Справа № 740/4120/23
Провадження № 2-а/740/39/23
05 липня 2023 року м.Ніжин
Суддя Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області Олійник В.П., ознайомившись із адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, Ніжинського РВП ГУНП в Чернігівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до Ніжинського РВП ГУНП в Чернігівській області, ГУНП в Чернігівській області про визнання неправомірною та скасування постанови від 05 серпня 2022 року про притягнення її до адміністративної відповідальності за ст.183 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді 1000 грн. штрафу. Просить звільнити від сплати судового збору на підставі п.9 ч.5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до вимог ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст.160, 161 вказаного Кодексу.
Згідно ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до копії довідки МСЕ-ЧНВ №129126 від 04 грудня 2007 року та копії посвідчення № НОМЕР_1 позивач ОСОБА_1 має інвалідність 3 групи, загальне захворювання.
Згідно п.9 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", на яку посилається позивач, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
До позовної заяви, із врахуванням клопотання про звільнення від сплати судового збору, не додані докази щодо віднесення позивача до особи з інвалідністю I та II груп, чи законного представника дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Доказування не може грунтуватись на припущеннях.
А тому, відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір» при поданні вказаного позову необхідно сплатити судовий збір.
Така позиція суду співпадає з позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 18.03.2020 року по справі № 543/775/17, згідно якої Велика Палата Верховного Суду вирішила за необхідне відступити від висновку Верховного Суду України в постанові від 13 грудня 2016 року (провадження № 21-1410а16), вказавши, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення. В контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень ст.ст.287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати ст.ст.2-5 Закону №3674-VІ, як і пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Згідно ст.4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 536,80 грн., при подачі позову позивачем судовий збір не сплачений, підстави для звільнення від сплати судового збору не встановлені, що є підставою для залишення позовної заяви без руху із пропозицією позивачу надати суду документ на підтвердження сплати судового збору, чи надати докази на підтвердження звільнення, відстрочки чи розстрочення їх сплати.
За таких обставин наявні підстави для залишення заяви без руху відповідно до ст.169 КАС України, про що повідомити позивача, надавши строк для усунення вищезазначених недоліків заяви.
Керуючись ст.ст. 160,161, 169, 248, 256 КАС України, суддя,-
постанови:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, Ніжинського РВП ГУНП в Чернігівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,- залишити без руху, про що повідомити позивача і надати строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали.
Роз'яснити, що в разі не усунення вказаних недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною та підлягатиме поверненню позивачу.
Апеляційна скарга на ухвалу подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її вручення.
Суддя В.Олійник