ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" жовтня 2023 р. справа № 300/6016/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Главач І.А., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Кошман Ірина Вадимівна, звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі також - відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), в якому просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не врахування під час переведення ОСОБА_1 на пенсію державного службовця довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), затверджена постановою правління Пенсійного фонду України 17.01.2017 № 1-3, видана Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 13.03.2023 № 374/03.1-51/09;
- зобов'язати відповідача перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), затверджена постановою правління Пенсійного фонду України 17.01.2017 № 1-3, видана Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 13.03.2023 № 374/03.1-51/09.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ГУ ПФУ в Івано-Франківській області протиправно під час переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.12.2022 справа № 300/4189/22, не враховано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця видану Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 13.03.2023 № 374/03.1-51/09. Внаслідок чого, розмір пенсійної виплати позивача зменшився, утворилась переплата пенсії за період з 16.03.2023 по 31.03.2023, а тому ОСОБА_1 був змушений звернутись із заявою про зупинення виконання рішення суду від 19.12.2022 справа № 300/4189/22.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.09.2023 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідач, 22.09.2023 направив суду відзив на позовну заяву від 20.09.2023 із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погодився, із посиланням на відповідні норми права та твердження. Представник відповідача вказала, що відсутні підстави для переведення ОСОБА_1 на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки станом на 01.05.2016 позивач не працював на посаді державного службовця та станом на 01.05.2016 у позивача відсутній необхідний стаж державної служби 20 років (стаж на посадах держслужбовця з врахуванням рішення суду становить 11 років 9 місяців), а тому і підстав для переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" нема, про що повідомлено листом від 19.05.2023. При цьому, рішенням суду від 19.12.2022 справа № 300/4189/22 зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення його на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" з врахуванням періоду його роботи з 13.07.1994 по 18.04.2006 до стажу державної роботи, та, врахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.
Суд вважає за необхідне одразу зазначити, що ставиться критично до наведених заперечень у відзиві, позаяк відповідач заявляючи про неправомірність переведення позивача на пенсію державного службовця суперечить своїм же діям та відповіддю, викладеній в листі від 25.04.2023. Більш того, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області безпідставно та протиправно проігнорувало вимоги пункту 4 ухвали суду про відкриття провадження від 06.09.2023 про витребування додаткових документальних доказів (в тому числі пенсійної справи ОСОБА_1 ).
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про переведення його з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийнято рішення, викладене у листі від 20.09.2022 за №3740-3433/Л-02/8-0900/22, яким відмовлено позивачу в переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ, з тих підстав, що позивач станом на 01.05.2016 не працював на посадах, віднесених до посад державної служби та немає 20 років стажу державної служби.
Позивач, вважаючи протиправною відмову у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", через уповноваженого представника, звернувся до суду.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.12.2023 справа № 300/4189/22 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання до вчинення дій задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, у формі листа від 20.09.2022 за №3740-3433/Л-02/8-0900/22, про відмову в переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди його роботи з 13.07.1994 по 18.04.2006 на посадах голови виконкому Устянської сільської ради та голови Устянської сільської ради. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення його на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с.13-16).
На виконання рішення суду від 19.12.2022 справа № 300/4189/22, що набрало законної сили 16.03.2023 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням періоду роботи з 13.07.1994 по 18.04.2006.
При цьому, відповідачем не взято до уваги довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця видану Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 13.03.2023 № 374/03.1-54/09 (а.с.12), внаслідок чого розмір пенсії позивача з 16.03.2023 склав 2 093,00 грн (до виконання рішення суду такий станови 4 371,76 грн) та, відповідно, утворилась переплата пенсії за період з 16.03.2023 по 31.03.2023 у сумі 1 176,123 грн, про що повідомлено ОСОБА_1 листом від 03.04.2023.
03.04.2023 позивач звернувся до сервісного центру із заявою, в якій просив зупинити (не виконувати) рішення суду від 19.12.2022 справа № 300/4189/22, внаслідок чого ГУ ПФУ в Івано-Франківській області перевело ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відтак, позивач звернувся з письмовим зверненням щодо пенсійного забезпечення, а саме не врахування означеної вище довідки при переведенні на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу", на яке відповідач листом від 25.04.2023 повідомив, що оскільки ОСОБА_1 надав довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), згідно якої дані виплати вказані за роботу на посаді сільського голови, а з 04.07.2001 посада голови виконкому сільської Ради народних депутатів віднесена до категорій посадових осіб місцевого самоврядування, а не до відповідних категорій державних службовців, то дана довідка не може бути врахована при переведенні на пенсію згідно Закону України "Про державну службу". Тому переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" згідно з рішенням суду було здійснено без врахування вищевказаної довідки та розмір пенсії з 16.03.2023 склав 2 093,00 грн (а.с.17).
ГУ ПФУ в Івано-Франківській області листом від 19.05.2023 повідомлено позивача про відсутність підстав для переведення на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 не працював на посаді державного службовця та станом на 01.05.2016 у позивача відсутній необхідний стаж державної служби 20 років.
Вважаючи протиправною відмову пенсійного органу у переведенні з пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), затверджена постановою правління Пенсійного фонду України 17.01.2017 № 1-3, видана Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 13.03.2023 № 374/03.1-51/09 , позивач звернувся за захистом порушених прав до суду.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пунктом 2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII передбачено, що Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII.
Відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Положеннями пункту 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Суд зазначає, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону №3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Отже, після 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VІІІ та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Згідно з пунктом 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (була чинною до 01.05.2016) до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229, до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 10 лютого 2021 року у справі №825/1453/18 вказав на помилковість висновку про те, що пунктом 11 частини третьої статті 3 Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" визначено, що дія цього Закону не поширюється на депутатів місцевих рад та посадових осіб органу місцевого самоврядування, оскільки зарахування державної служби до стажу роботи (відповідне питання в контексті спірних правовідносин врегульоване положеннями, зокрема, пунктів 10 та 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII) не є тотожним поняттю та статусу державного службовця, а згідно з положеннями статті 3 Закону №889 такий регулює саме відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду від 10 лютого 2021 року у справі №825/1453/18.
Згідно записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 встановлено, зокрема, що позивач у період з 13.07.1994 по 08.04.1998 працював на посаді голови виконкому Устянської сільської ради, а з 09.04.1998 по 18.04.2006 працював на посаді голови Устянської сільської ради.
Як уже зазначалось судом, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.12.2023 справа № 300/4189/22 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, у формі листа від 20.09.2022 за №3740-3433/Л-02/8-0900/22, про відмову в переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди його роботи з 13.07.1994 по 18.04.2006 на посадах голови виконкому Устянської сільської ради та голови Устянської сільської ради та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення його на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с.13-16).
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами, а саме відзивом та довідкою від 13.03.2023 Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адмінінстрації стаж на посадах державного службовця становить 11 років 9 місяців.
Щодо необхідності для набуття права на призначення пенсії відповідно до положень Закону України "Про державну службу" наявності у особи не менше 10 років стажу державних службовців на день набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VІІІ, суд зазначає наступне.
Як зазначено вище, згідно пункту 10 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Вказаний висновок висловлений Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 13 лютого 2019 року в справі №822/524/18 (Пз/9901/23/18).
Таким чином, для набуття права на призначення пенсії відповідно до положень Закону України "Про державну службу", серед вищевказаного, необхідно наявність обставини: із зайняття особою посади державної служби та наявності не менше 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців - на день набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VІІІ - 01.05.2016.
При цьому, судом встановлено, що позивач має стаж на посаді державної служби понад 11 років, проте не займав станом на 01.05.2016 (дата набрання чинності Закону №889-VІІІ) посаду державної служби, та не мав 20 років стажу незалежно від того, чи працювала станом на 01.05.2016 на державній службі.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що у відповідача були відсутні підстави для переведення позивача на пенсію за віком державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу № 3723-ХІІ.
Відтак, відсутні правові підстави надавати оцінку правомірності неврахування довідки про складові заробітної плати від 13.03.2023 № 374/03.1-54/09.
Враховуючи вищезазначене, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов слід залишити без задоволення.
Зважаючи на те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, то відсутні підстави для розподілу судових витрат.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області рішення надіслати через підсистему "Електронний суд".
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 );
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ).
Суддя Главач І.А.