Ухвала від 12.12.2023 по справі 761/18386/23

Справа 761/18386/23 Головуючий у І інстанції ОСОБА_1

Провадження № 11-кп/824/5314/2023 Доповідач ОСОБА_2

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

12 грудня 2023 року м. Київ

Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду в складі:

головуючого судді - ОСОБА_2 ,

суддів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

при секретарі - ОСОБА_5 ,

за участю:

прокурора - ОСОБА_6 ,

захисника - адвоката ОСОБА_7 ,

обвинуваченого - ОСОБА_8 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві кримінальне провадження за апеляційною скаргою прокурора у кримінальному провадженні на вирок Шевченківського районного суду м. Києва від 25 серпня 2023 року щодо

ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Херсон, громадянина України, з середньо-технічною освітою, одруженого, працюючого ФОП, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-1 КК України,

ВСТАНОВИЛА:

Вироком Шевченківського районного суду м. Києва від 25 серпня 2023 року ОСОБА_8 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-1 КК України, та призначено покарання у виді позбавлення волі строком на 3 /три/ роки, з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в підприємствах, установах, організаціях будь-якої форми власності строком на 10 років, без конфіскації майна.

На підставі ст.75 КК України ОСОБА_8 звільнено від призначеного судом основного покарання з випробуванням, якщо він протягом 2-х /двох/ років іспитового строку не вчинить нового кримінального правопорушення та виконає покладені на нього судом обов'язки.

На підставі ст.76 КК України зобов'язано ОСОБА_8 періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання.

Цим же вироком вирішено питання щодо речових доказів у кримінальному провадженні.

За вироком суду ОСОБА_8 визнаний винним у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 111-1 КК України, за наступних обставин.

Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше квітня 2022 року, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3 , у ОСОБА_8 виник умисел, направлений на вчинення провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.

ОСОБА_8 , будучи фізичною особою-підприємцем та одночасно власником ФОП « ОСОБА_8 », (реєстраційний номер облікової картки платника податків (надалі РНОКПП) НОМЕР_1 ), здійснюючи підприємницьку діяльність з 08.08.1995 року, у тому числі діяльність, визначену відповідно за класифікацією видів економічної діяльності за кодом 49.31 «Пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення», на підставі ліцензії, отриманої відповідно до наказу № 589 від 28.01.2021 Державної служби України з безпеки на транспорті, а також будучи керівником та власником частки Товариства з обмеженою відповідальністю «Автотранспортне підприємство «Пастранссервіс», маючи у власності та розпорядженні транспортні засоби, зокрема автобуси та мікроавтобуси, перебуваючи на території м. Херсон, у період з початку квітня по початок листопада 2022 року, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, діючи умисно, з метою завдання шкоди суспільним відносинам у сфері національної безпеки України, будучи обізнаним та достовірно усвідомлюючи, що військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії, із застосуванням зброї незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській та інших областях, та здійснили напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народно господарче і оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти, з метою окупації України, за власної ініціативи, вчинив провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.

У квітні 2022 року, більш точного часу під час досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_8 , реалізуючи злочинний умисел, направлений на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, добровільно, з власної ініціативи, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3 , усно домовився з представниками збройних сил російської федерації про відновлення здійснення господарської діяльності ФОП « ОСОБА_8 », у сфері надання послуг щодо пасажирських перевезень наземним транспортом міського та приміського сполучення, а саме здійснення перевезень між тимчасово окупованими населеними пунктами за маршрутами «Херсон - Залізний Порт», «Херсон - Берислав», «Херсон - Ковтуни», без необхідності отримання відповідних дозвільних документів від окупаційної адміністрації рф.

У невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.04.2022, з метою встановлення окупаційної адміністрації, забезпечення окупаційного режиму і виконання на тимчасово окупованих територіях Херсонської області функцій, властивих органам державної влади та органам місцевого самоврядування, невстановлені досудовим розслідуванням представники структур російської федерації, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями, створили на тимчасово окупованій території Херсонської області так звану військово-цивільну адміністрацію Херсонської області, до складу якої увійшли ряд департаментів, серед яких і департамент транспорту, директором якого представниками рф призначено громадянина рф ОСОБА1, а його заступником - громадянку України ОСОБА2, досудове розслідування стосовно яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях.

Так, 14.07.2022 ФОП ОСОБА_8 отримав від представника незаконного створеного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, військової окупаційної адміністрації Херсонської області держави-агресора рф ОСОБА2, пропозицію прийняти участь у нараді, на яку запрошено для участі перевізників Херсонської області, які залишились на тимчасово окупованій території.

Того ж дня, 14.07.2022 ФОП ОСОБА_8 , діючи умисно, з метою доведення свого злочинного умислу до кінця, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на провадження господарської діяльності у сфері пасажирських перевезень у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території Херсонської області, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора Херсонської області, керуючись власними переконаннями, добровільно погодився прийняти активну участь у вказаній нараді з метою здійснювати у подальшому господарську діяльність у сфері пасажирських перевезень на тимчасово окупованих територіях.

У подальшому, наступного дня, тобто 15.07.2022, ФОП ОСОБА_8 , з метою доведення свого злочинного умислу до кінця, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на провадження господарської діяльності у сфері пасажирських перевезень у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території Херсонської області, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора Херсонської області, керуючись власними переконаннями, добровільно прибув до приміщення Державного підприємства «Херсонський облавтодор» за адресою: м. Херсон, вул. Поповича, 23, у якому здійснював діяльність незаконний орган влади, створений на тимчасово окупованій території Херсонської області - так званий «Департамент транспорту військово-цивільної адміністрації Херсонської області», та прийняв активну участь у нараді разом з іншими громадянами України, перевізниками Херсонської області, які залишилися на тимчасово окупованій території з метою здійснювати у подальшому безперешкодно на окупованих територіях господарську діяльність у сфері пасажирських перевезень.

Директором незаконного органу влади, створеного окупаційною адміністрацією держави-агресора на тимчасово окупованій території Херсонської області - так званого «Департаменту транспорту військово-цивільної адміністрації Херсонської області» ОСОБА1, досудове розслідування стосовно якого здійснюється в іншому кримінальному провадженні, на вказаній нараді закликано усіх присутніх представників транспортних організацій і фізичних осіб-підприємців перереєструвати підприємства і свою підприємницьку діяльність відповідно до вимог законодавства російської федерації, відкрити рахунки у банківській установі рф Публічному акціонерному товаристві «Промсвязьбанк» (м. москва) для сплати податків та продовжити здійснювати підприємницьку діяльність для підтримання функціонування так званого «Департаменту транспорту військово-цивільної адміністрації Херсонської області» з метою забезпечення надходження податків до бюджету окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації, за рахунок їх сплати підприємцями під час здійснення ними господарської діяльності, отримавши в свою чергу від незаконного органу підтримку у сприянні та безперешкодному проїзді маршрутних автобусів на тимчасово окупованих територіях України, зокрема ФОП ОСОБА_8 та іншими перевізниками.

За результатами проведеної наради представниками незаконного органу влади, так званого «Департаменту транспорту військово-цивільної адміністрації Херсонської області», ФОП ОСОБА_8 добровільно прийняв умови співпраці з незаконно створеною військово-цивільною адміністрацією Херсонської області, тим самим, підтримавши її рішення, та отримав таким чином відповідні привілеї окупаційної влади держави-агресора.

Продовжуючи свої злочинні дії, направлені на провадження господарської діяльності у сфері пасажирських перевезень у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території Херсонської області, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора Херсонської області, ОСОБА_8 надав вказівки своїм підлеглим щодо збору необхідних документів для подачі їх до так званої «Налоговая служба Херсонской области» для зміни реєстрації ФОП « ОСОБА_8 » відповідно до законодавства держави-агресора рф.

Продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на здійснення господарської діяльності у сфері пасажирських перевезень у взаємодії з державою-агресором та окупаційною адміністрацією держави-агресора, ОСОБА_8 , упродовж липня 2022 року, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3 , тобто за місцезнаходженням ФОП « ОСОБА_8 », діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, зібрав всі необхідні документи для їх подання до так званої «Налоговой службы Херсонской области» для здійснення незаконної перереєстрації ФОП « ОСОБА_8 » (РНОКПП НОМЕР_1 ), у вищевказаному незаконному органі виконавчої влади з метою здійснення підприємницької діяльності відповідно до вимог законодавства російської федерації, забезпечення виконання та підтримання рішень незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Херсонської області, так званого «Департаменту транспорту Херсонської військово-цивільної адміністрації Херсонської області», а також з метою забезпечення надходження податків до бюджету окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації за рахунок податків та зборів, які мали сплачувати підприємці під час здійснення ними господарської діяльності.

В подальшому, 19.07.2022 ОСОБА_8 , будучи власником ФОП « ОСОБА_8 », (РНОКПП НОМЕР_1 ), перебуваючи у приміщенні незаконного органу влади, створеного 09.06.2022 на тимчасово окупованій території Херсонської області, а саме: в так званій «Налоговая служба Херсонской области», за адресою: м. Херсон, пр. Ушакова, буд. 75, користуючись відповідними повноваженнями щодо управління підприємством та його майном, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на провадження господарської діяльності у сфері пасажирських перевезень у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території Херсонської області, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора Херсонської області, керуючись власними переконаннями, з мотивів заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, з метою перешкоджання євроінтеграційному курсу розвитку України, встановлення контролю рф над політичними та економічними процесами в Україні та доведення свого злочинного умислу до кінця, добровільно прийняв рішення щодо взаємодії з окупаційною адміністрацією держави-агресора Херсонської області, у тому числі з так званим «Налоговая служба Херсонской области», підтримання і виконання усіх рішень окупаційної влади, добровільно подав документи, необхідні для зміни реєстрації ФОП « ОСОБА_8 », на підставі яких в подальшому здійснено перереєстрацію відповідно до законодавства держави-агресора рф.

У подальшому, на підставі зібраних та поданих ФОП ОСОБА_8 документів незаконним органом влади, створеним на тимчасово окупованій території Херсонської області, так званою «Налоговой службой Херсонской области», вказаному суб'єкту господарювання присвоєне російське найменування, а саме: «Физическое лицо-предприниматель ОСОБА_8 », присвоєно реєстраційний номер «2022104644», та так званим «керівником» визначено ОСОБА_8 . Того ж дня, останнім отримано так звану «выписку из реестра предпринимателей без образования юридического лица, осуществляющих деятельность в Херсонской области» за № 1000-1176, яка підтверджує завершення перереєстрації підприємства за законодавством рф.

Продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на здійснення господарської діяльності у сфері пасажирських перевезень у взаємодії з державою-агресором, виконуючи рішення незаконних органів влади, а також маючи на меті звітування представникам держави-агресора та окупаційної адміністрації рф про ведення ним господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, 19.07.2022, більш точний час під час досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_8 , перебуваючи у приміщенні незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Херсонської області, а саме: в так званій «Налоговой службе Херсонской области», за адресою: м. Херсон, пр. Ушакова, буд. 75, на офіційному сайті федеральної податкової служби рф nalog.ru в сервісі «Личный кабинет налогоплательщика для физических лиц», здійснив реєстрацію «ФЛП ОСОБА_8 », реєстраційний номер « НОМЕР_2 », обравши собі логін для авторизації «2022104644», та створив код подолання логічного захисту « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

У подальшому, в період з 19.07.2022 по 11.11.2022 після незаконної перереєстрації ФОП « ОСОБА_8 », відповідно до законодавства рф, ОСОБА_8 , продовжуючи реалізацію злочинного умислу, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, керуючись власними переконаннями та корисливими мотивами, володіючи повноваженнями щодо розпорядження підприємством та його майном, здійснював господарську діяльність у сфері надання послуг щодо пасажирських перевезень наземним транспортом міського та приміського сполучення, а саме: здійснення перевезень між тимчасово окупованими населеними пунктами за маршрутами «Херсон - Залізний Порт», «Херсон - Берислав», «Херсон - Ковтуни», до контрольного пункту в'їзду-виїзду «Каланчак» на території Херсонської області, у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.

В апеляційній скарзі прокурор просить вирок суду щодо ОСОБА_8 скасувати в частині призначеного покарання у зв'язку з невідповідністю призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі обвинуваченого внаслідок м'якості та ухвалити новий вирок, яким призначити ОСОБА_8 покарання за ч. 4 ст. 111-1 КК України у виді 3 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в підприємствах, установах, організаціях будь-якої форми власності строком на 10 років, без конфіскації майна. В решті вирок суду залишити без змін.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги прокурор вказує, що в умовах воєнного стану такі дії обвинуваченого несли значну суспільну небезпеку, могли спричинити дестабілізацію у суспільстві, формування викривленої свідомості у громадян України про події, які відбуваються та здійснюють підтримку ідей, які пропагандуються російською владою, у зв'язку з чим заслуговують на суворе покарання, пов'язане з реальним позбавленням волі.

Заслухавши доповідь судді, думку прокурора, який підтримав апеляційну скаргу, думки обвинуваченого та захисника, які проти неї заперечили, перевіривши матеріали кримінального провадження та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Відповідно до ст. 370 КПК України, судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Згідно з ч.1 ст. 404 КПК України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Висновки суду першої інстанції про доведеність винуватості ОСОБА_8 в умисних діях, які виразились у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 111-1 КК України, є обґрунтованими, відповідають фактичним обставинам провадження і підтверджуються наявними доказами в їх сукупності, які за згодою учасників судового провадження досліджувались у порядку передбаченому ч.3 ст. 349 КПК України, а тому, згідно із ч.2 ст. 394 КПК України апеляційному оскарженню та перегляду не підлягають.

Перевіряючи вирок суду першої інстанції в межах апеляційної скарги прокурора, в частині призначеного ОСОБА_8 покарання із застосуванням положень ст. 75 КК України, колегія суддів враховує наступне.

Відповідно до ч.2 ст. 50 КК України, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.

Згідно із загальними засадами призначення покарання, що регламентовані ст. 65 КК України, суд призначає покарання: у межах, установлених у санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу, що передбачає відповідальність за вчинене кримінальне правопорушення, за винятком випадків, передбачених ч. 2 ст. 53 цього Кодексу; відповідно до положень Загальної частини цього Кодексу; враховуючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.

Особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень.

За приписами ч. 1 ст. 75 КК України, якщо суд при призначенні покарання у виді виправних робіт, службового обмеження для військовослужбовців, обмеження волі, а також позбавлення волі на строк не більше п'яти років, враховуючи тяжкість кримінального правопорушення, особу винного та інші обставини справи, дійде висновку про можливість виправлення засудженого без відбування покарання, він може прийняти рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням.

Підставою для звільнення особи від відбування покарання з випробуванням є переконання суду, викладене у мотивованому висновку, про можливість її виправлення без відбування покарання. Такий висновок суду повинен ґрунтуватися на відомостях про вчинене особою кримінальне правопорушення, її посткримінальну поведінку та характеристику, спосіб життя, соціальні зв'язки, наявність чи відсутність судимості тощо. Лише проаналізувавши в сукупності всі зазначені обставини у конкретному кримінальному провадженні, суд може дійти висновку про наявність підстав для звільнення особи від відбування покарання в умовах застосування ст. ст. 75, 76 КК України.

Як вбачається з вироку, суд першої інстанції на виконання наведених вимог закону, призначаючи ОСОБА_8 покарання, врахував ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке відноситься до нетяжких злочинів, конкретні обставини кримінального провадження, відношення до скоєного обвинуваченого, який вину визнав, розкаявся, дані про його особу, який раніше не судимий, має сім'ю, наявність місця реєстрації та постійного проживання, на обліку у лікарів психіатра та нарколога не перебуває, його вік та стан здоров'я. Судом визнано обставиною, що пом'якшує покарання, - щире каяття у вчиненому, активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення, обставин, які обтяжують покарання, не встановлено. Зваживши в сукупності вказані обставини, суд призначив ОСОБА_8 за ч.4 ст.111-1 КК України покарання у виді позбавлення волі строком на 3 /три/ роки, з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в підприємствах, установах, організаціях будь-якої форми власності строком на 10 років, без конфіскації майна, що прокурором в апеляційній скарзі не оспорюється.

Разом з тим, з огляду на конкретні обставини кримінального провадження, особи обвинуваченого, який раніше не судимий, його вік та стан здоров'я, критичне ставлення до вчиненого, дій ОСОБА_8 , спрямованих на сприяння розкриттю кримінального правопорушення, наявність місця проживання, відсутність обтяжуючих обставин, суд дійшов висновку, що його перевиховання й виправлення можливе без ізоляції від суспільства та звільнив його від відбування покарання з випробуванням відповідно до положень ст. 75 КК України та покладенням на нього обов'язків, що передбачені ст. 76 КК України.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду і вважає їх достатньо мотивованими.

Натомість доводи апеляційної скарги прокурора, вказані для необхідності призначення ОСОБА_8 реального покарання, не спростовують висновків суду першої інстанції щодо підстав звільнення обвинуваченого від відбування покарання, а зводяться лише до кваліфікуючих ознак інкримінованого йому злочину.

Будь-яких інших доводів, які б могли бути підставою для скасування оскаржуваного вироку чи не були враховані судом першої інстанції при призначенні покарання та могли б свідчити про те, що виправлення і перевиховання ОСОБА_8 неможливе без реального відбування покарання прокурором не наведено.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про законність, обґрунтованість та вмотивованість ухваленого судом першої інстанції вироку щодо ОСОБА_8 , а також про безпідставність доводів апеляційної скарги прокурора щодо неправильного застосування судом першої інстанції вимог ст.75 КК України, у зв'язку з чим апеляційна скарга прокурора має бути залишена без задоволення, а вирок суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст. ст. 404, 405, 407, 419 КПК України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу прокурора - залишити без задоволення.

Вирок Шевченківського районного суду м. Києва від 25 серпня 2023 року щодо ОСОБА_8 - залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом трьох місяців з дня її проголошення.

Суддя Суддя Суддя