Справа № 760/26194/23 Слідчий суддя ОСОБА_1
Провадження № 11-сс/824/7202/2023 Доповідач ОСОБА_2
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
05 грудня 2023 року м. Київ
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду в складі:
головуючого судді - ОСОБА_2 ,
суддів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4
при секретарі - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_6 на ухвалу слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва від 07 листопада 2023 року,
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва від 07 листопада 2023 року скаргу ОСОБА_6 на бездіяльність уповноважених осіб Солом'янського управління поліції головного управління Національної поліції в м. Києві, яка полягає у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, повернуто особі, яка її подала.
Повертаючи скаргу, слідчий суддя вказав, що враховуючи попередню кваліфікацію кримінального правопорушення, вказану заявником, слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва не має повноважень розглядати дану скаргу, оскільки розгляд таких скарг віднесений до підсудності Вищого антикорупційного суду з дня початку його роботи.
В апеляційній скарзі ОСОБА_6 просить ухвалу слідчого судді скасувати і призначити новий розгляд справи. Вказує, що слідчим суддею хибно обґрунтовано те, що його скарга непідсудна слідчим суддям Солом'янського районного суду м. Києва, бо відповідно до ч.1 ст. 33-1 КПК України ВАС підсудні кримінальні провадження стосовно корупційних кримінальних правопорушень, передбачених в примітці ст. 45 КК України, ст. ст. 206-1, 209, 211, 366-1, 366-3 КК України, якщо наявна хоча б одна з умов, передбачених п.п.1-3 ч.5 ст. 216 КПК України. Зазначає, що даний висновок судді суперечить приписам п.п.1-3 ч.5 ст. 216 КПК України, в т.ч. і тому, що військовослужбовці ЗСУ, які мають військові звання підполковник і полковник, відносяться до старшого, а не до вищого офіцерського складу ЗСУ. Таким чином, слідчий суддя хибно встановив, що він не має повноважень розглядати дану скаргу, оскільки розгляд таких скарг віднесений до підсудності ВАС з дня початку його роботи.
ОСОБА_6 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, клопотань про відкладення від нього не надходило.
Перевіривши матеріали за скаргою та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 370 КПК України, судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.
Як вбачається з матеріалів провадження, ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва зі скаргою на бездіяльність уповноважених осіб Солом'янського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві, яка полягає у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Відмовляючи у задоволенні скарги, слідчий суддя вказав, що враховуючи попередню кваліфікацію кримінального правопорушення, вказану заявником, слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва не має повноважень розглядати дану скаргу, оскільки розгляд таких скарг віднесений до підсудності Вищого антикорупційного суду з дня початку його роботи.
З таким висновком слідчого судді погоджується й колегія суддів.
Положеннями ч. 1 ст. 306 КПК України передбачено, що скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду, а в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - слідчим суддею Вищого антикорупційного суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318-380 цього Кодексу, з урахуванням положень цієї глави.
Відповідно до ч. 1 ст. 33-1 КПК України Вищому антикорупційному суду підсудні кримінальні провадження стосовно корупційних кримінальних правопорушень, передбачених в примітці статті 45 Кримінального кодексу України, статтями 206-2, 209, 211, 366-2, 366-3 Кримінального кодексу України, якщо наявна хоча б одна з умов, передбачених пунктами 1-3 частини п'ятої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України.
Відповідно до примітки в ст. 45 КК України корупційними кримінальними правопорушеннями, відповідно до цього Кодексу, вважаються кримінальні правопорушення, передбачені статтями 191, 262, 308, 312, 313, 320, 357, 410, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем, а також кримінальні правопорушення, передбачені статтями 210, 354, 364, 364-1, 365-2, 368-369-2 цього Кодексу.
Кримінальними правопорушеннями, пов'язаними з корупцією, відповідно до цього Кодексу вважаються кримінальні правопорушення, передбачені статтями 366-2, 366-3 цього Кодексу.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» Вищий антикорупційний здійснює правосуддя як суд першої та апеляційної інстанцій у кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до його юрисдикції (підсудності) процесуальним законом, а також шляхом здійснення у випадках та порядку, визначених процесуальним законом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у таких кримінальних провадженнях, здійснює правосуддя як суд першої та апеляційної інстанції у справах про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави в порядку цивільного судочинства, здійснює правосуддя як суд першої та апеляційної інстанції у справах про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України «Про санкції», у порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім підпункту 3 пункту 2 цього розділу, який набирає чинності з дня початку роботи Вищого антикорупційного суду.
05 вересня 2019 року Вищий антикорупційний суд розпочав роботу. 22 вересня 2019 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду».
Таким чином, враховуючи попередню кваліфікацію кримінального правопорушення, вказану заявником за ч.3 ст. 191, ч.1 ст. 364 КК України, слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва дійшов обґрунтованого висновку про те, що не має повноважень розглядати дану скаргу, оскільки розгляд таких скарг віднесений до підсудності Вищого антикорупційного суду з дня початку його роботи.
Таким чином, колегія суддів вважає, що слідчим суддею прийнято обґрунтоване та вмотивоване рішення про повернення скарги з вказаних в ухвалі підстав, а тому ухвала слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва від 07 листопада 2023 року має бути залишена без змін, а апеляційна скарга ОСОБА_6 щодо її скасування - без задоволення.
Керуючись ст.ст. 405, 407, 419, 422 КПК України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_6 - залишити без задоволення.
Ухвалу слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва від 07 листопада 2023 року, якою скаргу ОСОБА_6 на бездіяльність уповноважених осіб Солом'янського управління поліції головного управління Національної поліції в м. Києві, яка полягає у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань повернуто особі, яка її подала - залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Суддя: Суддя: