Постанова від 02.09.2010 по справі 2а-4279/10/1270

Категорія №6.19

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 вересня 2010 року Справа № 2а-4279/10/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Борзаниці С.В.

при секретарі: Гапоновій І.В.

за участю:

представника позивача: не прибув

представник відповідача: Пономаренко А.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алчевські телекомунікаційні системи» про анулювання ліцензії на мовлення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алчевські телекомунікаційні системи» про анулювання ліцензії на мовлення, зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на наступне.

23 січня 2008 року позивачем була проведена планова перевірка ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда" м. Алчевськ Луганської області ліцензія НР №0021-п від 25.12.2006.Перевіркою встановлено наступні ознаки порушень. Згідно ліцензії ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда" повинна ретранслювати 38 програм, фактично ретранслює 59. За результатами моніторингу ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда" без дозволу Національної ради ретранслюється 21 телеканал, що є ознакою порушень ліцензійних умов. Впродовж минулого року в ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда" сталася низка суттєвих змін. Змінилися власники (були: ВАТ „ІВК" м. Київ, фізичні особи ОСОБА_2, ОСОБА_3, стали: ВАТ „ІВК" м. Київ, TOB „ВОЛЯ" ), змінилися члени спостережної ради (були: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_2, стали: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8.), змінився статут, зросла кількість каналів.

За результатами розгляду матеріалів перевірки ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда" від 23 січня 2008 року Національною радою 23.04.2008 було прийнято рішення №841 відповідно до пунктів 1-3, якого Національна рада вирішила:

1. Визнати порушенням ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда", м. Алчевськ Луганської обл., вимог Закону України „Про телебачення і радіомовлення":

- вимог частини четвертої статті 35 (при виникненні підстав для переоформлення ліцензії на мовлення ліцензіат зобов'язаний протягом 10 робочих днів подати до Національної ради заяву про переоформлення ліцензії та відповідні документи або їх нотаріально засвідчені копії, які підтверджують зазначені зміни);

- вимог частини п'ятої статті 42 (провайдери програмної послуги здійснюють ретрансляцію телерадіопрограм та передач у багатоканальних телемережах відповідно до переліку телерадіопрограм та передач, які передбачено надавати у складі програмної послуги).

2. ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда", м. Алчевськ Луганської обл., оголосити попередження.

3. Відповідно до частини другої статті 75 Закону України „Про телебачення і радіомовлення" зобов'язати керівництво ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда", м. Алчевськ Луганської обл., протягом місяця привести діяльність цієї телекомпанії у відповідність до умов діючої ліцензії та чинного законодавства. Надати через два тижні після цього звіт до Національної ради, завізований представником Національної ради у Луганській обл.

08 жовтня 2008 року Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення була проведена позапланова перевірка дотримання ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда" м. Алчевськ Луганської області ліцензія HP №0021-п від 25.12.2006 р. законодавства України та умов ліцензії. Перевіркою встановлено такі ознаки порушень:

Максимальна кількість каналів багатоканальної мережі згідно ліцензії 38 каналів, фактично моніторингом від 05.09.08 зафіксовано 66 каналів, що не відповідає умовам ліцензії і є ознакою порушень ч. З ст. 27 та ч. 4 ст. 42 Закону України „Про телебачення і радіомовлення".

Моніторингом було зафіксовано ретрансляцію програм на 29 каналах , які не передбачені ліцензією HP 0021-п від 25 грудня 2006 року: СТБ + Акцент, Ірта, 5 канал, Кіно, NEWS ONE, 24 канал, Теленяня, Индия, Глас, Меню ТВ, Наше кино, BIZ TV, RU MUSIK, THT, NATIONAL GEOGRAPHIC, AXN SCI, Усадьба, Настоящее страшное ТВ, Боец, Евроспорт, Евроспорт 2, ANIMAL PLANET, DISCOVERY SCIENCE, ISCOVERY TRAVELE & LIVING, Мультимания, Перший діловий, TVI, Перший авто, що є ознакою порушень ч.ч. 7, 8 ст. 28, ч.ч. З, 4, 5 ст. 42, п. а) ч. 1 ст. 59 Закону України „Про телебачення і радіомовлення".

Зафіксовано один канал, передбачений ліцензією, що фактично не ретранслюється - ТРК „Київ", що є ознакою порушення ч. 5 ст. 42 Закону України „Про телебачення і радіомовлення".

Порядок розташування та конвертація каналів порівняно з умовами ліцензії порушені, що є ознакою порушення рішення Національної ради № 30 від 17.01.2007 „Щодо правил формування програмної послуги в пакеті програм провайдера програмної послуги".

Зафіксовано 16 телеканалів, що не входять до переліку іноземних програм ретрансляція яких на території України не обмежується (Згідно рішення Національної ради №625 від 02.04.2008 та рішення Національної ради № 1175 від 02.07.2008): Первий канал Всемирная сеть, РТР-планета, THT, РЕН-ТВ, Боец, Теленяня, Индия, Новое кино, що є ознакою порушень ч. 2, ст. 42 Закону України „Про телебачення і радіомовлення".

За результатами розгляду матеріалів позапланової перевірки ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда" від 08 жовтня 2008 року Національною радою 23.12.2008 було прийнято рішення №2278 відповідно до пунктів 1-4, якого Національна рада вирішила:

1. Визнати порушенням ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда", м. Алчевськ Луганської обл., недотримання загальної концепції програм для ретрансляції та частини другої статті 42 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" (суб'єкт господарювання, який перебуває під юрисдикцією України, має на меті здійснювати ретрансляцію і отримав на це дозвіл від правовласника (виробника), який не підпадає під юрисдикцію країни, що входить до Європейського Союзу, або країни, яка ратифікувала Європейську конвенцію про транскордонне телебачення, зобов'язаний адаптувати зміст призначених для ретрансляції програм до вимог законодавства України).

2. ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда", м. Алчевськ Луганської обл., оголосити попередження.

3. Вказати ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда", м. Алчевськ Луганської обл., щодо необхідності внесення змін до ліцензії в частині загальної концепції добору програм відповідно до Положення „Про порядок видачі ліцензії провайдера програмної послуги, внесення змін до ліцензії провайдера програмної послуги та видачі дубліката ліцензії провайдера програмної послуги", затвердженого рішенням Національної ради № 1741 від 08.10.2008.

4. Відповідно до частини другої статті 75 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" зобов'язати керівництво ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда", м. Алчевськ Луганської обл., протягом місяця привести діяльність цієї компанії у відповідність до чинного законодавства. Через два тижні після цього надіслати звіт до Національної ради, завізований представником Національної ради в Луганській області.

06 квітня 2009 року Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення була проведена позапланова перевірка дотримання ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда" м. Алчевськ Луганської області ліцензія HP №0021-п від 25.12.2006 законодавства України та умов ліцензії. Перевіркою встановлено такі ознаки порушень:

Ліцензією передбачено максимальну кількість каналів багатоканальної телемереж - 38 каналів, на яких, згідно додатку № 7 (загальна концепція програм для ретрансляції) повинно ретранслюватись 40 програм (на двох каналах ретранслюються згідно умов ліцензії по дві програми - НТКУ/ТРК „Ера" та Детский мир/Телеклуб).

Фактично моніторингом від 03.03.2009 зафіксовано 66 каналів, на яких ретранслюється 67 програм. На одному каналі (55 - му) зафіксовано чорне поле.

Без дозволу Національної ради ретранслюється 30 програм: 5 канал, ІРТА, Перший діловий, Футбол, TVi, Перший авто, NEWS ONE, Теленяня, Индия, ГЛАС, Меню ТВ, Шансон, BIZ TV, MTV Україна, Парк развлечений, Комедия, NATIONAL GEOGRAPHIC, Совершенно секретно, AXN SCI, Усадьба, Настоящее страшное ТВ, Мать и дитя, Евроспорт, Евроспорт 2, ANIMAL PLANET, UBS (Укр. бізнес), Кіно, Куй ТБ, DISCOVERY SCIENCE, DISCOVERY TRAVELE & LIVING, що є ознакою порушення ч. 7 ст. 27 та ч. 8 ст. 28 Закону України „Про телебачення і радіомовлення".

За результатами розгляду матеріалів позапланової перевірки ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда" від 06 квітня 2009 року Національною радою 26.05.2009 року було прийнято рішення №995 відповідно до пунктів 1-3, якого Національна рада вирішила:

1. Визнати порушення ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда", м. Алчевськ Луганської обл., загальної концепції програм для ретрансляції.

2. ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда", м. Алчевськ Луганської обл., оголосити попередження.

Відповідно до частини другої статті 75 Закону України „Про телебачення і радіомовлення" зобов'язати ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда", м. Алчевськ Луганської обл., протягом місяця привести діяльність цієї компанії у відповідність до умов чинного законодавства. Надати через два тижні після цього звіт до Національної ради, завізований представником Національної ради в Луганській обл.

14 жовтня 2009 року Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення була проведена позапланова перевірка дотримання ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда" м. Алчевськ Луганської області ліцензія HP №0021-п від 25.12.2006 законодавства України та умов ліцензії. Перевіркою встановлено такі ознаки порушень:

- ч. 7 ст. 27, ч. 8 ст. 28 (програмна концепція), ч. ч. З, 4, 5 ст. 42 (провайдер програмної послуги здійснює ретрансляцію телепрограм та передач відповідно до переліку телепрограм та передач, які передбачено надавати у складі програмної послуги), п. а) ч. 1 ст. 59 (ліцензіат зобов'язаний виконувати умови ліцензії та дотримуватися визначеної програмної концепції мовлення і законодавства України):

- відповідно до ліцензії, ресурс багатоканальної телемереж - 3 8 каналів, фактично в кабельній мережі зафіксовано 52 канали, на яких ретранслюються 54 програми;

- зафіксовано 21 програму, ретрансляція котрих не передбачена ліцензією Національної ради: 5 канал, ІРТА, Перший діловий, Футбол, TVi, Перший авто, NEWS ONE, Теленяня, Индия, ГЛАС, Меню ТВ, Шансон, BIZ TV, MTV Україна, Enter music, NATIONAL GEOGRAPHIC, TV 1000 East, Совершенно секретно, AXN SCI, Усадьба, Мультимания.

- не ретранслюються 6 програм, які передбачені ліцензією Національної ради: Enter, Здоровое телевидение, Охота и рыбалка, DRIVE, НТВ - МИР, ТРК «Київ»;

- ч. ч. 1,2 ст. 42 (ретрансляція телерадіопрограм та передач, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і ретрансляція яких на території України не обмежується), рішення Національної ради №652 від 02.04.2008, № 1175 від 02.07.2008, №1595 від 10.09.2008, № 1647 від 24.09.2008, № 1870 від 05.11.2008, №1871 від 05.11.2008, №1986 від 12.11.2008, № 2347, від 23.12.2008, №279 від 18.02.2009, №297 від25.02.2009, №694 від 14.04.2009:

- в мережі зафіксовано 3 програми, ретрансляція яких на території України обмежується згідно чинного законодавства України: Первый канал Всемирная сеть, РЕН-ТВ, РТР планета.

За результатами розгляду матеріалів позапланової перевірки TOB „Алчевські Телекомунікаційні Системи" (попередня назва ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда") від 14 жовтня 2009 року Національною радою 20.01.2010 року було прийнято рішення №61 відповідно до пунктів 1-3, якого Національна рада вирішила:

1. Перенести розгляд питання.

2. Доручити департаменту контрольно-аналітичної роботи через місяць здійснити додаткову перевірку TOB „Алчевські Телекомунікаційні Системи" (попередня назва ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда") м. Алчевськ Луганської області.

3. Матеріали позапланової перевірки розглянути разом із матеріалами додаткової перевірки TOB „Алчевські Телекомунікаційні Системи" (попередня назва ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда") м. Алчевськ Луганської області.

25 лютого 2010 року Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення на підставі рішення Національної ради № 61 від 20.01.2010 р. була проведена позапланова перевірка дотримання TOB „Алчевські Телекомунікаційні Системи" (попередня назва ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда") м. Алчевськ Луганської області ліцензія HP №0795-п від 25.12.2006, (попередня ліцензія HP №0021-п від 25.12.2006 р.) дотримання ліцензіатом вимог ч. 7 ст. 27, ч. 8 ст. 28, ст. 59 Закону України „Про телебачення і радіомовлення". Перевіркою було встановлено наступні ознаки порушень:

- ч. 7 ст. 27 Закону України „Про телебачення і радіомовлення" (ліцензіат зобов'язаний виконувати умови ліцензії), ч.ч. 7, 8 ст. 28 (програмна концепція мовлення телерадіоорганізацій), п. а) ч. 1 ст. 59 (обов'язки те терадіоорганізації):

відповідно до умов ліцензії, ресурс багатоканальної мережі становить 64 канали, фактично в мережі зафіксовано 55 каналів, на яких ретранслюються 58 програм (при цьому не враховано програм, що повторюються, та програм, ідентифікувати які було неможливо);

кількість вітчизняних програм зменшено з 39 до 36;

- ч.ч. 1, 2 ст. 42, рішення Національної ради № 652 від 02.04.2008, № 1175 від 02.07.2008, № 1595 від 10.09.2008, №1647 від 24.09.2008, № 2347 від 23.12.2008, № 279 від 18.02.2009, № 297 від 25.02.2009, № 1609 від 22.07.2009 (адаптація програм до вимог чинного законодавства):

в мережі зафіксовано 3 програми, ретрансляція яких на території України обмежується згідно чинного законодавства України: Первый канал Всемирная сеть, РЕН-ТВ, РТР планета.

Крім того перевіркою було встановлено, що TOB „Алчевські Телекомунікаційні Системи" не має угод з правовласниками на ретрансляцію програм Первый канал Всемирная сеть, РЕН-ТВ.

За результатами розгляду матеріалів позапланових перевірок TOB „Алчевські Телекомунікаційні Системи" (попередня назва ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда") м. Алчевськ Луганської області ліцензія HP №0795-п від 25.12.2006, (попередня ліцензія HP №0021-п від 25.12.2006 р.) здійснених 14 жовтня 2009 року та 25.02.2010 року Національною радою 28.04.2010 року було прийнято рішення №714 відповідно до пунктів 1-2, якого Національна рада вирішила:

1. Констатувати порушення TOB „Алчевські Телекомунікаційні Системи" (попередня назва ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда"), м. Алчевськ Луганської обл., загальної концепції програм для ретрансляції та рішень Національної ради № 2347 від 23.12.2008 та № 694 від 14.04.2009.

2. Керуючись ч. 7 ст. 40 Закону України „Про телебачення і радіомовлення", звернутись до суду про анулювання ліцензії провайдера програмної послуги HP № 0795-п від 25.12.2006 (попередня ліцензія HP № 0021-п від 25.12.2006) у зв'язку з систематичними порушеннями TOB „Алчевські Телекомунікаційні Системи" (попередня назва ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда"), м. Алчевськ Луганської обл., вимог цього закону.

Таким чином до відповідача - TOB „Алчевські Телекомунікаційні Системи" (попередня назва ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда"), м. Алчевськ Луганської обл. з 2008 року по 2010 роки було застосовано три санкції у вигляді попередження

Оскільки ТОВ „Алчевські Телекомунікаційні Системи" (попередня назва ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда"), м. Алчевськ Луганської області, не виконувала розпорядження про усунення порушень законодавства та ліцензійних вимог та систематично порушувала вимоги Закону України „Про телебачення і радіомовлення" позивач просить анулювати ліцензію на мовлення TOB „Алчевські Телекомунікаційні Системи" HP № 0795-п від 25.12.2006., зобов'язати відповідача повернути анульовані бланки ліцензії Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечував, посилаючись на наступне. Доводи позивача в частині недотримання відповідачем положень ліцензій, які зобов'язують здійснювати ретрансляцію каналів згідно додатків до ліцензії з переліком телепрограм (передач), що надаються споживачам є безпідставними з огляду на наступне.

Питання видачі ліцензії провайдера програмної послуги врегульовані приписами ч.6 ст.40 Закону, відповідно до якої за результатами розгляду заяви Національна рада приймає рішення: а) про видачу ліцензії провайдера програмної послуги; б) про затвердження пакета (пакетів) програм універсальної програмної послуги в населеному пункті (населених пунктах) та/або на території (територіях), де передбачається надання програмної послуги.

Таким чином, законодавством до ліцензії провайдера програмної послуги не встановлено будь-яких додатків, окрім пакета програм універсальної програмної послуги.

Крім того, закон наділяє позивача повноваженнями визначати обов'язковість надання позивачем у складі програмної послуги тільки тих програм, що затверджені у пакеті програм універсальної програмної послуги. Відповідно до наведеного позивач не має права та компетенції ані вирішувати, які програми будуть включені до програмної послуги, ані вказувати у ліцензії виключний перелік програм, які провайдер має право надавати споживачам у складі програмної послуги (крім пакету програм універсальної програмної послуги).

Питання про те, які телепрограми та передачі провайдер програмної послуги (крім пакету програм універсальної програмної послуги) буде надавати споживачам, вирішується виключно умовами укладеними відповідачем з абонентами угодами і позивач - до цього, відповідно до Закону України «Про телебачення і радіомовлення», не має жодного відношення.

Встановлення позивачем (крім пакету програм універсальної програмної послуги) права та обов'язку надавати споживачам тільки ті телепрограми (передачі), перелік яких визначив в незаконно складених додатків до ліцензій, є незаконним та порушує право відповідача на надання телепрограм та передач, що не внесені до цих додатків, але право розповсюдження яких, вже після отримання ліцензії, він получив від правовласника і при цьому отримав від абонентів офіційне погодження на внесення цих програм до переліку телепрограм у складі програмної послуги.

Посилання позивача на рішення №841від 23.04.08, №2278 від 23.12.08 та №995 від 26.05.09 відповідач вважає безпідставними, тому що вказані рішення не встановлюють порушення відповідачем законодавства України та умов ліцензій та не є актами індивідуальної дії стосовно відповідача, а є нормативно-правовими регуляторними актами, які в порушення вимог ст. 57 Конституції України, ст.ст. 1, 4, 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» не оприлюднені та не зареєстровані, а тому не діють та не породжують стосовно відповідача жодних правових або інших наслідків.

Крім того, відповідач зазначає, що порушення порядку прийняття позивачем рішень полягає у тому, що такий вид стягнення як попередження не може застосовуватись без одночасного застосування фінансової санкції у вигляді штрафу. У той же час, позивачем не приймалось жодного рішення про попередження відповідача та накладення штрафу за порушення законодавства та за недотримання умов ліцензії провайдера програмної послуги серії НР №0795-п від 25.12.2006.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» підставою для анулювання ліцензії є акт про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов.

Рішення №714 від 28.04.2010 прийнято позивачем відносно порушення, яке мало місце 14.10.2009, а рішення №995 від 26.05.2009 відносно порушення, яке було виявленим 06 квітня 2009 року. Однак рішення позивача №995 від 26.05.2009 року було скасовано постановою Луганського окружного адміністративного суду від 29.04.2010 у справі №2а-1639/10/1270. На момент розгляду справи рішення суду набуло законної сили, отже зазначене вище порушення у відповідній якості не визнане.

23.12.2008 року позивачем прийняте рішення №2278 відносно порушення, яке мало місце 08.10.2008. Строк між датою порушення 14.10.2009 року і датою порушення 08.10.2008 року, на які посилається позивач, становить більше одного року, тому повторність у даному випадку, як і підстави для застосування адміністративно-господарської санкції, відсутні.

Також відповідач зазначає, що у всіх актах перевірок при визначенні порушення вказані 27 та 28 ст. Закону України «Про телебачення та радіомовлення» які не можуть бути застосовані до провайдера програмної послуги, оскільки вони стосуються телерадіоорганізацій. При здійсненні перевірок моніторингу не проводилося, а ті моніторинги що проводилися, були здійсненні в деяких випадках майже за місяць проведення перевірок. В актах моніторингу відсутні данні, які передбачені Інструкцією про порядок проведення перевірок, затвердженою постановою Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення № 69 від 24.01.2007.

У зв'язку з чим відповідач просив в задоволенні позову Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення про анулювання ліцензії TOB «АТС» відмовити.

Заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Правові засади діяльності Національної ради України (далі - Національна рада) з питань телебачення і радіомовлення визначено Законом України від 23.09.1997 № 538/97-ВР «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» (далі - Закон № 538/97-ВР).

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону № 538/97-ВР Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.

Статтею 13 Закону № 538/97-ВР визначено наглядові повноваження Національної ради, зокрема, нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги вимог законодавства у галузі телерадіомовлення, нагляд за дотриманням ліцензіатами ліцензійних умов та умов ліцензій, офіційний моніторинг телерадіопрограм.

Відповідно до ст.14 Закону № 538/97-ВР Національна рада здійснює регуляторні функції, передбачені законодавством України у сфері телерадіомовлення, серед яких: ліцензування телерадіомовлення, ліцензування провайдерів програмної послуги.

Ліцензія провайдера програмної послуги, як зазначено в Законі України „Про телебачення і радіомовлення" - це документ державного зразка, який видається Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та засвідчує право ліцензіата надавати програмні послуги з використанням ресурсу багатоканальних телемереж.

Програмна послуга - формування пакетів програм та забезпечення абонентам можливості їх перегляду на договірних засадах.

Статтею 19 зазначеного Закону передбачено, що Національна рада здійснює державну реєстрацію телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги і веде відповідні реєстри в порядку, визначеному Законом України «Про телебачення і радіомовлення».

Національна рада застосовує санкції до порушників законодавства про телебачення і радіомовлення відповідно до вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (стаття 21 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення»).

В судовому засіданні встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Алчевські телекомунікаційні системи» зареєстровано виконавчим комітетом Алчевської міської ради Луганської області 30.06.2009 за № 13841450000002426 (а.с. 75), та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України(а.с.73-74).

Згідно п.1.1 статуту ТОВ «Алчевські телекомунікаційні системи» створене в результаті реорганізації шляхом перетворення та перейменування ЗАТ «Алчевська телерадіомовна компанія «Піраміда», зареєстрованого Головним управлінням економіки і ринкових відносин Алчевської міської ради 04.12.2002 п/п № 1689. ТОВ «Алчевські телекомунікаційні системи» є правонаступником всіх прав та обов'язків ЗАТ «Алчевська телерадіомовна компанія «Піраміда».

Судом встановлено, що Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення видана Товариству з обмеженою відповідальністю «Алчевські телекомунікаційні системи» ліцензія провайдера програмної послуги Серія НР №0795-п строком дії з 25.12.2006 по 25.12.2016.

Представником Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Луганській області та спеціалістом першої категорії секретаріату представників Донбаського регіону на виконання наказу Голови Національної ради № 6/8 від 14.01.2008 здійснено перевірку діяльності ЗАТ «Алчевська телерадіомовна компанія «Піраміда», за результатами якої складено акт № Лг/02/08 від 23.01.2008 (а.с.16-18).

Згідно акту перевірки № Лг/02/08 від 23.01.2008, в ході її проведення встановлено, що згідно ліцензії ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда" повинна ретранслювати 38 програм, фактично ретранслює 59. За результатами моніторингу ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда" без дозволу Національної ради ретранслюється 21 телеканал, що є ознакою порушень ліцензійних умов. Впродовж минулого року в ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда" сталася низка суттєвих змін. Змінилися власники (були: ВАТ „ІВК" м. Київ, фізичні особи ОСОБА_2, ОСОБА_3, стали: ВАТ „ІВК" м. Київ, TOB „ВОЛЯ" ), змінилися члени спостережної ради (були: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_2, стали: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_4Н.), змінився статут, зросла кількість каналів.

За результатами перевірки ЗАТ «Алчевська телерадіомовна компанія «Піраміда» Національною радою прийнято рішення № 841 від 23.04.2008, яким вирішено визнати порушенням ЗАТ «Алчевська телерадіомовна компанія «Піраміда» вимог Закону України „Про телебачення і радіомовлення", ЗАТ «Алчевська телерадіомовна компанія «Піраміда» оголосити попередження, зобов'язати протягом місяця привести діяльність цієї компанії у відповідність до умов діючої ліцензії та чинного законодавства (а.с.15).

Також відповідачем на виконання наказу Голови Національної ради № 6/531 від 18.09.2008 здійснено перевірку діяльності ЗАТ «Алчевська телерадіомовна компанія «Піраміда», за результатами якої складено акт № 20/Лг/08 від 08.10.2008 (а.с.20-22).

Згідно акту перевірки № 20/Лг/08 від 08.10.2008, в ході її проведення встановлено, що максимальна кількість каналів багатоканальної мережі згідно ліцензії - 38 каналів, фактично моніторингом від 05.09.08 зафіксовано 66 каналів, що не відповідає умовам ліцензії і є ознакою порушень ч. З ст. 27 та ч. 4 ст. 42 Закону України „Про телебачення і радіомовлення". Моніторингом було зафіксовано ретрансляцію програм на 29 каналах, які не передбачені ліцензією HP 0021-п від 25 грудня 2006 року: СТБ + Акцент, Ірта, 5 канал, Кіно, NEWS ONE, 24 канал, Теленяня, Индия, Глас, Меню ТВ, Наше кино, BIZ TV, RU MUSIK, THT, NATIONAL GEOGRAPHIC, AXN SCI, Усадьба, Настоящее страшное ТВ, Боец, Евроспорт, Евроспорт 2, ANIMAL PLANET, DISCOVERY SCIENCE, ISCOVERY TRAVELE & LIVING, Мультимания, Перший діловий, TVI, Перший авто, що є ознакою порушень ч.ч. 7, 8 ст. 28, ч.ч. З, 4, 5 ст. 42, п. а) ч. 1 ст. 59 Закону України „Про телебачення і радіомовлення". Зафіксовано один канал, передбачений ліцензією, що фактично не ретранслюється - ТРК „Київ", що є ознакою порушення ч. 5 ст. 42 Закону України „Про телебачення і радіомовлення". Порядок розташування та конвертація каналів порівняно з умовами ліцензії порушені, що є ознакою порушення рішення Національної ради № 30 від 17.01.2007 „Щодо правил формування програмної послуги в пакеті програм провайдера програмної послуги". Зафіксовано 16 телеканалів, що не входять до переліку іноземних програм ретрансляція яких на території України не обмежується, що є ознакою порушень ч. 2, ст. 42 Закону України „Про телебачення і радіомовлення".

За результатами перевірки ЗАТ «Алчевська телерадіомовна компанія «Піраміда» Національною радою прийнято рішення № 2278 від 23.12.2008, яким вирішено визнати порушенням ЗАТ «Алчевська телерадіомовна компанія «Піраміда» недотримання загальної концепції програм для ретрансляції та ч. 2 ст. 42 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", ЗАТ «Алчевська телерадіомовна компанія «Піраміда» оголосити попередження, вказати ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда" щодо необхідності внесення змін до ліцензії в частині загальної концепції добору програм відповідно до Положення „Про порядок видачі ліцензії провайдера програмної послуги, внесення змін до ліцензії провайдера програмної послуги та видачі дубліката ліцензії провайдера програмної послуги", затвердженого рішенням Національної ради № 1741 від 08.10.2008., зобов'язати протягом місяця привести діяльність цієї компанії у відповідність до чинного законодавства (а.с.19).

Також представником Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Луганській області та спеціалістом першої категорії секретаріату представників Донбаського регіону на виконання наказу Голови Національної ради № 6/161 від 16.03.2009 здійснено позапланову перевірку діяльності ЗАТ «Алчевська телерадіомовна компанія «Піраміда» у зв'язку з зафіксованими моніторингом від 02.02.2009 та 03.03.2009 ознаками порушення умов діючої ліцензії та Закону України «Про телебачення і радіомовлення», за результатами якої складено акт № Лг/07/09 від 06.04.2009 (а.с.24-25).

Згідно акту перевірки № Лг/07/09 від 06.04.2009, в ході її проведення встановлено, що ЗАТ «Алчевська телерадіомовна компанія «Піраміда» здійснює свою діяльність на підставі ліцензії НР № 0021-п від 25.12.2006. Діючою ліцензією передбачена максимальна кількість каналів багатоканальної телемережі - 38 каналів, на яких, згідно додатку № 7 (загальна концепція програм для ретрансляції) повинно ретранслюватись 40 програм (на двох каналах ретранслюється згідно умов ліцензії по 2 програми). Фактично моніторингом від 03.03.2009 зафіксовано 66 каналів, на яких ретранслюється 67 програм. На одному каналі (55-му) зафіксоване чорне поле. Без дозволу Національної ради ретранслюється 30 програм: 5 канал, ІРТА, Перший діловий, Футбол, TVi, Перший авто, News One, Теленяня, Индия, Глас, Меню ТВ, Шансон, Biz TV, MTV Україна, Парк развлечений, Комедия, National Geographic, Совершенно секретно, AXN Sci, Усадьба, Настоящее страшное ТВ, Мать и дитя, Евроспорт, Евроспорт 2, Animal Planet, UBS (Укр.бізнес), Кіно, Куй ТБ, Discovery Science, Discovery Travel Living, що є ознакою порушення ч.7 ст.27 та ч.8 ст.28 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Фактично не ретранслюється 3 програми передбачені ліцензією - РТР-Планета, Ren-TV, ТРК «Київ». В кабельній мережі відсутні іноземні програми, зміст яких не відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і ретрансляція яких на території України не обмежується згідно з ч.1 ст.42 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

За результатами позапланової перевірки ЗАТ «Алчевська телерадіомовна компанія «Піраміда» Національною радою прийнято рішення № 995 від 26.05.2009, яким визнано порушення ЗАТ «Алчевська телерадіомовна компанія «Піраміда» загальної концепції програм для ретрансляції, ЗАТ «Алчевська телерадіомовна компанія «Піраміда» оголосити попередження, зобов'язати протягом місяця привести діяльність цієї компанії у відповідність до умов чинного законодавства.

Також представником Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Луганській області та спеціалістом першої категорії секретаріату представників Донбаського регіону на виконання наказу першого заступника голови Національної ради № 6/445 від 28.09.2009 здійснено позапланову перевірку діяльності ЗАТ «Алчевська телерадіомовна компанія «Піраміда» стосовно додержання ч.7.ст.27, ч.1-5 ст.42 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», за результатами якої складено акт № ПП Лг/17/09 від 14.10.2009 (а.с.27-29).

Згідно акту перевірки № ПП Лг/17/09 від 14.10.2009, в ході її проведення встановлено, порушення ч. 7 ст. 27, ч. 8 ст. 28 ч.ч. 3, 4, 5 ст. 42, п. а) ч. 1 ст. 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Відповідно до ліцензії, ресурс багатоканальної телемереж - 38 каналів, фактично в кабельній мережі зафіксовано 52 канали, на яких ретранслюються 54 програми. Зафіксовано 21 програму, ретрансляція котрих не передбачена ліцензією Національної ради: 5 канал, ІРТА, Перший діловий, Футбол, TVi, Перший авто, NEWS ONE, Теленяня, Индия, ГЛАС, Меню ТВ, Шансон, BIZ TV, MTV Україна, Enter music, NATIONAL GEOGRAPHIC, TV 1000 East, Совершенно секретно, AXN SCI, Усадьба, Мультимания. Не ретранслюються 6 програм, які передбачені ліцензією Національної ради: Enter, Здоровое телевидение, Охота и рыбалка, DRIVE, НТВ - МИР, ТРК «Київ». Встановлено порушення рішень Національної ради №652 від 02.04.2008, № 1175 від 02.07.2008, №1595 від 10.09.2008, № 1647 від 24.09.2008, № 1870 від 05.11.2008, №1871 від 05.11.2008, №1986 від 12.11.2008, № 2347, від 23.12.2008, №279 від 18.02.2009, №297 від25.02.2009, №694 від 14.04.2009. В мережі зафіксовано 3 програми, ретрансляція яких на території України обмежується згідно чинного законодавства України: Первый канал Всемирная сеть, РЕН-ТВ, РТР планета.

За результатами позапланової перевірки ЗАТ «Алчевська телерадіомовна компанія «Піраміда» Національною радою прийнято рішення № 61 від 20.01.2010, яким вирішено перенести розгляд питання, доручити департаменту контрольно-аналітичної роботи через місяць здійснити додаткову перевірку TOB „Алчевські Телекомунікаційні Системи" (попередня назва ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда") м. Алчевськ Луганської області. Матеріали позапланової перевірки розглянути разом із матеріалами додаткової перевірки TOB „Алчевські Телекомунікаційні Системи" (попередня назва ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда") м. Алчевськ Луганської області.

Також спеціалістом першої категорії секретаріату представників Донбаського регіону на виконання наказу першого заступника голови Національної ради № 6/50 від 11.02.2010 здійснено позапланову перевірку діяльності TOB „Алчевські Телекомунікаційні Системи" (попередня назва ЗАТ „Алчевська телерадіомовна компанія „Піраміда") м. Алчевськ Луганської області ліцензія HP №0795-п від 25.12.2006, (попередня ліцензія HP №0021-п від 25.12.2006 р.) стосовно дотримання ліцензіатом вимог ч. 7 ст. 27, ч. 8 ст. 28, ст. 59 Закону України „Про телебачення і радіомовлення", за результатами якої складено акт № ПП Лг/03/10 від 25.02.2010 (а.с.31-32).

Згідно акту перевірки № ПП Лг/03/10 від 25.02.2010, в ході її проведення встановлено порушення ч. 7 ст. 27, ч. 7, 8. ст. 28, п. а) ч. 1 ст. 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Відповідно до умов ліцензії, ресурс багатоканальної мережі становить 64 канали, фактично в мережі зафіксовано 55 каналів, на яких ретранслюються 58 програм (при цьому не враховано програм, що повторюються, та програм, ідентифікувати які було неможливо), кількість вітчизняних програм зменшено з 39 до 36. Встановлено порушення рішень Національної ради № 652 від 02.04.2008, № 1175 від 02.07.2008, № 1595 від 10.09.2008, №1647 від 24.09.2008, № 2347 від 23.12.2008, № 279 від 18.02.2009, № 297 від 25.02.2009, № 1609 від 22.07.2009. В мережі зафіксовано 3 програми, ретрансляція яких на території України обмежується згідно чинного законодавства України: Первый канал Всемирная сеть, РЕН-ТВ, РТР планета.

Крім того перевіркою було встановлено, що TOB „Алчевські Телекомунікаційні Системи" не має угод з правовласниками на ретрансляцію програм Первый канал Всемирная сеть, РЕН-ТВ.

Відповідно до пункту 7 статті 40 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" ліцензію провайдера програмної послуги може бути анульовано в судовому порядку за поданням Національної ради у зв'язку з систематичними порушеннями ним вимог цього Закону, законодавства України про захист суспільної моралі, законодавства України про авторські та суміжні права.

Посилання позивача на недотримання відповідачем положень ліцензій, які зобов'язують здійснювати ретрансляцію каналів згідно додатків до ліцензії з переліком телепрограм (передач), що надаються споживачам, є безпідставними з огляду на наступне.

Відповідно до ч.4 ст.40 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» загальна концепція (принцип, підстави) добору програм для ретрансляції (пропозиції абонентам) є обов'язковим додатком до ліцензії на діяльність (мовлення) кабельного телебачення і радіомовлення.

Як зазначено у пункті 3 розділу 2 Положення про порядок видачі ліцензії провайдера програмної послуги, внесення змін до ліцензії провайдера програмної послуги та видачі дубліката ліцензії провайдера програмної послуги, затвердженого рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 08.10.2008 № 1741 (із змінами та доповненнями), загальна концепція пакетування програм, придбаних для ретрансляції, викладається в довільній формі і повинна містити: виклад принципів формування пакетів програм; інформацію про кількість вітчизняних та іноземних програм.

Універсальна програмна послуга - обов'язкове забезпечення абонентам можливості перегляду пакета програм у складі програм телерадіоорганізацій, які відповідно до ліцензій здійснюють наземне ефірне мовлення на території розташування відповідної багатоканальної телемережі, за винятком випадків застосування абонентами індивідуальних приймальних приладів або систем.

Пакет (пакети) програм універсальної програмної послуги в населеному пункті (населених) пунктах та/або на території (територіях), де передбачається надання програмної послуги, затверджується рішенням Національної ради при ліцензуванні провайдерів програмної послуги (стаття 40 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»).

Загальні принципи (підстави) добору програм (формування пакетів) встановлюються провайдером програмної послуги самостійно з урахуванням частини першої статті 4 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». При цьому до пакетів програм можуть включатися програми телерадіоорганізацій: які отримали ліцензію Національної ради на мовлення; право власник яких підпадає під юрисдикцію країни, що входить до Європейського Союзу, або країни, яка ратифікувала Європейську конвенцію про транскордонне телебачення; програми, зміст яких відповідає Європейській конвенції про транскордонне телебачення.

Згідно до ч. 6 ст. 40 вказаного Закону за результатами розгляду заяви про видачу ліцензії провайдера програмної послуги Національна рада приймає рішення:

а)про видачу ліцензії провайдера програмної послуги;

б) про затвердження пакета (пакетів) програм універсальної програмної послуги в населеному пункті (населених пунктах) та/або на території (територіях), де передбачається надання програмної послуги.

З огляду на приписи зазначених статей, суд вважає, що відсутні інші обмеження при видачі ліцензії, а обмеження, які запроваджені позивачем, а саме - затвердження переліку телерадіопрограм та передач, які передбачено надавати у складі програмної послуги є перевищенням повноважень позивача.

Зазначена позиція доводиться тим, що у відповідності до ч.8 ст.39 «Про телебачення і радіомовлення» до закінчення строку дії угоди провайдер не має права без офіційно оформленого погодження абонента вносити зміни до характеристик програмної послуги, зазначених у частині сьомій цієї статті, якою передбачено, що надання програмної послуги абоненту здійснюється на підставі угоди між абонентом і ліцензіатом, укладеної відповідно до чинного законодавства і яка обов'язково визначає тип наданого пакету програм (пакет універсальної програмної послуги, стандартний пакет або індивідуальний пакет на замовлення); перелік телерадіопрограм та передач, які провайдер зобов'язується надавати абоненту; абонентну плату за пакет і/або плату за надання окремих телерадіопрограм та передач.

Склавши додатки ліцензії - перелік телерадіопрограм та передач, які передбачено надавати у складі програмної послуги, позивач порушив приписи ч.2 ст.19 Конституції України, оскільки їх складання не передбачено Законом України «Про телебачення і радіомовлення», тим самим обмежив право надання абонентам тих телепрограм та передач, які безпідставно визначені у спірній частині додатку до ліцензії, безпідставно встановив відповідачу обов'язок переоформлення ліцензії шляхом отримання дозволу у випадку наміру позивача змінити перелік телепрограм та передач, внесених у Додаток №7.

Отже, враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у додатку до ліцензії провайдера програмної послуги повинні міститися принципи формування пакетів, кількості вітчизняних та іноземних програм, яких і повинен дотримуватися провайдер програмної послуги, а не перелік конкретних програм.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що в ході перевірки відповідачем встановлено порушення безпідставно складеної частини додатку до ліцензії - переліку телерадіопрограм та передач, які передбачено надавати у складі програмної послуги, та застосовані санкції до позивача за неіснуючі порушення.

Крім того, суд зазначає, що в ході проведення позапланових перевірок посадовими особами відповідача було встановлено, що відповідач є провайдером програмної послуги, має ліцензію на здійснення такої діяльності, та не є телерадіоорганізацією, яка здійснює діяльність з телерадіомовлення, на що видається інша ліцензія.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» провайдер програмної послуги - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії, виданої Національною радою з питань телебачення та радіомовлення, на договірних засадах надає абонентам можливість перегляду пакетів програм, використовуючи для передавання цих програм ресурси багатоканальних телемереж; телерадіоорганізація - зареєстрована у встановленому законодавством порядку юридична особа, яка на підставі виданої Національною радою з питань телебачення та радіомовлення ліцензії на мовлення створює або комплектує та/чи пакетує телерадіопрограми і/або передачі та розповсюджує їх за допомогою технічних засобів мовлення.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач не є мовником (телерадіоорганізацією) у розумінні Закону України «Про телебачення і радіомовлення», тому взагалі не може порушити вимоги ст.27 «Ліцензія на мовлення» та ст.28 «Програмна концепція мовлення телерадіоорганізації» Закону України «Про телебачення і радіомовлення», оскільки під дію цих статей підпадають саме телерадіоорганізації, які отримали відповідну ліцензію Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, у в'язку з чим у суду не має підстав для анулювання ліцензії відповідача.

Таким чином, позивач не надав суду належних доказів в обґрунтування позовних вимог, як це передбачено частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, що є підставою для відмови у задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алчевські телекомунікаційні системи»про анулювання ліцензії на мовлення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити за необґрунтованістю.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено у повному обсязі 07 вересня 2010 року.

Суддя С.В. Борзаниця