Рішення від 24.11.2023 по справі 140/25923/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2023 року ЛуцькСправа № 140/25923/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач1), Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - ГУ ПФУ в Житомирській області, відповідач2) про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Житомирській області від 09.08.2023 про відмову у здійсненні перерахунку та виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з урахуванням довідки №391 від 26.07.2023, виданої Територіальним управлінням ДСА України в Волинській області;

зобов'язання ГУ ПФУ в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 як судді у відставці перерахунок щомісячного довічного грошового утримання з урахуванням довідки №391 від 26.07.2023, виданої Територіальним управлінням ДСА України в Волинській області, з 18.01.2022 у відсотковому співвідношенні - 54 % - до суддівської винагороди, зазначеної у довідці № 391 від 26.07.2023, виданої Територіальним управлінням ДСА України в Волинській області, з урахуванням фактично виплачених сум щомісячного довічного грошового утримання;

зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 як судді у відставці виплату щомісячного довічного грошового утримання з урахуванням довідки №391 від 26.07.2023, виданої Територіальним управлінням ДСА України в Волинській області, з 18.01.2022 у відсотковому співвідношенні - 54 % - до суддівської винагороди, зазначеної у довідці №391 від 26.07.2023, виданої Територіальним управлінням ДСА України в Волинській області, з урахуванням фактично виплачених сум щомісячного довічного грошового утримання, та надалі здійснювати виплату щомісячного довічного грошового утримання з урахуванням довідки №391 від 26.07.2023, виданої Територіальним управлінням ДСА України в Волинській області у відсотковому співвідношенні - 54 % - до суддівської винагороди, зазначеної у довідці №391 від 26.07.2023, виданої Територіальним управлінням ДСА України в Волинській області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 є суддею у відставці і перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області. Позивач 07.08.2023 звернулася до Ковельського об'єднаного управління ПФУ у Волинській області із заявою про проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, до якої додала довідку ТУ ДСА України в Волинській області №391 від 26.07.2023 про суддівську винагороду для обчислення (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, що видана на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.01.2023 у справі №140/7684/22.

Рішенням від 09.08.2023 ГУ ПФУ в Житомирській області відмовило у перерахунку пенсії у зв'язку із відсутністю підстав для перерахунку за чинним законодавством.

Позивач вважає рішення відповідача2 незаконним та таким, що порушує її право на отримання довічного грошового утримання у належному розмірі. При цьому вказує, що в оскаржуваному рішенні відсутнє будь-яке правове обґрунтування прийняття такого рішення та не зазначено, з яких підстав не взято до уваги довідку №391 про суддівську винагороду для обчислення (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. З наведених підстав просила позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 06.09.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позовну заяву відповідач1 позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав та просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що після набрання законної сили рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10.01.2023 у справі №140/7684/22 зміни розмірів складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, не відбулися. Крім того, ГУ ПФУ у Волинській області не було учасником справи, за результатом розгляду якої Волинським окружним адміністративним судом прийнято рішення 10.01.2023 у справі №140/7684/22, та відповідно вказане рішення суду не містить зобов'язального характеру для органу пенсійного фонду здійснити перерахунок пенсії. Таким чином, правових підстав для здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням оновленої довідки від 26.07.2023 №391, виданої ТУ ДСА України у Волинській області, немає.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач2 позов не визнав, посилаючись на те, що рішенням Конституційного суду України від 18.02.2020 №2-р/2020 визнано неконституційним положення пункту 25 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VІІІ зі змінами. З 18.02.2020 порядок визначення розміру щомісячного довічного утримання суддям у відставці регулюється статтею 142 Закону №1402-VІІІ, згідно з якою розмір щомісячного грошового утримання не залежить від факту проходження суддею кваліфікаційного оцінювання або призначення на посаду судді за результатами конкурсу. Відповідно до ч.3 статті 135 Закону №1402-VІІІ базовий розмір посадового окладу становить 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. Базовий розмір окладу судді місцевого та апеляційного суду в порівнянні з 2020 та 2021 роками не змінився. ГУ ПФУ в Житомирській області 09.08.2023 винесло рішення про відмову у проведенні вищезазначеного перерахунку, оскільки за нормою статті 142 Закону України №1402-VІІІ розмір складових суддівської винагороди судді відповідно до наданої довідки після 18.02.2020 не змінювався, тому відсутні підстави для проведення перерахунку по довідці.

Інших заяв по суті справи не надходило.

Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала на посаді судді Ковельського міськрайонного суду Волинської області, є суддею у відставці, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 19.01.2022 отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 54% суддівської винагороди.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10.01.2023 у справі №140/7684/22, яке набрало законної сили 03.05.2023, позов ОСОБА_1 задоволено частково. Суд, зокрема, зобов'язав ТУ ДСА України в Волинській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплатити суддівську винагороду, компенсацію за невикористану відпустку, вихідну допомогу при звільненні, одноразову матеріальну допомогу за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року та з 01 січня 2022 року по 18 січня 2022 року, обчисливши відповідно до статті 130 Конституції України, статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатної особи за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року в розмірі 2270,00 гривень та за період з 01 січня 2022 року по 18 січня 2022 року в розмірі 2481,00 гривень.

На виконання вищевказаного рішення ТУ ДСА України в Волинській області видало ОСОБА_1 довідку від 26.07.2023 №391 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, в якій суддівська винагорода, станом на 18.01.2022, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 133974,00 грн.

Позивач звернулася до Ковельського об'єднаного управління ПФУ у Волинській області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки ТУ ДСА України в Волинській області від 26.07.2023 №391.

З урахуванням принципу екстериторіальності заява ОСОБА_1 опрацьована ГУ ПФУ в Житомирській області, яким 09.08.2023 о/р 033050006115 прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд, визначає Закон України від 02.06.2016 №1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон №1402-VIII).

Згідно із пунктом 2 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1402-VIII визнано таким, що втратив чинність з дня набрання чинності цим Законом, Закон України від 07 липня 2010 року №2453-VI «Про судоустрій і статус суддів», крім положень, зазначених у пунктах 7, 23, 25, 36 цього розділу.

Відповідно до частини першої статті 142 Закону №1402-VI судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплачується пенсія на умовах, визначених зазначеним Законом, або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.

Згідно з частиною третьою статті 142 Закону №1402-VI щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.

Частинами четвертою та п'ятою цієї ж статті передбачено, що у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.

Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відносини щодо порядку проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці врегульовано правовими нормами Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, судді Конституційного Суду України територіальними органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 1 розділу «IV. Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання» Порядку №3-1 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться відповідно до частини четвертої статті 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», частини другої статті 27 Закону України «Про Конституційний Суд України» органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання.

Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, на підставі довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, надісланої відповідним органом (без звернення судді у відставці, судді Конституційного Суду України), або за зверненням судді у відставці, судді Конституційного Суду України. Звернення судді за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання здійснюється шляхом подання до органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду судді у відставці / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, в тому числі через вебпортал або засобами Порталу Дія з використанням суддею електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), або надсилання поштою. Заява про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання приймається органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, за наявності в судді всіх необхідних документів та оформляється відповідно до вимог розділу III цього Порядку (пункт 6 розділу IV Порядку №3-1).

Пунктом 1 розділу III Порядку №3-1 встановлено, що заява про призначення щомісячного довічного грошового утримання реєструється в електронному журналі звернень органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання. Приймання, розгляд та опрацювання заяви та документів, необхідних для призначення (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання, органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, здійснюється відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846.

Таким чином, аналізуючи вищенаведені норми чинного законодавства, слід дійти висновку про те, що підставою для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання може бути як довідка про суддівську винагороду, надіслана відповідним органом, так і заява судді у відставці та додані до неї документи.

Відповідно до частини третьої статті 135 Закону №1402-VIII базовий розмір посадового окладу судді становить: 1) судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; 2) судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; 3) судді Верховного Суду - 75 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

Разом з цим, розділом ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1402-VIII були передбачені певні особливості визначення розміру суддівської винагороди та щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці.

Так, у підпункті 4 пункту 24 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1402-VIII зазначено, що розмір посадового окладу судді, крім зазначеного у пункті 23 цього розділу, становить з 1 січня 2020 року: а) для судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; б) для судді апеляційного суду та вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

Відповідно до вимог статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 1 січня - становить 2270 гривень, а працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді: з 1 січня - 2102 гривні; статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 1 січня - становить 2481 гривню, а працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді: з 1 січня - 2102 гривні.

З матеріалів справи слідує, що щомісячне довічне грошове утримання призначене позивачу з 19.01.2022, розмір якого визначено на підставі довідки ТУ ДСА України в Волинській області від 18.01.2022 №53. У вказаній довідці посадовий оклад та доплата за вислугу років обчислені з врахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 2102 грн.

Спірним питанням у цій справі є правомірність дій відповідача2 щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати позивачу щомісячного довічного грошового утримання на підставі довідки Територіального управління ДСА України у Волинській області від 26.07.2023 №391 у зв'язку з відсутністю таких підстав. При цьому у відзивах відповідачі зазначають, що будь-яких змін розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, не відбувалось.

Судом встановлено, що обчислення суддівської винагороди для визначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці було проведено ТУ ДСА України в Волинській області на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.01.2023 у справі №140/7684/22, яке набрало законної сили відповідно до постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.05.2023.

При цьому в довідці від 26.07.2023 №391 суддівська винагорода для визначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 18.01.2022 була обчислена із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2022, в розмірі 2481,00 грн і складає 133974,00 грн, з яких посадовий оклад - 74430,00 грн, доплата за вислугу - 59544,00 грн.

Вказані обставини не заперечуються сторонами.

Таким чином, оскільки позивач разом із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці подала довідку від 26.07.2023 №391 про суддівську винагороду для визначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, тому у відповідача2 не було правових підстав для відмови у проведенні такого перерахунку.

Суд відхиляє доводи відповідачів про те, що зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, не відбулось, а тому відсутні підстави для перерахунку. При цьому суд зауважує, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, а здійснюють його нарахування (перерахунок) на підставі наданих їм відповідними органами/суддею у відставці довідок про суддівську винагороду для визначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, і розмір щомісячного довічного грошового утримання залежить від розміру суддівської винагороди, зазначеної у довідках.

Крім того, щодо дати, з якої позивач просить провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, то суд зазначає, що позивач відрахована зі штату Ковельського міськрайонного суду Волинської області з 18.01.2022 та відповідно з 19.01.2022 отримує щомісячне довічне грошове утримання як суддя у відставці. Таким чином, підстави для перерахунку саме з 18.01.2022 відсутні.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач - ГУ ПФУ в Житомирській області як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів, які б свідчили, що рішення про відмову у перерахунку пенсії прийняте відповідно до норм законодавства, з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення для його прийняття.

За вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку рішення ГУ ПФУ в Житомирській області від 09.08.2023 о/р 033050006115 про відмову у перерахунку пенсії слід визнати протиправним та скасувати, зобов'язати відповідача2 здійснити ОСОБА_1 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 19.01.2022 на підставі довідки №391 від 26.07.2023 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного грошового утримання судді у відставці, виданої ТУ ДСА України в Волинській області.

Щодо позовних вимог, заявлених до ГУ ПФУ у Волинській області, то суд зазначає наступне.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1) (далі - Порядок №22-1).

При цьому, 30.03.2021 набрала чинності постанова Правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України» (далі - Постанова правління ПФУ №25-1).

Зміни, внесені до Порядку №22-1 на підставі Постанови правління ПФУ №25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01.04.2021.

Запроваджена у зв'язку із змінами, внесеними до Порядку №22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.

Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв'язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку №22-1 заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Згідно з пунктом 4.2 розділу IV Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає (перераховує) пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Пунктом 4.3. розділу IV Порядку №22-1 визначено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

За приписами пункту 4.10 розділу IV Порядку №22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Аналіз наведених вище положень Порядку №22-1 свідчить про наступне:

- сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території;

- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);

- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.

Так, у межах спірних правовідносин заява позивача про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання розглянута за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Житомирській області та за результатом її розгляду прийнято спірне рішення.

Суд зауважує, що відповідачем у справах, в яких оспорюються, зокрема, рішення, ухвалені в результаті розгляду заяви про призначення пенсії, є саме орган державної влади - суб'єкт владних повноважень, який прийняв відповідне рішення.

Натомість, ГУ ПФУ у Волинській області згідно з пунктом 4.10 розділу IV Порядку №22-1 визначено як суб'єкт, який буде здійснювати виплату позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці після його перерахунку.

Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Отже, судовому захисту підлягають порушені права особи.

Натомість вимоги до ГУ ПФУ у Волинській області щодо виплати на підставі даного судового рішення щомісячного довічного грошового утримання заявлені позивачем на майбутнє, позаяк на момент розгляду справи таке право не порушене та відсутні підстави стверджувати, що буде порушуватись.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, заявлених до ГУ ПФУ у Волинській області.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина третя статті 139 КАС України).

Таким чином, за на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог в сумі 536,80 грн, сплачений відповідно до квитанції.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 09.08.2023 о/р 033050006115 про відмову у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 з 19.01.2022 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації у Волинській області від 26.07.2023 №391 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного грошового утримання судді у відставці у відсотковому співвідношенні 54% до суддівської винагороди.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судовий збір в розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач1: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м.Луцьк, вул.Кравчука, 22В, код ЄДРПОУ 13358826);

Відповідач2: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м.Житомир, вул.Ольжича, 7, код ЄДРПОУ 13559341).

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій