Постанова від 09.10.2023 по справі 160/5488/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2023 року м. Дніпросправа № 160/5488/23

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Білак С.В., Дурасової Ю.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Дніпро апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.05.2023 року (суддя Боженко Н.В., м. Дніпро, повний текст рішення складено 29.05.2023 року) в справі №160/5488/23 за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 , Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

20.03.2023 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 (далі по тексту - відповідач-1), Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України (далі по тексту - відповідач-2) в якому просив визнати протиправними та скасувати висновок, визначений в довідці ВЛК № 807 від 10.01.2023 р. Військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_1 щодо встановлення діагнозу «обмежено придатний до військової служби»; зобов'язати відповідачів провести йому повторний медичний огляд з метою остаточного вирішення питання щодо придатності його до військової служби, враховуючи наявність хвороб, зазначених у випискою КП «Дніпропетровський Обласний госпіталь ветеранів війни» Дніпропетровської обласної ради № 2536 від 06.12.2022 р.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.05.2023 року відмовлено у задоволенні позовних вимог.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити у повнову обсязі. Свої вимоги обґрунтував тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт вказував, що згідно з Положенням «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку. Апелянт вказував, що суд першої інстанції здійснив хибний висновок, що в компетенції суду перебуває лише питання дотримання відповідачем положень законодавства щодо процедури проведення військово-лікарської експертизи позивача, передбачена можливість оскарження постанов ВЛК, без будь-яких обмежень. Апелянт вважає, що правовий висновок, який застосований судом першої інстанції, що міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 12.06.2020 року № 810/5009/18 не може бути застосований у справі, оскільки в тій справі позивач не оскаржував постанову ВЛК до ЦВЛК та оскільки такий висновок суду суперечить ст. 55 Конституції України, відповідно до якої кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Судом делеговано свої функції військово-лікарняним комісіям, які безвідповідально та безапеляційно можуть встановлювати будь-які діагнози. Апелянт вказував, що не просив суд оцінювати його діагноз на предмет відповідності статтям розкладу хвороб, оскільки ця відповідність встановлена у Положенні № 402, просив лише застосувати при встановленні йому ступеня придатності до військової служби відповідну встановлену Положенням норму, що є виключно правовою проблемою, а не медичною. У даній справі було чітко зазначено про порушення комісією Положення № 402 при визначенні ступеня придатності до військової служби, здійсненного без урахування встановленого КП «Дніпропетровський Обласний госпіталь ветеранів війни» Дніпропетровської обласної ради діагнозу: Гастроезофагальна рефлюксна хвороба з езофагітом в стадії загострення, виразка стравоходу до 0,3x2,5 см в стадії рубцювання, хр г/руденіт в стадії загострення (п. «б» ст. 52), «Двустороння продольна та поперекова плоскостопість III ступеню (п. б ст. 62), Деформуючий артроз суглобів обох стоп III стадії з порушенням опори (п. а ст. 61). Больовий синдром, (обмежити тривалу ходьбу, підйом груза)». Апелянт вказував, що посилається на обставини та зазначав, що ВЛК спотворило вказаний діагноз, виключивши безпідставно з нього певні захворювання, а інші захворювання змінили. Щоб дослідити вказані обставини не потрібно бути фахівцем у сфері медицини, тому право про захист якого просив позивач повинно було захищено.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позовних вимог, виходив з того, що передбачено особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період, які визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України. Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України. Суд першої інстанції вказував, що у разі наявності сумніву у позивача щодо правильності висновку стосовно ступеня його придатності до військової служби, він мав право звернутися до ВЛК вищого рівня, чи Центральної військово-лікарської комісії для перегляду відповідної постанови. Перегляд ЦВЛК постанов ВЛК є не способом досудового врегулювання спору, а є складовою частиною процесу проведення військово-лікарської експертизи, яка визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Позивач звернувся до ЦВЛК ЗС України із заявою про перегляд постанови ВЛК, що є предметом оскарження та за результатами розгляду надано відповідь, оформлену листом від 02.03.2023 № 598/1249 про відсутність підстав для перегляду постанови ВЛК при військовій частині НОМЕР_1 від 10.01.2023 №807 з огляду на її обґрунтованість. Суд першої інстанції зазначав, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час. Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності: до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я. За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку непридатності до військової служби або обмежену придатність осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: «непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час», «обмежено придатний до військової служби». Розклад хвороб передбачає індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби. Згідно пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, у разі діагностування у військовослужбовців, що оглядаються за графою ІІ Розкладу хвороб, плоскостопості третього ступеня медичних огляд проводиться за пунктом «в» статті 62, за яким у військовий час приймається постанова «Придатний до військової служби». Суд першої інстанції вказував, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби виходить за межі судового розгляду суду. Компетенції суду перебуває лише питання дотримання ВЛК положень законодавства щодо процедури проведення військово-лікарської експертизи позивача. Доводів позивачем, щодо немедичного змісту (проведення військово-лікарської експертизи без участі позивача, ухвалення рішення неуповноваженою особою, інші порушення порядку проведення військово-лікарської експертизи) не заявлено, відповідних доказів не надано. Судом з власної ініціативи здійснено перевірку процедури проведення військово-лікарської комісії на підставі наявних у справі доказів, обсяг яких судом визнано достатнім для вирішення питання про законність відповідного висновку військово-лікарської комісії.

Відповідно до матеріалів справи, ОСОБА_1 проходив медичний огляд у комунальному некомерційному підприємстві «Закарпатська обласна клінічна лікарня ім. А. Новара» Закарпатської обласної ради та згідно виписки-епікризу із медичної карти стаціонарного хворого від 25.05.2022 року №4351 встановлено діагноз: Зронічний персистуючий гепатит, не класифікований в інших рубриках (основний), супутні: езофагіт, гастродуоденіт, неуточнений без згадки про кровотечу, інший хронічний панкреатит, плоскостопість (набута), простий хронічний бронхіт.

Згідно з довідкою військово-лікарської комісії Мукачівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 28.05.2022 року №62/7/625 ОСОБА_1 встановлено діагноз «здоровий», визнано придатним до військової служби за призовом по мобілізації.

Встановлено, що ОСОБА_1 з 22.11.2022 року по 06.12.2022 року знаходився у стаціонарі комунального підприємства «Дніпропетровський обласний госпіталь ветеранів війни» Дніпропетровської обласної ради. Відповідно до виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого від 06.12.2022 року №2536 комунального підприємства «Дніпропетровський обласний госпіталь ветеранів війни» Дніпропетровської обласної ради ОСОБА_1 встановлено повний діагноз: гастроезофагальна рефлюксна хвороба з езофагітом в стадії загострення, виразка стравоходу до 0,3х2,5 см в стадії рубцювання, хр г/руденіт в стадії загострення, двухстороння продольна та поперечна плоскостопість ІІІ ст., Деформующий артроз суглобіх обох стоп ІІІ ст. з порушенням опори, больовий синдром. Випискою визначено, що ОСОБА_3 виписується до військової частини на амбулаторне лікування з подальшим розглядом придатності до військової служби.

Довідкою Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 від 10.01.2023 року №807 вказано, що за результатом проведеного медичного огляду встановлено діагноз ОСОБА_1 : повздовжня плоскостопість обох стоп, справа ІІІ ст., зліва ІІ ст. Артроз таранно-човниковоподібних з'єднань обох стор з больовим синдромом та помірним порушенням функції. ГЕРХ. Хронічний гастродуоденіт без порушення функції, стадія ремісії. Хронічний холецистит без порушення функції, стадія ремісії. Захворювання, НІ, не пов'язані з проходженням військової служби. Обмежено придатний до військової служби. Непридатний до військової служби у ДШВ, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах, придатних до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.

ОСОБА_1 непогоджуючись з висновками Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 викладеними у довідці від 10.01.2023 року №807, звернувся з відповідною заявою до Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України щодо прийняття нового рішення про придатність до військової служби враховуючи наявність хвороб, зазначених у виписці № 2536 від 06.12.2022 року. Листом від 02.03.2023 року №598/1249 розглянуто заяву позивача щодо незгоди з довідкою про ступінь придатності до військової служби від 10.01.2023 року №807, вказано, що прийняття постанови військово-лікарської комісії про ступінь придатності до військової служби за сукупністю захворювань Положенням не передбачено, постанова військово-лікарської комісії військової частини згідно довідки від 10.01.2023 року №807 прийнята вірно, підстав для її перегляду немає.

Згідно із п. 2 ч. 4 ст. 26Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, під час воєнного стану звільняються з військової служби за станом здоров'я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідно до абз. 3 частини 5 статті 22 Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Відповідно до пунктів 1.1, 1.2 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 року №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання, компонентами ракетного палива, джерелами електромагнітних полів, лазерного випромінювання, мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Згідно пунктів 2.6.1, 2.6.5 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 року №402, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК високомобільних десантних військ; ВЛК військових комісаріатів; ВЛК територіального центру комплектування; ВЛК цивільного лікувального закладу з правами госпітальної ВЛК. До участі в роботі позаштатних ВЛК на правах членів комісії залучаються головні (провідні) медичні спеціалісти, начальники відділень та інші лікарі-спеціалісти військових лікувальних закладів, начальники медичної служби та представники командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, та військові спеціалісти за клопотанням ВЛК.

Згідно пунктів 1.2, 1.2, 6.8 розділу ІІ вищевказаного Положення, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час. Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності: до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); військовослужбовців до військової служби; військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю; військовослужбовців до служби в високомобільних десантних військах, плаваючому складі, морській піхоті; кандидатів на навчання у ВВНЗ, учнів військових ліцеїв; кандидатів до військової служби за контрактом; кандидатів до участі у міжнародних миротворчих операціях та у складі миротворчого персоналу; військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, працівників Збройних Сил України для роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; військовослужбовців та працівників Збройних Сил України до служби (роботи) у спеціальних спорудах, працівників допоміжного флоту ВМС Збройних Сил України; а також з метою визначення: можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном; необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні (вихованні) у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров'я. Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я. Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду. Огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, окулістом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, флюорографічне дослідження органів грудної клітини. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.

Згідно пунктів 20.1, 20.4 розділу ІІ вищевказаного Положення постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення. За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку непридатності до військової служби або обмежену придатність осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: «непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час»; «обмежено придатний до військової служби».2 За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: «обмежено придатний до військової служби»; «придатний до військової служби». У воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову «придатний до військової служби», за винятком статей 2-в, 4-в, 5-в, 12-в, 13-в, 14-в, 17-в, 21-в, 22-в.

Отже, визначення «придатний до військової служби» або «обмежено придатний до військової служби» визначається з огляду на Розклад хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд.

У виписці із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого від 06.12.2022 року №2536 КП «Дніпропетровський Обласний госпіталь ветеранів війни» Дніпропетровської обласної ради, на яку посилається позивач встановлено повний діагноз «Гастроезофагальна рефлюксна хвороба з езофагітом в стадії загострення, виразка стравоходу до 0,3x2,5 см в стадії рубцювання, хр г/руденіт в стадії загострення (п. «б» ст. 52), «Двустороння продольна та поперекова плоскостопість III ступеню (п. б ст. 62), Деформуючий артроз суглобів обох стоп III стадії з порушенням опори (п. а ст. 61). Больовий синдром, (обмежити тривалу ходьбу, підйом груза)», однак визначено, що ОСОБА_1 потребує розгляду придатності до військової служби. КП «Дніпропетровський Обласний госпіталь ветеранів війни» Дніпропетровської обласної ради не здійснено висновку придатності або не придатності, обмеженої придатності до військової служби.

У постанові від 23.06.2020 року у справі №520/9156/18 Верховний Суд вказував, що дискреційні повноваження можуть закріплюватися в нормативно-правових актах, проектах нормативно-правових актів такими способами: 1) за допомогою оціночних понять, наприклад: «за наявності поважних причин орган вправі надати …», «у виключних випадках особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може дозволити…», «рішення може бути прийнято, якщо це не суперечить суспільним інтересам…» тощо; 2) шляхом перерахування видів рішень, що приймаються органом (особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), не вказуючи підстав для прийняття того чи іншого рішення або шляхом часткового визначення таких підстав; 3) шляхом надання права органу (особі, уповноваженій на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) при виявленні певних обставин (настанні конкретних юридичних фактів) приймати чи не приймати управлінське рішення залежно від власної оцінки цих фактів; 4) за допомогою нормативних приписів, що містять лише окремі елементи гіпотези чи диспозиції правової норми, що не дозволяють зробити однозначний висновок про умови застосування нормативного припису або правові наслідки застосування такого припису. Суд, за наслідками аналізу вказаних положень, зазначає, що дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. У такому випадку суд дійсно не може зобов'язати суб'єкта владних повноважень обрати один з правомірних варіантів поведінки, оскільки який би варіант реалізації повноважень не обрав відповідач, кожен з них буде правомірним, а тому це не порушує будь-чиїх прав. У кожному конкретному випадку звернення особи із заявою, з урахуванням фактичних обставин, згідно із законом існує лише один правомірний варіант поведінки суб'єкта владних повноважень.

Виписка КП «Дніпропетровський Обласний госпіталь ветеранів війни» Дніпропетровської обласної ради № 2536 від 06.12.2022 року встановлює певні діагнози та вказує на певні захворювання ОСОБА_1 , однак не розкриває питання встановлення діагнозу «обмежено придатний до військової служби», навпаки, у виписці вказано, що ОСОБА_1 потребує розгляду придатності до військової служби.

Функцію розгляду питання придатності ОСОБА_1 виконано Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 . У відповідності до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 року №402 проведено медичний огляд та визначено що є «обмежено придатним до військової служби».

Суд звертає увагу, що Військово-лікарською комісією при Військовій частині НОМЕР_1 , з чим погоджується позивач, проведено медичний огляд. Позивач не вказує на порушення процедури медичного огляду, дослідження. Передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби.

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби таблиць додаткових вимог до стану здоров'я. Тобто ВЛК приймає свої рішення після проведення належного медичного огляду з урахуванням оцінки стану здоров'я і фізичного розвитку громадянина, наявності фізичних вад.

Довідкою Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 від 10.01.2023 року №807 вказано, що за результатом проведеного медичного огляду встановлено діагноз ОСОБА_1 : повздовжня плоскостопість обох стоп, справа ІІІ ст., зліва ІІ ст. Артроз таранно-човниковоподібних з'єднань обох стор з больовим синдромом та помірним порушенням функції. ГЕРХ. Хронічний гастродуоденіт без порушення функції, стадія ремісії. Хронічний холецистит без порушення функції, стадія ремісії. Захворювання, НІ, не пов'язані з проходженням військової служби. Обмежено придатний до військової служби. Такий діагноз та висновки здійснено після медичного огляду та у відповідності до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 року №402, та з огляду на Розклад хвороб.

Висновки приймаються на підставі Розкладу хвороб, тобто ВЛК не застосовує бездумний, власний підхід до визначення діагнозів, діагноз а разом з тим придатність або не придатність до військової служби визначається згідно суворих приписів Розкладу хвороб. Більше того, висновок ВЛК приймається після огляду особи хірургом, терапевтом, невропатологом, окулістом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей, обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, флюорографічне дослідження органів грудної клітини.

Слід зважати, що висновки Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 , що викладені у довідці від 10.01.2023 року №807, підтверджені листом Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України від 02.03.2023 року №598/1249, вказано, що постанова військово-лікарської комісії військової частини згідно довідки від 10.01.2023 року №807 прийнята вірно, підстав для її перегляду немає.

Суд першої інстанції при розгляді справи застосував висновки Верховного Суду, зокрема, що викладені у постанові від 12.06.2020 року у справі №810/5009/18.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Висновки Верховного Суду, що викладені у постанові від 12.06.2020 року у справі №810/5009/18 необхідні до застосування.

Суд апеляційної інстанції при вирішенні спору керується правими позиціями Верховного Суду, викладеними у постановах від 13.06.2018 року у справі №806/526/16, 12 лютого 2021 року у справі № 820/5570/16.

Згідно ч. 1, ч. 6 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Не передбачено повернення судових витрат, у разі відмови у задоволенні позовних вимог та вимог апеляційної скарги.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.05.2023 року в справі №160/5488/23- залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів, відповідно до ст., ст. 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя С.В. Білак

суддя Ю. В. Дурасова