Постанова від 12.05.2010 по справі 14671/09/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" травня 2010 р.

16 год.20 хв.Справа № 2-а-14671/09/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Мельник О.О., за участю представника позивача Доценко К.В.,

представників відповідача - Мкртчян Л.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю " Торговий дом "Айсберг плюс"

до Державної податкової інспекції у м. Херсоні

про визнання нечинним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Айсберг плюс» звернулось до суду з адміністративним позовом про визнання нечинним та скасування акту ДПІ у м. Херсоні № 463/15-2 від 24.11.09 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, мотивуючи тим, що підстави для анулювання, яка була вказана в акті, немає. Відсутності оподатковуваних поставок за останні перед анулюванням реєстрації дванадцять місяців не доведено, оскільки товариством за цей період придбавались послуги на значну суму для підготовки до капітального ремонту (реконструкції) придбаного приміщення, що підтверджується відомостями податкових декларацій з ПДВ. Позивач просить зобов'язати ДПІ у м. Херсоні відновити товариство як платника ПДВ з 24.11.09 та повернути свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ.

Представник позивача прибув в судове засідання, просить задовольнити позов.

Відповідач - Державна податкова інспекція у м. Херсоні проти позову заперечує, вважає доведеним факт відсутності у позивача оподатковуваних поставок протягом 12 послідовних податкових місяців. Факт придбання позивачем послуг з оренди та факт сплати податку на додану вартість у складі вартості послуг податковою інспекцією не заперечується, але наявність податкового кредиту не свідчить про здійснення позивачем оподатковуваних поставок. Органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до реєстру платників податку на додану вартість, та приймають рішення про анулювання реєстрації у разі існування підстав, визначених у пп. «б»-«ґ» п. 9.8 ст. 9 Закону про ПДВ.

Представник відповідача прибув в судове засідання, просить відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Айсберг плюс» було зареєстровано платником ПДВ з лютого 2007 року, видано свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ № 100021639 від 12.02.07.

Актом № 463/15-2 від 24.11.09 ДПІ м. Херсона «Про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість», складеним комісією, створеною відповідно до розпорядження ДПІ у м. Херсоні від 15.10.08 № 200-р, анульовано реєстрацію позивача як платника податку на додану вартість. Акт затверджено начальником ДПІ у м. Херсоні 24.11.09. Підставою анулювання реєстрації став факт відсутності оподатковуваних поставок у позивача за деклараціями з ПДВ з 22.12.08 по 17.11.09. Позивач повернув свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ відповідачу.

У разі анулювання реєстрації платник податку позбавляється права на нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування. Отже, акт про анулювання позивача як платника ПДВ, затверджений начальником ДПІ у м. Херсоні, може бути оскаржений позивачем, як такий що порушує його права та охоронювані законом інтереси.

Позовні вимоги підлягають задоволенню у зв'язку з таким.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Платники податку на додану вартість, об'єкти, база та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій визначені в Законі України "Про податок на додану вартість". У п. 1.3 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено, що платник податку - це особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України. Відповідно до пп. "а" п. 2.1 ст. 2 Закону України "Про податок на додану вартість" платником податку є будь-яка особа, яка здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку.

Особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі, коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість) та в інших випадках. Відповідно до п.1.3. ст.1 Закону України „Про податок на додану вартість" платник податку це особа, які згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем.

Порядок реєстрації як платника податку на додану вартість, видачі свідоцтва платника та його анулювання визначено ст. 9 Закону України від 03.04.97 р. № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість». Згідно з пп. «ґ» п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість» реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання. Анулювання реєстрації на зазначених підставах здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу. У випадку, передбаченому пп. «ґ», рішення може бути прийнято за наявності довідки про результати документальної невиїзної перевірки на підставі поданих податкових декларацій з податку на додану вартість, складеної підрозділом оподаткування юридичних або фізичних осіб, яка свідчить про відсутність у платника податку оподатковуваних поставок протягом дванадцяти послідовних податкових місяців. Рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом за формою № 6-ПДВ. Такий акт складається у двох примірниках спеціальною комісією та затверджується керівником податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обов'язково зазначається підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону. Дата затвердження акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість вважається днем прийняття такого рішення.

В деклараціях з ПДВ позивача за період листопад 2008 року - жовтень 2009 року зазначено відомості про податковий кредит у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) будівельного характеру: за листопад 2008р. зазначений обсяг оподатковуваних операцій (придбання послуг) - 560 грн.; за грудень 2008р. зазначений обсяг оподатковуваних операцій (придбання послуг) 669 грн.; за січень 2009 р.-942 грн.; за лютий 2009р. - 1447 грн.; за березень 2009 р. - 249 грн.; за квітень 2009 р. - 798 грн.; за травень 2009 р. - 450 грн.; за червень 2009 р. -375 грн.; за липень 2009 р. - 672 грн.; за серпень 2009р. - 60 грн.; за вересень 2009р. - 583 грн.; за жовтень 2009р. - 5183 грн. Декларування тільки податкового кредиту позивач пояснює здійсненням заходів підготовки до капітального ремонту виробничого приміщення, яке знаходиться в аварійному стані, що підтверджується наданими суду документами. Позивачем також здійснюються заходи щодо отримання відповідної дозвільної документації для початку будівельних робіт по комплексу будівель, заходи щодо отримання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення в оренду відповідної земельної ділянки.

Відповідач стверджує, що для визначення оподатковуваних поставок відносяться лише операції продажу, які відображені у податкової декларації з податку на додану вартість у р. 5 розділу І „Податкові зобов'язання» визначено „загальний обсяг поставки”. Суд вважає таке твердження є неправомірним. Підставою анулювання реєстрації Закон про ПДВ зазначає "відсутність оподатковуваних поставок" а не відсутність "податкових зобов'язань". Поняття терміну „оподатковувані поставки”, який використовується в пп. «ґ»п. 9.8 ст. 9 Закону про ПДВ, законодавець не дає. Натомість в Законі „Про податок на додану вартість” застосований термін об'єкт оподаткування податком на додану вартість, яким визначаються операції з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України (пп. 3.1.1 ст. 3 Закону про ПДВ). Згідно п. 1.4. ст. 1 Закону про ПДВ поставка послуг визначається як будь-які операції цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з поставки будь-яких інших, ніж товари, об'єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного надання послуг (робіт). Будь-якими операціями можуть бути , зокрема, і придбання послуг, оскільки в господарській операції з поставки послуг беруть участь дві сторони - постачальник та споживач. Тому у позивача, який є споживачем, правомірно відображені в податковому обліку суми ПДВ, нараховані та сплачені постачальнику послуг .

Суд вважає, що відповідачем необґрунтовано було анульовано свідоцтво платника ПДВ товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Айсберг плюс» , тому суд скасовує рішення ДПІ, оформлене актом від 24.11.09 № 463/15-2. З урахуванням задоволення позовної вимог про скасування рішення про анулювання реєстрації платником ПДВ, суд вживає заходи щодо відновлення первісного стану позивача.

Судові витрати відшкодовуються позивачу з Держбюджету. В судовому засіданні оголошену вступну та резолютивну частини постанови, а також повідомлено день та час виготовлення повного тексту постанови.

Керуючись ст.ст.. 94, 158-163, 167 КАС України

постановив:

Адміністративний позов ТОВ "Торговий дом "Айсберг плюс" задовольнити. Скасувати акт Державної податкової інспекції у м. Херсоні від 24.11.09 № 463/15-2 про анулювання реєстрації ТОВ "Торговий дом "Айсберг плюс" як платника податку на додану вартість .

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Херсоні поновити реєстрацію ТОВ "Торговий дом "Айсберг плюс" платником податку на додану вартість з дати реєстрації 12.02.2007.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Херсоні поновити дію свідоцтва про реєстрацію платником податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дом "Айсберг плюс" з дати початку його дії та повернути ТОВ свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ № 100021639 від 12.02.07.

Відшкодувати товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий дом "Айсберг плюс" (м. Херсон, пр. Ушакова, 26, код 32392192) з Державного бюджету 10 грн. 20 коп. витрат по сплаті судового збору. Виконавчий лист видати позивачу за письмовою заявою після набрання постановою законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 травня 2010 р..

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 2.11.17