як необґрунтовані доводи апеляційної скарги про те, що ухвалюючи рішення, суд мав можливість пересвідчитись у тому, що прізвище заявника згідно паспорту громадянина України - ОСОБА_6 , зміна прізвища відбулась у зв'язку із укладенням шлюбу, державна реєстрація якого не визнається офіційними органами держави України, а тому суд міг встановити належність до громадянства України матері дітей, факт народження яких було встановлено судом, та визначити її прізвище, як зазначено в паспорті громадянина України.

Оскільки в матеріалах справи відсутні відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як про матір ОСОБА_3 , народженої ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Сіферорполь, АР Крим, та ОСОБА_4 , народженого ІНФОРМАЦІЯ_6 у м. Сімферополь, АР Крим, вимоги заяви в цій частині не можуть бути задоволені.

Поряд із цим, колегія суддів вважає неправильним часткове задоволення вимог заяви шляхом встановлення факту народження дітей із зазначенням відомостей лише про батька, оскільки проведення реєстрації народження дітей неможливе без зазначення даних про обох батьків: матір та батька.

Згідно з частиною п'ятою статті 367 ЦПК України, якщо поза увагою доводів апеляційної скарги залишилася очевидна незаконність або необґрунтованість рішення суду першої інстанції у справах окремого провадження, суд апеляційної інстанції переглядає справу в повному обсязі.

На підставі наведеного суд апеляційної інстанції доходить висновку, що рішення суду першої інстанції постановлено з порушенням вимог процесуального права, що є підставою для його скасування та відмови у задоволенні заяви з підстав не доведення заявлених вимог.

Керуючись ст. ст. 367, 374, 376, 381-384 ЦПК України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - адвоката Бузанова Дмитра Вікторовича- задовольнити частково.

Рішення Святошинського районного суду м. Києва від 13 грудня 2022 року- скасувати, ухвалити нове судове рішення.

В задоволенні заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Святошинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження дитини - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складений 25 січня 2024 року.

Суддя-доповідач Таргоній Д.О.

Судді: Голуб С.А.

Слюсар Т.А.