ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2023 року м. Дніпросправа № 160/6742/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Білак С.В., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.06.2023 року (суддя Серьогіна О.В., м. Дніпро, повний текст рішення виготовлено 05.06.2023 року) у адміністративній справі №160/6742/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах, суд -
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2023 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі по тексту - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач 2), в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 1 №046150011213 від 28.03.2023 року щодо відмови у призначенні їй пільгової пенсії з 21.03.2023 року; зобов'язати відповідача 2 призначити їй пільгову пенсію відповідно до п. а ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст.8 «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 21.03.2023 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.06.2023 року позовні вимоги задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №046150011213 від 28.03.2023 року щодо відмови у призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1 з 21.03.2023 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію відповідно до п. а ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З рішенням суду першої інстанції не погодилось Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувало тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначав, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 21.03.2023 року звернулася до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з письмовою заявою про призначення пільгової пенсії за віком за Списком №1 на підставі п.1 ч.1 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.03.2023 року №046150011213, за принципом екстериторіальності, було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку із відсутністю необхідного пенсійного віку (на момент звернення вік - 46 років, 09 місяців, 02 дні, потрібно - 50 років); страховий стаж ОСОБА_1 становить 30 років 11 місяців 19 днів, пільговий стаж роботи за Списком №1 становить 08 років 11 місяців 02 дні. Апелянт вважав, що суд не мав зобов'язувати призначати пенсію, оскільки це є дискреційними повноваженнями пенсійного органу.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 21.03.2023 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з письмовою заявою про призначення пенсії за віком за Списком №1 на підставі п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №046150011213 від 28.03.2023 року, прийнятому за принципом екстериторіальності, ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку із відсутністю необхідного пенсійного віку. Страховий стаж ОСОБА_1 становить 30 років 11 місяців 19 днів, пільговий стаж роботи за Списком №1 становить 08 років 11 місяців 02 дні. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався п. а ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення, згідно якого на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зокрема, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років стаж роботи не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. До внесення змін Законом № 213-VIII у ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» було встановлено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, зокрема жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-VIII, який набрав чинності 11.10.2017 року Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» доповнено розділом XIV-І, зокрема, п.1 ч.2 ст.114 Закону України «По загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. У новій редакції п.2 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону. Суд зазначив, що з 01.10.2017 року призначення пенсій за Списком №1 регламентується одночасно двома законодавчими актами, а саме: п. а ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Конституційного суду України від 23.01.2020 року №1-р/2020 визнано неконституційними ст.13, ч.2 ст.14, пункти б - г ст.54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зі змінами, внесеними Законом № 213-VIII. Згідно п.3 рішення Конституційного Суду України застосуванню підлягають ст.13, ч.2 ст.14, пункти б - г ст.54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: «На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, зокрема жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах». Суд зазначив, що з 23.01.2020 року призначення пенсій за Списком №1 регламентуються одночасно п. а ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у редакції до внесення змін Законом №213-VIII та п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону №2148-VIII. Вирішуючи спір суд врахував, що на момент звернення ОСОБА_1 до пенсійного органу із заявою про призначення пільгової пенсії за віком відповідно Списку №1 вона досягла віку 46 років 09 місяців 2 дні, що є достатнім для призначення їй вказаної пенсії. Суд зазначив, що, враховуючи норми п.1 ч. статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення», пенсія повинна бути призначена позивачу з дня звернення за пенсією, а саме з 21.03.2023 року. Суд зазначив, що дії зобов'язального характеру, як спосіб поновлення порушених прав, можуть бути застосовані судом виключно до того органу, дії, бездіяльність чи рішення якого визнані протиправними та (або) скасовані, а тому дії зобов'язального характеру можуть бути застосовані лише до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, як до органу, рішення якого визнається судом протиправним і скасовується.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 21.03.2023 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з письмовою заявою про призначення пенсії за віком за Списком №1 на підставі п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянуло заяву ОСОБА_1 за принципом екстериторіальності та своїм рішенням №046150011213 від 28.03.2023 року відмовило ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку із відсутністю необхідного пенсійного віку. Пенсійний орган зазначив у рішенні, що згідно наданих документів та індивідуальних відомостей страховий стаж ОСОБА_1 на дату звернення становить 30 років 11 місяців 19 днів, пільговий стаж роботи за Списком №1 становить 08 років 11 місяців 02 дні.
Суд апеляційної інстанції враховує, що пенсійним органом не оспорюється загальний та пільговий стаж ОСОБА_1 : загальний стаж - 30 років, 11 місяців, 19 днів та пільговий стаж за Списком №1 - 08 років, 11 місяців, 02 дні. Спірним питанням є недосягнення ОСОБА_1 необхідного віку, з якого виникає право на пільгову пенсію за віком згідно Списку №1. Суд апеляційної інстанції зазначає, що на момент звернення ОСОБА_1 (21.03.2023 року) із заявою про призначення пільгової пенсії за віком за Списком №1 їй виповнилось 46 років, 09 місяців, 02 дні.
Відповідно до ч.4 ст.24, п.2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Встановлено, що Законом України від 03.10.2017 року №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» доповнено Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ст.114, згідно п.1 ч.2 якої працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до п. а ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції до внесення змін Законом України від 02.03.2015 року №213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким збільшено вік набуття пенсії до 50 років) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: - чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; - жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 року №1-р/2020 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), ст.13, ч.2 ст.14, пункти б-г ст.54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII. Застосуванню підлягають ст.13, ч.2 ст.14, пункти б - г ст.54 Закону № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що з прийняттям вищевказаного Рішення Конституційного суду України, ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції Рішення Конституційного суду України від 23.01.2020 року №1-р/2020, суперечать один одному, що порушує вимогу «якості закону»; Закон України «Про пенсійне забезпечення» є більш сприятливим для осіб, які звертаються із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а тому підлягає застосуванню саме ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції Рішення Конституційного суду України від 23.01.2020 року №1-р/2020.
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції зазначає, що ОСОБА_1 має право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно Списку №1 з 21.03.2023 року відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вирішуючи спір по суті, суд апеляційної інстанції вважає, що саме Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке прийняло незаконне рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно Списку №1, зобов'язано призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно Списку №1.
Враховуючи вище викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.06.2023 року у адміністративній справі №160/6742/23 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду відповідно до статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя С.В. Білак
суддя Ю. В. Дурасова