Справа № 569/19856/23
1-кс/569/9574/23
28 грудня 2023 року м. Рівне
Слідча суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , представника потерпілої ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_4 , слідчої ОСОБА_5 ,
розглянувши у судовому засіданні в м. Рівне скаргу представника потерпілої ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_4 на постанову про відмову у задоволенні клопотання, -
Рівненським РУП ГУНП в Рівненській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження №12023181180000598, внесеного до ЄРДР від 12.08.2023 року за ч.2 ст.140 КК України.
Представник потерпілої ОСОБА_3 - адвокат ОСОБА_4 , подала скаргу на постанову про відмову у задоволенні клопотання у порядку ст.303 КПК України. У скарзі вказала, що на ім'я слідчої було подано письмове клопотання від 01.12.2023 року про проведення повторної судово-медичної експертизи шляхом направлення останнього рекомендованим повідомленням Укрпошти № 3301500335026, яке згідно трекінгу відправлень було вручено адресату 04.12.2023 року.
13 грудня 2023 року адвокатом ОСОБА_4 , рекомендованим повідомленням Укрпошти № 3302813695429 під підпис було отримано постанову про відмову у задоволенні клопотання від 08 грудня 2023 року.
В обґрунтування вищевказаного клопотання представник потерпілої ОСОБА_3 , адвокат ОСОБА_4 , зокрема вказувала про те, що у матеріалах кримінального провадження наявний висновок експерта № 483 комунального закладу «Обласного бюро судово-медичної експертизи» Рівненської обласної ради», експертиза почата 12 серпня 2023 року, експертиза закінчена 12 жовтня 2023 року, яка була проведена з істотними порушеннями вимог чинного законодавства Україна, а відтак не може бути доказом у розумінні ст. ст. 84, 86, 87 КПК України.
З метою дотримання розумних строків досудового розслідування, принципів верховенства права, законності, проведення об'єктивного та всебічного, повного досудового розслідування представника потерпілої ОСОБА_3 - адвокат ОСОБА_4 у скарзі просить зобов'язати відповідальну особу Рівненського районного управління поліції ГУ Національної поліції України в Рівненській області, уповноважену на здійснення досудового розслідування по кримінальному провадженні 12023181180000598, внесеному до ЄРДР від 12.08.2023 року за ч.2 ст.140 КК України призначити повторну судово-медичну експертизу.
Потерпіла ОСОБА_3 та її адвокат - ОСОБА_4 у судовому засіданні просили суд задоволити заявлений скаргу.
Слідча у судовому засіданні просила відмовити у задоволенні скарги.
Заслухавши заявника, захисника, слідчого, дослідивши заяву про відвід та додані матеріали, думку учасників кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
У провадженні Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області перебуває кримінальне провадження №12023181180000598, внесеного до ЄРДР від 12.08.2023 року за ч.2 ст.140 КК України, у якому ОСОБА_3 визнано потерпілою.
Представником ОСОБА_3 - адвокатом ОСОБА_4 на ім'я слідчого було подано письмове клопотання від 01.12.2023 року про проведення повторної судово-медичної експертизи (шляхом направлення останнього рекомендованим повідомленням Укрпошти № 3301500335026, яке згідно трекінгу відправлень було вручено адресату 04.12.2023 року.
13 грудня 2023 року адвокатом ОСОБА_4 , рекомендованим повідомленням Укрпошти № 3302813695429 під підпис було отримано постанову про відмову у задоволенні клопотання від 08 грудня 2023 року.
Ч. 1 ст. 26 КПК України встановлено, що сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом.
У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 56 КПК України протягом кримінального провадження потерпілий має право зокрема подавати клопотання.
Згідно ч. 1 ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими зокрема на отримання (збирання) доказів.
Приписами ч. 2 ст. 84 КПК визначено, що процесуальними джерелами доказів є зокрема висновки експертів.
П. 1 ч. 2 ст. 242 КПК України встановлено, що слідчий зобов'язаний забезпечити проведення експертизи щодо встановлення причин смерті.
Згідно до ч. 1 ст. 242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами за зверненням сторони кримінального провадження або за дорученням слідчого судді чи суду, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з'ясування питань права.
Відповідно до п.1.2.13. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 року № 53/5, згідно з процесуальним законодавством України експертами виконуються первинні, додаткові, повторні, комісійні та комплексні експертизи.
Повторною є експертиза, під час проведення якої досліджуються ті самі об'єкти і вирішуються ті самі питання, що й при проведенні первинної (попередніх) експертизи (експертиз).
Приписами п. 2.3. Інструкції визначено, що повторна судово-медична експертиза повинна бути доручена тільки іншому (іншим) експерту (експертам).
З урахуванням викладеного, з метою дотримання розумних строків досудового розслідування, принципів верховенства права, законності, проведення об'єктивного та всебічного, повного досудового розслідування, вважаю доцільним заяву представника потерпілої ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_4 на постанову про відмову у задоволенні клопотання задоволити.
Керуючись ст. ст. 77, 80, 81 КПК України, слідча суддя,-
Скаргу представника потерпілої ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_4 на постанову про відмову у задоволенні клопотання у порядку ст.303 КПК України - задоволити.
1.Зобов'язати відповідальну особу Рівненського районного управління поліції ГУ Національної поліції України в Рівненській області, уповноважену на здійснення досудового розслідування по кримінальному провадженні 12023181180000598, внесеному до ЄРДР від 12.08.2023 року за ч. 2 ст. 140 КК України:
1.1.Призначити повторну судово-медичну експертизу, проведення якої доручити експертам Державної установи Головного бюро судово-медичної експертизи МОЗ України (04112, м. Київ, вул. Дорогожицька, 9, р. т. 456-50-93), поставивши на розгляд експертів, питання, визначені постановою старшого слідчого відділення поліції № 1 Рівненського управління поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_6 від 12 серпня 2023 року щодо призначення експертизи, та додатково наступні запитання:
-Чи наявні у матеріалах кримінального провадження біологічні зразки, відібрані у ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно належать останньому?
-Якою є безпосередня причина смерті ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .?
-Чи були сумісні з життям травми, отримані 07.08.2023 року ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .?
-Чи наявний причинно-наслідковий зв'язок між тілесними ушкодженнями, отриманими 07.08.2023 року ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та смертю особи 11.08.2023 року?
Для вирішення експертизи надати оригінал медичної картки стаціонарного хворого № 13111, фотокопії медичної картки стаціонарного хворого № 13111 долучені до матеріалів кримінального провадження свідком ОСОБА_8 04 вересня 2023 року, наявні біологічні зразки ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та усі необхідні для порівняння біологічні зразки потерпілої ОСОБА_3 .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідча суддя ОСОБА_9