Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к. 321
Іменем України
08.08.2006
Справа №2-23/8401-2006А
Запозовом Сільськогосподарського Закритого акціонерного товариства «Крим-Аромат», 98400, АР Крим, м.Бахчисарай, вул. Сімферопольська, 32
До відповідача Управління Пенсійного фонду України у Бахчисарайському районі АР Крим, 98403, АР Крим, м.Бахчисарай, вул. Сімферопольська, 5а
Про визнання не чинним рішення
Суддя Г.М.Іщенко
При секретарі Єменджієвої А.М.
представники:
Від позивача Аблякімова Е.Р. - представник, дов. від 12.05.2006р. №536
Від відповідача Євграфова Н.О. - представник, дов. від 27.10.2005р. №5205/05-5
Сутність спору: Сільськогосподарське Закрите акціонерне товариство «Крим-Аромат» звернулося до господарського суду АР Крим з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України у Бахчисарайському районі АР Крим про визнання не чинним рішення від 10.02.2006р. №89 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду на суму штрафу у розмірі 41704,43 грн. та нарахування пені у розмірі 23443,92грн. При цьому позивач посилається на те, що є сільськогосподарським підприємством, яке залежить від несприятливих природнокліматичних умов та вважає, що нараховані фінансові санкції та пеня підлягають списанню на підставі Закону України №2181-Ш від 21.12.2000р. «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідач з позовними вимогами не згоден за мотивами, викладеними у запереченні проти позову у якому вказує, що правові відносини між страхувальником і Пенсійним фондом підпадають виключно під сферу діяльності Закону №1058 та дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці правовідносини лише у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з п.6 Закону України «Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України» №2953-1У від 06.10.2005р., що набрав чинність 01.11.2005р. до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Провадження по адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, що діє на час здійснення окремої процесуальної дії, розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд
встановив:
Сільськогосподарське Закрите акціонерне товариство «Крим-Аромат» зареєстроване як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного Фонду України в Бахчисарайському районі АР Крим за №1609001.
Суд вважає, що позовні вимоги Сільськогосподарського Закритого акціонерного товариства «Крим-Аромат» не підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
10.02.2006р. управлінням Пенсійного фонду України у Бахчисарайському районі АР Крим прийняте відносно Сільськогосподарського Закритого акціонерного товариства «Крим-Аромат» рішення №89 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду у вигляді штрафу у розмірі 41704,43 грн. та нарахування пені у розмірі 23443,92грн.
Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 7 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами відповідальності суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків.
Згідно п.6 ст.20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Спірне рішення від 10.02.2006р. №89 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду у вигляді штрафу у розмірі 41704,43 грн. та нарахування пені у розмірі 23443,92грн. винесено відповідачем на підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону.
Відповідно до ч.2 ст.106 Закону суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного
фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Згідно ч.9 ст. 106 Закону виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Суд не приймає до уваги посилання Сільськогосподарського Закритого акціонерного товариства «Крим-Аромат» на форс-мажорні обставини, які підтверджені висновками Торгово-промислової палати України, на підставі яких, як вважає позивач, підлягають списанню нараховані фінансові санкції та пеня відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», по наступним підставам.
01.01.2004р. набув чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.03р. №1058-IY, який визначає принципи, основи і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Згідно ст. 1 Закону страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно цього Закону.
Згідно ст.3 Закону Пенсійний фонд і юридичні особи є суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні.
Відповідно до п.2 ст.5 Закону виключно цім Законом визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, а також стягнення заборгованості за цими внесками.
Згідно п.4 ст.18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.
Відповідно до ч.ч.13,14 ст.106 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій. Суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.
Крім того, згідно ст.70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» заборонено у 2006 році: реструктуризацію або списання заборгованості (недоїмки) суб'єктів господарювання за податками, зборами (обов'язковими платежами), надання відстрочки термінів її сплати, крім надання розстрочки протягом бюджетного року по заборгованості (недоїмці) та випадків, визначених у Законі України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
На підставі вищевикладеного суд прийшов до висновку, що рішення Управління Пенсійного фонду України у Бахчисарайському районі АР Крим від 10.02.2006р. №89 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду у вигляді штрафу у розмірі 41704,43 грн. та нарахування пені у розмірі 23443,92грн. прийнято у відповідності до діючого законодавства.
Частиною 1 статі 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Все вищезгадане свідчить про правомірність прийняття відповідачем рішення від 10.02.2006р. №89 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду у вигляді штрафу у розмірі 41704,43 грн. та нарахування пені у розмірі 23443,92грн., у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Вступна та резолютивна частини постанови оголошені у судовому засіданні 08.08.2006р. Постанова складена у повному обсязі та підписана 14.08.2006р.
На підставі викладеного та керуючись статтями 98, 122, 158-164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
В позові відмовити.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Іщенко Г.М.