Справа № 569/23617/23
УХВАЛА
29 грудня 2023 року Рівненський міський суд Рівненської області в особі судді Ковальова І.М., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, стягнення судових витрат,-
ВСТАНОВИВ:
В Рівненський міський суд з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, стягнення судових витрат ОСОБА_1 .
Як вбачається з адміністративного позову позивач просить суд скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ №445082 від 26 листопада 2023 року винесену інспектором сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №6 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області лейтенантом поліції Полешко І.І. про накладення на нього, ОСОБА_1 , адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 20400 грн. у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління національної поліції в Рівненській області на його користь судові витрати в розмірі 536,80 грн.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.4 КАС України адміністративний суд - це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Статтею 5 КАС України передбачено право кожної особи на звернення до адміністративного суду якщо така вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси і просити про їх захист.
Право звернення до суду є невід'ємним особистим правом, яке реалізовується особою в порядку, встановленому КАС України. Способом реалізації цього права є звернення зацікавленої особи з позовом до суду.
Відповідно до ч.1 ст.160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Частиною 2 статті 171 КАС України передбачено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.160, 161, 172 цього кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
У своєму адміністративному позові позивач просить суд скасувати постанову винесену інспектором сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №6 (м.Здолбунів) Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області лейтенантом поліції Полешко І.І., однак відповідачем даного інспектора у позові позивачем не зазначено.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу термін для усунення зазначених в ухвалі суду недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.160,161,169 КАС України,-
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, стягнення судових витрат - залишити без руху.
Надати позивачу строк протягом п'яти днів для виправлення вказаних у даній ухвалі недоліків з дня вручення цієї ухвали.
Роз'яснити, що в разі невиконання вказаних в ухвалі вимог, адміністративний позов буде вважатись неподаним та буде повернутим позивачу, що не перешкоджає повторному зверненню із аналогічним позовом до суду.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Рівненського
міського суду І.М.Ковальов