ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2023 рокуСправа №160/7242/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 046350012314 від 06.03.2023 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до заяви від 28.02.2023;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового, спеціального та пільгового стажу роботи за Списком № 1 ОСОБА_1 один місяць служби за три місяці період проходження військової служби під час мобілізації в особливий період з 21.08.2014 до 28.07.2015, в тому числі один місяць служби за три місяці періоди безпосередньої участі в антитерористичній операції з 21.11.2014 до 02.01.2015, з 05.03.2015 до 11.05.2015, до стажу роботи за професією прохідника підземного з повним робочим днем у шахті, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно із заявою про призначення пенсії з 28.02.2023.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 28.02.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 046350012314 від 06.03.2023 йому було відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Позивач не погоджується з оскаржуваним рішенням, вважає, що до страхового, спеціального та пільгового стажу за професією підлягає зарахуванню період проходження ним військової служби під час мобілізації в особливий період з 21.08.2014 до 28.07.2015, у тому числі періоди безпосередньої участі в антитерористичній операції з 21.11.2014 до 02.01.2015, з 05.03.2015 до 11.05.2015 у кратному обчисленні - один місяць служби за три місяці.
Ухвалою суду від 12.04.2023 позовну заяву було залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
13.04.2023 в порядку усунення недоліків до суду надійшла заява позивача з доданими до неї документами.
Ухвалою від 18.04.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні); встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи; витребувано докази у відповідача, які постановлено надати суду у строк для подання відзиву.
У відзиві Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, який надійшов через систему «Електронний суд», відповідач просив відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, зазначив, що відповідно до розрахунку стажу позивача, обчисленого до 08.02.2023, його страховий стаж з урахуванням додаткових років за Списком № 1 становить 39 років 17 днів, пільговий стаж на підземних роботах за Списком № 1 - 19 років 01 місяць 15 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Період проходження військової служби під час мобілізації в особливий період з 21.08.2014 до 28.07.2015, у тому числі періоди участі в антитерористичній операції з 21.11.2014 до 02.01.2015, з 05.03.2015 до 11.05.2015, зараховано до загального та пільгового стажу позивача в одинарному розмірі. Також відповідач зазначив, що прийняття певного рішення залежно від результатів розгляду поданих заявником документів є дискреційними повноваженнями органу Пенсійного фонду України. Разом з відзивом було подано витребувані судом докази.
Відповідь на відзив від позивача станом на час розгляду справи до суду не надійшла. Згідно з ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус учасника бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 19.02.2018 Павлоградським об'єднаним міським військовим комісаріатом.
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 28.02.2023 про призначення пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 046350012314 від 06.03.2023 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. У рішенні міститься посилання на положення ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зазначено, що страховий стаж становить 39 років 17 днів (у тому числі додатково за 18 повних років за стаж на підземних роботах), стаж, що дає право на зниження пенсійного віку - робота за Списком № 1 становить 19 років 1 місяць 15 днів. До страхового та пільгового стажу згідно з наданими документами зараховано всі періоди. У призначенні пенсії відмовлено у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Згідно з розрахунком стажу позивача (форма РС-право) до страхового стажу ОСОБА_1 зараховано, зокрема, періоди проходження військової служби: 21.11.2014-02.01.2015 (військова служба в особливий період - 1 місяць 12 днів); 03.01.2005-04.03.2015 (військова служба-інша - 2 місяці 2 дні); 05.03.2015-11.05.2015 (військова служба в особливий період - 2 місяці 7 днів); 12.05.2015-28.07.2015 (військова служба-інша - 2 місяці 17 днів), у тому числі до стажу, що дає право на зниження пенсійного віку (робота за Списком № 1) зараховано в одинарному розмірі період військової служби в особливий період - 1 місяць 13 днів.
Відповідно до довідки Павлоградського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 4/393 від 10.06.2021 ОСОБА_1 проходив військову службу при частковій мобілізації з 21.08.2014 до 28.07.2015.
Відомості про проходження позивачем військової служби у період з 21.08.2014 до 28.07.2015 також містяться у військовому квитку серії НОМЕР_2 від 05.11.2001.
Згідно з довідкою № 6 від 07.07.2021, виданою військовою частиною НОМЕР_3 Національної гвардії України, ОСОБА_1 у періоди з 21.11.2014 до 02.01.2015, з 05.03.2015 до 11.05.2015 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції м. Краматорськ Донецької області.
Станом на час призову на військову службу за мобілізацією ОСОБА_1 працював прохідником по 5-му розряду з повним робочим днем у шахті на виробничому структурному підрозділі «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», що підтверджується записами у його трудовій книжці серії НОМЕР_4 , заповненій вперше 02.06.2003.
На підставі розпорядження виробничого структурноого підрозділу «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» № 1314к від 21.08.2014 ОСОБА_1 було звільнено від виконання службових обов'язків з 21.08.2014 для проходження військової служби у зв'язку з частковою мобілізацією, зі збереженням посади (прохідник) і середньої заробітної плати, але не довше одного року.
Розпорядженням виробничого структурного підрозділу «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» № 3034 від 30.07.2015 було зобов'язано звільненого з військової служби у запас 28.07.2015 у зв'язку з демобілізацією ОСОБА_1 (прохідника дільниці ПР-2) стати до роботи 30.07.2015, після постановки на військовий облік.
У довідці про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, № 124 від 08.02.2023, виданій виробничим структурним підрозділом «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», зазначено періоди роботи ОСОБА_1 , що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, вказано, що з 13.01.2006 він працює прохідником підземним з повним робочим днем у шахті (за період з 13.01.2006 до 07.02.2023 - 17 років 25 днів).
Позивач не погоджується із зарахуванням відповідачем до його стажу періоду проходження ним військової служби під час мобілізації в особливий період з 21.08.2014 до 28.07.2015, у тому числі періодів участі в антитерористичній операції з 21.11.2014 до 02.01.2015, з 05.03.2015 до 11.05.2015, в одинарному розмірі.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частиною третьою статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною шостою вказаної статті передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Станом на час набуття позивачем статусу учасника бойових дій процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначав Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (далі Порядок № 413, у редакції зі змінами станом на час видачі позивачу посвідчення учасника бойових дій).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається:
військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;
особам, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування згідно з переліком, визначеним Антитерористичним центром при СБУ та Генеральним штабом Збройних Сил, були включені до складу Збройних Сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.
Згідно з пунктом 2-1 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII, який встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статті 1-2 цього Закону, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII до учасників бойових дій належать, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;
Відповідно до абз. 2 п. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Відповідно до пункту 2.3 розділу ІІ Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/26071, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховуються на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що загальний період мобілізації підлягає зарахуванню до пільгового стажу без пільгового обчислення у кратному розмірі, а період участі в антитерористичній операції - з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Такий висновок відповідає зазначеним у постановах Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 у справі № 185/4140/17 та від 18.01.2023 у справі № 1.380.2019.003739.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на час призову на військову службу за мобілізацією в особливий період працював прохідником з повним робочим днем у шахті та після демобілізації продовжив роботу за вказаною професією, яка дає право на пенсію на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Під час проходження військової служби у період з 21.08.2014 до 28.07.2015 позивач брав участь в антитерористичній операції у періоди з 21.11.2014 до 02.01.2015 (1 місяць 12 днів), з 05.03.2015 до 11.05.2015 (2 місяці 7 днів).
Згідно з розрахунком стажу позивача до його страхового стажу частково зараховано період проходження ним військової служби за мобілізацією (21.11.2014-02.01.2015 - 1 місяць 12 днів; 03.01.2005-04.03.2015 - 2 місяці 2 дні; 05.03.2015-11.05.2015 - 2 місяці 7 днів; 12.05.2015-28.07.2015 - 2 місяці 17 днів) та до пільгового стажу зараховано в одинарному розмірі період проходження військової служби тривалістю лише 1 місяць 13 днів.
Оскаржуване рішення та відзив не містять обґрунтування часткового зарахування періоду участі позивача в антитерористичній операції до його страхового та пільгового стажу.
З урахуванням встановлених обставин справи на наведених положень законодавства, суд дійшов висновку, що період військової служби за мобілізацією з 21.08.2014 до 28.07.2015 має зараховуватись до страхового стажу та стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах,
Періоди участі в антитерористичній операції з 21.11.2014 до 02.01.2015, та з 05.03.2015 до 11.05.2015 підлягають зарахуванню до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із розрахунку один місяць служби за три місяці.
Наведені обставини свідчать про неналежну перевірку наданих позивачем документів, не забезпечення повного, всебічного та об'єктивного розгляду заяви позивача, відсутність належного обґрунтування рішення суб'єкта владних повноважень та передчасні висновки про недостатність у позивача пільгового стажу для призначення йому пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», без належного дослідження документів та без врахування норм права, що регулюють спірні правовідносини.
За таких обставин суд дійшов висновку про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 046350012314 від 06.03.2023 про відмову у призначенні пенсії позивачу на пільгових умовах та наявність підстав для скасування оскаржуваного рішення.
Статтею 58 Закону № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пільговий та страховий стаж позивача.
Суд звертає увагу, що відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З огляду на неналежне виконання визначеним пенсійним органом його повноважень щодо розгляду заяви позивача, що потягло за собою порушення прав позивача, з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення пенсії та визначення підстав, за яких призначається пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні, суд дійшов висновку про зобов'язання відповідача зарахувати до страхового та пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період військової служби за мобілізацією з 21.08.2014 до 28.07.2015, у тому числі зарахувати періоди участі в антитерористичній операції з 21.11.2014 до 02.01.2015, та з 05.03.2015 до 11.05.2015 із розрахунку один місяць служби за три місяці, та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.02.2023 про призначення пенсії та прийняти рішення у встановленому порядку відповідно до норм чинного законодавства України, із урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, із врахуванням правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з виходом за межі позовних вимог.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» як учасник бойових дій, відомості про інші судові витрати позивача у матеріалах справи відсутні, у зв'язку із чим розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 90, 241-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 046350012314 від 06.03.2023 про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:
- зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період проходження військової служби за мобілізацією в особливий період з 21.08.2014 до 28.07.2015;
- зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоди участі в антитерористичній операції з 21.11.2014 до 02.01.2015, та з 05.03.2015 до 11.05.2015 із розрахунку один місяць служби за три місяці;
- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.02.2023 про призначення пенсії та прийняти рішення у встановленому порядку відповідно до норм чинного законодавства України, із урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427.
Повний текст рішення складено 27.11.2023.
Суддя В.В. Рянська