ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2023 р.м. ОдесаСправа № 420/821/23
Головуючий в 1 інстанції: Свида Л.І.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючої судді - Шевчук О.А.,
суддів: Бойка А.В., Федусика А.Г.
розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 червня 2023 року у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , треті особи - Військова частина НОМЕР_2 , Міністерство оборони України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
В січні 2023 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача, в якій просив визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 додаткової грошової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за безпосередню участь в бойових діях;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 виплатити ОСОБА_1 додаткову грошову винагороду відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за безпосередню участь в бойових діях.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач відповідно до копії довідки № 2190 від 27 липня 2022 року прибув у відрядження до військової частини НОМЕР_2 , та приймав безпосередню участь у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 18 березня по 30 квітня 2022 року, тобто 33 календарних дні, а відповідно до довідки № 347 від 29 липня 2022 року прибув у відрядження до військової частини НОМЕР_2 та приймав безпосередню участь у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 01 травня по 24 травня 2022 року, тобто 24 календарних днів. На підставі Витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 276 від 19.10.2022 року позивача звільнено наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 12 жовтня 2022 року №160-РС у запас за підпунктом «г» (за сімейними обставинами), пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Як вказує позивач, на період звільнення належні кошти, а саме додаткову винагороду за безпосередню участь в бойових діях за 67 календарних днів в сумі 134000 гривень він не отримав.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22 червня 2023 року позовну заяву задоволено частково. Визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 додаткової грошової винагороди відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за періоди з 19 березня 2022 року по 21 квітня 2022 року, з 01 травня 2022 року по 24 травня 2022 року. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 виплатити ОСОБА_1 додаткову грошову винагороду відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за періоди з 19 березня 2022 року по 21 квітня 2022 року, з 01 травня 2022 року по 24 травня 2022 року. В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовлено.
Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати повністю рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у позові в повному обсязі; скасувати виконавчий лист № 420/821/23 виданий 11.08.2023 року.
Доводами апеляційної скарги зазначено, що за час проходження військової служби ОСОБА_1 у військовій частині НОМЕР_3 до військової частини надходили довідки про безпосередню участь у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за наступні періоди: 24.05.2022-31.05.2022, 01.06.2022-30.06.2022, 01.07.2022-31.07.2022, 01.08.2022-23.08.2022. На підставі довідок, командиром військової частини НОМЕР_3 було видано відповідні накази про виплату додаткової грошової винагороди за вказані періоди та проведено відповідні розрахунки з ОСОБА_1 в повному обсязі та заборгованість відсутня. За інші періоди довідки про безпосередню участь у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії до військової частини НОМЕР_1 не надходили, а відповідно і підстави для видачі наказу командира про виплату додаткової грошової винагороди відсутні. З огляду на викладені обставини, з урахуванням наведених норм права, викладені в Законах, Постановах Кабінету Міністрів, на думку апелянта, відсутні підстави для виплати ОСОБА_1 додаткової грошової винагороди за період 19.03.2022-21.04.2022 та 01.05.2022- 24.05.2022, а тому і позивні вимоги задоволенню не підлягають.
У відзиві на апеляційну скаргу представник Міністерства оборони України зазначає, що з матеріалів справи відомо, що позивач перебував у відрядженні до в/ч НОМЕР_2 з 19 березня 2022 року по 21.04.2022 та брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, що підтверджується довідкою №223 від 23.03.2023, виданою в/ч НОМЕР_2 та витягом із журналу бойових дій в/ч НОМЕР_2 інв. №22дск від 24.02.2022. Але на момент звернення позивача до командування в/ч НОМЕР_1 з рапортом про виплату додаткової винагороди ним не було надано командуванню в/ч НОМЕР_1 , передбачених керівними документами МОУ, що підтверджували б його право на отримання такої винагороди. Дані документи (витяги з журналу бойових дій) були витребувані вже під час розгляду справи у суді першої інстанції. Також, представник третьої особи звертає увагу, що позивачем замість довідки, що підтверджувала його безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України з 19.03,2022 по 21.04.2022, було подано іншу довідку №2190 від 27.07.2022 (в копії), в якій було вказано невірні дати (період): з 18.03.2022 по 30.04.2022, яка не відповідала строкам відрядження Позивача з в/ч НОМЕР_1 до в/ч НОМЕР_2 . Отже, з метою недопущення нецільового використання бюджетних коштів (у вигляді переплати) за документально не підтверджений період виконання завдань в зоні ведення бойових дій, враховуючи, що позивачем не було надано необхідних документів командуванню військової частини НОМЕР_1 для здійснення виплати додаткової винагороди, а було подано копію довідки, що не відповідала дійсності, то вважаємо, що рішення командування в/ч НОМЕР_1 про невиплату додаткової винагороди за спірний період було правомірним та обґрунтованим. Коли після спірного періоду, позивач надавав командуванню в/частини НОМЕР_1 визначені документи, то виплати йому за безпосередню участь у бойових діях були проведені належним чином. З огляду на зазначене, представник Міністерства оборони України просить апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 задовольнити.
У відзиві на апеляційну скаргу представник позивача зазначає, що відповідно до довідки військової частини НОМЕР_2 про безпосередню участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України від 23.02.2023 року №229 ОСОБА_1 перебуваючи у відрядженні у військовій частині НОМЕР_2 у період з 19.03.2022 року по 21.04.2022 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Згідно довідки військової частини НОМЕР_2 про безпосередню участь особи у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України від 14.04.2023 року №1162 ОСОБА_1 перебуваючи у відрядженні у Військовій частині НОМЕР_2 у період з 01.05.2022 року по 24.05.2022 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Факт безпосередньої участі позивача у бойових діях або у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України у період з 19.03.2022 року по 21.04.2022 року та 01.05.2022 року по 24.05.2022 року підтверджується також наданими до суду витягами з журналу бойових дій військової частини НОМЕР_2 №22 дск від 24.02.2022 року та №85 дск від 21.05.2022 року. Предстпвник позивача вказує, що обставини участі ОСОБА_1 у бойових діях у період з 19.03.2022 року по 21.04.2022 року та з 01.05.2022 року по 24.05.2022 року не заперечуються ані відповідачем, ані Міністерством оборони України. Тобто позивач у зазначені періоди брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо у районах у період зазначених заходів, а тому він має право на виплату додаткової грошової винагороди відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за ці періоди. З огляду на зазначене, представник позивача просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення по справі залишити без змін.
Відзиву на апеляційну скаргу Військовою частиною НОМЕР_2 до суду не надано.
Згідно з ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 був призваний на військову службу за призовом під час мобілізації на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 .
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 276 від 19.10.2022 року сержанта служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_1 , водія 3 автомобільного взводу 1 автомобільної роти військової частини НОМЕР_1 , звільненого наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 12 жовтня 2022 року № 160-РС у запас за підпунктом «г» ( за сімейними обставинами), пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», виключено зі списків особового складу військової частини та знято зі всіх видів забезпечення.
Вважаючи, що під час служби позивач не отримав додаткову винагороду за безпосередню участь в бойових діях за 67 календарних днів в сумі 134000 гривень, представник позивача звернувся із адвокатським запитом на ім'я командира в/ч НОМЕР_1 щодо надання належним чином завірених копій грошового сертифікату сержанта ОСОБА_1 та інформації про те, на підставі чого з ним не були проведені розрахунки відповідно до постанови КМУ «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану» від 28.02.2022 року № 168.
Листом від 09.12.2022 року № 1684 Військова частина НОМЕР_4 надала відповідь, в якій зазначено, що під час розрахунків ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ № 168, а також рішення МОУ № 912/з/29 від 23.06.2022 року виплата здійснюється на підставі документального підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів: Бойовий наказ (бойове розпорядження) в наявності Розпорядження ОСУВ «ОЛЕКСАНДРІЯ» № ОКП-ОДЕСА; Журнал бойових дій (вахтовий, навігаціно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, поза термінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад; Рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця ( у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань. Відповідно до рішення МОУ № 912/з/29 від 23.06.2022 року перелік підстав не є вичерпним: Відсутній рапорт командира підрозділу про участь військовослужбовця у бойових діях/завданнях; Відсутня копія журналу ведення бойових дій; Оформлення довідки № 2190 від 27 липня 2022 року та довідки № 347 від 29 липня 2022 року завершено неналежним чином (а.с. 17-18).
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у виплаті додаткової грошової винагороди відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за безпосередню участь в бойових діях, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у виплаті позивачу додаткової грошової винагороди відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за періоди з 19 березня 2022 року по 21 квітня 2022 року, з 01 травня 2022 року по 24 травня 2022 року, а також його зобов'язання виплатити додаткову грошову винагороду відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за періоди з 19 березня 2022 року по 21 квітня 2022 року, з 01 травня 2022 року по 24 травня 2022 року.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-XII від 25.03.1992 року (далі - Закон № 2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.
Згідно з ст. 1-2, 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Відповідно до п. 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
Згідно з положеннями «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженого Наказом Міністерства оборони України 07.06.2018 року № 260 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 р. за № 745/32197, грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту); допомоги.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022 року, № 259/2022 від 18.04.2022 року, № 341/2022 від 17.05.2022 року, № 573/2022 від 12.08.2022 року, № 757/2022 від 07.11.2022 року, № 58/2023 від 06.02.2023 року строк дії воєнного часу продовжувався.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію», Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 року прийнята постанова № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168), пунктом 1 якої установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка», виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Ця постанова набрала чинності з моменту опублікування та застосовується з 24.02.2022 року.
Постановами Кабінету Міністрів України № 350 від 22.03.2022 року, № 754 від 01.07.2022 року, № 1066 від 27.09.2022 року, № 1146 від 08.10.2022 року, № 43 від 20.01.2023 року до вказаної постанови № 168 від 28.02.2022 року були внесені відповідні зміни та доповнення.
Згідно з п. 2 Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року постановлено військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Відповідно до п.5 наказу Міністерства оборони України від 07.03.2022 року № 248/1298 виплата додаткової винагороди у розмірі 100000 гривень або 30000 гривень здійснюється на підставі наказів командирів військових частин. В наказах про виплату додаткової винагороди у розмірі 100000 гривень або 30000 гривень за місяць обов'язково зазначаються підстави для його виконання з посиланням на бойовий наказ (бойове розпорядження) тощо (зразок наведено в додатку № 2 до Рішення).
23.06.2022 року Міністром оборони України прийнято Окреме доручення № 912/з/29 про врегулювання виплати військовослужбовцям додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року, яке є обов'язковим для виконання посадовими особами військових частин Збройних Сил України.
Відповідно до пункту 1 Окремого доручення Міністра оборони України № 912/а/29 від 23.06.2022 під терміном безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (далі - бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем, у тому числі: бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки)) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або Штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ оборони держави.
Згідно з абз.4 п.3 Окремого доручення Міністра оборони України № 912/а/29 від 23.06.2022 року про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку керівника органу військового управління, штабу угрупування військ (сил), штабу тактичної групи, командира військової частини (установи, навчального закладу), до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець.
Колегія суддів зазначає, що безпосередня участь військовослужбовця в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах бойових дій - це виконання бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), що ведуть воєнні (бойові) дії у складі створених або діючих угруповань, на підставі визначених вищим керівництвом завдань у районі ведення бойових дій.
Також, це можуть бути завдання із всебічного забезпечення угруповань Сил оборони держави в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями, інші бойові або спеціальні завдання, бойові завдання щодо руху опору на тимчасово окупованих територіях, завдання з ведення оперативної розвідки в районі ведення бойових дій або на тимчасово окупованих територіях. Це є й такі завдання, що виконують армійці як в районах бойових дій, так і поза їх межами. Це бойові завдання з відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, бойові завдання з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань, виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей, здійснення польотів та ведення повітряного бою, виведення сил та засобів з-під удару противника, виконання бойових завдань кораблями, катерами та морськими суднами.
При цьому, для підтвердження безпосередньої участі в бойових діях відряджених військовослужбовців видається довідка командира військової частини, де перебуває військовослужбовець. У такій довідці зазначається військове звання, прізвище, ім'я та по батькові військовослужбовця, частина, де проходить службу військовий, термін участі в бойових діях або виконання бойових завдань, посилання на накази командира частини, в яких зазначено, що військовослужбовець виконував відповідні обов'язки.
Така довідка в обов'язковому порядку повинна бути підписана посадовими особами військової частини, скріплена гербовою печаткою та зареєстрована в діловодстві частини.
Як було зазначено, згідно з абз. 3 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплата додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
В свою чергу, підставою для видання наказу командира є зазначена довідка керівника органу військового управління, штабу угрупування військ (сил), до якого для виконання завдань відряджений військовослужбовець.
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_2 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України від 23.03.2023 року № 229 ОСОБА_1 перебуваючи у відрядженні у Військовій частині НОМЕР_2 у період з 19.03.2022 року по 21.04.2022 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Згідно довідки Військової частини НОМЕР_2 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України від 14.04.2023 року № 1162 ОСОБА_1 перебуваючи у відрядженні у Військовій частині НОМЕР_2 у період з 01.05.2022 року по 24.05.2022 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Факт безпосередньої участі позивача у бойових діях або у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України у період з 19.03.2022 року по 21.04.2022 року та з 01.05.2022 року по 24.05.2022 року підтверджується також наданими до суду витягами з журналу бойових дій військової частини НОМЕР_2 № 22дск від 24.02.2022 року та № 85дск від 21.05.2022 року.
Обставини участі позивача у бойових діях у період з 19.03.2022 року по 21.04.2022 року та з 01.05.2022 року по 24.05.2022 року не заперечуються ані відповідачем, ані Міністерством оборони України.
Таким чином, вірним є висновок суду першої інстанції, що позивач у зазначені періоди брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, а тому він має право на виплату додаткової грошової винагороди відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за ці періоди.
Щодо наданої позивачем фотокопії довідки Військової частини НОМЕР_2 №2190 від 27.07.2022 року на підтвердження його участі у бойових діях та забезпеченні здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у період з 18.03.2022 року по 30.04.2022 року, судом встановлено, що вона є не читабельною, є копією, а не оригіналом, оригінал цієї довідки позивачем ані до військової частини, ані до суду не надавався та вона суперечить витягу із журналу бойових дій військової частини НОМЕР_2 № 22дск від 24.02.2022 року, відповідно до якого позивач брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів саме у період з 19.03.2022 року по 21.04.2022 року, що відповідає даним довідки від 23.03.2023 року № 229.
Будь-яких інших належних та допустимих доказів на підтвердження участі у бойових діях та забезпеченні здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у період з 18.03.2022 року по 30.04.2022 року позивач до суду не надав.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог.
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції і зводяться до переоцінки встановлених судом обставин справи.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що рішення Одеського окружного адміністративного суду ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ч.1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 червня 2023 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуюча суддя: О.А. Шевчук
Суддя: А.В. Бойко
Суддя: А.Г. Федусик