Справа: № 2-а-283/09 Головуючий у 1-й інстанції: Махотнюк Д. Б.
Суддя-доповідач: Собків Я.М.
Іменем України
"16" вересня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Собківа Я.М.
суддів: Зайцева М.П, Попович О.В.,
при секретарі: Григоренко Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці, ОСОБА_3 на постанову Ленінського районного суду м. Вінниці від 12 березня 2009 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці про зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії, -
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача та просив зобов'язати відповідача провести перерахунок основної та додаткової пенсії як інваліду 2 групи згідно зі ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 22.05.2008 року.
Постановою Ленінського районного суду м. Вінниці від 12 березня 2009 року позов задоволено частково. Визнано дії відповідача неправомірними та зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсійного забезпечення позивача згідно з вимогами ст.ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 22.12.2008 року по 31.12.2008 року. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач та позивач подали апеляційну скаргу, в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нове рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню, а постанову суду -слід змінити, виходячи з таких підстав.
В своєму рішенні суд першої інстанції прийшов до висновків про необхідність часткового задоволення позовних вимог.
Апеляційна інстанція не погоджується з такими доводами суду першої інстанції з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач являється інвалідом 2 групи, захворювання пов'язане з Чорнобильською катастрофою (1 категорія). Перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці.
Щодо позовних вимог згідно зі ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», колегія суддів зазначає наступне.
Позивач вважає, що отримував допомогу значно нижчу, ніж це передбачено ст. ст.. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав, порушених неправомірними діями відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
За ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів по II групі інвалідності щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно вимог ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам II групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідач вказує, зокрема, на те, що у 2008 році підлягала застосуванню постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»від 28 травня 2008 року № 530, якою установлено, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам ІІ групи виплачується у таких розмірах: з 22 травня 2008 року - 96,20 грн., з 1 липня 2008 року -96,40 грн., а розмір пенсії для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою та які є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 -1990 роках, не може бути нижчим 725 грн.
Відповідач провів розрахунок пенсії позивачу виходячи з положень пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким були внесені зміни до статей 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Так, підпунктом 15 пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», частини третю та четверту статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»викладено в новій редакції, відповідно до змісту яких у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, зокрема, по II групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 - 1990 роках.
Підпунктом 12 пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», статтю 50 Закону № 796-ХІІ викладено в новій редакції, відповідно до якої особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема, інвалідам II групи -у розмірі 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 положення пунктів 15, 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнані неконституційними з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ, є мінімальний розмір пенсії за віком, який відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»вираховується виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, тобто у 2008 році - статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Положення частини 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 1 цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
В даному випадку мають враховуватися засади пріоритетності Законів України над урядовими нормативними актами та вимоги ст. 92 Конституції України, згідно якої виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина (п.1) та основи соціального захисту (п.6).
Крім того, відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року N 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону.
Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Таким чином, позивач як інвалід II групи та учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС має право на перерахунок та виплату пенсії з 22.05.2008 року 31.12.2008 року
1) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно зі ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі -75 процентів мінімальної пенсії за віком;
2) державної пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі -8 мінімальних пенсій за віком.
Частиною 1 ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі: з 1 квітня - 605 гривень, з 1 липня - 607 гривень, з 1 жовтня - 626 гривень.
Щодо позовних вимог за 2009 рік, колегія суддів зазначає наступне.
В період з 01.01.2009 року по 12.03.2009 року (дата постановлення рішення судом першої інстанції) дія ст.ст. 50, 54 згаданого Закону не зупинялась, неконституційними не визнавались, тому позивач має право на перерахунок додаткової та державної пенсії в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком та 8 мінімальних пенсій за віком відповідно.
Частиною 1 ст. 54. Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»установлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу в розмірах, що діяли у грудні 2008 року (тобто 626 грн.).
Таким чином, апеляційна інстанція зазначає, що суд першої інстанції правомірно прийшов до висновку щодо того, що позивач має право на отримання державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75% від мінімальної пенсії, в розмірі передбаченому Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак не вирішив позовні вимоги за 2009 рік.
Колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції було оцінено належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, що відповідає вимогам ст. 86 КАС України.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 2, 201 ч. 1 п. 1 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право змінити постанову суду, якщо суд першої інстанції правильно по суті вирішив справу, але з помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Таким чином, доводи апеляційної скарги частково спростовують висновок суду першої інстанції, відповідають матеріалам справи та вимогам законодавства.
Керуючись ст.ст. 2,5, 198, 201, 205 КАС України, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами»від 18.02.2010 року №1691-VI ст.ст. 323, 325, 327 ЦПК України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці -задовольнити частково.
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 -задовольнити.
Змінити третій абзац резолютивної частини постанови Ленінського районного суду м. Вінниці від 12 березня 2009 року, виклавши його в наступній редакції:
«Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно зі ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 22.05.2008 року по 12.03.2009 року в розмірі -75 процентів мінімальної пенсії за віком з урахуванням фактично виплачених коштів, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого ч. 1 ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 державної пенсії, згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 22.05.2008 року по 12.03.2009 року в розмірі -8 мінімальних пенсій за віком з урахуванням фактично виплачених коштів, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого ч. 1 ст. 54. Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»
В решті постанову Ленінського районного суду м. Вінниці від 12 березня 2009 року -залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційну скаргу на постанову може бути подано безпосередньо до Верховного Суду України за правилами цивільного судочинства відповідно до ст.ст. 323, 325, 327 ЦПК України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст постанови виготовлено 21 вересня 2010 року