Постанова від 10.07.2023 по справі 727/6640/23

Справа № 727/6640/23

Провадження № 3/727/2128/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2023 року м. Чернівці

Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівці Чебан В.М., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого в АДРЕСА_1 , -

за ст. 130 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла адміністративна справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 130 ч.1 КпАП України.

Згідно змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №387325 від 21.06.2023 року ОСОБА_1 ставиться в вину те, що він 21.06.2023 року о 00 годині 55 хвилин по вул. Гагаріна, 51, в м. Чернівці керував транспортним засобом марки «Jeep Grand Cherokee», д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координація рухів та поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в установленому законом порядку відмовився (як в медзакладі, так і на місці). Вказаним ОСОБА_1 ставиться в вину порушення вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини не визнав та пояснив, що 21.06.2023 року близько першої години ночі він, повертаючись з роботи додому, рухаючись своїм автомобілем марки «Jeep Grand Cherokee», д.н.з. НОМЕР_1 , по вулиці Гагаріна в місті Чернівці, був зупинений працівниками поліції. Після чого, останні одразу ж запропонували йому пройти огляд на стан сп'яніння в лікаря нарколога. Вказав, що він навіть не встиг зрозуміти що від нього хочуть поліцейські, коли останні почали йому озвучувати наслідки відмови від проходження огляду та почали складати протокол. Ствердив, що він не відмовлявся пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, однак працівники поліції йому не роз'яснили порядок проходження такого огляду на стан сп'яніння. При цьому, самого апарату на місці він також не бачив, йому ніхто його не запропонував На основі викладеного просив суд не притягувати його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.

Захисник ОСОБА_1 - адвокат Гакман М.Ю. в судовому засіданні підтвердив обставини зазначені в письмових запереченнях щодо складання працівником патрульної поліції стосовно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП від 07.07.2023 року.

Згідно вищезазначених письмових заперечень захисник ОСОБА_1 - адвокат Гакман М.Ю. стверджує, що ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки, а тому вважає складений відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення таким, що не відповідає вимогам Закону.

Зазначає, що наявне в матеріалах справи направлення на огляд водія з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 21.06.2023 року не містить відомостей щодо відмови ОСОБА_1 проїхати в медичний заклад для проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.

Крім цього, вказує, що з відеозапису, що був долучений працівниками патрульної поліції до матеріалів адмінсправи, вбачається, що жодну з ознак алкогольного сп'яніння, передбачених Інструкцією, поліцейськими ОСОБА_1 озвучено не було, а тому, на його думку, в поліцейських взагалі не було Законних підстав проводити огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння.

На основі викладеного просив суд не притягувати ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , а також його захисника Гакмана М.Ю., дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність доказів, які б свідчили про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КпАП України, а тому справу щодо ОСОБА_1 необхідно закрити за відсутністю в його діях складу адмінправопорушення, виходячи з наступного.

Так, згідно вимог п.2.5. Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.

Стаття 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Порядок проходження огляду на стан сп'яніння встановлено ст.266 КУпАП, Постановою KMУ від 17.12.2008 року №1103 «Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» та Інструкцією, затвердженою наказом МВС України №1452/735 від 09.11.2015 року «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».

Відповідно до ч.ч.2-4 ст.266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами, огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

За приписами ч. 6 ст. 266 КУпАП направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Водночас, згідно долученого до матеріалів справи працівниками поліції відеозапису з нагрудних бодікамер (а.с.5), судом встановлено, що працівниками поліції було запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд в медзакладі, або на місці зупинки транспортного засобу, або відмовитись від проходження огляду - одночасно. Водночас, працівники поліції не отримавши від ОСОБА_1 відповіді на свої запитання, одразу ж почали озвучувати ОСОБА_1 наслідки відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.

При цьому, лише після відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, працівники поліції зобов'язані були запропонувати ОСОБА_1 пройти зазначений огляд у лікаря нарколога.

З огляду на вказане, суд приходить до висновку, що поліцейськими була суттєво порушена процедура проходження ОСОБА_1 у встановленому Законом порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.

Крім цього, згідно вищезазначеного відеозапису також вбачається, що працівниками поліції не була зафіксована фактична відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, що також являється порушенням процедури проведення огляду особи на стан алкогольного сп'яніння, передбаченої Законом.

А також, працівником поліції не було реально надано ОСОБА_1 спеціального пристрою «Alcotest Drager» - для проходження такого огляду.

Таким чином, суд приходить до висновку, що працівниками поліції не доведено факт відмови ОСОБА_1 в установленому законом порядку пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу.

При цьому, наявне в матеріалах справи направлення на огляд водія з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 21.06.2023 року (а.с.4) взагалі не містить відомостей щодо відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі.

Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

За змістом ст. 252 КУпАП оцінка доказів здійснюється органом (посадовою особою) за своїм внутрішнім переконанням, яке повинно ґрунтуватися на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема, по справам «Кобець проти України» від 14.02.2008, «Берктай проти Туреччини» від 08.02.2001, «Леванте проти Латвії» від 07.11.2002 неодноразово вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.

Таким чином, закриваючи провадження по справі, суд також виходить з вимог ст. 62 Конституції України та передбаченого у ній принципу презумпції невинуватості, згідно якого обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях.

На підставі викладеного, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , а також його захисника Гакмана М.Ю., дослідивши письмові матеріали справи та наявний в матеріалах справи відеозапис з нагрудних бодікамер працівників поліції, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ст. 130 ч.1 КпАП України, за наведених в протоколі обставин, а тому справу необхідно закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 .

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 130, 221, 247, 251, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 130 ч.1 КпАП України у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Чернівецького апеляційного суду, через Шевченківський районний суд міста Чернівці, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

СУДДЯ: