Справа № 22ц-4526/2010 Головуючий у 1 інстанції - Грушко О.П.
Доповідач - Демченко Л.М.
15 вересня 2010 року місто Чернігів
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:
Головуючого - Бойко О.В.,
суддів - Демченко Л.М., Лазоренка М.І.,
при секретарі - Костюк Ю.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Чернігові цивільну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Коропському районі Чернігівської області на рішення Коропського районного суду від 19 липня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Коропському районі Чернігівської області про визнання дій незаконними та зобов?язання провести нарахування та виплату належних сум,
Рішенням Коропського районного суду Чернігівської області від 19 липня 2010 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, визнано незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Коропському районі щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни в розмірі, встановленому ст. 6 закону України „Про соціальний захист дітей війни”, зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з підвищенням її розміру як дитині війни на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України „Про соціальний захист дітей війни” за період з 22.05.2008 року по 10.06.2010 року та забезпечити виплату вказаного підвищення, врахувавши суми вже виплаченого підвищення, а також стягнуто з відповідача на користь позивача 3 грн. 40 коп. судового збору, 37 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Управління Пенсійного фонду України в Коропському районі в апеляційній скарзі просить скасувати рішення суду першої інстанції і постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, а саме Законів України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та „Про соціальний захист дітей війни”, а також на порушення процесуального права.
Апелянт зазначає, що Законом України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” не визначено видатки на виплату даного підвищення до пенсії, передбаченого ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, та не виділено на це відповідні кошти, то апелянт вважає, що дії Управління у разі призначення та виплату позивачу такого підвищення до пенсії суперечили б нормам Конституції України та Бюджетного кодексу України і вважає свої дії щодо відмови в проведенні підвищення пенсії дітям війни правомірними з причин відсутності у нього самого об'єкту спору - коштів Державного бюджету України, за рахунок яких слід було б провести виплати при виконанні судового рішення.
Також апелянт вказує, що здійснення виплати за рахунок коштів Пенсійного фонду суперечить вимогам чинного законодавства та призводить до нецільового використання коштів.
Крім того, апелянт посилається на те, що згідно ч. 3 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, що обмежує застосування даної статті виключно в межах даного Закону, враховуючи також, що у даному випадку спір вівся не про визначення розміру пенсії, а про нарахування підвищення до пенсії відповідно до Закону України „Про соціальний захист дітей війни”.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з додержанням норм матеріального і процесуального права, а підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
По справі встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Коропському районі, отримує пенсію за віком та, відповідно до положень ст. 1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, має статус дитини війни.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Пунктом 41 розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” текст статті 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, яка набрала чинності з 01 січня 2008 року, викладено в новій редакції, а саме положеннями даної норми передбачено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) сформульовано правову позицію, згідно з якою законом про Державний бюджет України, який має особливий предмет регулювання, не можуть вноситись зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 пункт 41 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України” визнано таким, що не відповідає Конституції України ( є неконституційним).
Таким чином, апеляційний суд приходить до висновку, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що позивачу проведена виплата надбавки до пенсії у меншому розмірі, ніж встановлено Законом України „Про соціальний захист дітей війни”, а тому відповідача необхідно зобов'язати зробити відповідний перерахунок в межах строку позовної давності.
Доводи апелянта щодо неможливості застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” , при вирішенні даного спору не можуть бути підставою для задоволення апеляційної скарги. Розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати і мінімальної пенсії за віком, згідно з положеннями ст. 2 Закону України „Про прожитковий мінімум”, застосовується прожитковий мінімум. Іншими чинними Законами України розмір мінімальної пенсії за віком не встановлений, а тому при визначенні розміру підвищення відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Положення ч.3 ст. 28 цього Закону не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії з віком) для обчислення підвищення пенсії особі, яка має статус дитини війни.
Відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України „Про соціальний захист дітей війни” доплат до пенсії не може бути підставою для відмови у нарахуванні та виплаті надбавки, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних коштів.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення суду першої інстанції без змін, якщо дійде висновку, що судове рішення ухвалене з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 313, 314, 315, 317, 319 ЦПК України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Коропському районі Чернігівської області відхилити.
Рішення Коропського районного суду Чернігівської області від 19 липня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий: Судді: