Постанова від 22.11.2023 по справі 357/12799/23

Справа № 357/12799/23

3/357/6028/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.11.2023 cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Примаченко В.О., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвоката Козачкова В.Л.,

розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Білоцерківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Лютерштадт-Віттенберг, Німеччина, громадянина України, непрацюючого, не одруженого, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні, РНОКПП - НОМЕР_1

за ч. 1 ст. 130 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

19.10.2023 року до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області надійшли адміністративні матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

14.10.2023 року щодо ОСОБА_1 інспектором ВРПП Білоцерківського районного управління поліції складено протокол серії ААД № 018873 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення 14 жовтня 2023 року в 00 год. 56 хв. на автодорозі Н-02 289 км водій ОСОБА_1 керував автомобілем LEXUS ES350 д.н.з. НОМЕР_2 в стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився в ЦРЛ м. Сквира, висновок № 72. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху України.

ОСОБА_1 в суді вину у вчиненні правопорушення не визнав та пояснив, що 14.10.2023 керував транспортним засобом LEXUS, їхав з м. Києва, завіз дівчину в с. Фурси та повертався додому в м. Біла Церква. був зупинений працівниками поліції, надав на їх вимогу посвідчення водія та документи на автомобіль. Працівник поліції посвітив ОСОБА_1 ліхтариком в очі та повідомив, що останній має ознаки наркотичного сп'яніння, запропонував пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі. ОСОБА_1 , знаючи, що відмова від огляду тягне за собою відповідальність, погодився пройти такий огляд. В медичному закладі в м. Сквира тест на наркотичні засоби показав позитивний результат, з яким ОСОБА_1 не погодився. Мав намір здати кров для огляду, але в цьому йому було відмовлено. Приїхавши на місце зупинки транспортного засобу, поліцейські склали адміністративні матеріали та сказали ОСОБА_1 написати розписку про те, що не буде керувати транспортним засобом. Але після цього поїхав додому на власному транспортному засобі, на що йому було надано дозвіл поліцейськими. ОСОБА_1 відразу поїхав в Білоцерківську міську лікарню № 4 та потім в Білоцерківську міську лікарню № 1, щоб самостійно пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння, але йому було відмовлено в такому огляді. 14.10.2023 зранку поїхав в медичну лабораторію «Dila», здав відповідні аналізи для огляду на стан наркотичного сп'яніння. Результат огляду на 10 наркотичних засобів був негативний. Вважає, що протокол складений безпідставно та просить закрити провадження у справі в зв'язку з відсутністю складу правопорушення.

Захисник Козачков В.Л. просив закрити провадження у справі щодо ОСОБА_1 в зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Захисник посилається на те, що огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння був проведений в м. Сквира, що не є найближчим медичним закладом, який проводить такі огляди. Також захисник посилається на те, що огляд ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння проведений лише за допомогою тесту, який показує лише попередній результат, лабораторне дослідження на стан наркотичного сп'яніння проведено не було. 14.10.2023 ОСОБА_1 самостійно пройшов огляд на стан наркотичного сп'яніння в медичній лабораторії. Результат огляду був негативний.

Суддя, заслухавши ОСОБА_1 , думку захисника та дослідивши матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 018873 від 14.10.2023 р.; висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 14.10.2023 № 72 щодо ОСОБА_1 ; письмові пояснення ОСОБА_1 від 14.10.2023; розписку ОСОБА_1 від 14.10.2023; направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впдивом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 14.10.2023 щодо ОСОБА_1 ; відеозапис до протоколу, та надане захисником клопотання про закриття провадження у справі з додатками, дійшов висновку, що провадження в справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, виходячи з таких підстав.

Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу проводиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає в разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ч. 5 ст. 266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Відповідно до п. 12 розділу 2 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції затвердженої наказом МВС України № 1452/735 від 09.11.2015 року,у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Відповідно до п.п. 7-11 розділу ІІІ Інструкції проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння. Використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Зразки біологічного середовища для лабораторного дослідження відбираються у дві ємності. Вміст однієї ємності використовується для первинного дослідження, вміст другої ємності зберігається протягом 90 днів. За збереження та транспортування ємностей з біологічним середовищем до іншого закладу охорони здоров'я, цілісність пломбування відповідає заклад охорони здоров'я, у якому проводився відбір біологічного середовища.

Відповідно до висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 14.10.2023 р. № 72, складеному о 01 год. 35 хв. лікарем КНП Сквирської міської ради «Сквирська центральна лікарня», ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває у стані наркотичного сп'яніння (синтетична маріхуана). Час огляду - 01 год. 30 хв. Висновок засвідчений підписом лікаря та не засвідчений печаткою медичного закладу.

В письмових поясненнях від 14.10.2023, наданих на місці події, ОСОБА_1 зазначив, що наркотичних засобів не вживав. Вважає, що позитивний результат тесту може бути пов'язаний з вживанням ним препаратів для лікування астми та алергії, таких як CaCl2+ димедрол. Просить детальніше розібратися в ситуації, яка склалася.

Водночас, матеріали справи не містять відомостей про проведення лабораторного дослідження зразків біологічного середовища ОСОБА_1 з метою виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.

З наданої захисником відповіді Директора КНП СМР «Сквирська ЦМЛ» А. Чижа від 13.11.2023 № 629 на адвокатський запит від 01.11.2023 № 92 вбачається, що зразки сечі ОСОБА_2 відбирали у дві ємності. Один із зразків біологічного середовища для лабораторного дослідження зберігається на підприємстві протягом 90 днів. На визначення наркотичного засобу або психотропної речовини у зразку сечі С. Чичикала черговим лікарем ОСОБА_3 було проведено express test «Sniper 10».

З наданого захисником замовлення № 051174741 та результатів дослідження замовлення видно, що ОСОБА_1 14.10.2023 о 08 год. 07 хв. звернувся в медичну лабораторію «Dila» для проходження лабораторного дослідження на визначення наркотиків у сечі. Результати досліджень на визначення 10-ти наркотиків показали негативний результат.

Вищенаведене свідчить про те, що при проведенні медичного огляду ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння не було дотримано п.п. 7, 8, 10, 11 розділу ІІІ Інструкції та не проведено лабораторне дослідження біологічного середовища ОСОБА_1 з метою виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.

Враховуючи вимоги п. 22 розділу ІІІ Інструкції, ч. 5 ст. 266 КУпАП, висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 14.10.2023 р. № 72 щодо ОСОБА_1 необхідно вважати недійсним.

Визнання цього висновку недійсним позбавляє можливості визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують при розгляді справи Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини у своїх рішенням неодноразово зазначав, що деякі справи про адміністративні правопорушення за своєю суттю мають кримінальний характер та повністю співпадають під гарантії ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку у цій справі представляє особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.

Враховуючи викладене, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення не доведена допустимими та достовірними доказами.

Виходячи із вищезазначеного, ґрунтуючись на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суддя дійшов висновку про необхідність закриття провадження у справі відносно ОСОБА_1 в зв'язку з недоведеністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 221, 245, п. 1 ст. 247, 256, 266, 283, 284 КУпАП та відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області.

СуддяВіктор ПРИМАЧЕНКО