61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
16 червня 2010 р.Справа № 2-а-2726/09/2001
Колегія суддів у складі:
Головуючий суддя Філатов Ю.М.,
Суддя Водолажська Н.С., Суддя Гуцал М.І.
при секретарі Баглаєнко Я.В.
за участю:
позивача -ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області на постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 30.10.2009 року по справі № 2-а-2726/09/2001
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області
про зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Балаклійського районного суду Харківської області з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною відмову УПФУ в Балаклійському районі Харківської області в перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії відповідно до ст. 50, ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 01.01.08 р. по 31.12.08 р. та з 01.01.09 р. по 31.07.09 р. із розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Постановою Балаклійського районного суду Харківської області від 30.10.09 р. по справі № 2-а-2726/09/2001 позов був задоволений частково: визнана протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області по не виконанню з 22.05.08 р. по 31.12.08 р. і з 01.01.09 р. по 31.08.09 р. приписів ст. 50 та ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка призвела до порушення прав ОСОБА_1 на своєчасне нарахування та отримання в належних розмірах пенсії по інвалідності та додаткової пенсії, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності 3 групи І категорії учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції відповідно до ст. 50 та ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (в редакції Закону до 01.01.08 р.) у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, за періоди з 22.05.08 р. по 31.12.08 р. та з 01.01.09 р. по 31.08.09 р. з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність та провести відповідні виплати.
В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.
Відповідач не погодився з судовим рішенням та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 30.10.09 р. по справі № 2-а-2726/09/2001 в частині задоволення позову і прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права з підстав, наведених в апеляційній скарзі.
Позивач письмові заперечення на апеляційну скаргу не подав, але в судовому засіданні просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції було встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС. Внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС його визнано інвалідом III групи (довідка МСЕК серія ХАР 024536). Положенням ст. 14 Закону його віднесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 05.04.93 р. Він отримує пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, як інвалід III групи, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, які йому призначено відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розрахунок пенсії позивачу відповідач провів, виходячи з постанови КМУ № 1 від 03.01.02 р., згідно якої встановлена базова величина для обчислення конкретних державних пенсій та додаткових пенсій за шкоду, заподіяну особам, віднесеним до 1 категорії відповідно 19,91 грн., збільшуючи в подальшому мінімальний розмір пенсії відповідно до постанов Кабінетом Міністрів Постанов № 894 від 13.07.04 р. та № 1293 від 27.12.05 р.
Позивач звертався до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійської районі Харківської області із заявою від 27.04.09 р. про перерахунок розміру пенсії згідно ст. 50 та ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але йому було відмовлено.
Задовольняючи позов в частині вимог, суд першої інстанції послався на те, що відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також в старості та в інших випадках передбачених законом.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і норматив, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, визначаються Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», за змістом абз. 3 ст. 1 якого державні соціальні гаранті це встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечені соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативи правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
Відповідно Закону України «Про прожитковий мінімум»прожитковий мінімум це вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімальне набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум встановлюється для встановлення мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії і віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, стипендій та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України та законів Україні. Прожитковий мінімум встановлюється Кабінетом Міністрів України і щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначенні категорії зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі.
Відповідно ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31.10.06 р., у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсій, визначений відповідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
В ст. 49 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно ч. 1 ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка діяла до прийняття Закону Україна «Про державний бюджет України на 2008 рік», тобто до 01.01.08 р., особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам III групи - у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Як передбачено ст. 53 Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Згідно ч. 4 ст. 54 вказаного Закону, яка діяла до 01.01.08 р., визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку із втратою годувальника, і в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів III групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим шести мінімальних пенсій за віком.
Відповідно п. 15 пункту 28 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»до статей 50 і 54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»внесені зміни, згідно яких у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації аварії на Чорнобильський АЕС у 1987-1990 роках: по III групі інвалідності - 140% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; також, особам, віднесеним до категорії 1, додаткова щомісячна пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі: 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.08 р. у справі щодо предмета та змісту закону про державний бюджет України визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу 1, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України». Пунктом 6 зазначеного Рішення визначено, що рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.
Таким чином, положення п. 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»втратило чинність 22.05.08 р.. Тому вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється в розмірі, визначеному законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, оскільки вказаний мінімальний розмір є певним стандартом, в порівнянні з яким визначаються розміри інших видів виплат та допомог.
Відповідно ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані не конституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Виходячи з приписів ч. 2 ст. 152 Конституції України та дати ухвалення рішення Конституційним Судом України суд першої інстанції дійшов до висновку, що УПФУ в Балаклійському районі повинно було нараховувати та сплачувати позивачу пенсію по інвалідності та додаткову щомісячну пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачені ст.ст.50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 22.05.08 р., оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності підпункту 15 пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України», ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню.
Розрахунок пенсії позивачу УПФУ в Балаклійському районі з 01.07.08 р. проводило на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.08 р. «Про підвищення пенсійного забезпечення громадян», згідно якої для осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01.07.08 р. встановлено мінімальний розмір пенсії для інвалідів III групи в сумі 980,0 грн., що не відповідає вищенаведеним законам та звужує зміст та обсягу прав позивача.
Крім того, у ч. 1 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»встановлено, що розміри доплат, пенсій і компенсацій, підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється в розмірі, визначеному законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, оскільки вказаний мінімальний розмір є певним стандартом, в порівнянні з яким визначаються розміри інших видів виплат та допомог.
Зважаючи на те, що в 2009 р. до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»зміни та доповнення до порядку нарахування та виплати державної та додаткової пенсії не вносилися, відповідач був зобов'язаний здійснювати нарахування та виплати вказаний пенсій позивачу відповідно до норм вказаного Закону, що стало підставою для висновків суду першої інстанції про задоволення позову в цій частині.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, оскільки доводи апеляційної скарги їх не спростовують.
Враховуючи те, що постанова Балаклійського районного суду Харківської області від 30.10.09 р. по справі № 2-а-2726/09/2001 в частині, що оскаржена апелянтом, прийнята у відповідності до норм чинного матеріального та процесуального права, колегія суддів не виявила підстав для її скасування.
Керуючись ст. ст. 160, 165, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 КАС України колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області на постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 30.10.2009 року по справі № 2-а-2726/09/2001 - залишити без задоволення.
Постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 30.10.2009 року по справі № 2-а-2726/09/2001 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двох місяців шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України в порядку цивільного судочинства.
Головуючий Ю.М. Філатов
Судді Н.С. Водолажська
М.І. Гуцал
Повний текст ухвали виготовлений 21.06.2010 р.