ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2023 року справа №200/1530/23
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Гаврищук Т.Г., Казначеєва Е.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2023 року у справі № 200/1530/23 (головуючий І інстанції Арестова Л.В.) за позовом Дьяченка Олега Валентиновича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі - відповідач) про визнання протиправною відмову в поверненні вилученого майна (алкогольних напоїв) 22.09.2022 року у ОСОБА_1 ; зобов'язання Головне управління Національної поліції в Донецькій області повернути позивачу вилучені 22.09.2022 року алкогольні напої, а саме: 2472 банки алкогольного пива «Zibert Bavarske» об'ємом по 0,5 літрів, 84 пляшки алкогольного пива «Zibert Lager» об'ємом по 2,25 літрів, 12 пляшок алкогольного сидру «APPS» об'ємом по 1 літрів.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14.06.2023 року позов задоволено:
- визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо неповернення вилученого у позивача майна (алкогольних напоїв) відповідно до протоколу догляду від 22.09.2022 року;
- зобов'язано відповідача повернути позивачу вилучене відповідно до протоколу догляду від 22.09.2022 року майно (алкогольні напої);
- стягнуто з Головного управління Національної поліції в Донецькій області на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 5000 грн.
Відповідач не погодився з рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення, прийняти нове відмову в задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального, процесуального права, неповне з'ясування обставин.
Апелянт зазначив, що судом першої інстанції не надано оцінки діям позивача, у частині регулярного ввезення на територію Донецької області забороненої продукції.
Відповідно до відомостей з ІТС ІПНП (ЄО № 11777) позивач у поясненнях зазначив, що 22.09.2022 року алкогольні напої він перевозив за проханням невідомого йому чоловіка. У свою чергу, апелянт критично відноситься до такого твердження, оскільки, судячи з різновиду алкогольних напоїв та їх об'ємів, позивач ввозив алкогольні напої на територію Донецької області умисно, з метою збуту. До того ж, алкогольні напої перевозив у пакетах, що свідчить про те, що позивач намагався приховати те, що перевозить заборонену продукцію.
Більше того, відповідно до справи № 200/1558/23, яка перебуває на розгляді у Донецькому окружному адміністративному суді, позивач вже вдруге - 21.01.2023 року, ввозив на територію Донецької області: 8 паків пива «Жигулівське» ємністю 2,4 л., по 6 пляшок у кожному паці; 5 паків пива «Львівське Світле» ємністю 2,4 л., по 6 пляшок у кожному паці; 20 паків пива «Зіберт» ємністю 0,5 л., по 24 пляшки у кожному паці; 5 паків пива «Оболонь» ємністю 0,5 л., по 24 пляшки у паці; 49 паків пива «Зіберт Боварське» ємністю 0,5 л., по 24 пляшки у паці; 37 паків пива «Львівське Світле» ємністю 0,5л., по 24 пляшки у кожному паці; 5 паків пива «Львівське 1715» ємністю 0,5л, по 24 пляшки у кожному паці; 2 ящики коньяку «Аджпрі» ємністю 0,5л., по 12 пляшок у кожному паці. Загальний об'єм майже 1,5 тони, але в цей раз для власного споживання. Позивач у поясненні зазначив, що 25.01.2023 року з м. Лозова він купив спиртне, далі завантажив до автомобіля та був зупинений співробітником поліції, де працівником було виявлено велику кількість алкогольних напоїв. Про те, що перевезення та реалізація алкогольних напоїв на території Донецької області заборонена він знав. Претензій до працівників поліції немає.
Відповідно до відомостей з ІТС ІПНП (ЄО № 473) від 12.01.2023 року позивач втретє - 12.01.2023 року на власному автомобілі Рено Трафік перевозив алкоголі напої об'ємом 1300 літрів. У власноруч складеному поясненні зазначив, що він перевозив алкогольні напої для власних потреб, про те, що перевозити спиртні напої у Донецьку область він не знав.
Суд першої інстанції у рішенні зазначив про те, що вилучені алкогольні напої є власністю позивача, але справа не містить жодного доказу того, що вилучені алкоголі напої є майном позивача.
У свою чергу, понад чотири тони алкогольних напоїв, півтори з яких є предметом спору не перейшли у власність держави, а були вилучені у зв'язку із забороною продажу та ввезенням на територію Донецької області. Позивачу повідомлялось про те, що після закінчення воєнного стану в Україні та надання дозволу на торгівлю і ввезення спиртних напоїв на територію Донецької області позивачу будуть повернуті вилучені алкогольні напої у повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене, акцентував увагу на тому, що «нібито майно» у позивача не відчужувалось, а було тимчасово вилученим, що не є тотожним.
Командувачем оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Міністерства оборони України винесено наказ від 09.08.2022 року № 50 од «Про встановлення на території Донецького області особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів».
Відповідно підпункту 2 пункту 2 заборонено з 11.08.2022 в'їзд та переміщення територією Донецької області транспортних засобів, які здійснюють перевезення алкогольних напоїв (з метою реалізації) та речовин вироблених на спиртовій основі, (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів, дезінфекційних засобів), заборона на реалізацію яких на час воєнного стану запроваджена відповідним наказом військового командування.
Пунктом 3 цього ж наказу Національній поліції України у межах відповідальності спільно з начальником Донецької обласної військової адміністрації: 1) забезпечити розробку проектів відповідних наказів та інструкцій з питань запровадження особливого режиму в'їзду та виїзду, руху транспортних засобів; 2) визначити блокпости, через які суб'єкти господарювання здійснюють переміщення вантажів (товарів) транспортними засобами на територію/з території Донецької області; 3) забезпечити здійснення заходів з контролю в'їзду/виїзду на блокпостах за межі блокпостів; 4) вжити заходів щодо здійснення на період воєнного стану на блокпостах перевірки осіб, транспортних засобів, багажу та вантажів, а також контролю за пересуванням громадян, іноземців, осіб без громадянства, переміщення вантажів суб'єктами господарювання через блок пости відповідно до вимог чинного законодавства на території Донецької області; 5) організувати заходи щодо контролю за виконанням пункту 1 цього наказу та ввести патрулювання в районах відповідальності.
Відповідно до розпорядження начальника штабу - першого командувача об'єднаних сил Міністерства оборони України від 17.05.2022 року № Р-386 «Про внесення змін до розпорядження начальника штабу - першого командувача об'єднаних сил Міністерства оборони України від 25.03.2022 № 62»:
- пункт 1 розпорядження начальника штабу - першого командувача об'єднаних сил Міністерства оборони України від 25.03.2022 № 62 «Про заборону торгівлі на території Донецької та Луганської областей на період дії воєнного стану торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі» викласти в наступній редакції: Заборонити на території Донецької та Луганської областей на період дії воєнного стану ввезення та торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (окрім речовин медичного призначення);
- пунктом 3 заступника Командувача об'єднаних сил з питань застосування Національної поліції України, у межах відповідальності зобов'язано:
1) вжити заходів, щодо заборони ввезення з метою реалізації та торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (окрім речовин медичного призначення) відповідно до вимог чинного законодавства на території Донецької та Луганської областей на період дії правового режиму воєнного стану.
2) у взаємодії з обласними, районними військовими адміністраціями та органами місцевого самоврядування організувати заходи, що контролю виконання пункту 1 цього розпорядження та ввести патрулювання в районах відповідальності.
Відповідно частини 4 статті 8 Закону України «Про Національну поліцію», під час дії воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням тих обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються відповідно до Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
На думку апелянта, поліцейський діяв в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 1 ст. 8 Закону №580-VIII) і не порушував прав позивача, а виконав необхідні заходи щодо забезпечення тимчасового обмеження щодо ввозу алкогольних напоїв на територію Донецької області.
Наказом Командувача оперативно-стратегічного угрупування військ «Хортиця» Міністерства оборони України, було заборонено продаж та ввезення алкогольних напоїв, поліцейським вжились заходи щодо заборони ввезення з метою реалізації та торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
Після закінчення воєнного стану в Україні та надання дозволу на торгівлю і ввезення спиртних напоїв на територію Донецької області позивачу буде повернуто вилучені алкогольні напої у повному обсязі.
Крім того, апелянт вважає, що стягнення витрат на правничу допомогу в сумі 5000 грн. є неспівмірною та не доведеною, що такі витрати є не лише фактичними, але й неминучими.
Представником позивача подано заперечення на апеляційну скаргу, в яких просив відмовити у її задоволенні та стягнути витрати на правничу допомогу.
Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, заперечень на апеляційну скаргу, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про наявність підстав для скасування рішення, виходячи з наступного.
Згідно протоколу догляду від 22.09.2022 року дільничним офіцером сектору превенції відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області капітаном поліції Маліковим С.О. за участю ОСОБА_1 проведено догляд, передбачений статтею 264 Кодексом України про адміністративні правопорушення, автомобіля Renault Trafik, державний номер НОМЕР_1 , в якому знаходилась алкогольна продукція, а саме: 2472 банки алкогольного пива «Zibert Bavarske» об'ємом по 0,5 літрів; 84 пляшки алкогольного пива «Zibert Lager» об'ємом по 2,25 літрів; 12 пляшок алкогольного сидру «APPS» об'ємом по 1 літру. Згідно зі статтею 265 Кодексом України про адміністративні правопорушення виявлена алкогольна продукція була тимчасово вилучена (а.с. 12).
Згідно наданих позивачем під час огляду письмових пояснень вказаний алкоголь він перевозив за проханням невідомого йому чоловіка (а.с. 52).
Листом Відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 23.03.2023 року на адвокатський запит від 20.03.2023 року повідомлено, що проведеною перевіркою встановлено, що 22.09.2022 року нарядом СРПП у с. Майдан Донецької області був зупинений автомобіль Renault Trafik, державний номер НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 та підчас огляду співробітники поліції виявили факт переміщення територією Донецької області алкогольної продукції. Даний факт зареєстровано до інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційного порталу Національної поліції України» з автоматичним присвоєнням номеру № 11774 від 22.09.2022 року. На підставі наказу командира оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № 50од від 09.08.2022 року «Про встановлення на території Донецької області особливого режиму в'їзду та виїзду, руху транспортних засобів» алкогольна продукція у кількості 2472 банки алкогольного пива «Zibert Bavarske» об'ємом 0,5 літри кожна, 84 пляшки алкогольного пива «Zibert Lager» об'ємом 2,25 літри кожна, 12 пляшок алкогольного сидру «APPS» об'ємом 1 літр кожна, була вилучена та поміщена до камери схову речових доказів відділу поліції №4 (квитанція №60). Станом на сьогодні вилучена алкогольна продукція також зберігається в камері схову речових доказів. Адміністративний протокол при цьому не складався. У подальшому ОСОБА_3 може отримати вилучену 22.09.2022 року алкогольну продукцію після закінчення дії правового режиму воєнного стану в Україні (а.с. 13-14).
23.03.2023 року представник позивача звернувся до відповідача з вимогою про повернення майна, утриманого без достатньої правової підстави, в якій, зокрема, вимагав повернути вилучене у громадянина ОСОБА_1 22.09.2022 майно (алкогольні напої) протягом 5 робочих днів (а.с. 15-17).
Листом Відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області від 28.03.2023 року повідомлено, що проведеною перевіркою встановлено, що 22.09.2022 року нарядом СРПП у с. Майдан Донецької області був зупинений автомобіль Renault Trafik, державний номер НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 та підчас огляду співробітники поліції виявили факт переміщення територією Донецької області алкогольної продукції. Даний факт зареєстровано до інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційного порталу Національної поліції України» з автоматичним присвоєнням номеру №11774 від 22.09.2022 року. На підставі наказу командира оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № 50од від 09.08.2022 року «Про встановлення на території Донецької області особливого режиму в'їзду та виїзду, руху транспортних засобів» алкогольна продукція у кількості 2472 банки алкогольного пива «Zibert Bavarske» об'ємом 0,5 літри кожна, 84 пляшки алкогольного пива «Zibert Lager» об'ємом 2,25 літри кожна, 12 пляшок алкогольного сидру «APPS» об'ємом 1 літр кожна, була вилучена та поміщена до камери схову речових доказів відділу поліції № 4 (квитанція № 60). Станом на сьогодні вилучена алкогольна продукція також зберігається в камері схову речових доказів. Адміністративний протокол при цьому не складався. У подальшому ОСОБА_3 може отримати вилучену 22.09.2022 року алкогольну продукцію після закінчення дії правового режиму воєнного стану в Україні. За ч.ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII (далі - Закон № 389) військовим командуванням, якому згідно з цим Законом надається право разом з органами виконавчої влади, військовими адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати заходи правового режиму воєнного стану, є: Головнокомандувач Збройних Сил України, Командувач об'єднаних сил Збройних Сил України, командувачі видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, командувачі (начальники) органів військового управління, командири з'єднань, військових частин Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
Військове командування, в межах повноважень, визначених цим Законом та Указом Президента України про введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженим Верховною Радою України, видає обов'язкові до виконання накази і директиви з питань забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку, здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Згідно ч. 1 ст. 8 Закону № 389 в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану, зокрема:
4) примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об'єднань для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в установленому законом порядку та видавати про це відповідні документи встановленого зразка;
6) встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів;
7) перевіряти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, документи у осіб, а в разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України;
13) забороняти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
За ч. 2 ст. 8 Закону № 389 у місцевостях, де ведуться бойові дії, запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану покладається безпосередньо на військове командування та військові адміністрації (у разі їх утворення). Здійснення органами державної влади та органами місцевого самоврядування повноважень в умовах воєнного стану регламентує ст. 9 Закону № 389.
За ч. 2 ст. 9 Закону № 389 Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Залучення військових формувань та правоохоронних органів до здійснення заходів правового режиму воєнного стану регламентує ст. 16 Закону № 389.
Згідно ч. 1 ст. 16 Закону № 389 за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним в дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
Органи державної влади України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, громадські об'єднання, а також громадяни зобов'язані сприяти діяльності військового командування та військових адміністрацій у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану на відповідній території (ст. 17 Закону № 389).
Щодо можливості обмеження прав і свобод людини і громадянина в умовах воєнного стану суд виходив за такого.
За ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Згідно ч. 1 ст. 21 Конституції України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.
За ч.ч. 1-2 ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Згідно ч. 1 ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені ст. ст. 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції (ч. 2 ст. 64 Конституції України).
Правовий статус та обмеження прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб в умовах воєнного стану визначає ст. 20 Закону №389.
За ч. 1 ст. 389 Закону № 389 правовий статус та обмеження прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб в умовах воєнного стану визначаються відповідно до Конституції України та цього Закону.
В умовах воєнного стану не можуть бути обмежені права і свободи людини і громадянина, передбачені ч. 2 ст. 64 Конституції України (ч. 2 ст. 20 Закону № 389).
За ч. 1 ст. 22 Закону № 389 недопустимість використання правового режиму воєнного стану для захоплення влади та порушення прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб полягає в тому, що введення воєнного стану не може бути підставою для застосування тортур, жорсткого чи принижуючого людську гідність поводження або покарання; будь-які спроби використати введення воєнного стану для захоплення влади тягнуть за собою відповідальність згідно із законом.
Зігдно ч. 1 ст. 25 Закону № 389 особи, винні у порушенні вимог або невиконанні заходів правового режиму воєнного стану, притягаються до відповідальності згідно із законом.
Суд зазначає, що в умовах правового режиму воєнного стану військове командування разом з військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати певні заходи правового режиму воєнного стану в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану.
Для підтримання публічної безпеки та порядку в умовах воєнного стану в Україні військове командування (військові адміністрації) впроваджували заборону продажу алкогольних напоїв та спиртовмісних товарів на території певних областей, вводили в дію комендантські години, збільшували патрулювання органами Національної поліції території їх обслуговування тощо.
25 березня 2022 року начальник штабу - перший заступник командувача Об'єднаних сил видав розпорядження № 62 «Про заборону торгівлі на території Донецької та Луганської областей алкогольними напоями та речовинами, виготовленими на спиртовій основі».
За п. 1 цього розпорядження з 25 березня 2022 року на території Донецької та Луганської областей на період дії правового режиму воєнного стану була заборонена торгівля алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
Згідно розпорядження начальника штабу першого командувача об'єднаних сил Міністерства оборони України від 17.05.2022 року № Р-386 «Про внесення змін до розпорядження начальника штабу першого командувача об'єднаних сил Міністерства оборони України від 25.03.2022 № 62» пункт 1 розпорядження начальника штабу - першого командувача об'єднаних сил Міністерства оборони України від 25.03.2022 № 62 «Про заборону торгівлі на території Донецької та Луганської областей на період дії воєнного стану торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі» викладено в наступній редакції: Заборонити на території Донецької та Луганської областей на період дії воєнного стану ввезення та торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (окрім речовин медичного призначення) (а.с. 61 зв.б.).
9 липня 2022 року командувач оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » видав наказ № 16од «Про заборону торгівлі на території Донецької області алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі».
Згідно з цим наказом з метою забезпечення громадської безпеки і порядку з 11 липня 2022 року на території Донецької області на період дії правового режиму воєнного стану заборонена торгівля алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів та дезінфекційних засобів).
Розпорядження начальника штабу - першого заступника командувача об'єднаних сил видав розпорядження від 25 березня 2022 року № 62 «Про заборону торгівлі на території Донецької та Луганської областей алкогольними напоями та речовинами, виготовленими на спиртовій основі» визнано таким, що втратило чинність.
9 серпня 2022 року командувач оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » видав наказ № 50од «Про встановлення на території Донецької області особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів» (далі - наказ від 09 серпня 2022 року № 50од) (а.с. 59-60).
Наказ від 9 серпня 2022 року № 50од виданий відповідно до ст. 3 Указу № 64/2022, ст. 3, п. 6 ч. 1 ст. 8 Закону № 389, Порядку встановлення особливого режиму в'їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 року № 1455 (далі - Порядок № 1455), з метою встановлення особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів на території Донецької області.
Пунктом 1 наказу від 9 серпня 2022 року № 50од з 11 серпня 2022 року встановлений особливий режим в'їзду і виїзду, а також руху транспортних засобів на території Донецької області на період дії воєнного стану.
За пп. 2 п. 2 наказу від 9 серпня 2022 року № 50од з 11 серпня 2022 року заборонено в'їзд та переміщення територією Донецької області транспортних засобів, які здійснюють перевезення (з метою реалізації) алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів, та дезінфекційних засобів), заборона на реалізацію яких на час воєнного стану запроваджена відповідним наказом військового командування.
Згідно п. 3 наказу від 9 серпня 2022 року № 50од начальнику Донецького зонального відділу Військової служби правопорядку, відповідно до призначення та специфіки діяльності, старшому оперативної групи оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з питань застосування Національної поліції України у межах відповідальності спільно з начальником Донецької обласної військової адміністрації доручено:
1. забезпечити розробку проектів відповідних наказів та інструкцій з питань запровадження особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів;
2. визначити блокпости, через які суб'єкти господарювання здійснюють переміщення вантажів (товарів) транспортними засобами на територію/з території Донецької області;
3. забезпечити здійснення заходів з контролю в'їзду/виїзду на блокпостах та поза межами блокпостів;
4. вжити заходів щодо здійснення на період дії воєнного стану на блокпостах перевірки осіб, транспортних засобів, багажу та вантажів, а також контролю за пересуванням громадян, іноземців та осіб без громадянства, переміщення вантажів суб'єктами господарювання через блокпости відповідно до вимог законодавства на території Донецької області;
5. організувати заходи щодо контролю за виконанням п. 1 цього наказу та ввести патрулювання в районах відповідальності.
За п.п. 5, 6 наказу від 9 серпня 2022 року № 50од Донецькій обласній державній адміністрації (військовій адміністрації) разом з органами місцевого самоврядування, райдержадміністраціями, районними військовими адміністраціями, військовими адміністраціями населених пунктів доручено забезпечити доведення в установленому порядку цього наказу до відома підприємств, установ, організацій та населення.
Визнано таким, що втратило чинність розпорядження начальника штабу - першого заступника командувача угруповання об'єднаних сил від 15 березня 2022 року № 62 (зі змінами).
10 серпня 2022 року на офіційному вебсайті Донецької обласної військової адміністрації (https://dn.gov.ua/news/z-11-serpnya-na-donechchini-pochinaye-diyati-osoblivij-rezhim-vyizdu-viyizdu-ta-ruhu-transportnih-zasobiv оприлюднена інформація такого змісту:
«З 11 серпня на Донеччині починає діяти особливий режим в'їзду, виїзду та руху транспортних засобів.
Особливий режим передбачатиме дві голові умови:
- заборонено бездозвільне вивезення з Донеччини спеціальної техніки, яка може бути використана для потреб оборони (екскаваторів, тягачів, тралів тощо);
- триває заборона на в'їзд та переміщення по Донецькій області транспорту, що перевозить з метою реалізації алкогольні напої та речовини на спиртовій основі (крім ліків та дезінфекційних засобів).
Відповідний Наказ видав командувач оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » генерал-полковник ОСОБА_4 .
Це крок, спрямований на посилення наших оборонних спроможностей. Особливий режим встановлений на період дії воєнного стану, відповідно до законодавства, зазначив начальник обласної військової адміністрації Павло Кириленко».
Крім того, на сайті Донецької обласної військової адміністрації були оприлюднені повідомлення про аналогічні обмеження, які запроваджувалися раніше.
Так, 11 липня 2022 року оприлюднено повідомлення про те, що з 11 липня у Донецькій області заборонена торгівля алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (https://dn.gov.ua/news/z-11-lipnya-u-doneckij-oblasti-zaboronena-torgivlya-alkogolnimi-napoyami-ta-rechovinami-viroblenimi-na-spirtovij-osnovi; 18 травня 2022 року - про те, що на територію Донеччини заборонено ввезення алкогольних напоїв з метою реалізації та торгівлі (https://dn.gov.ua/news/na-teritoriyu-donechchini-zaboroneno-vvezennya-alkogolnih-napoyiv-z-metoyu-realizaciyi-ta-torgivli) та інші.
Аналогічні повідомлення публікувалися на офіційних сайтах районних (міських) військових адміністрацій та органів місцевого самоврядування Донецької області.
Станом на час виникнення спірних правовідносин в Україні тривав воєнний стан та діяла заборона на в'їзд та переміщення територією Донецької області транспортних засобів, які здійснюють перевезення (з метою реалізації) алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів, та дезінфекційних засобів), заборона на реалізацію яких на час воєнного стану запроваджена відповідним наказом військового командування.
11 серпня 2022 року начальник Донецького зонального відділу Військової служби правопорядку - комендант Донецької області видав наказ № 28 «Про затвердження Порядку введення на території Донецької області особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів» (далі - наказ від 11 серпня 2022 року № 28).
Наказ від 11 серпня 2022 року № 28 виданий відповідно до ст. 3 Указу № 64/2022 (зі змінами), ст. 3, п. 6 ч. 1 ст. 8 Закону № 389, Порядку № 1455 та на виконання наказу від 09 серпня 2022 року № 50од.
За п. 2 наказу від 11 серпня 2022 року № 28 ГУНП в Донецькій області, командирам військових частин та інших військових формувань, утворених відповідно до чинного законодавства, особовий склад яких задіяний до несення служби на блокпостах, доручено:
1. забезпечити у межах повноважень організацію та виконання Порядку введення на території Донецької області особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів;
2. довести до підпорядкованих підрозділів вимоги Порядку введення на території Донецької області особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів;
3. виконання завдання щодо організації взаємодії з питань введення особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів в районах відповідальності підпорядкованим підрозділам.
Згідно п. 1 Порядку введення на території Донецької області особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів, затвердженого наказом начальника Донецького зонального відділу Військової служби правопорядку - комендант Донецької області від 11 серпня 2022 року № 28 (далі - Порядок № 28), цей Порядок визначає систему проїзду транспортних засобів (спеціальної техніки) в умовах воєнного стану та комендантської години через блокпости, пости пропуску, пости комендантської служби та наряди полії (надалі - блокпости).
За п. 2 Порядку № 28 для перевірки транспортних засобів (спеціальної техніки), а також блокування дороги та припинення її подальшого використання транспортними засобами обладнуються блокпости.
До складу блокпосту можуть входити службові особи військових формувань та правоохоронних органів, які відповідно до чинного законодавства залучені до здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Згідно п. 4 Порядку № 28 службові особи, які виконують обов'язки на блокпосту, здійснюють: перевірку документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи; перевірку відповідності перепустки визначеному зразку; перевірку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу (документів на транспортний засіб, документів на вантаж, тощо); проведення огляду транспортного засобу та вантажу (товару) щодо відповідності документів на вантаж (товар) у разі необхідності.
За п. 5 Порядку № 28 у разі невідповідності зазначених вимог, виявлення фактів ввезення на територію області алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів та дезінфекційних засобів) з метою реалізації, заборона на реалізацію та переміщення яких на час воєнного стану запроваджена відповідним наказом військового командування, службові особи блокпосту здійснюють тимчасове обмеження (заборону) руху транспортних засобів і осіб та їх передачу уповноваженим представникам правоохоронних органів.
Згідно п. 6 Порядку № 28 працівники поліції здійснюють вилучення алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів та дезінфекційних засобів), заборона на реалізацію яких на час воєнного стану запроваджена відповідним наказом військового командування, відповідно до вимог чинного законодавства.
Інформація про заборону на в'їзд та переміщення по Донецькій області транспорту, що перевозить з метою реалізації алкогольні напої та речовини на спиртовій основі (крім ліків та дезінфекційних засобів), доведена до відома населення шляхом її поширення в засобах масової інформації, на сторінках органах державної влади (органів місцевого самоврядування) в мережі Інтернет, в соціальних мережах тощо.
Апеляційним судом встановлено, що позивача 12.01.2023 року, 25.01.2023 року зупиняли працівники поліції на території Донецької області та вилучили у нього алкогольні напої, що дозволяє дійти висновку, що всупереч наявній забороні позивач свідомо продовжував ввозити на територію Донецької області алкогольні напої, що підтверджено іншими адміністративними справи за аналогічними позовами ОСОБА_1 (справи №№ 200/1558/23, 200/1872/23).
Згідно КП «Діловодство спеціалізованого суду» рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 26 травня 2023 року у справі № 200/1558/23, залишеному без змін постановою апеляційного суду від 12.09.2023 року, відмовлено у задоволені позову ОСОБА_1 про визнання протиправними дій посадових осіб відділення поліції №1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області щодо вилучення 25 січня 2023 року у громадянина ОСОБА_1 алкогольних та слабоалкогольних напоїв за переліком та в кількості зазначеній в протоколі огляду (вилучення), складеного старшим дільничним офіцером поліції сектору превенції відділення поліції №1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області, ст. л-том поліції ОСОБА_5 ; зобов'язання посадових осіб відділення поліції №1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області повернути громадянину ОСОБА_1 алкогольних та слабоалкогольних напоїв, вилучені у останнього 25 січня 2023 року, за переліком та в кількості, зазначеній в протоколі огляду (вилучення), складеного старшим дільничним офіцером поліції сектору превенції відділення поліції №1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області, ст. л-том поліції ОСОБА_5 . Цим рішення встановлено, що згідно довідок про доходи загальний дохід позивача за 2022 рік складає: заробітна плата - 243296,15 грн., дохід від підприємницької діяльності - 1876327,19 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, зважаючи на кількість та асортимент вилучених у позивача алкогольних та слабоалкогольних напоїв, апеляційний суд дійшов виснвоку, що позивач ввозив їх на територію Донецької області з метою подальшого збуту (реалізації).
Щодо доводів позивача, що відповідач вилучивши майно, обмежив фактичне володіння річчю не на підставах та в порядку, визначених Кримінальним процесуальним кодексом України чи Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Суд зазнчаає, що в спірних правовідносинах в діях позивача не встановлено складу адміністративного правопорушення, норми Кодексу України про адміністративні правопорушення не підлягають застосуванню.
Крім того, не встановлено факту примусового відчуження майна, що полягає у позбавленні власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості, що виключає можливість застосування до спірних правовідносин норм Закону України від 17 травня 2012 року № 4765-VІ «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного стану».
Згідно ст. ст. 3, 8 Закону № 389 в умовах правового режиму воєнного стану військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати певні заходи правового режиму воєнного стану в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, а відповідно до положень ст. 17 Закону № 389 органи Національної поліції зобов'язані сприяти діяльності військового командування та військових адміністрацій у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану на відповідній території, а згідно з ч. 4 ст. 8 Закону № 580 під час дії воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням тих обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються відповідно до Конституції України та Закону № 389.
Таким чином, у спірних правовідносинах поліцейські діяли відповідно до Законів № 389 та № 580 і забезпечували виконання завдань, покладених на них наказом військового командування від 9 серпня 2022 року № 50од, відповідно до Порядку № 28.
Стаття 8 Закону № 389 та виданий на її підставі наказ від 9 серпня 2022 року № 50од передбачають певні обмеження конституційних прав і свобод громадян, зокрема, щодо свободи пересування та права власності.
Ці права і свободи не включені до переліку конституційних прав і свобод, які в силу положень ст. 64 Конституції України, не можуть бути обмежені в умовах воєнного стану.
Обмеження конституційних прав і свобод, передбачені наказом від 9 серпня 2022 року № 50од переслідують легітимну мету - підтримання безпеки і громадського порядку в умовах воєнного стану та є пропорційними, тобто забезпечують необхідний баланс між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких вони спрямовані.
Крім того, жодних достовірних та належних доказів того, що позивач є власником (законним володільцем) майна, яке вимагає повернути, суду не надані.
Враховуючи викладене, апеляційний суд дійшов висновку про відмову в задоволені позову.
Щодо розподілу судових витрат.
За ч.ч. 1, 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи відмову у задоволені позову, суд відмовляє у задоволенні клопотання представника позивача про стягнення судового збору та витрат на правничу допомогу.
З урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції дійшов хибного висновку про задоволення позову, внаслідок неправильного застосування норм матеріального права, тому є підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 250, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Донецькій області - задовольнити.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2023 року у справі № 200/1530/23 за позовом ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні позову ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Повний текст постанови складений 30 листопада 2023 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий І.В. Геращенко
Судді: Т.Г. Гаврищук
Е.Г. Казначеєв