73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"06" серпня 2010 р. Справа № 2-а-2448/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ковбій О.В.,
при секретарі: Попутько О.А.,
за участю представника позивача - Поповича О. А.,
представника відповідача - Рогуляк Н. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Горностаївському районі Херсонської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Каховці та Каховському районі Херсонської області про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в Горностаївському районі Херсонської області (далі-позивач) звернулося до адміністративного суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Каховці та Каховському районі Херсонської області (далі-відповідач) про зобов"язання включити в акт помісячної звірки за особовими справами потерпілих осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв"язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання суми виплаченої пенсії з липня 2009 року по березень 2010 року в сумі 66131,95 грн., з них за 2009 рік - 44664,91 грн. за 2010 рік - 21467,04 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав і пояснив, просив суд задовольнити позов в повному обсязі. Позивач обґрунтував свої позовні вимоги тим, що управління Пенсійного фонду України в Горностаївському районі Херсонської області здійснило витрати в зв"язку з виплатами пенсій по інвалідності наслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв"язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання з липня 2009 року по березень 2010 року в сумі 66131,95 грн. органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків з квітня 2001 року відшкодовують органам Пенсійного фонду України пенсії, сплачені особам, яким вони призначені по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії, призначені у зв"язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
З липня 2009 року Каховське відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (м. Каховка) приймає до заліку лише основний розмір виплаченої пенсії та щомісячну цільову допомогу та не приймає до заліку розмір щомісячної державної адресної допомоги та витрати в повному обсязі, які пов"язані з доставкою та виплатою пенсій, чим порушено ст. 21 Закону України "Про загальнообов"язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Представник позивача у судовому засіданні просив суд зобов"язати Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Каховці та Каховському районі Херсонської області взяти до заліку невідшкодовані суми виплаченої по інвалідності внаслідок трудового каліцтва за період з липня 2009 року по березень 2010 року в сумі 66131,95 грн.
У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов не визнала, надала заперечення на позовну заяву, посилаючись на те, що вимоги Управління Пенсійного фонду України в Горностаївському районі Херсонської області про прийняття до заліку витрати по актах щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, є безпідставними і суперечать законодавству про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. У задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Горностаївському районі Херсонської області просила відмовити.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 1 Основ Законодавства України про загальнообов"язкове державне соціальне страхування встановлено, що загальнообов"язкове державне пенсійне страхування - це система прав, обов"язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Статтею 23 Закону України "Про пенсійне забезпечення", передбачено призначення пенсій по інвалідності в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову трату здоров"я, внаслідок:
а) трудового каліцтва або професійного захворювання;
б) загального захворювання, в тому числі і каліцтва, не пов"язаного з роботою, інвалідності з дитинства.
Постановою правління Пенсійного фонду України та правління фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.03.2003 р. № 5-4, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.05.2003 року за № 376/7697, затверджено порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України витрат, пов"язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв"язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (далі Порядок).
Згідно п. 2 вказаного Порядку, останній визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду витрат, пов"язаних з виплатою відповідних пенсій та допомог.
Зокрема, пунктом 4 Порядку передбачено, що відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забеспечення", "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів.
Відповідно до пункту 5 Порядку органи Пенсійного фонду щомісяця проводять з відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві звірку витрат по особових справах потерпілих, складають акти щомісячної звірки, в якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітнім, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду і управлінням виконавчої дирекції Фонду на місцях.
Пунктом 6 Порядку передбачено, що головні Управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві на підставі поданих актів узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов"язаних з виплатою відповідних пенсій, та до 20 числа місяця, наступного за звітнім, подають їх відповідно до Пенсійного фонду та фонду соціального страхування від нещасних випадків.
На підставі пункту 7 Порядку встановлено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі вищевказаної довідки на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітнім, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.
Спір виник на стадії проведення звірки витрат по особових справах потерпілих та підписання актів щомісячної звірки з підстав неприйняття Фондом соціального страхування від нещасних випадків до заліку витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Положення ч. 2 п. 5 ст. 24 Закону України "Про загальнообов"язкове держане соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" встановлюють що, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований.
З наведеного слід зробити висновок, що витрати, понесені Пенсійним фондом України у зв"язку з виплатою пенсій, підлягають відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві. Однак, обраний позивачем спосіб захисту (відновлення) порушеного права, тобто спонукання до вчинення дій, не відповідає змісту прав Управління Пенсійного Фонду України щодо відшкодування понесених ним витрат.
Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду витрат, пов"язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв"язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків розраховано на відсутність спору.
У разі незгоди на підписання актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків позивач має звертатися до відповідача з позовними вимогами про стягнення відповідного відшкодування, а не про зобов"язання прийняти до заліку в акти перевірок.
З наведених обставин, керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 160 - 163 КАС України, -
постановив:
У задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі, скарги про апеляційне оскарження з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. З повним текстом постанови сторони можуть ознайомитись через п'ять днів.
Суддя Ковбій О.В.
кат.4