ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
10 серпня 2010 року 12:08 № 2а-8509/10/2670
за позовомПриватного підприємства «Ла Плас де Кієв»
до відповідачаДержавної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва
провизнання дій, акту та податкового повідомлення -рішення нечинним та протиправним.
головуючий суддя:
судді:Добрянська Я.І.
секретар судового засіданняПономарьов Д.Г.
Представники сторін:
від позивача
від відповідача Роженко Д.М. (довіреність від 26.05.2010р. б/н)
Махнівський М.О. (довіреність від 05.05.2009р. №2549/9/10-214)
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 10.08.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Приватне підприємство «Ла Плас де Кієв»з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та враховуючи остаточні зміни позовних вимог, що подані в судовому засіданні 10.08.2010р. просив: - визнати дії ДПІ у Шевченківському районі м. Києва по проведенню перевірки дотримання ПП. «Ла Плас Кієв»вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання розрахунку комунального податку за період з 01.01.2009р. по 31.03.2009р. незаконними та протиправними; - визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення -рішення №2229/15-09 від 15.02.2010р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача не було законних підстав для проведення перевірки позивача. Також представник позивача зазначив, що відповідачем порушено чинне законодавство України, щодо строків проведення даної відповідної перевірки.
Представник відповідача позов не визнав, зазначив що позовні вимоги є безпідставними, оскільки посадовими особами податкової служби проведено перевірку та винесено оскаржуване податкове повідомлення рішення відповідно до вимог чинного законодавства України.
Розглянувши подані сторонами матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Приватне підприємство «Ла Плас де Кієв» перебуває на обліку у ДПІ у Шевченківському районі м. Києва
Відповідно до законодавства України являється платником податку.
Згідно п.1.3 ст. 3 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку - особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка ввозить (пересилає) товари на митну територію України.
Відповідно до п.1.1 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).
Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування»передбачені обов'язки платників податків і зборів (обов'язкових платежів), а саме платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані:
1) вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами;
2) подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів);
3) сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни;
4) допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач на виконання вимог вищезазначеної статті Закону подав до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва податковий розрахунок комунального податку за 1 квартал 2009р.
В силу п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Посадовими особами ДПІ у Шевченківському районі м. Києва проведено перевірку 15.02.2010р. дотримання вимог податкового законодавства в частині подання розрахунків комунального податку ПП. «Ла Плас де Кієв»за період 01.01.2009р. по 31.03.2009р. на підставі поданого податкового розрахунку по комунальному податку поданого 18.05.2009р. відповідно до відмітки податкового органу на податковому розрахунку. Однак в акті перевірки від 15.02.2010р. №249/15-09 вказано дату подання вказаного розрахунку 20.05.2009 р.
За результатами вищезазначеної перевірки встановлено порушення позивачем п.п. 4.1.4 п. 4.1ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме граничний термін подання розрахунку за 1 квартал 2009р. -12.05.2009р., а подано, як встановлено судом 18.05.2009р. про що складено акт
На підставі вищезазначеного акта від 15.02.2010р., яким вказано порушення позивачем термінів подачі такого розрахунку та винесено відповідачем оскаржуване податкове -повідомлення рішення 15.02.2010р. №2229/15-09, яким застосовано штрафні фінансові санкції у розмірі 170,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).
Згідно ст. 2 зазначеного Закону завданнями органів державної податкової служби є: - здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі); - внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства; - прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування; - формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб; - роз'яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків; - запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Статтею 10 даного Закону визначені функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій, зокрема державні податкові інспекції в районах у містах здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України;
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Положення ст. 11 -1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначають підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Враховуючи вищезазначені норми законодавства, суд приходить до висновку про помилкове твердження позивача щодо безпідставності проведення посадовими особами ДПІ у Шевченківському районі м. Києва перевірки, оскільки податковим законодавством чітко визначені повноваження податкових органів щодо проведення перевірки.
Таким чином, позовна вимога щодо визнати дії ДПІ у Шевченківському районі м. Києва по проведенню перевірки дотримання ПП. «Ла Плас Кієв»вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання розрахунку комунального податку незаконними та протиправними задоволенню не підлягає.
Щодо оскаржуваного податкового повідомлення рішення.
Згідно п. 5.4. Положення про комунальний податок, затвердженого Рішенням Київської міської Ради N 81/1291 від 18.03.2004 податковий розрахунок (декларація) з комунального податку подається щоквартально, протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу.
Згідно п. 3 Наказу ДПА України № 416 від 17.07.2006 року встановлено, що камеральні перевірки податкових декларацій (розрахунків) щодо зазначених вище загальнодержавних і місцевих податків і зборів проводяться посадовими особами органів державної податкової служби в такі строки:
протягом 60 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкових декларацій (розрахунків), базовий податковий (звітний) період для яких дорівнює календарному кварталу (півріччю, року).
У разі отримання органом державної податкової служби декларацій (розрахунків), що подані з порушенням граничного строку подання, уточнюючих декларацій (розрахунків), нових звітних декларацій (розрахунків), а також декларацій (розрахунків) за нововідведені земельні ділянки (для земельного податку), за новоукладені договори (для орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності), за нові земельні ділянки (для фіксованого сільськогосподарського податку) камеральна перевірка проводиться протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання такої декларації (розрахунку).
Отже суд приходить до висновку, що податковий орган при проведенні перевірки порушив строки проведення даної перевірки, оскільки перевірка дотримання ПП «Ла Плас де Кієв»вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання розрахунків комунального податку за період з 01.01.09 по 31.03.09 року мала бути проведена виключно в строк до 11 червня 2009 року.
Однак в порушення вимог вказаного вище Наказу ДПА України № 416 така а перевірка була проведена 15.02.10 року.
Відповідно до ст.. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
В силу ст.. 250 ГКУ адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Як встановлено судом, розрахунок комунального податку було подано позивачем фактично 18.05.2009р.
Оскільки позивачем розрахунок комунального податку було подано саме до податкового органу, суд вважає, що у день подання такого розрахунку ДПІ у Шевченківському районі м. Києва мала виявити порушення строку подання розрахунку, оскільки завданням податкового органу є зокрема здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
А тому суд вважає датою виявлення порушення. -дату фактичного подання комунального розрахунку, тобто 18.05.2009 р.
Оскаржуване податкове повідомлення -рішення винесено 15.02.2010р.
Таким чином, враховуючи положення ст.. 250 ГКУ, суд приходить до висновку, що до позивача не може бути застосовано господарська -фінансова санкція у зв'язку із тим, що з 20.05.2009р. пройшло більше ніж 6 місяців, а тому податкове повідомлення рішення №2229/15-09 від 15.02.2010р. у розмірі 170 грн. підлягає скасуванню.
Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В силу ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Представник позивача частково обґрунтував правомірність заявлених позовних вимог, а саме щодо оскаржуваного податкового повідомлення рішення.
Представник відповідача надав обґрунтовані пояснення щодо законності проведення перевірки, однак щодо оскаржуваного податкового повідомлення рішення обґрунтованих пояснень суду не надав.
За таких обставин позовні вимоги є частково обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.
Позивач не заявляв позовну вимогу щодо відшкодування йому судових витрат із сплати судового збору. Тому суд не вирішував питання, в порядку ст. 94 КАС України, щодо розподілу між сторонами судових витрат.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст.71, 97, ст. ст. 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов Приватного підприємства «Ла Плас де Кієв»задовольнити частково.
2. Скасувати податкове повідомлення -рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва №2229/15-09 від 15.02.2010р.
3. В решті позовних вимог відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська
Дата підписання та складання постанови в повному обсязі -16.08.2010р.