Справа № 2-а-197/10
02 вересня 2010 року Каланчацький районний суд Херсонської області у складі:
головуючого Живцової О.А.
при секретарі Мазур Л.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Каланчак справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду у Каланчацькому районі Херсонської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги « Дітям війни»,
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду в Каланчацькому районі, в якому просить визнати бездіяльність відповідача протиправною та зобов»яти Управління пенсійного фонду в Каланчацькому районі Херсонської області нарахувати та виплатити на його користь недоплачену йому, як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за період з
01 січня по 31 грудня 2009 року. Обґрунтовуючи позов тим, що відповідно до ст. 1 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» належить до соціальної групи « діти війни» оскільки на час закінчення Другої світової війни йому виповнилося 1 рік, та має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як то передбачено ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни». Однак, відповідач в порушення вимог закону не здійснював нарахування та виплату зазначеної допомоги на протязі 2009 року.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив задовольнити прозвав.
Представник відповідача за довіреністю Маркешина Алла Володимирівна позовні вимоги не визнала, пояснила, що бюджетом Пенсійного фонду не передбачено кошти на зазначені соціальні допомоги. Окрім того, надала суду заяву, в якій просила закрити провадження у справі, посилаючись на те, що у проваджені адміністративного суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав. Поряд з цим, в даній заяві зазначила, що Управління пенсійного фонду не є суб»єтом владних повноважень і не здійснює владних управлінських функцій, тому даний спір не віднесено до компетенції адміністративного суду.
Суд вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази в їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню частково, в частині визнання протиправної бездіяльності Управління пенсійного фонду в Каланчацькому районі, щодо не нарахування та не виплати позивачу державної соціальної допомоги, як дитині війни за 2009 рік.
Відповідно до ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно - правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб»єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень ( нормативно - правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно ст. 3 ч.1 КАС України справа адміністративної юрисдикції ( далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно -правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа або інший суб»єкт, які здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі виконання делегованих повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Управління пенсійного фонду в Калачацькому районі Херсонської області є суб»єктом владних повноважень, бездіяльність якого просить визнати позивач. Тому, позов в частині визнання бездіяльності відповідача, щодо не нарахування та виплати пенсії підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Статтею 71 Закону України « Про державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що зазначена норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні правовідносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України « Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України
« Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком. Однак, відповідачем на порушення вимог зазначеної статті таких нарахувань не проводило, чим і допустило протиправну бездіяльність, оскільки Управління як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти відповідно до вимог ст. 6 Закону України № 2195-ІV і здійснювати позивачу відповідні нарахування.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо правомірності свої дій з посиланням на відсутність бюджетних коштів для повної реалізації програми з доплат дітям війни, оскільки питання фінансування цих видатків не є предметом спору, що розглядається.
Таким чином, суд вважає, що позивач має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2010 року.
Також, суд дійшов висновку, що заява відповідача, щодо закриття провадження у справі в зв»язку з тим, що на розгляді адміністративного суду знаходиться справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, не підлягає задоволенню. Оскільки в провадженні Каланчацького районного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 стосовно стягнення з Управління пенсійного фонду в Каланчацькому районі Херсонської області недоплаченої йому, як дитині війни щомісячної державної допомоги, яка розглядається в порядку цивільного, а не адміністративного судочинства.
Керуючись ст.ст. 1, 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» № 2195-ІV, Статтею 71 Закону України « Про державний бюджет України на 2009 рік», ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 160-163,167 Кодексу Адміністративного судочинства України,
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в частині не нарахування та невиплат ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни, за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.
В решті позову відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання постанови через Каланчацький районний суд Херсонської області.
Суддя:
Повний текст рішення виготовлено 06 вересня 2010 року.