Постанова від 24.10.2023 по справі 601/2826/23

Справа №601/2826/23

Провадження № 3/601/1306/2023

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2023 року Суддя Кременецького районного суду Тернопільської області Коротич І.А., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області, відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , працює в ТОВ «Мрія Фармінг полісся», про притягнення її до адміністративної відповідальності за ст. 122-4 КУпАП, -

встановив:

28 вересня 2023 року о 08 годині 25 хвилин в м. Кременець на перехресті вул. Осовиця та а/д Н-02 водій ОСОБА_1 керувала автомобілем марки "Renault Sandero" д.н.з. НОМЕР_1 під час руху по головній дорозі, була учасником ДТП за участю автомобіля "Audi А4" д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_2 , після чого залишила місце пригоди. Своїми діями порушила п. 2.10 (а) Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ст.122-4 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні провину заперечила та пояснила, що умислу на залишення місця ДТП не мала. В даному випадку вона була потерпілою стороною. Одразу ж після зіткнення, автомобіль Audi А4 д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_2 не зупинився та продовжив рух. Усвідомлюючи це, вона вирішена наздогнати вказаний автомобіль, для уникнення негативних наслідків, а саме щоб водій автомобіля Audi А4 д.н.з. НОМЕР_2 , не уникнув відповідальності за скоєне ДТП та не залишив місце пригоди.

Положеннями ст.122-4 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.

Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у залишенні водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні. При цьому, такі дії мають вчинятися свідомо з метою залишення місця ДТП.

Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення характеризується умисною формою вини та мотивом нехтування забезпеченням безпеки дорожнього руху.

Як встановлено в судовому засіданні, в матеріалах справи відсутні належні, допустимі та достатні докази на підтвердження того факту, що ОСОБА_1 мала намір залишити місце дорожньо-транспортної пригоди через нехтування правилами безпеки дорожнього руху. Її дії були направленні на затримання іншого учасника пригоди, який порушив вимоги ПДР України, що спричинило пошкодження транспортних засобів.

Таким чином, судом не встановлено суб'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення у формі умислу, що передбачено ст. 122-4 КУпАП.

Крім того, відповідно до п.1.10 ПДР України, залишення місця дорожньо-транспортної пригоди - дії учасника дорожньо-транспортної пригоди, спрямовані на приховання факту такої пригоди або обставин її скоєння, які спричинили необхідність проведення поліцейськими заходів щодо встановлення (розшуку) цього учасника та (або) розшуку транспортного засобу.

Проте, жодних відомостей про те, що поліцейськими УПП в Тернопільській області ДПП були проведені заходи щодо встановлення (розшуку) учасників ДТП та (або) розшуку транспортних засобів, суду не надано.

Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

В силу вимог ст.62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.

Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Положеннями ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» зобов'язано суди застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерела права, а ЄСПЛ притримується у своїх рішеннях позиції того, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» №39598/03 від 21 липня 2011 року), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the UnitedKingdom), п. 161, Series A заява №25).

Разом з тим, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не є беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», оскільки не випливає зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.

Враховуючи викладене, а також те, що в силу принципу презумпції невинуватості всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості, суд вважає, що провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.122-4 КпАП слід закрити, за відсутністю у її діях складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.9, 122-4, п.1 ст.247, ст. 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП,

постановив:

Провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ст.122-4 КУпАП закрити, у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення через Кременецький районний суд Тернопільської області.

Суддя: