ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"17" січня 2024 р. справа № 300/5804/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “ІВАНО-ФРАНКІВСЬГАЗ ЗБУТ”
до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
про визнання протиправною та скасування постанови від 28.03.2023 №540,
Товариство з обмеженою відповідальністю “ІВАНО-ФРАНКІВСЬГАЗ ЗБУТ” (надалі також - позивач, ТОВ “ІВАНО-ФРАНКІВСЬГАЗ ЗБУТ”) 25.08.2023 звернулося в суд з позовною заявою до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі також - відповідач, НКРЕКП), в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.03.2023 №540 “Про накладення штрафу на Товариство з обмеженою відповідальністю “ІВАНО-ФРАНКІВСЬГАЗ ЗБУТ” за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу».
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржувана постанова прийнята на підставі необґрунтованих висновків відповідача про порушення ТОВ “ІВАНО-ФРАНКІВСЬГАЗ ЗБУТ” вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу. Зокрема, представник позивача стверджує про невідповідність висновків, викладених в акті перевірки, вимогам чинного законодавства, оскільки ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» дотримується Ліцензійних умов з постачання, інших зобов'язань, встановлених нормативно-правовими актами, які регулюють ринок природного газу. Так, на підтвердження відсутності зафіксованого в акті порушення підпункту 13 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині виконання умов (вимог) чинних Правил постачання природного газу, що затверджуються НКРЕКП, а також договорів постачання природного газу, зауважив, що ТОВ “ІВАНО-ФРАНКІВСЬГАЗ ЗБУТ” для врегулювання ситуації щодо повернення побутовим споживачам переплати за спожитий природний газ застосовує всі можливі способи інформування споживачів та забезпечення прийому заяв, однак такий процес ускладнений великою кількістю відповідних заяв, протиепідемічними заходами, введенням воєнного стану, перебоями в елетропостачанні. Також представник позивача не погодився із зафіксованим порушенням підпункту 18 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині складання звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подання її до НКРЕКП, оскільки відповідачем при зарахуванні дати отримання звіту за формою №5а за вересень 2021 року в паперовому вигляді розраховано дату отримання, а не дату відправлення. Щодо порушення підпункту 25 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, то зауважив, що на офіційному сайті ТОВ “ІВАНО-ФРАНКІВСЬГАЗ ЗБУТ” розміщено інформацію щодо дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів при наданні послуг постачання природного газу та сум виплачених компенсацій за недотримання цих стандартів. Також зауважив, що листом від 06.03.2023 №767-Сл-1435-0323 ліцензіат повідомив комісію з проведення перевірки про надання Додатку 16 за 2021 та 2022 роки до НКРЕКП та Сектору НКРЕКП у Івано-Франківській області. Також додатки 10,11,12 за III-IV квартали 2022 року та додаток 16 за 2021 та 2022 роки подано до НКРЕКП 09.03.2023 згідно супровідного листа №767-Сл-767-Сл-1705-0323 від 09.03.2023. Щодо порушення підпункту 23 пункту 2.2. глави 2 Ліцензійних умов у частині надання до НКРЕКП документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, то зазначив, у зв'язку із масовими зверненнями споживачів щодо повернення переплати за послуги постачання природного газу до постачальника природного газу, позивачем помилково було надано недостовірну інформацію щодо відсутності звернення гр. ОСОБА_1 . Однак таке звернення розглянуто та 07.02.2023 повернуто споживачу кошти в сумі 5317,14 грн. Щодо пункту 2.1 Ліцензійних умов в частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування, то представник позивача зауважив, що ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» врегульовані щодобові небаланси шляхом оформлення ТОВ «Оператор ГТС України» та направлення одностороннього акту врегулювання щодобових небалансів за 2021, 2022 роки. Окрім цього представник позивача не погодився із зафіксованим в акті перевірки порушенням пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме пункту 2 постанови НКРЕКП від 17 лютого 2021 року №254 «Про подання фінансової звітності суб'єктами господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та зауважив, що під час проведення перевірки позивачем подано до НКРЕКП квартальну фінансову звітність за 1 квартал 2021 року 23.02.2023. Також вказав на неспівмірність застосованої спірною постановою суми штрафних санкцій з кількістю та розміром порушень. Вищенаведені обставини, на переконання представника позивача, свідчать про винесення відповідачем постанови від 28.03.2023 №540 з грубим порушенням чинного законодавства, без врахування фактичних обставин, а тому така підлягає визнанню протиправною та скасуванню.
Ухвалою суду від 30.08.2023 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків (а.с.75-76).
У встановлений судом строк недоліки позовної заяви усунуто, тому ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.09.2022 відкрито провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), згідно із правилами, встановленими статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) (а.с.89-90).
Пунктом 5 резолютивної частини цієї ухвали витребувано в Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг належним чином засвідчену копію постанови про накладення штрафу №540 від 28.03.2023 та детальний її розрахунок.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на поштову адресу суду 25.09.2023 за №848/15-23 від 20.09.2023 (а.с.95-106). У відзиві представник відповідача із заявленими ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» вимогами не погодилася, вказала на їх безпідставність на необґрунтованість. Зокрема, зазначила про наявність правових підстав та відповідних повноважень для здійснення відповідачем перевірки позивача і винесення спірної постанови; про дискреційні повноваження НКРЕКП в частині накладення на суб'єкта господарювання штрафної санкції за виявлені порушення; вказала на виявлені відповідачем порушення ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» та звернула увагу на те, що позивач, будучи замовником послуг транспортування, зобов'язаний дотримуватися вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу. Вказала на безпідставність тверджень представника позивача про відсутність порушень ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ». Закрема, зазначила про обов'язок повернення споживачу суми переплати протягом п'яти днів з моменту отримання звернення, однак позивачем такі строки порушено щодо 28 споживачів. Звернула також увагу на помилковість доводів представника позивача щодо своєчасності подання звітності та зазначила, що датою подачі звітності відповідної форми є дата надходження в НКРЕКП. Наведене свідчить про наявність порушень підпункту 18 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині складання звітності, затвердженої НКРЕКП. Також вказала на наявність порушення позивачем підпункту 25 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов, оскільки перевіркою встановлено неподання інформації відповідно до додатку 16 за 2021 та 2022 роки та додатків 10,11,12,14 за III-IV квартали 2022 року. Окрім цього, зазначила про надання ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» до Сектору НКРЕКП у Івано-Франківській області недостовірної інформації щодо незвернення гр. ОСОБА_1 із заявою щодо повернення переплати за послуги постачання природного газу, що є порушенням підпункту 23 пункту 2.2. глави 2 Ліцензійних умов. Окрім цього, ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» протягом 2021-2022 років не забезпечувало своєчасної збалансованості свого портфоліо балансування та не вчиняло дій щодо вчасного збалансування свого портфоліо балансування, що свідчать про порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів. Також наголосила, що факт надання необхіжної звітності за 1 квартал 2021 у період проведення перевірки жодним чином не спростовує встановлене порушення. Враховуючи викладені у відзиві доводи та заперечення вимог позивача, представник відповідача просила позовну заяву ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» залишити без задоволення.
Також до відзиву долучено клопотання за №849/15-23 від 20.09.2023 про розгляд справи у судовому засіданні із повідомленням сторін (а.с.107-108).
На поштову адресу суду 25.09.2023 надійшла заява представника НКРЕКП за №850/15-23 від 20.09.2023 із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного провадження (а.с. 180-181), яку ухвалою суду від 29.09.2023 залишено без задоволення (а.с. 176-176).
На електронну адресу суду 02.10.2023 від позивача надійшла відповідь на відзив (а.с.185-187), у якій представник ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» із твердженнями та висновками представника відповідача не погодилася та вказала на відсутність в діях позивача ознак порушень Ліцензійних умов, інших нормативно-правових актів, які регулюють ринок природного газу. Наголосила, що ТОВ “ІВАНО-ФРАНКІВСЬГАЗ ЗБУТ” з 01.05.2022 по сьогоднішній день не є постачальником природного газу для побутових споживачів, оскільки всіх споживачів переведено до постачальника «останньої надії» ТОВ «ГК Нафтогаз України». Отже, позивач не здійснює постачання природного газу споживачам та не має будь-якого обов'язку перед фізичними особами щодо якості надання послуг з постачання природного газу, які не є його споживачами. На підставі наведеного та доводів, викладених у позовній заяві, просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представником НКРЕКП подано заперечення на відповідь на відзив, які надійшли на поштову адресу суду 09.10.2023 (а.с.191-195). У запереченнях представник позивача повторно акцентувала увагу суду на безпідставність доводів представника позивача щодо відсутності порушень ТОВ “ІВАНО-ФРАНКІВСЬГАЗ ЗБУТ” вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу. Просила позов ТОВ “ІВАНО-ФРАНКІВСЬГАЗ ЗБУТ” залишити без задоволення.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.
Відповідно до плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2023 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 23.11.2022 №1550, на підставі посвідчення на проведення планової перевірки від 18.01.2023 №67 та постанови НКРЕКП від 14.02.2023 № 291 «Про збільшення строку проведення планової перевірки ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ», Сектором НКРЕКП у Івано-Франківській області у період з 07.02.2023 по 06.03.2023 проводилась планова перевірка ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» з питань дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов з постачання природного газу (а.с. 114-120, 125-126, 112).
За результатами перевірки складено Акт від 06.03.2023 №134 планової перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з постачання природного газу (а.с.15-51).
Відповідно до висновків Акту від 06.03.2023 №134 відповідачем встановлені порушення позивачем:
1) підпункту 13 пункту 2.2. глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу, затверджених Постановою НКРЕКП від 16.02.2017 №201 (надалі, також - Ліцензійні умови) щодо виконання умов (вимог) чинних Правил постачання природного газу, що затверджуються НКРЕКП, а також договорів природного газу, а саме: положення пункту 24 розділу ІІІ Правил постачання в частині зарахування у разі переплати суми переплати в рахунок оплати на наступний розрахунковий період або повернення на поточний рахунок споживача на його письмову вимогу протягом п'яти робочих днів після отримання такої вимоги;
2) підпункту 18 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині складання звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подання її до НКРЕКП у встановленому порядку;
3) підпункту 23 пункту 2.2. глави 2 Ліцензійних умов у частині надання до НКРЕКП недостовірної інформації;
4) підпункту 25 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині обов'язку ліцензіата дотримуватись мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП;
5) пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору транспортування, у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом;
6) пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме: вимог постанови №624 (втратила чинність з 19 лютого 2021 року) та постанови НКРЕКП від 17 лютого 2021 року №254 «Про подання фінансової звітності суб'єктами господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» у частині подання квартальної фінансової звітності.
Не погоджуючись з висновками Акту від 06.03.2023 №134 та заперечуючи наявність порушень, що встановлені за результатами перевірки, позивачем направлено до НКРЕКП та Сектору НКРЕКП у Івано-Франківській області письмові пояснення та обґрунтування (заперечення) від 10.03.2023 №767-Сл-1707-0323 до Акту від 06.03.2023 №134 (а.с.53-61).
Надалі, постановою НКРЕКП від 23.12.2020, відповідно до статей 17, 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг наклала на позивача штраф у розмірі 850 000 (вісімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов (а.с.13-14), зокрема:
- пункту 2.1 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме, а саме:
пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та пункту 4.1 Типового договору транспортування у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування;
пункту 1 постанови НКРЕКП №254 у частині подання до НКРЕКП до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом, фінансової звітності;
- пункту 2.2 Ліцензійних умов, а саме:
підпункту 13 у частині виконання умов (вимог) чинних Правил постачання природного гаду, що затверджуються НКРЕКП, а також договорів постачання природного газу;
підпункту 18 у частині складання звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подання її до НКРЕКП у встановленому порядку;
підпункту 23 у частині надання до НКРЕКП документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП;
підпункту 25 у частині дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП.
ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ», не погоджуючись із встановленими порушеннями та накладенням штрафу, звернулось з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Відповідно до частин 5 та 6 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:
1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу;
2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Суд зазначає, що долучене до відзиву на позов клопотання №849/15-23 від 20.09.2023 про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін містить мотиви, аналогічні мотивам, які викладені у заява представника НКРЕКП за №850/15-23 від 20.09.2023 із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного провадження, яку ухвалою суду від 29.09.2023 залишено без задоволення.
При цьому, вивчивши матеріали справи, предмет та підстави позову, враховуючи відсутність, на думку суду, особливої складності справи, суд не вбачає підстав для розгляду справи у судовому засіданні.
Водночас, суд звертає увагу на те, що ні позивач, ні відповідач не позбавлені можливості висловлювати свої доводи та заперечення стосовно спірних правовідносин шляхом подання відзиву на позов, відповіді на відзив заперечення чи інших письмових пояснень. При цьому, розгляд справи судом за правилами письмового провадження жодним чином не порушує принципу рівності сторін, оскільки сторони наділені свободою в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості; суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
За таких обставин, суд вважає необґрунтованим клопотання представника відповідача №849/15-23 від 20.09.2023 про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, а тому в задоволенні такого клопотання слід відмовити.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення встановлено Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 №1540-VIII (надалі, також - Закон №1540-VIII), відповідно до приписів статті 1 якої, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Законів України "Про ринок природного газу", "Про метрологію та метрологічну діяльність", "Про трубопровідний транспорт", "Про нафту і газ", "Про природні монополії" та інших нормативно-правових актів розроблено Кодекс газотранспортної системи, який затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493 (надалі, також - Кодекс ГТС).
Приписами статей 2, 3 Закону №1540-VIII встановлено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема у сфері енергетики, щодо діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу.
Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання, в тому числі, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.
Згідно із пунктами 11, 12 статті 17 Закону №1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.
Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю (частина 1 статті 19 Закону №1540-VIII).
Частиною 2 статті 19 Закону №1540-VIII визначено, що перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
Водночас, частиною 6 цієї ж статті Закону визначено, що планові перевірки суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, проводяться не частіше одного разу на рік відповідно до річних планів, які затверджуються Регулятором до 1 грудня року, що передує плановому, та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті.
План здійснення заходів державного контролю на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб-сайті Регулятора не пізніш як за п'ять днів до початку відповідного планового періоду.
Планова виїзна перевірка проводиться за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за 10 днів до дня його початку.
Строк проведення планової виїзної перевірки не може перевищувати 15 робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - п'яти робочих днів.
У разі великих обсягів перевірки за рішенням Регулятора строк проведення планової виїзної перевірки може бути збільшений до 20 робочих днів, а для суб'єктів малого підприємництва - до семи робочих днів із внесенням відповідних змін до посвідчення на проведення перевірки.
Щорічно, до 1 червня, Регулятор готує звіт про виконання річного плану державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг, за попередній рік, який включається до річного звіту про діяльність Регулятора та підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора.
Відповідно до частини 5 статті 19 Закону №1540-VIII за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі. Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Відповідно до положень статті 22 Закону №1540-VIII, суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України "Про природні монополії", "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу", "Про ринок електричної енергії", "Про ринок природного газу", "Про трубопровідний транспорт", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції, серед іншого, у вигляді накладення штрафу.
У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Як встановлено судом з матеріалів справи, постановою НКРЕКП від 23.11.2022 №1550 затверджено план здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2023 рік, у переліку суб'єктів господарювання якого під номером 24 передбачено ТОВ “ІВАНО-ФРАНКІВСЬГАЗ ЗБУТ” (а.с.114-120).
Отже, відповідно до плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2023 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 23.11.2022 №1550, на підставі посвідчення на проведення планової перевірки від 18.01.2023 №67 та постанови НКРЕКП від 14.02.2023 №291 «Про збільшення строку проведення планової перевірки ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ», Сектором НКРЕКП у Івано-Франківській області у період з 07.02.2023 по 06.03.2023 проведено планову перевірка ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» з питань дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов з постачання природного газу, за результатами якої складено Акт від 06.03.2023 №134.
Як уже зазначалось вище, відповідно до положень статті 22 Закону №1540-VIII суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені, зокрема, Законом України «Про ринок природного газу».
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді накладення штрафу.
Разом з цим, частиною 1 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 №329-VIII установлено, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб'єктів ринку природного газу (крім споживачів) у таких розмірах: від 3000 до 100000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню (пункт 5 частини 4 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу»).
Надаючи оцінку доводам представника позивача щодо відсутності підстав для притягнення ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» до відповідальності у вигляді накладення штрафу, суд зазначає таке.
Так, згідно зі змістом Акту від 06.03.2023 №134, відповідачем встановлено порушення позивачем вимог законодавства, зокрема, пункту 2.1 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме, пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та пункту 4.1 Типового договору транспортування у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування.
Так, пунктом 2.1. глави 2 Ліцензійних умов закріплено, що здійснення господарської діяльності з постачання природного газу здійснюється з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема: пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493; положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497 (надалі, також - Типовий договір).
Враховуючи наведені правові норми, суд погоджується із позицією представника відповідача та зазначає, що дотримання таких положень чинного законодавства є обов'язком позивача, за умови здійснення ним господарської діяльності з постачання природного газу на підставі ліцензії.
Зі змісту письмових доказів, долучених до матеріалів справи судом встановлено, що ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» протягом 2021-2022 років не забезпечувало своєчасної збалансованості свого портфоліо балансування та не вчиняло дій щодо вчасного збалансування свого портфоліо балансування, що призвело до виникнення негативного небалансу природного газу протягом 2021 року у обсязі 4 668,63 куб. м, протягом 2022 року в обсязі 2,71 куб. м та позитивного небалансу протягом 2021 року у обсязі 7 655,699 куб. м (пункт 1.26.5 Акту від 06.03.2023 №134, зворотна сторона а.с.40-41).
Таким чином, вищезазначені дії ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» свідчать про порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору транспортування, у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених Кодексом.
Представник позивача не заперечує відсутність своєчасної збалансованості свого портфоліо балансування, натомість посилається на об'єктивну відсутність можливості в газову добу збалансувати своє портфоліо, а також вказує на складання актів врегулювання щодобових небалансів у 2021-2022 роках та здійснення ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» оплати за добовий небаланс природного газу. З цього приводу суд звертає увагу на таке.
Відповідно до положень пункту 5 глави І розділу І Кодексу ГТС, портфоліо балансування - це сукупність подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу.
Пунктом 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС передбачено, що замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом. Періодом балансування є газова доба.
Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС, при розрахунку небалансу замовників послуг транспортування, оператор газотранспортної системи враховує всі обсяги природного газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи. Подачі та відбори замовника послуг транспортування, на якого в установленому порядку рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» покладено спеціальні обов'язки, в межах виконання ним таких спеціальних обов'язків обліковуються оператором газотранспортної системи в окремому портфоліо балансування.
Відповідно до положень пункту 1 глави 1 розділу XI Кодексу ГТС замовник послуг транспортування, на якого в установленому порядку рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» покладено спеціальні обов'язки щодо постачання природного газу окремим категоріям споживачів, подає окремі номінації/реномінації в рамках виконання спеціальних обов'язків для кожної точки входу/виходу, з/до якої такий замовник має намір подати/відбирати природний газ у відповідну газову добу.
Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу XIV Кодексу ГТС, Оператор газотранспортної системи здійснює балансуючі дії, зокрема, для досягнення певної кількості природного газу у газотранспортній системі на кінець доби, що може відрізнятися від кількості, що очікується відповідно до передбачених подач та відборів для такої газової доби, але яка буде сумісна з економічною, ефективною та безпечною експлуатацією газотранспортної системи.
Положеннями пункту 4.1 розділу IV Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2497 (надалі, також - Типовий договір) визначено, що замовник зобов'язаний вчасно збалансовувати своє портфоліо балансування.
Відповідно до абзацу 1 пункту 9.2 розділу IX Типового договору у разі виникнення у замовника негативного добового небалансу оператор здійснює продаж замовнику, а замовник купівлю в оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу ГТС.
Пунктом 9.3 розділу IX Типового договору передбачено, що у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних і небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.
У пункті 11.4 розділу XI Типового договору зазначено, що врегулювання щодобових небалансів оформлюється одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).
Пунктами 12.1 та 12.3 розділу XII Типового договору, передбачено, що протягом всього строку отримання послуг замовник надає оператору та підтримує на належному рівні фінансове забезпечення відповідно до вимог Кодексу ГТС. Фінансове забезпечення виконання замовником зобов'язань щодо оплати добового небалансу надається у формах, визначених Кодексом, на користь оператора згідно з чинним законодавством України.
Таким чином, замовники послуг транспортування, у тому числі позивач, відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування та зобов'язані вчиняти необхідні дії, спрямовані на збалансованість своїх портфоліо балансування протягом газової доби, в якій здійснюється надання послуг транспортування природного газу.
Разом з цим, суд відхиляє твердження представника позивача про відсутність об'єктивної можливості для врегулювання власного портфоліо протягом газової доби, оскільки такі доводи не підтверджені жодними доказами, та не спростовують можливість вчасного врегулювання послуг транспортування свого портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів.
Окрім цього, позивачем не доведено суду вжиття відповідних заходів, необхідних для впровадження таких механізмів чи інструментів для усунення виявлених порушень в майбутньому.
Також суд звертає увагу на позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 30.01.2023 у справі №300/2663/21 в аналогічних правовідносинах, зокрема колегія суддів зазначила, що:
« … суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано відхилили доводи ТОВ “ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ” щодо безпідставності притягнення його до відповідальності з огляду на врегулювання щодобових небалансів в порядку, визначеному Договором транспортування, шляхом оформлення ТОВ “Оператор ГТС України” та направлення одностороннього акту врегулювання щодобових небалансів Товариством за серпень місяць 2020 року, які своєчасно, належно та в повному обсязі сплачено з посиланням на те, що виконання згаданих положень Договору транспортування не звільняє позивача від відповідальності за допущене порушення, яке пов'язане із вчасним збалансуванням свого портфоліо балансування, що є безумовним для виконання позивачем».
Такі ж висновки щодо правозастосування наведено і в постановах Верховного Суду від 09.11.2022 у справі №140/5824/21 та від 30.11.2022 у справі №120/5138/21-а у подібних правовідносинах.
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, доводи представника позивача щодо відсутності можливості в газову добу збалансувати своє портфоліо, подальше складання односторонніх актів врегулювання щодобових небалансів у 2021-2022 роках та здійснення ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» оплати за добовий небаланс природного газу, не спростовують вчинення позивачем порушення щодо нездійснення вчасного збалансуванням свого портфоліо балансування та не звільняють від відповідальності за вчинення відповідного порушення.
З приводу порушення позивачем вимог пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме; вимог постанови НКРЕКП від 17 лютого 2021 року №254 «Про подання фінансової звітності суб'єктами господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» у частині подання квартальної фінансової звітності, слід зазначити таке.
Постановою НКРЕКП від 17.02.2021 №254 «Про подання фінансової звітності суб'єктами господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (надалі, також - Постанова №254) передбачено, що суб'єкти господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю яких здійснюється НКРЕКП, зобов'язані, зокрема, до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом, подавати фінансову звітність: № 1 «Баланс (звіт про фінансовий стан)»; № 2 «Звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід)».
Під час перевірки позивача встановлено, що ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» не подало до НКРЕКП копії квартальної фінансової звітності за 1 квартал 2021 року, що свідчить про порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газ, а саме у частині подання до НКРЕКП до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом, фінансової звітності відповідно до вимог Постанови №254 у частині подання квартальної фінансової звітності.
При цьому, доводи представника позивача про подання відповідної звітності за 1 квартал 2021 року під час проведення перевірки, зокрема, 23.02.2023, не спростовують допущення ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» в частині неподання фінансової звітності за 1 квартал 2021 року до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Таким чином, відповідач підставно застосував відповідальність за допущення позивачем зазначеного порушення.
Стосовно висновків відповідача про порушення підпункту 13 пункту 2.2. глави 2 Ліцензійних умов щодо виконання умов (вимог) чинних Правил постачання природного газу, що затверджуються НКРЕКП, а також договорів природного газу, а саме: положення пункту 24 розділу ІІІ Правил постачання в частині зарахування у разі переплати суми переплати в рахунок оплати на наступний розрахунковий період або повернення на поточний рахунок споживача на його письмову вимогу протягом п'яти робочих днів після отримання такої вимоги, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 24 розділу ІІІ «Порядок постачання природного газу побутовим споживачам» Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2496, розрахунковим періодом за договором постачання природного газу побутовим споживачам є календарний місяць, крім випадку зміни постачальника відповідно до розділів V та VI цих Правил, коли для попереднього постачальника розрахунковий період має визначатися як сума газових діб місяця, що передували даті зміни постачальника, а для нового - як сума газових діб місяця, наступних за датою зміни постачальника.
При здійсненні постачання природного газу в рамках базової річної пропозиції оплата рахунка (платіжного документа) постачальника має бути здійснена не пізніше 25 числа місяця, наступного за розрахунковим.
При здійсненні постачання природного газу в рамках комерційної пропозиції постачальника строк оплати рахунка постачальника визначається комерційною пропозицією постачальника.
У разі переплати сума переплати зараховується в рахунок оплати на наступний розрахунковий період або повертається на поточний рахунок споживача на його письмову вимогу протягом п'яти робочих днів після отримання такої вимоги.
Так, під час перевірки встановлено, що до ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» надходили запити споживачів про повернення суми переплати, перелік яких відображено в таблиці 1.13.1 Акту від 06.03.2023 №314 (зворотна сторона а.с. 23-24).
Водночас контролюючим органом встановлено, що по 28 споживачах ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» повернуто кошти з порушенням п'ятиденного терміну, визначеного пунктом 24 розділу III Правил постачання.
Факт недотримання такого терміну при поверненні споживачам надміру сплачених коштів представником позивача не заперечується. Водночас, представник ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» посилається на протиепідеміологічні заходи, спричинені COVID-19, введення на території України воєнного стану, відключення електроенергії та велику кількістю звернень споживачів з такими запитами.
Однак суд зазначає, що такі обставини не спростовують факт наявності порушення позивачем Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2496 та не можуть звільняти його від відповідальності.
Щодо порушення ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» підпункту 18 у частині складання звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подання її до НКРЕКП у встановленому порядку, суд зазначає таке.
Відповідно до вимог Постанови НКРЕКП від 07.07.2016 №1234 «Про затвердження форм звітності НКРЕКП щодо здійснення моніторингу на ринку природного газу та інструкцій щодо їх заповнення» (надалі, також - Постанова №1234), ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» мало подавати форми звітності: №4-НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) «Звіт про оптові ціни на природний газ» (далі - форма №4) - не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом - до НКРЕКП; №5-НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) «Звіт про діяльність постачальника природного газу» (далі - форма №5) - не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним періодом - до НКРЕКП; №5а-НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна) «Звіт про діяльність постачальника природного газу з постачання природного газу побутовим споживачам» (далі - форма №5а) - до 20 числа місяця, наступного за звітним періодом - до НКРЕКП та структурних підрозділів НКРЕКП на територіях.
Постановою №1234 затверджено Інструкцію щодо заповнення форми звітності №5а-НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна) «Звіт про діяльність постачальника природного газу з постачання природного газу побутовим споживачам».
Пунктом 1 розділу ІІ даної Інструкції визначено, що Форма №5а складається постачальником станом на останнє число звітного періоду і подається до НКРЕКП та структурних підрозділів НКРЕКП на територіях не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним.
НКРЕКП протягом 10 робочих днів з дня надходження до НКРЕКП форми № 5а надсилає постачальнику повідомлення в електронній формі про одержання форми № 5а (на електронну адресу, з якої було надіслано зазначену інформацію). Датою подання форми №5а вважається дата її надходження до НКРЕКП.
Із наведеного вбачається, що НКРЕКП цілком обґрунтовано враховано дату реєстрації в НКРЕКП, як дату подання звітності форми №5а-НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна).
Таким чином, доводи представника позивача щодо відсутності порушень ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» терміну подання відповідної звітності є помилковими.
Тобто звіт за формою №5а-НКРЕКП-газ- моніторинг (місячна) за вересень 2021 року подано до НКРЕКП з порушенням терміну, визначеного Інструкцією, на 1 день, що свідчить про порушення підпункту 18 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов в частині обов'язку позивача складати звітність, затверджену НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подавати її до НКРЕКП у встановленому порядку.
Також щодо порушення позивачем підпункту 23 пункту 2.2. глави 2 Ліцензійних умов у частині надання до НКРЕКП недостовірної інформації, суд зазначає таке.
Відповідно до підпункту 23 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов, при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог, зокрема, надавати НКРЕКП документи, інформацію та звітність, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менш як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів державного нагляду (контролю)).
В таблиці 1.23.1 Акту від 06.03.2023 №314 наведена інформація щодо отриманих запитів від НКРЕКП щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та своєчасність надання відповідей протягом періоду, що перевірявся.
Перевіркою встановлено, що ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» листом від 14.10.2022 №767-Лв- 4164-1022 було повідомлено Сектор НКРЕКП у Івано-Франківській області про те, що гр. ОСОБА_1 із заявою щодо повернення переплати за послуги постачання природного газу до постачальника природного газу не зверталася.
Однак відповідачем з'ясовано, що згідно звернення гр. ОСОБА_1 , вона зверталася із письмовими зверненнями до ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» щодо повернення переплати за послуги постачання природного газу, а саме: 27.06.2022 (звернення зареєстровано в ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» за №ЗГ-2105-767-0622 від 27.06.2022) та 26.11.2022 (звернення отримано ТОВ «ІВАНО- ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» 02.12.2022.
На підставі викладеного відповідачем під час перевірки зроблено висновок про надання ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» до Сектору НКРЕКП у Івано-Франківській області недостовірної інформації, що є порушенням підпункту 23 пункту 2.2. глави 2 Ліцензійних умов.
Позивач не заперечує наведене та вказує, що ним помилково було надано недостовірну інформацію щодо відсутності звернення гр. ОСОБА_1 у зв'язку із масовими зверненнями споживачів щодо повернення переплати за послуги постачання природного газу та звертає увагу, що таке звернення гр. ОСОБА_1 розглянуто та 07.02.2023 повернуто споживачу кошти в сумі 5317,14 грн.
Однак суд звертає вагу, що такі доводи представника позивача не спростовують факт подання до Сектору НКРЕКП у Івано-Франківській області недостовірної інформації та наявність порушення ТОВ «ІВАНО- ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» вимог підпункту 23 пункту 2.2. глави 2 Ліцензійних умов.
З приводу порушення ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» підпункту 25 у частині дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП, варто зазначити таке.
Відповідно до Мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 21.09.2017 №1156 (надалі, також - Стандарти та вимоги) суб'єкти ринку природного газу, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання природного газу зобов'язані надавати на паперових носіях та в електронному вигляді до НКРЕКП та її відповідного територіального органу щоквартально не пізніше ніж через 50 днів після звітного періоду інформацію щодо показників комерційної якості надання послуг постачальників природного газу (додаток 10 до Стандартів та вимог); перелік джерел інформації щодо комерційної якості надання послуг постачальника природного газу (додаток 11 до Стандартів та вимог); реєстр письмових звернень споживачів постачальників природного газу (додаток 12 до Стандартів та вимог); реєстр надання послуг постачальників природного газу (додаток 14 до Стандартів та вимог) та щорічно до 01 березня року - інформацію щодо дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів при наданні послуг постачання природного газу та сум виплачених компенсацій за недотримання цих стандартів та вимог (додаток 16 до Стандартів та вимог).
У таблиці 1.25.1 Акту від 06.03.2023 №314 наведено інформація щодо термінів надсилання позивачем до НКРЕКП та Сектору НКРЕКП у Івано-Франківській області інформації за формою, наведеною у додатках 10, 11, 12, 14 та 16 до Стандартів та вимог за 2021-2022 роки (зворотна сторона а.с. 34).
Так, відповідачем встановлено неподання інформації до НКРЕКП та Сектору НКРЕКП у Івано-Франківській області, відповідно до Додатку 16 за 2021 та 2022 роки та Додатків 10,11,12,14 за III-IV квартали 2022 року.
Таким чином, ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» недотримані вимоги пунктів 4.1 та 4.6 глави 4 Стандартів та вимог, у частині подання постачальником інформації щодо показників комерційної якості надання послуг постачальника природного газу, переліку джерел інформації, реєстру письмових звернень споживачів, реєстру надання послуг щоквартально до НКРЕКП та її територіальних органів за місцезнаходженням постачальника не пізніше ніж через 50 днів після звітного періоду.
Вищенаведене свідчить, про порушення позивачем підпункту 25 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині обов'язку ліцензіата, дотримуватись мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП.
Водночас, судом встановлено, що ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» листом від 06.03.2023 №767-Сл-1435-0323 повідомило під час перевірки відповідачу про надання Додатку 16 за 2021 та 2022 роки до НКРЕКП та Сектору НКРЕКП у Івано-Франківській області (а.с.65).
Однак, суд звертає увагу, що надання такої інформації вже під час перевірки згідно листа від 06.03.2023 №767-Сл-1435-0323 жодним чином не спростовує встановлені відповідачем порушення підпункту 25 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині обов'язку дотримуватись мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП.
Таким чином, доводи представника позивача щодо помилковості викладених в Акті від 06.03.2023 №314 висновків щодо порушень ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» вимог законодавства та ліцензійних умов не знайшли свого підтвердження в межах розгляду цієї справи.
Окрім цього, суд вважає помилковими доводи представника позивача що відсутності у ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» обов'язків перед споживачами після переведення 01.05.2022 усіх споживачів до постачальника «останньої надії» ТОВ «ГК Нафтогаз України». Те, що з 01.05.2022 ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» не здійснює постачання природного газу для побутових споживачів не може бути підставою для звільнення від відповідальності за порушення ліцензійних умов з постачання природного газу, допущені ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» як постачальником природного газу.
Також, суд критично оцінює посилання представника позивача на неспівмірність застосованого штрафу до виявлених порушень, як на підставу для скасування оскаржуваної постанови, адже згідно положень статті 59 Закону України «Про ринок природного газу», максимальна сума штрафу, яка застосовується до суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу відповідно до законодавства у сфері функціонування ринку природного газу за скоєння правопорушення на ринку природного газу становить до 1700000 гривень (100000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Втім, оскаржуваною постановою до ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» накладено штраф в сумі 850 000 гривень, що, на думку суду, є співмірним до тієї кількості та суті виявлених порушень.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Підсумовуючи вказане, суд зазначає, що оскаржена постанова від 28.03.2023 №540 про накладення штрафу за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу прийнята НКРЕКП з дотриманням вимог законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок природного газу», на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно. Натомість доводи представника ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» не знайшли свого підтвердження під час розгляду судом даної справи, а відтак підстав для задоволення позовних вимог суд не вбачає.
Враховуючи висновок суду про необґрунтованість позову, в силу вимог статті 139 КАС України витрати позивача, пов'язані з розглядом даної справи, розподілу не підлягають.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю “ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ”, адреса: вул. Бельведерська, буд. 32-А, м. Івано-Франківськ, 76010, код ЄДРПОУ - 39595350;
відповідач - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, адреса: вул. Сім'ї Бродських, буд. 19, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ - 39369133.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.