Ухвала від 31.10.2023 по справі 580/4419/22

УХВАЛА

31 жовтня 2023 року справа № 580/4419/22 м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в спрощеному письмовому провадженні клопотання Територіального управління Служби судової охорони у Черкаській області про залучення до участі третіх осіб у справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії з такими позовними вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Черкаській області щодо не нарахування, не прийняття наказу про призначення майору Служби судової охорони позивачу з 24 лютого 2022 року додаткової винагороди у розмірі 30 000,00 грн щомісячно на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" та не виплаті вказаної додаткової винагороди;

- зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Черкаській області прийняти наказ про призначення позивачу з 24 лютого 2022 року по 01 липня 2022 року додаткової винагороди у розмірі 30 000,00 грн щомісячно на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", а також нарахувати та виплатити на підставі цього наказу винагороду у розмірі 30 000,00 грн. щомісячно, починаючи з 24 лютого 2022 року по 01 липня 2022 року.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 03.10.2022 відкрито спрощене провадження у справі за вказаним адміністративним позовом.

Ухвалою від 16.11.2022 зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 260/3564/22.

Ухвалою від 31.10.2023 поновлено провадження у справі № 580/4419/22 за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії та продовжено судовий розгляд адміністративної справи № 580/4419/22 з урахуванням заяви ОСОБА_1 від 12.10.2022 вх. № 30779/22 про зменшення позовних вимог.

19.10.2022 від відповідача на адресу суду надійшло клопотання (вх. № 31676/22), в якому він просив залучити до участі у справі № 580/4419/22 в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: Службу судової охорони (01601, м. Київ, вул. Липська 18/5, код ЄДРПОУ 42902258), Міністерство фінансів України (04071, м. Київ, вул. Межигірська 11, код ЄДРПОУ 00013480) та Кабінет Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського 12/2, код ЄДРПОУ 00031101).

Обґрунтовуючи зазначив, що Державна судова адміністрація України виконує функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності Служби судової охорони. Відповідно до підп. 20 п. 19 Положення про Службу судової охорони, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 04.04.2019 № 1051/0/15-19, Голова Служби приймає в установленому порядку рішення про розподіл бюджетних коштів, розпорядником яких є Служба. На Міністерство фінансів України відповідно до постанови КМУ № 168 покладено обов'язок щодо опрацювання збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації зазначеної постанови. Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який здійснює виконавчу владу безпосередньо та спрямовує, координує і контролює діяльність органів виконавчої влади. Тому вважає за необхідне залучити їх до розгляду справи в якості третіх осіб.

Ухвалою від 16.11.2022 суд зупинив провадження у справі № 580/4419/22 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 260/3564/22.

Ознайомившись із матеріалами позовної заяви, оцінивши доводи клопотання про залучення третіх осіб, суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.

Згідно з положеннями ч. 2 ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - постанова КМУ № 168) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів здійснює Державна судова адміністрація України щодо фінансового забезпечення діяльності всіх інших судів, діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України, Служби судової охорони та Державної судової адміністрації України.

Отже, Державна судова адміністрація України є головним розпорядником бюджетних коштів щодо виплати додаткової винагороди співробітникам Служби судової охорони.

Відповідно до п.п. 1, 2 Положення про Службу судової охорони, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 04.04.2019 № 1051/0/15-19 (далі - Положення), Служба судової охорони є державним органом у системі правосуддя для забезпечення охорони та підтримання громадського порядку в судах. Служба підзвітна Вищій раді правосуддя та підконтрольна Державній судовій адміністрації України.

Згідно з п. 4 Положення Служба складається з центрального органу управління (Центральний апарат) та територіальних підрозділів (територіальні управління) Служби.

Відповідно до підп. 1.6, 5.3 Положення про територіальне управління Служби судової охорони у Черкаській області начальник Територіального управління підпорядковується безпосередньо Голові Служби.

Згідно з підп. 20 п. 19 Положення Голова Служби приймає в установленому порядку рішення про розподіл бюджетних коштів, розпорядником яких є Служба.

Відповідно до ч. 1 ст. 51 Бюджетного кодексу України керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, поліцейських, співробітників Служби судової охорони та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах бюджетних асигнувань на заробітну плату (грошове забезпечення), затверджених для бюджетних установ у кошторисах.

Оскільки позовні вимоги не стосуються забезпечення фінансування видатків на виплату позивачу додаткової винагороди, визначеної постановою КМУ № 168, та нарахування і виплатити такої винагороди у розмірі 30 000 грн щомісячно, які безпосередньо здійснює відповідач, як роботодавець позивача, наявність загальних управлінських функцій щодо фінансування органів державної влади не створюють безпосередньо правовий інтерес до результату вирішення цієї справи судом.

Винесення судового рішення у вказаній справі не матиме саме безпосереднього впливу на виникнення у Кабінету Міністрів України та Міністерства фінансів України прав та обов'язків з нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди у розмірі 30 000 грн, починаючи з 24 лютого 2022 року до 01 липня 2022 року. Тому відсутні підстави для залучення їх до участі у справі. Крім того відсутні докази наявності правового інтересу Служби судової охорони, який би відповідав правовій позиції відповідача у справі. Не доведено, що судове рішення може безпосередньо вплинути на її права та обов'язки. Про відсутність підстав для залучення їх до участі в судовому розгляді справи свідчать і висновки Верховного Суду під час розгляду зразкової справи, для якої ця є типовою.

Керуючись статтями 2-20, 44-49, 72-80, 259-263, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання Територіального управління Служби судової охорони у Черкаській області від 19.10.2022 вх. № 31676/22 про залучення до участі у справі № 580/4419/22 третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - повністю.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ