Постанова від 28.08.2023 по справі 344/10181/23

Справа № 344/10181/23

Провадження № 22-ц/4808/1107/23

Головуючий у 1 інстанції Кіндратишин Л. Р.

Суддя-доповідач Бойчук

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2023 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський апеляційний суд в складі:

судді-доповідача Бойчука І.В.,

суддів: Пнівчук О.В., Томин О.О.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбуза апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 на ухвалу Івано-Франківського міського суду від 19 липня 2023 року під головуванням судді Кіндратишин Л.Р. у м. Івано-Франківську,

ВСТАНОВИВ:

В червні 2023 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу.

Позовні вимоги обґрунтувала тим, що вона та ОСОБА_2 27 квітня 2018 року зареєстрували шлюб у Івано-Франківському відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, про що зроблено актовий запис № 705.

Від шлюбу у них є донька ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Впродовж останніх трьох років відношення з відповідачем погіршувались, в результаті чого, між ними зникло взаєморозуміння. Вони втратили почуття любові та поваги один до одного, спільні інтереси та взаєморозуміння у них відсутні, мають різні погляди на життя. Спроби прийти до примирення та зберегти сім'ю не призвели до бажаних результатів. На сьогоднішній день їх нічого не пов'язує, будь яких інших відносин між ними не існує, спільного господарства не ведуть. За таких обставин вважає, що подальше спільне проживання і збереження шлюбу є неможливим та суперечить її інтересам та інтересам відповідача. Тому вважає за необхідне розірвати шлюб.

Просила розірвати шлюб між нею та ОСОБА_2 , а доньку ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 залишити на проживанні з нею.

Представник відповідача 16.06.2023 до суду першої інстанції подав заяву про зупинення провадження у справі у зв'язку з тим, що ОСОБА_2 05.03.2023 мобілізований до лав Збройних Сил України.

Ухвалою Івано-Франківського міського суду від 19 липня 2023 року клопотання представника ОСОБА_2 про зупинення провадження у справізадоволено. Провадження у справі зупинено до припинення перебування ОСОБА_2 у складі Збройних Сил України.

У апеляційній скарзі представник апелянтки посилається на незаконність ухвали суду.

Зазначає, що зі змісту заяви про зупинення провадження у справі вбачається, що відповідач проходить військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_3 , таким чином відповідач не перебуває в зоні бойових дій та підтверджується долученою до матеріалів справи довідкою Чортківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

В матеріалах справи відсутня інформація, що відповідач знаходиться у зоні бойових дій. Також, в матеріалах справи відсутні докази того, що саме відповідач бажає зупинити розгляд даної справи.

Відповідач не обґрунтував, чому він бажає зупинити розгляд даної справи, враховуючи ті обставини, що позивачка та відповідач три роки не живуть разом і не ведуть спільного господарства.

Просить скасувати ухвалу суду і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Представник ОСОБА_2 подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що проти заявленого позову не заперечує та не вбачає необхідності у зупиненні розгляду даної справи.

Вказує про те, що дійсно проходить військову службу в Чортківському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на посаді водія взводу охорони роти охорони та в зоні бойових дій не перебуває. На даний час він з позивачкою не проживає і спільного господарства не веде. Проти вимог заявлених в апеляційній скарзі не заперечує.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення, колегія суддів дійшла висновку про часткове задоволення апеляційної скарги з таких підстав.

Відповідно до довідки, виданої Чортківським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за №10341 від 12.06.2023, солдат ОСОБА_2 проходить військову службу в Чортківському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки з 05 березня 2023 року по цей час (а.с. 27).

Із записів з копії військового квитка серії НОМЕР_1 , виданого 06.03.2023 ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 , військову присягу прийняв 08.03.2023 у ІНФОРМАЦІЯ_6 . На підставі Указу Президента України №65/2022 він 05.03.2023 призваний у Збройні Сили України по мобілізації (а.с. 22-24).

Відповідно до довідки, виданої Чортківським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за №11876 від 08.07.2023, солдат ОСОБА_2 , 1977 року народження, дійсно проходить військову службу в Чортківському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки з 05 березня 2023 року по даний час на посаді водія взводу охорони роти охорони. Примітка: ІНФОРМАЦІЯ_4 є органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації та відповідно до Указу Президента України 64/2022 переведено на воєнний стан. Безпосереднє керівництво територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки і контроль за їх діяльністю здійснюють відповідні оперативні командування, а загальне - Командування Сухопутних військ Збройних Сил, яке узгоджує основні питання діяльності територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з відповідними структурними підрозділами Генерального штабу Збройних Сил та Міноборони (а.с. 44).

За змістом п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно з ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», щодо військового обов'язку громадяни України поділяються, зокрема, на військовослужбовців, тобто осіб, які проходять військову службу.

Відповідно до п. п. 1, 2 ст. 1 Закону України «Про Збройні Сили України», Збройні Сили України це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України,захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності. Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.

Зупинення провадження у справі це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій підчас судового розгляду із визначених у законі об'єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення.

Наведена норма п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України є імперативною і не містить жодних виключень. Зупинення провадження у справі в зазначеному випадку є обов'язком суду незалежно від того, що справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Для зупинення провадження в даному випадку достатньо лише факту перебування відповідача у складі Збройних Сил України та інших, утворених відповідно до закону, військових формуваннях.

Таким чином, врахувавши заяву представника відповідача про зупинення провадження у справі до припинення його перебування у складі Збройних Сил України, суд першої інстанції відповідно до вимог ст. 251 ЦПК України зупинив провадження у цій справі.

Відповідно до ч.1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Представник ОСОБА_2 у відзиві вказав, що відповідач не заперечує щодо заявленого позову та вимог заявлених в апеляційній скарзі, тому колегія суддів апеляційного суду бере до уваги такі дані і не вбачає необхідності у зупиненні розгляду цієї справи.

Згідно ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до ст. 379 ЦПК України підставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм процесуального права чи неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.

З врахуванням вищенаведеного апеляційний суд приходить до переконання, що для своєчасного розгляду і вирішення справи з метою ефективного захисту прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, ухвалу суду першої інстанції слід скасувати і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Керуючись ст. 374, 379, 381-384, 389, 390 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 задовольнити частково.

Ухвалу Івано-Франківського міського суду від 19 липня 2023 року скасувати і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Постанова суду набирає законної сили з дня її прийняття і оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Повний текст постанови складено 28 серпня 2023 року.

Суддя-доповідач: І.В. Бойчук

Судді: О.В. Пнівчук О.О. Томин