Постанова від 16.09.2010 по справі 2-а-1196/09/0617

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-1196/09/0617 Головуючий у 1-й інстанції: Гришковець А. Л.

Суддя-доповідач: Собків Я.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" вересня 2010 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Собківа Я.М.

суддів: Зайцева М.П, Романчук О.М.,

при секретарі: Григоренко Т.І.

розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, відповідно до ч.6 ст.12 КАС України у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 24 березня 2009 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та стягнення з відповідача недоотриманих сум доплат, передбачених Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»згідно ст.ст. 37, 50 Закону - за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року та згідно ст. 39 Закону -за період з 01.09.1996 року по 30.06.2001 року та з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року.

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 24 березня 2009 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано дії відповідача неправомірними. Стягнуто на користь позивача з управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА, передбачену ст-37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування за період з 01.05.2008 року по 31.12.08 року в сумі 1711.20, передбачену ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" доплату до заробітної плати за періоди з 01.09.1996 р. по 30.06.2001 року в сумі 5847,03грн. та передбачену ст.39 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" доплату до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зонах радіоактивного забруднення за період з 01.05.2008 р. по 31.12.2008 р. в сумі 5774,67 грн. В задоволенні решти позовних вимог по ст. 37 та по ст. 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»відмовлено за безпідставністю.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином.

Відповідно до ч.6 ст.12 КАС України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).

Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що вона підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню, з постановленням нової постанови, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції позовні вимоги задоволено частково.

Колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є особою, потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 3, що підтверджується відповідним посвідченням.

Позивач у спірний період з 1996 по 2001 року працював та отримував за місцем роботи доплати за ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З липня 2002 по грудень 2007 року позивач отримував доплати за ст.ст. 39, 50 в УПФ Овруцького району Житомирської області (а.с. 5,6), а за ст. 37 згаданого Закону -в УПСЗН Овруцького району Житомирської області (а.с.7)

Позивач зареєстрований і постійно проживає в с. Листвин, яке відповідно до Постанови Кабінету Міністрів Української РСР «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи»та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 23.07.1991 року № 106 віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивач, як громадянин, який проживає у зоні гарантованого добровільного відселення має право на щомісячну грошову допомогу у розмірі 40 % від мінімальної заробітної плати, в зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства.

Відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 року, пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні гарантованого добровільного відселення, підвищуються на дві мінімальні заробітні плати.

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком.

З матеріалів справи вбачається, що розрахунок зазначеного підвищення, грошової допомоги та додаткової пенсії, здійснено не згідно ст.ст. 37, 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а згідно постанов КМ України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 26.07.1996 року № 836 та від 03.01.2002 року № 1, в зв'язку з чим позивачу вони були виплачені у менших розмірах.

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що при визначенні розмірів спірних доплати та грошової допомоги, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», слід виходити із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами.

В свою чергу, підпунктами 8, 9,13 пункту 28 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», зупинено на 2008 рік дію ст.ст. 37, 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в частині виплати доплат виходячи з розмірів мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), деякі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», зокрема, підпункти 8, 9,13 пункту 28, яким зупинено на 2008 рік дію абзаців 2-4 частини 1 ст. 37 та дію абзаців 2-4 частини 1 та частини 2 статті 39, ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони та інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Колегія суддів дійшла висновку, що у 2008 році позивач мав право на отримання доплати та грошової допомоги відповідно до ст.ст. 37, 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з дня набрання чинності Рішенням КС України, тобто з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року.

Колегія суддів звертає увагу на те, що належним відповідачем, з якого мають бути стягнуті кошти, передбачені ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є УПСЗН, якому відповідно до Постанови КМУ від 20.09.2005 року № 936 передані функції зі здійснення зазначених виплат.

Судом першої інстанції не було враховано, що відповідно до ст. 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання, незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Зазначені Роз'яснення містяться у Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМ України від 20.09.2005 року № 936. У п. 1 Порядку зазначено, що він визначає механізм використання, обліку, звітності і контролю за використанням коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, головним розпорядником яких є Мінпраці.

Відповідно до п. 2 Порядку, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються Міністерство праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, головні управління праці та соціального захисту населення обласних, Головне управління соціального захисту населення Київської міської, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської, управління (відділи) праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад, Фонд соціального захисту інвалідів.

Згідно з пп. 5 п. 4 Порядку, виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом, проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад за місцем реєстрації громадян працюючим і непрацюючим громадянам та пенсіонерам, зокрема пенсіонерам та особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби та інших структур, громадянам, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, громадянам, які працюють у громадян, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, а саме доплата особам за роботу (службу) на території зон радіоактивного забруднення відповідно до статей 37, 39, 40 Закону, пункту 2 Постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836.

Згідно Порядку, виплати, які передбачені ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»мають проводитись центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад за місцем реєстрації позивача.

Пунктом 11 ст. 37 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»установлено, що у 2008 році кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України спрямовуються на дотацію Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами (за рахунок джерел, визначених пунктом 10 статті 7 цього Закону).

Згідно Додатку «Розподіл видатків Державного бюджету України на 2008 рік»№ 3 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»передбачено, Міністерству праці та соціальної політики України (код програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 250000) виділено дотацію у певній сумі при виплаті доплат за роботу на радіоактивно забруднених територіях (ст. 39 Закону), щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва (ст. 37 Закону), а Пенсійному фонду України (код програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 3513000) виділено дотацію у певній сумі на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами.

Згідно до абз. 1 п. 24 Постанови КМ України «Про затвердження Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення»від 20.06.2000 року № 987 (втратила чинність згідно з постановою КМ України від 16.09.2005 року № 931) видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.

Колегія суддів дійшла висновку, що оскільки Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України передбачено здійснення відповідних перерахувань бюджетних коштів на рахунок Пенсійного Фонду України для виплати громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, то у даній справі саме він має бути відповідачем щодо позовних вимог про стягнення заборгованості за статтями 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Вимоги позивача в цій частині не підлягають задоволенню, а постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, оскільки на користь позивачча неправомірно стягнуто з УПСЗН Овруцької РДА заборгованості доплати до пенсії відповідно до ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Вимоги позивача про перерахунок невиплаченої щомісячної грошової допомоги у розмірі передбаченому абз. 3 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року підлягають задоволенню, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати.

Статтею 59 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України передбачено установлено розмір мінімальної заробітної плати з 1 квітня 2008 року - 525 гривень, з 1 жовтня 2008 року - 545 гривень та з 1 грудня 2008 року - 605 гривень на місяць.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню, а рішення суду скасуванню.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 202 ч. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує постанову першої інстанції та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Таким чином, судова колегія вважає, доводи апеляційної скарги є обґрунтованими, а висновки суду першої інстанції не відповідають вимогам чинного законодавства та матеріалам справи.

Керуючись ст.ст. 2,5, 198, 202, 205 КАС України, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами»від 18.02.2010 року №1691-VI ст.ст. 323, 325, 327 ЦПК України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області - задовольнити частково.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2008 року - скасувати.

Прийняти по справі нове рішення, яким позовні вимоги - задовольнити частково.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області перерахувати та виплатити на користь ОСОБА_3 невиплачену щомісячну грошову допомогу у розмірі 40 % від мінімальної заробітної плати, в зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену абз. 3 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року з урахуванням раніше здійснених виплат.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

Касаційну скаргу на постанову може бути подано безпосередньо до Верховного Суду України за правилами цивільного судочинства відповідно до ст.ст. 323, 325, 327 ЦПК України.

Головуючий суддя:

Судді

Повний текст постанови виготовлено 21 вересня 2010 року