ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" жовтня 2023 р. справа № 300/5193/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Боршовського Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області”, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області” (далі - відповідач, ДУ “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області”), в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на лютий 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”; зобов'язати Державну установу “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області” підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на лютий 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.03.2023 перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Позовні вимоги мотивовано тим, що ДУ “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області” протиправно відмовило позивачу у підготовці довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на лютий 2023 року для перерахунку пенсії з 01.03.2023, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Позивач вважає, що станом на лютий 2023 року збільшилось грошове забезпечення поліцейського на посаді заступника начальника відділу, що не входить до складу управління, апарату ГУ НП в Івано-Франківській області з вислугою років 20 років, в порівнянні з грошовим забезпеченням станом на листопад 2019 року, а саме: підвищилась премія з 51,67 % до 161,358% та збільшився розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції з 60,82% до 65%. За вказаних обставин, на думку позивача, в нього виникло право на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на лютий 2023 року для перерахунку пенсії з 01.03.2023. Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 08.08.2023 позовну заяву залишено без руху у зв'язку з невідповідністю вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків. Позивач у вказаний в ухвалі строк усунув недоліки.
Ухвалою від 16.08.2023 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), та залучив Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до участі у справі № 300/5193/23 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
30.08.2023 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло пояснення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 29.08.2023 № 0900-0904-7/41764 на позовну заяву, згідно якого представник третьої особи заперечив щодо задоволення позову. Так, представник третьої особи зазначив, що підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Станом на лютий 2023 року були відсутні підстави для зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення поліцейських. В позовній заяві ОСОБА_1 вказав, що підставою для надання нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на лютий 2023 року є збільшення грошового забезпечення по прирівняній посаді поліцейського в лютому 2023 року, але жоден з основних видів грошового забезпечення з часу надання позивачу останньої довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, не змінився. Представник третьої особи просив суд в задоволенні позову відмовити (а.с. 35-43).
04.09.2023 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області” від 01.09.2023 № 33/29-1419 на позовну заяву. Так, представник відповідача зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не направляло списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На даний час пенсіонерам МВС довідки про розмір грошового забезпечення оформляються з урахуванням рішень Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 та від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, а також постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19. Жоден з основних видів грошового забезпечення з часу надання позивачу останньої довідки станом на листопад 2019 року не змінився: посадовий оклад - 3100,00 грн., оклад за звання - 2000,00 грн. Щодо надбавки за стаж служби, то при наявності в позивача 14 років 04 місяці 15 днів такого стажу в календарному обчисленні, розмір надбавки за стаж служби становить 30% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням, що передбачено підпунктом 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України № 988. Збільшення відсотку надбавки за специфічні умови проходження служби та премії в лютому 2023 року по прирівняній посаді поліцейського не є підставою для видачі довідки для перерахунку пенсії, так як розмір надбавки та премії для перерахунку пенсії враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. При цьому, постановою Кабінету Міністрів України № 988 та наказом МВС України № 260 від 06.04.2016 розмір премії та надбавки за специфічні умови проходження служби встановлюються кожному поліцейському залежно від специфіки умов проходження служби та залежно від особистого внеску в загальний результат служби. За вказаних обставин, на думку представника відповідача, відсутні підстави для видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на лютий 2023 року (а.с. 44-50).
09.10.2023 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла відповідь позивача від 06.10.2023 на відзив. Позивач зазначив, що підставою для перерахунку пенсії може бути не лише рішення Кабінету Міністрів України. Окрім цього, до складу грошового забезпечення входить премії, підвищення якої і є підвищенням грошового забезпечення поліцейського. Позивач просив суд задоволити позов.
Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:
ОСОБА_1 з 01.01.2010 та по день звернення до суду отримував пенсію за вислугу років згідно з Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-XII, що підтверджується долученими до позовної заяви протоколом за пенсійною справою № 0903001620 (МВС) від 01.08.2023 (а.с. 18) та копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 18.02.2010 (а.с. 10).
Згідно грошового атестату № 006 грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2010 становило: посадовий оклад - 1310,00 грн., оклад за спеціальне звання - 125,00 грн., відсоткова надбавка за 14 років вислуги (25%) - 358,75 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень (15%), надбавка за оперативно-розшукову діяльність (15%), премія (46%) (а.с. 50).
11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), постанова набрала чинності 02.12.2015.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова № 103).
Відповідно до абзацу першого пункту третього Постанови № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва № 826/3858/18 від 12.12.2018 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою від 05.03.2019 Шостий апеляційний адміністративний суд залишив без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018. Верховний Суд постановою від 12.11.2019 залишив без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва № 826/12704/18 від 14.05.2019 (часткове рішення), визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). Постановою від 19.11.2019 Шостий апеляційний адміністративний суд залишив без змін часткове рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019.
На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.06.2021 в справі № 300/1453/21 Департамент персоналу МВС України видав довідку від 17.08.2021 № 22/6-4593 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за прирівняною посадою заступника начальника відділу, що не входить до складу управління, апарат головних управлінь Національної поліції, станом на 19.11.2019 року, згідно якої: посадовий оклад - 3100,00 грн., оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції (30%) - 1530,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (60,82%) - 4032,37 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 465,00 грн., премія (51,67%) - 5749,51 грн. Всього 16876,88 грн. (а.с. 11).
03.05.2023 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області із запитом на отримання публічної інформації, за результатом розгляду якого листом від 02.06.2023 № 26зі/108/05/29-2023 Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області надало позивачу інформацію про нараховане в лютому 2023 року грошове забезпечення майора поліції за посадою заступник начальника відділу, що не входить до складу управління, апарату ГУНП із стажем служби в поліції 20 років, яке становить 33872,00 грн., з яких: посадовий оклад - 3100,00 грн., оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (40%) - 2040,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 465,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (65%) - 5355,00 грн., премія (161,358%) - 20912,00 грн. (а.с. 12).
09.06.2023 ОСОБА_1 звернувся до Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області” із заявою, в якій, посилаючись на підвищенням у лютому 2023 року грошового забезпечення поліцейських, що підтверджується листом Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 02.06.2023 № 26зі/108/05/29-2023, просив надати йому та Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на лютий 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.03.2023 перерахунку основного розміру пенсії позивача (а.с. 13-14).
Листом від 16.06.2023 № 33/29-Я-274 відповідач відмовив позивача в наданні такої довідки, посилаючись на відсутність підстав для її видачі станом на вказану дату (а.с. 15-17).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на лютий 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, позивач звернувся до суду з цим позовом, в якому просить зобов'язати Державну установу “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області” підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на лютий 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.03.2023 перерахунку основного розміру пенсії позивача.
При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами та мотивами:
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
В статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) зазначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частиною другою статті 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: - посадовий оклад, оклад за військовим званням; - щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); - одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (частина третя статті 9 Закону № 2011-XII).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон № 2262-XII.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно з частиною другою статті 1 Закону № 2262-XII військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Схеми відповідності посад резервістів та військовослужбовців затверджуються центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями (частина п'ята статті 43 Закону № 2262-ХІІ).
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, за правилами частини вісімнадцятої статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
При цьому, частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено підстави для перерахунку раніше призначених пенсій. Так, відповідно до частини 4 цієї статті усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Згідно з частиною другою цієї статті якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Положення статті 51 Закону № 2262-XII визначають:
- при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (частина перша);
- перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина друга);
- перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина третя).
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393” від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1, 2 Порядку № 45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (пункт третій Порядку № 45).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), постанова набрала чинності 02.12.2015. Згідно з пунктом першим цієї постанови Кабінет Міністрів України установив, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Правовою дією пункту 3 Постанови № 988 Кабінет Міністрів України затвердив: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.
Пунктом 5 Постанови № 988 визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських: 1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу (надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі); 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу; 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу; 7) надбавку за почесне звання заслужений - у розмірі 10 відсотків посадового окладу; 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.
На виконання вимог статті 94 Закону України “Про Національну поліцію” та Постанови № 988 Міністерство внутрішніх справ України 06.04.2016 видало наказ № 260, яким затвердило "Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" (далі - Порядок № 260).
За приписами пункту 2 Порядку № 260, наказ яким затверджений цей Порядок, набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016) та застосовується з дня набрання чинності Закону № 580-VII, тобто з 07.11.2015.
Пунктом 3 Порядку № 260 та умов виплати грошового забезпечення поліцейським встановлено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення. При цьому згаданим Порядком установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за стаж служби в поліції (пункт 3); надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова № 103).
Відповідно до абзацу першого пункту третього Постанови № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва № 826/3858/18 від 12.12.2018 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою від 05.03.2019 Шостий апеляційний адміністративний суд залишив без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018. Верховний Суд постановою від 12.11.2019 залишив без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва № 826/12704/18 від 14.05.2019 (часткове рішення), визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). Постановою від 19.11.2019 Шостий апеляційний адміністративний суд залишив без змін часткове рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019.
Отже, пункт 3 Постанови № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), втратив чинність з 19.11.2019.
Вказані судові рішення в справі № 826/12704/18 буди підстави для підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача за посадою “Заступник начальника відділу, що не входить до складу управління, апарат головних управлінь Національної поліції” станом на листопад 2019 року, та перерахунку його пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж, а також усіх додаткових видів грошового забезпечення, на які він набув право, тобто виходячи зі складових, розрахованих згідно з постановою № 988 і відповідно до вимог статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Так, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.06.2021 в справі № 300/1453/21 Департамент персоналу МВС України видав довідку від 17.08.2021 № 22/6-4593 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за прирівняною посадою заступника начальника відділу, що не входить до складу управління, апарат головних управлінь Національної поліції, станом на 19 листопада 2019 року, згідно якої: посадовий оклад - 3100,00 грн., оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції (30%) - 1530,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (60,82%) - 4032,37 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 465,00 грн., премія (51,67%) - 5749,51 грн. Всього 16876,88 грн. (а.с. 11).
На підставі вищевказаної довідки позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.12.2019.
В спірному випадку ОСОБА_1 вважає, що станом на лютий 2023 року збільшилося грошове забезпечення поліцейського на посаді заступника начальника відділу, що не входить до складу управління, апарату ГУ НП в Івано-Франківській області з вислугою років 20 років, в порівнянні з грошовим забезпеченням станом на листопад 2019 року, а саме: підвищилась премія з 51,67 % до 161,358%, та збільшився розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції з 60,82% до 65%. За вказаних обставин, на думку позивача, в нього виникло право на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на лютий 2023 року для перерахунку пенсії з 01.03.2023.
Суд не погоджується з вищевказаними доводами позивача з огляду на таке.
Суд звертає увагу на те, що до довідки від 17.08.2021 № 22/6-4593, яку видав Департамент персоналу МВС України, увійшли усі складові грошового забезпечення (як основні, так і додаткові) за відповідною (прирівняною) посадою до тієї, яку займав ОСОБА_1 на день звільнення, а саме, які нараховувалися та які отримав за листопад 2019 року працівник Національної поліції на момент виникнення права на перерахунок пенсії, тобто на 01.12.2019 року.
Так, як зазначено вище, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано нечинними зміни до пункту 5 Порядку № 45.
В рішенні відвід 17.12.2019 у справі № 160/8324/19 Верховний Суд зробив такий висновок: «Зміни внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін» (пункт 25).
Відтак, з огляду на такий підхід Верховного Суду, викладений у рішенні у вказаній зразковій справі, з 05.03.2019 діють положення попередньої редакції пункту 5 Порядку № 45, чинні до 24.02.2018.
За змістом абзаців 1, 2, 4, 5, 7 пункту 5 Порядку № 45 у вказаній редакції, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Тобто для перерахунку пенсії позивача згідно пункту 5 Порядку № 45 у довідці про складові та розмір грошового забезпечення зазначаються лише ті додаткові види грошового забезпечення, які виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами). В спірному випадку, як встановлено судом вище, таке право на перерахунок пенсії з врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення, які виплачувалися за відповідною посадою (посадами), виникло в позивача з 01.12.2019.
Для вирішення цього спору необхідно встановити чи збільшилося грошове забезпечення поліцейського після 01.12.2019, що може бути підставою для перерахунку пенсії колишніх працівників МВС України, яким пенсії призначені станом на 01.01.2016.
Як встановлено судом вище, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області із запитом на отримання публічної інформації від 03.05.2023, за результатом розгляду якого листом від 02.06.2023 № 26зі/108/05/29-2023 Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області надало позивачу інформацію про нараховане в лютому 2023 року грошове забезпечення майорові поліції за посадою заступник начальника відділу, що не входить до складу управління, апарату ГУНП із стажем служби в поліції 20 років, яке становить 33872,00 грн., з яких: посадовий оклад - 3100,00 грн., оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (40%) - 2040,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 465,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (65%) - 5355,00 грн., премія (161,358%) - 20912,00 грн. (а.с. 12).
Порівнюючи розміри складових грошового забезпечення, які вказані в довідці від 17.08.2021 № 22/6-4593 та в листі від 02.06.2023 № 26зі/108/05/29-2023, можна дійти висновку, що в лютому 2023 року збільшилось грошове забезпечення поліцейського на посаді заступника начальника відділу, що не входить до складу управління, апарату ГУ НП в Івано-Франківській області, в порівнянні з грошовим забезпеченням за листопад 2019 року, оскільки підвищилась премія з 51,67 % до 161,358%, та збільшився розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції з 60,82% до 65%.
Однак, суд звертає увагу на те, що підставою для перерахунку пенсії колишніх працівників МВС України, яким пенсії призначені станом на 01.01.2016, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсій здійснюється Головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Так, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно із пунктом 24 цього Порядку про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано двома шляхами: через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку № 45; за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.
Верховний Суд в постановах від 26.04.2023 у справі № 420/11589/22, від 28.08.2023 у справі № 380/16916/21, від 06.09.2023 у справі № 440/14286/21, від 15.09.2023 у справі № 640/14205/21, від 26.09.2023 у справі № 240/16597/21 в подібних правовідносинах до цієї справи, вказав, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв Постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015, та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.
При цьому, пунктом 7 Постанови № 988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.
Такий порядок було затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» відповідно до статті 94 Закону № 580-VIII, Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, який набрав чинності 27.05.2016.
Таким чином, грошове забезпечення поліцейських унормовано Постановою № 988 та Порядком № 260. Однак, з часу прийняття цих нормативно-правових актів, визначений ними розмір видів грошового забезпечення поліцейських не змінився, на що звернув увагу Верховний Суд в постановах від 22.05.2023 у справі № 560/6825/22, від 22.06.2023 у справі № 160/25269/21, від 29.06.2023 у справі № 640/14205/21, від 04.07.2023 у справі № 500/1532/22, від 28.08.2023 у справі № 380/16916/21, від 06.09.2023 у справі № 440/14286/21, від 15.09.2023 у справі № 640/14205/21, від 26.09.2023 у справі № 240/16597/21.
З огляду на зміст позовної заяви, ОСОБА_1 вказує на зміну розмірів лише надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, водночас, жоден з основних видів грошового забезпечення з часу надання позивачу довідки від 17.08.2021 № 22/6-4593 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, не змінився: посадовий оклад - 3100,00 грн., оклад за спеціальне звання - 2000,00 грн.
Щодо надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, то розміри та порядок виплати такої надбавки встановлені пунктом 4 розділу ІІ Порядку № 260.
Так, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Установлення та виплата зазначеної надбавки Голові Національної поліції України та заступникам Голови здійснюється в розмірі, визначеному в дозволі Міністра внутрішніх справ України, а керівникам органів поліції - у розмірі, установленому наказом Голови Національної поліції України.
Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проєктів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання (за винятком Голови, його заступників, керівників органу поліції та їх заступників, керівників структурних підрозділів, що безпосередньо підпорядковуються керівникові органу) заступників керівника органу - керівникам структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції - іншим поліцейським та оголошується наказом по особовому складу.
Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.
Поліцейським, які отримують підвищені посадові оклади, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції виплачується з урахуванням підвищених посадових окладів.
У разі несвоєчасного або неналежного виконання завдань, зниження результатів службової діяльності розмір установленої раніше надбавки за мотивованим поданням керівництва органу поліції може бути зменшено або надбавку взагалі скасовано, про що оголошується наказом.
Щодо премії, то порядок її нарахування та виплати встановлено пунктом 12 розділу ІІ Порядку № 260.
Так, керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та в межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції України.
У місяці виконання дисциплінарного стягнення поліцейського премія може не встановлюватися.
Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.
Рішення керівників органів поліції про преміювання оформлюється наказом, який видається до 25 числа кожного місяця, згідно із затвердженим положенням про преміювання та на підставі списків керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції. Рішення керівників органів поліції про преміювання заступників керівника органу поліції, керівників структурних підрозділів та відокремлених структурних підрозділів здійснюється на підставі наказу.
Залежно від виконання показників преміювання (у тому числі успішного виконання службових обов'язків, допущення проступків, застосування до поліцейських дисциплінарного стягнення в установленому законодавством порядку), які можуть впливати на розмір премії, до наказу про преміювання за відповідний місяць можуть уноситися відповідні зміни та проводитися перерахунок премії на підставі мотивованого рапорта (звернення) керівника.
Нарахування премії проводиться у відсотках до грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер).
Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.
Виплата премії проводиться щомісяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Поліцейським поліції охорони виплата премії здійснюється щомісяця до 07 числа за минулий місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Преміювання Голови Національної поліції України та його заступників здійснюється в розмірах, визначених у дозволі Міністра внутрішніх справ України, а керівників органів поліції - у розмірі, установленому наказом Голови Національної поліції України.
Таким чином, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції та преміювання, встановлення та зміна розміру яких обумовлює, на думку позивача, виникнення у нього права на перерахунок пенсії, є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, які є складовими грошового забезпечення, з якого обраховується та (або) перераховується пенсія, призначена за Законом № 2262-ХІІ.
Водночас, розмір надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції та розмір премії для конкретної особи рядового та начальницького складу поліції заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від особистого внеску в загальні результати служби у межах відповідного фонду.
Окрім цього, суд звертає увагу на те, що відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
З огляду на вищевказані положення, збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців (колишніх працівників міліції) за посадою аналогічною тій, яку займав позивач на час звільнення зі служби, зокрема, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, на підставі наказів керівників органів поліції, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеним в постановах від 14.03.2023 у справі № 380/15276/21, від 22.06.2023 у справі № 420/26813/21, від 04.07.2023 у справі № 380/16912/21, від 25.07.2023 у справі № 380/12608/21, від 26.09.2023 у справі № 380/3931/22.
Що стосується різного відсоткового значення надбавки за стаж служби в поліції - 30% та 40%, які зазначені в довідці від 17.08.2021 № 22/6-4593 та в листі від 02.06.2023 № 26зі/108/05/29-2023, на які звертає увагу позивач, то суд вказує на таке.
Виплата надбавки за стаж служби в поліції передбачена підпунктом 1 пункту 5 Постанови № 988, розміри такої надбавки визначені додатком 11 Постанови № 988.
Так, за наявності стажу в поліції: від 13 до 16 років розмір надбавки становить 30% від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням; від 16 до 19 років розмір надбавки становить 35% від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням; від 19 до 22 років розмір надбавки становить 40% від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням.
Згідно грошового атестату № 006 від 01.01.2010, вислуга років позивача станом на 24.09.2009 становить 14 років, а на день звільнення 14 років 04 місяці 15 днів. За вказаних обставин, в довідці від 17.08.2021 № 22/6-4593 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 зазначено надбавку за стаж служби в поліції 30%, що відповідає вимогам додатку 11 Постанови № 988 (а.с. 11).
Натомість, в листі від 02.06.2023 № 26зі/108/05/29-2023 Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області надало інформацію про розмір грошового забезпечення майора поліції за посадою заступник начальника відділу, що не входить до складу управління, апарату ГУ НП із стажем служби в поліції 20 років, а не 14 років (який наявний в позивача). Внаслідок такої невідповідності щодо кількості років стажу служби в поліції, надбавка за стаж служби в поліції визначена в листі від 02.06.2023 № 26зі/108/05/29-2023 в розмірі 40%, а не 30%.
Отже, у відповідача не було підстав для видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії за відповідною посадою станом на лютий 2023 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для проведення з 01.03.2023 перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Підсумовуючи, суд дійшов висновку відмовити в задоволенні позову.
Щодо розподілу судових витрат у справі:
Сторонами не понесено судових витрат у справі.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області”, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Державна установа “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області”, ідентифікаційний код - 08734204, вулиця Сахарова, 11, місто Івано-Франківськ, 76018.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код - 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.