10 серпня 2010 рокуСправа № 2а-2077/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Каленюк Ж.В.,
при секретарі Ковальчуку С.В.,
за участю прокурора Загоруйка С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом прокурора Локачинського району Волинської області в інтересах держави в особі Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції до Локачинського виробничого управління житлово-комунального господарства про стягнення податкового боргу,
Прокурор Локачинського району Волинської області в інтересах держави в особі Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції (надалі - Володимир-Волинська ОДПІ) звернувся з адміністративним позовом до Локачинського виробничого управління житлово-комунального господарства (далі - Локачинське ВУЖКГ, підприємство) про стягнення з активів відповідача податкового боргу в сумі 144626,60 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що прокуратурою Локачинського району Волинської області проведена перевірка дотримання Локачинським ВУЖКГ вимог податкового законодавства. В ході перевірки було встановлено, що за Локачинським ВУЖКГ рахується податковий борг у сумі 144626,60 грн., із них 135135,38 грн. з податку на додану вартість, 2225,55 грн. з податку на прибуток, 5475,83 грн. зі збору за геологорозвідувальні роботи та 1789,84 грн. зі збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Податковий борг утворився у зв'язку із несплатою відповідачем податкових зобов'язань, визначених як платником самостійно, так і податковою інспекцією шляхом застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату податків та зборів. Податковий борг не погашений платником податків добровільно, а тому позивач просить стягнути із активів відповідача в доход бюджету податковий борг у сумі 144626,60 грн.
Прокурор у судовому засіданні позов підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник позивача - Володимир-Волинської ОДПІ - у судове засідання не прибув. У письмовому клопотання просив розгляд справи проводити за його відсутності. Позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не прибув, однак у письмовому клопотанні просив розгляд справи проводити за відсутності його представника. Позовні вимоги визнав повністю.
Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Локачинське ВУЖКГ 01 липня 1997 року зареєстроване Локачинською районною державною адміністрацією як суб'єкт підприємницької діяльності, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.6).
З 22 вересня 1991 року підприємство перебуває на обліку як платник податків в Локачинському відділенні Володимир-Волинської ОДПІ, про що свідчить довідка від 15 липня 2010 року №1110/24 (а.с.8). Відповідач перебуває на загальній системі оподаткування та є платником загальнодержавних та місцевих податків і зборів, зокрема: податку на додану вартість згідно з виданим свідоцтвом №02435117 (а.с.7), податку на прибуток комунальних підприємств, збору за геологорозвідувальні роботи та збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст.9 Закону України від 25.06.1991 N1251-XII “Про систему оподаткування” (зі змінами і доповненнями) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Підприємство самостійно провело розрахунок з податку на додану вартість у деклараціях №6330 від 21 вересня 2009 року на суму 7759,00 грн., № 7157 від 20 жовтня 2009 року на суму 10046,00 грн., № 8182 від 20 листопада 2009 року на суму 10658,00 грн., № 8446 від 18 грудня 2009 року на суму 6497,00 грн., № 9289 від 20 січня 2010 року на суму 11458,00 грн., № 1595 від 22 лютого 2001 року на суму 4402,00 коп., № 1921 від 22 березня 2010 року на суму 12270,00 грн., № 2823 від 20 квітня 2010 року на суму 9514,00 грн., № 3603 від 20 травня 2010 року на суму 12266,00 грн., № 3872 від 21 червня 2010 року на суму 10668,00 грн. (а.с.17-36).
Відповідно до п.5.1.ст.5 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ “Про порядок погашень зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон № 2181-ІІІ) зобов'язання, самостійно визначене платником податків, вважається узгодженим. При цьому згідно з пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання протягом 10 днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.
Згідно з пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону № 2181-ІІІ у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу, а при затримці при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Володимир-Волинською ОДПІ за результатами перевірки дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання встановлено порушення відповідачем ст.5 Закону № 2181-ІІІ, про що свідчать акти перевірок від19 жовтня 2009 року № 168/15, від 20 жовтня 2009 року № 170/15, від 02 грудня 2009 року №198/15, від 11 лютого 2010 року № 30/15, від 01 червня 2010 року № 84/15 (а.с.37; 39; 41; 43; 45). На підставі цих актів податковою інспекцією застосовано штрафні (фінансові) санкції відповідно до пп.17.1.7 ст.7 Закону № 2181-ІІІ, про що винесено податкові повідомлення-рішення від 19 жовтня 2009 року № 000181501/0 на суму 819, 75 грн., від 20 жовтня 2009 року № 0001201501/0 на суму 171,60 грн., від 02 грудня 2009 року № 0001351501/0 на суму 6602,13 грн., від 11 лютого 2010 року № 0000271501/0 на суму 7110,35 грн., від 01 червня 2010 року № 0000741501/0 на суму 11733,37 грн. (а.с.38; 40; 42; 44; 46).
Всього сума боргу з податку на додану вартість становить 135135,38 грн., з них 13160,18 грн. пені. Пеню нараховано на підставі ст. 16 Закону № 2181-III, якою передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгоджених податкових зобов'язань на суму податкового боргу нараховується пеня.
Судом також встановлено, що відповідач на виконання п.6 Інструкції про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, затвердженої наказом Комітету України з питань геології та використання надр, Державної податкової адміністрації України від 23 червня 1999 року N 105/309 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 липня 1999 р. за N 474/3767, подав розрахунки із зазначеного збору. Водночас, Локачинське ВУЖКГ має заборгованість по розрахунках за третій квартал 2009 року у сумі 1175,04 грн., за четвертий квартал 2009 року у сумі 1441,50 грн., за перший квартал 2010 року у сумі 1272,36 грн. (а.с.47-49). Всього борг по основному платежу становить 3888,90 грн.
За результатами перевірок Володимир-Волинською ОДПІ виявлено порушення термінів сплати збору за геологорозвідувальні роботи, про що складено акти від 03 грудня 2009 року № 200/15 та від 01 червня 2010 року №86/15 (а.с.50; 52).
За порушення строків сплати узгодженого зобов'язання податковою інспекцією застосовано штрафні (фінансові) санкції та прийнято податкові повідомлення-рішення від 03 грудня 2009 року № 0001371501/0 у сумі 547,59 грн. (у розмірі п'ятдесят відсотків погашеної суми податкового боргу) та від 01 червня 2010 року № 0000761501/0 у сумі 551,92 грн. (також у розмірі п'ятдесят відсотків погашеної суми податкового боргу), всього 1099,51 грн.
Таким чином, податковий борг із зазначеного збору становить 5475,83 грн. з урахуванням пені у сумі 487,42 грн.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідач має заборгованість зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища по розрахунках за третій-четвертий квартал 2009 року, перший квартал 2010 року (а.с.54-56). Всього Локачинським ВУЖКГ самостійно нараховано 1392,67 грн. На підставі акта перевірки від 02 грудня 2009 року № 199/15 (а.с.57) податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001361501/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі п'ятдесят відсотків погашеної суми податкового боргу - 150,26 грн. (а.с.58). Також нараховано пеню у сумі 246,91 грн. Таким чином, борг за цим платежем становить 1789,84 грн.
Довідка податкової інспекції № 1109/24 свідчить про наявність у відповідача боргу з податку на прибуток комунальних підприємств у сумі 2225,55 грн. Як встановлено у судовому засіданні, борг утворився у зв'язку із несплатою Локачинським ВУЖКГ податкового зобов'язання, самостійно визначеного платником у декларації від 11 травня 2010 року № 3382 за перший квартал 2010 року (а.с.59).
Відповідно до пп. 5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону №2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визначається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з п.17.3 ст.17 Закону №2181-ІІІ сплата (стягнення) штрафних санкцій прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум. Зазначені повідомлення-рішення відповідачем не оскаржені, а тому сума визначених податковим органом зобов'язань є узгодженою.
Довідкою Локачинського відділення Володимир-Волинської ОДПІ № 1109/24 підтверджується наявність податкового боргу з податку на прибуток у сумі 2225,55 грн., у сумі 135135,38 грн. (в т.ч. 13160,18 грн. пені) з податку на додану вартість, у сумі 1789,84 грн. (в т.ч. 246,91 грн. пені) зі збору за забруднення навколишнього природного середовища та у сумі 5475,83 грн. (в т.ч. 487,42 грн. пені) зі збору за геологорозвідувальні роботи.
Відповідно до ст.6 Закону №2181-ІІІ у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
У зв'язку із наявністю у відповідача податкового боргу, Володимир-Волинською ОДПІ вжито заходи щодо його погашення шляхом надіслання податкових вимог (а.с.12; 13) та рішення №42-24/93 (а.с.16) про стягнення коштів та продаж інших активів відповідача в рахунок погашення його заборгованості. В Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу відповідно до пп.8.2.1 ст.8 Закону № 2181-ІІІ (а.с.14-15) стосовно майна відповідача.
Пункт 1.3 ст.1 Закону № 2181-ІІІ визначає, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Статтею 3 Закону №2181-ІІІ встановлено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.
Як вказано у п. 1.7 ст. 1 Закону №2181-ІІІ, активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Згідно з п.11 ст. 10 Закону України від 04 грудня 1990 року N 509-XII "Про державну податкову службу в Україні" (зі змінами і доповненнями) державні податкові інспекції мають право звернутися до суду з позовом до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до ст. 51 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, що є його диспозитивним правом. Згідно зі ст.136 ч.1 КАС України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду.
На підставі ч. 4 ст. 112, ч.4 ст. 51 КАС України при прийнятті рішення за заявою відповідача про визнання адміністративного позову суд перевіряє, чи таке визнання не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Аналізуючи досліджені докази у справі та норми чинного законодавства, з урахуванням заяви відповідача про визнання позову повністю, суд приходить до висновку, що позов підставний, а заяву про визнання позову Локачинським ВУЖКГ слід прийняти, оскільки таке визнання не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права та інтереси.
При повному визнанні відповідачем адміністративного позову і прийнятті його судом суд приймає постанову про задоволення адміністративного позову. Таким чином, суд із врахуванням повноважень, визначених ст. 162 КАС України, вважає, що позовні вимоги про стягнення з активів Локачинського ВУЖКГ податкової заборгованості у сумі 144626,60 грн., в тому числі 135135,38 грн. з податку на додану вартість, 5475,83 грн. зі збору за геологорозвідувальні роботи, 1789,84 грн. зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, 2225,55 грн. з податку на прибуток комунальних підприємств слід задовольнити повністю.
Керуючись ст.ст. 136, 160 ч. 3, 163 КАС України, на підставі Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, “Про систему оподаткування”, суд
Адміністартивний позов задовольнити повністю.
Стягнути з активів Локачинського виробничого управління житлово-комунального господарства (ідентифікаційний код 03339294) в доход бюджету податковий борг у сумі 144626 грн. 60 коп. (сто сорок чотири тисячі шістсот двадцять шість грн. шістдесят коп.), із них 135135 грн.38 коп. (сто тридцять п'ять тисяч сто тридцять п'ять грн. тридцять вісім коп.) з податку на додану вартітсь, 5475 грн.83 коп. ( п'ять тисяч чотириста сімдесят п'ять грн. вісімдесят три коп.) зі збору за геологорозвідувальні роботи, 1789 грн.84 коп. (одна тисяча сімсот вісімдесят дев'ять грн. вісімдесят чотири коп.) зі збору за забруднення навколишнього природнього середовища, 2225 грн. 55 коп. (дві тисячі двісті двадцять п'ять грн. п'ятдесят п'ять коп.) з податку на прибуток комунальних підриємств.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 13 серпня 2010 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ж.В. Каленюк