Справа № 127/20999/23
Провадження № 3/127/5646/23
06 вересня 2023 року суддя Вінницького міського суду Вінницької області Федчишен С.А., розглянувши адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 161-1 КУпАП, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 , -
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшли матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 161-1 КУпАП.
08.06.2023р. за адресою м. Вінниця вул. Чапельська, 2, АЗС «ANP» ОСОБА_1 займався провадженням господарською діяльність без відповідних документів, а саме: висновок оцінки впливу на довкілля.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Шевченко В.В., вину не визнав, надав суду клопотання про закриття провадження по справі на підставі п.1 ст. 247 КУпАП.
Заслухавши пояснення захисника ОСОБА_1 - адвоката Шевченко В.В., дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положеннями ст.251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.
Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до положень ст. 280 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення у числі інших визначених законом обставин зобов'язаний з'ясувати: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення; чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Так, як вбачається із протоколу серія ВАВ № 836949 від 27.06.2023р., останній складено на громадянина ОСОБА_1 , «місце роботи (навчання), посада» якого, вказано, директор АЗС «ANP». Однак, як вбачається із наказу «Про особовий склад» від 11.11.2022 р. № 1-к ОСОБА_1 не є директором АЗС, а тому протокол складено на посадову особу - директора АЗС «ANP», якою громадянин ОСОБА_1 не є.
Крім того, в Протоколі в строчці «склад адміністративного правопорушення» не зазначено, яким саме видом господарської діяльності (оптовою або роздрібною торгівлею пальним, згідно ч. 1 ст. 161-1 КУпАП) чи будь яким іншим видом діяльності, займався гр. ОСОБА_1 .
Тобто, Протокол не містить конкретної інформації про вид господарської діяльності, згідно ч.1 ст. 161-1 КУпАП, яку, здійснює не ОСОБА_1 , а кероване ним підприємство - ТОВ «ВНП». Таким чином в Протоколі не зафіксована суб'єктивна сторона правопорушення, передбачена ч. 1 ст. 161-1 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 за своїм правовим статусом є найманою особою - директором підприємства, призначеною рішенням учасника Товариства з обмеженою відповідальністю «ВНП», що підтверджується наказом «Про особовий склад» від 11.11.2022 р. № 1-к директора ТОВ «ВНП», який особисто не займається будь яким видом господарської діяльності, в тому числі оптовою або роздрібною торгівлею пальним.
В протоколі про адміністративне правопорушення від 27.06.2023 р. (серія ВАВ 836949), вказано: «склад адміністративного правопорушення 08.06.2023 року за адресою м. Вінниця, вул. Чапельська, 2, АЗС АМР, гр. ОСОБА_2 займався провадженням господарської діяльності у відсутності відповідних документів, а саме, висновку оцінки впливу на довкілля, чим вчинив правопорушення передбачене частиною 1 статті 161-1 КУпАП».
За змістом ст.ст. 9, 245, 252 КУпАП особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, яке мало місце.
Склад правопорушення - це наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому.
Адміністративна відповідальність за порушення порядку торгівлі пальним, у тому числі здійснення діяльності без одержання відповідної ліцензії передбачена ст. 161-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За ч. 1 ст. 161-1 КУпАП. передбачена відповідальність за «Оптову або роздрібну торгівлю пальним без державної реєстрації суб'єктом господарювання або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди)».
Об'єктом правопорушення, передбаченого в ч. 1 ст.161-1 КУпАП, є суспільні відносини, що регулюються у сфері господарської діяльності оптової або роздрібної торгівлі пальним.
Об'єктивна сторона цього правопорушення полягає у: порушенні правил торгівлі пальним, а саме, оптової або роздрібної торгівлі пальним без державної реєстрації суб'єктом господарювання або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Суб'єктом правопорушення передбаченого в ст.161-1 КУпАП, є особа (фізична або юридична), яка здійснює господарську діяльність - оптову або роздрібну торгівлю пальним.
Суб'єктивна сторона цього правопорушення полягає в наявності у особи умислу здійснювати господарську діяльність з оптової або роздрібної торгівлі пальним, без державної реєстрації суб'єктом господарювання або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом.
Відповідно до Виписки з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань від 11.11.2022 р. основним видом господарської (економічної) діяльності ТОВ «ВНП» є 47.30 Роздрібна торгівля пальним.
Законом який визначає основні засади державної політики щодо регулювання, зокрема, оптової і роздрібної торгівлі пальним є Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», N 481/95-ВР. 19.12.1995. Надалі за текстом - Закон N 481/95-ВР.
Стаття 1 вказаного Закону визначає, що «ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку».
Стаття 15 Закону N 481/95-ВР. зокрема, містить норми які регулюють ліцензування роздрібної торгівлі пальним, а саме: «Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.».
Тобто, для здійснення господарської діяльності Закон N 481/95-ВР передбачив лише один дозвільний документ - ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним.
Також, стаття 15 Закону N 481/95-ВР, встановлює вичерпний перелік документів, які суб'єкт господарювання повинен подати для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним: «Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
1)документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
2)акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
3)дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Закон N 481/95-ВР не передбачає наявність у суб'єкта господарювання «висновку про оцінку впливу на довкілля» для отримання ліцензії та здійснення діяльності з роздрібної торгівлі пальним.
13.01.2023р. ТОВ «ВНП» отримало ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер: 02280314202300003, яка була видана Головним управлінням ДПС у Вінницькій області та під час складання протоколу працівникам поліції була надана копія ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, про що зазначено в протоколі.
Таким чином, ТОВ «ВНП», керівником якого є ОСОБА_1 , 08.06.2023р. здійснювало на АЗС № 1 (м. Вінниця, вул. Чапельська, 2) господарську діяльність з роздрібної торгівлі пальним при наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер: 02280314202300003 від 13.01.2023р., одержання якої передбачено Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального». N 481 /95-ВР. 19.12.1995.
Тобто в діяльності ТОВ «ВНП» та її керівника - ОСОБА_1 відсутня суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення передбаченого ст. 161-1 КУпАП.
«Висновок про оцінку впливу на довкілля», є дозвільним документом передбачений Законом України «Про оцінку впливу на довкілля» N 2059-VІІІ, 23.05.2017.
Частина 1 статті 3 вказаного передбачає, що «Здійснення оцінки впливу на довкілля є обов'язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті. Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності.».
Пункт 3 частини 1 статті 1 цього закону визначає, що «планована діяльність - планована господарська діяльність, що включає будівництво, реконструкцію, технічне переоснащення, розширення, перепрофілювання, ліквідацію (демонтаж) об'єктів, інше втручання в природне середовище; планована діяльність не включає реконструкцію, технічне переоснащення, капітальний ремонт, розширення, перепрофілювання об'єктів, інші втручання в природне середовище, які не справляють значного впливу на довкілля відповідно до критеріїв , затверджених Кабінетом Міністрів України.
До матеріалів адмінпротоколу не долучено доказів про наявність у ТОВ «ВНП» плановану господарську діяльність в розумінні Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
В той же час ТОВ «ВНП» має в наявності Дозвіл №UА05020030010063857-ІІІ-74 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для об'єкта III групи.
Відповідно до ст.62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до вимог ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до положень ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суддя зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про недоведеність належними та допустимими доказами наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.161-1 КУпАП, в зв'язку з чим провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.161-1 КУпАП, підлягає закриттю, в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Згідно п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір стягується виключно у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення.
Враховуючи, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю, судовий збір з нього стягненню не підлягає.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.40-1, 161-1, 247, 251, 252, 283, 284 КУпАП, суд-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.161-1 КУпАП, закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: