Постанова від 02.09.2010 по справі 2а-6148/10/1270

Категорія №2.6.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 вересня 2010 року Справа № 2а-6148/10/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Борзаниці С.В.,

при секретарі: Гапоновій І.В.

за участю:

позивача№1: ОСОБА_1

позивача№2: ОСОБА_2

позивача№3:Ликової В.П.

представників відповідача: Хаймової Х.О., Соколовської А.М., Цвєтковій О.О.

представників третьої особи: Власова О.М., Сєдих В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за адміністративними позовами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_9 до Головного управління юстиції у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Луганська обласна організація політичної партії «Сильна Україна» про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду звернулися ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_9 з позовом до Головного управління юстиції у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Луганська обласна організація політичної партії «Сильна Україна» про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позову позивачі зазначили наступне. Трудова партія України зареєстрована Міністерством юстиції України 30.08.1999, свідоцтво № 1217. Відповідно до рішення X з'їзду Трудової партії України від 28.11.2009 затверджено нову назву партії - Політична партія "Сильна Україна" та прийнято нову редакцію статуту, яка затверджена Міністерством юстиції України 24.12.2009. Луганська обласна партійна організація "Трудова партія України" зареєстрована Луганським обласним управлінням юстиції 11.10.1999, свідоцтво № 405.

Позивач - ОСОБА_9 додатково пояснила, що 17.11.2005 року Луганським обласним управлінням юстиції були взяті до відома зміни у складі керівних органів Луганської обласної організації Трудової партії України, згідно яких її обрано головою організації.

В квітні 2010 року позивачам стало відомо, що Луганська обласна організація Трудової партії України, членами якої вони були, своїм рішенням змінила назву, юридичну адресу та склад керівництва організації. Вказані зміни були зареєстровані Головним управлінням юстиції у Луганській області. Погоджені зміни назви юридичної адреси та зміни складу Луганської обласної організації Трудової партії України, які були здійснені Головним управлінням юстиції у Луганській області, позивачі вважають неправомірними з наступних підстав.

Позивач ОСОБА_9 зазначає, що згідно п.п.11.2, 11.3 Перехідних положень нової редакції статуту Політичної партії "Сильна Україна", зареєстрованої Міністерством юстиції України 24.12.2009, керівні органи регіональних організацій партії, що на момент затвердження даної редакції статуту не існують в структурі Партії, створюються не пізніше 5 місяців з моменту затвердження, взяття до відома Міністерством юстиції змін, що відбулися, та державної реєстрації статуту. Органи Партії та посади, що не передбачені даною редакцією статуту, ліквідуються. Особи, що займали відповідні посади, чи входили до складу відповідних органів, зобов'язані скласти свої повноваження не пізніше трьох місяців з моменту взяття до відома Міністерством юстиції змін, що відбулися, та державної реєстрації статуту.

У зв'язку з тим, що новою редакцією статуту передбачено створення нового постійно діючого керівного органу регіональної організації - Бюро, а раніше існуючий орган - Комітет, відсутній в цій редакції статуту, то діяльність ОСОБА_9 як голови Луганської обласної організації Трудової партії України також повинна була припинитися протягом 3 місяців після взяття до відома змін Міністерством юстиції України, а саме з 24.12.2009 року до 24.03.2010 року.

Рішення про зміну назви і юридичної адреси обласної організації, та обрання керівного органу Луганської обласної організації Трудової партії України було прийнято на позачерговій конференції 06.02.2010 року. В зазначеній конференції позивачі участі не приймали, оскільки навіть не були про неї повідомлені чи запрошені на неї. Пунктом 3.8. Статуту Політичної партії "Сильна Україна" передбачено, в яких саме випадках припиняється членство в партії. Це може бути за власним бажанням, внаслідок припинення громадянства України, внаслідок набуття членства в іншій політичній партії, внаслідок відмови від проходження переобліку або його не проходження у встановлений термін, внаслідок виключення з Партії. Жодна із вказаних умов не стосується членства позивачів в Партії.

Позивачі як члени Трудової партії України не виходили з її складу, про будь-які рішення партії щодо їх виключення з її лав їм не відомо. Не запрошення позивачів як членів Луганської обласної організації Трудової партії України порушує їх конституційні права та право обирати та бути обраними до керівних органів структурного утворення політичної партії. Оскільки інформація про проведення нелегітимної конференції Луганської обласної організація Трудової партії України від 06.02.2010 позивачам відома стала нещодавно, то можуть мати місце аналогічні випадки і з іншими членами Луганської обласної організації Трудової партії України.

Крім того, пунктом 3.11. Статуту передбачено, що за рішенням Національного Бюро може проводитись переоблік членів Партії, її окремих партійних організацій. Порядок проведення переобліку визначає Національне Бюро. Припинення членства в Партії внаслідок непроходження переобліку настає з часу реєстрації заяви про відмову в проходженні переобліку або з часу закінчення переобліку. Вказаний переоблік не проводився, оскільки будь-яка інформація про його строки проведення до позивачів не надходила і будь-яких заяв про відмову про переоблік позивачами не складалися.

Відповідно до частини 2 пункту 3.13. Статуту партії рішення про виключення з членів Партії доводиться до особи, яку виключили з Партії, у письмовій формі відповідним Секретаріатом місцевої партійної організації, Секретаріатом регіональної партійної організації або, у виключних випадках, Національним Секретаріатом. Припинення членства в Партії має безпосереднім наслідком припинення членства в його статутних органах, до складу яких цю особу було обрано, або звільнення з займаної посади, на яку особу було призначено рішенням керівних органів партійної організації або керівних органів Партії.

Позивачі зазначають, що інформацію про позбавлення членства в Партії до їх відому доведено не було.

Статтею 11 Закону України „Про політичні партії в Україні" встановлено порядок реєстрації політичної партії, її місцевих осередків, погодження або взяття до відома змін до статутних документів з видачею свідоцтва про державну реєстрацію. Згідно з наведеним порядком Міністерство юстиції України та його органи повинні проводити перевірку поданих для реєстрації/перереєстрації політичної партії документів на предмет їх відповідності Конституції, цьому та іншим законам України, а документи місцевих осередків партії - також положенням Статуту партії. За наявності такої невідповідності в реєстрації політичної партії може бути відмовлено.

Всупереч наведеним положенням Закону відповідач не перевірив легітимність виборів делегатів від усіх місцевих осередків для участі в обласній конференції партії, висновок про легітимність проведених зборів було зроблено неправомірно за наявності вищевказаних чисельних порушень процедури виборів делегатів, представлені для реєстрації змін документи не були належним чином перевірені на їх відповідність вимогам Закону України „Про політичні партії в Україні" та положень Статуту партії, визначений пунктом 3.11. нової редакції Статуту за рішенням Національним Бюро переоблік членів Партії, її окремих партійних організацій, не проводився, у зв'язку із чим позивачі безпідставно визнані такими, що припинили членство в партії, та усунуті від керівництва нею.

За наявності наведених чисельних порушень збоку Головного управління юстиції у Луганській області під час реєстрації змін будь-яких звернень з приводу з'ясування зазначеного питання до позивачів як членів обласної організації партії не надходило.

Тому позивачі просять визнати неправомірними дії Головного управління юстиції у Луганській області щодо взяття 15.02.2010 до відома змін назви і юридичної адреси Луганської обласної організації Трудової партії України, та обрання керівного органу, прийнятих на позачерговій конференції 06.02.2010 року; зобов'язати Головне управління юстиції у Луганській області скасувати погоджені 15.02.2010 зміни назви, юридичної адреси та зміни складу Луганської обласної організації Трудової партії України.

У судовому засіданні позивачі позов підтримали в повному обсязі.

Позивач ОСОБА_9 додатково пояснила, що вважає дії відповідача протиправними, оскільки він не перевірив повноваження голови ЛООПП «Сильна Україна», який підписав та надав заяву про взяття до відома змін.

Також вважає, що відповідачем не перевірено дотримання третьою особою абз. 2 п. 3.13 Статуту політичної партії «Сильна Україна» щодо дотримання процедури письмового повідомлення особи про її виключення з партії.

Згідно п. 4.12.12. Статуту політичної партії «Сильна Україна» передбачено, що Конференція є законною у випадку, якщо на ній присутні більше половини її членів, жодне із відомих відповідачеві прізвищ з протоколу конференції №1 від 04.10.2005 не фігурує в протоколі конференції, яка була проведена 06.02.2010, і цей факт не був перевірений відповідачем, висновок про відповідність наданих документів Статуту відповідачем зроблений помилково. Підтвердження того, що головою ЛООПП «Сильна Україна» ОСОБА_11 призначений замість Леонтюка за рішенням керівництва відповідачеві потрібно було поставити під сумнів, оскільки Леонтюк як керівник не був зареєстрований як голова ЛОО «ТПУ», а також не було надано іншого належного документа в підтвердження знаходження Леонтюка на посаді голови ЛОО ТПУ.

На момент проведення конференції Ликова не була виключена з членів партії та не була відсторонена від виконання обов'язків голови ЛОО «ТПУ», що також підтверджується протоколом засідання Бюро ЛООПП «СУ», яке було проведене після позачергової конференції (оскільки саме на конференції було обране Бюро - п. 2 порядку конференції). ОСОБА_9 не приймала участь у позачерговій конференції, що не було перевірено відповідачем.

Згідно п. 3.14 Статуту ЛООПП «СУ» особа, виключена з Партії, може оскаржити рішення протягом 30 (тридцяти) календарних днів. Виходячи з положень п. 1 протоколу засідання Бюро ЛООПП «Сильна Україна» від 06.02.2010, на якому було затверджене виключення ОСОБА_9 з Партії, зазначена дата виключення з Партії ОСОБА_9 - 29.01.2010. Враховуючи викладене, відповідач мав право винести рішення про прийняття не перевірених ним відомостей тільки після спливу 30 діб з моменту виключення ОСОБА_9 з Партії, тобто не раніше, ніж 29.02.2010.

В результаті відповідач взяттям до відома не перевірених відомостей щодо зміни назви, юридичної адреси та керівництва ЛООПП «СУ» відкрив дорогу прийняттю наступних не менш сумнівних змін, таких як зміна голови ЛООПП «СУ» та позбавив позивачку як члена партії її партійних прав (п. 5.5. Статуту партії «СУ» «обирати і балатуватися в будь-який виборний партійний орган»).

Про існування протоколу засідання політвиконкому Трудової партії України від 14.07.2007, згідно якого її виключено з членів Трудової партії України, позивачка ОСОБА_9 дізналася під час цього судового засідання. З 2007 року по 2009 рік вона спілкувалася з колишнім Головою партії ОСОБА_12, який звертався до неї як до голови Луганської ООП ТПУ, нічого щодо рішення від 14.07.2007 їй не повідомляв. Крім того, у відповідача належним чином зареєстровані були відомості про неї як про голову ЛОО ТПУ з 2005 року по лютий 2010 року, що зайвий раз вказує про її легітимність як члена Партії та голови територіальної організації до лютого 2010 року.

Представники відповідача проти позову заперечували, посилаючись на наступне. Вважають, що їх дії щодо взяття 15.02.2010 до відома змін назви і юридичної адреси Луганської обласної організації Трудової партії України та обрання керівного органу, прийнятих на позачерговій конференції 06.02.2010 року, виконані до вимог діючого законодавства у відповідності з Порядком підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань. Відповідно до вимог п. 6 вказаного Порядку була проведена правова експериза наданих третьою особою документів, був винесений правовий висновок, який передбачений п. 8 Порядку, в якому було прийнято рішення - взяти до відома інформацію про зміну у складі керівних органів, юридичної адреси та назви Луганської обласної організації Трудової партії України. Відповідач не виготовляв окремого документу щодо оформлення результатів правової експертизи, оскільки вважає, що його письмове оформлення прямо не передбачено законодавством. Про результати правової експертизи зазначено в правовому висновку, що на думку представників відповідача є достатнім для відображення результатів правової експертизи. Також пояснили, що перевіряли надані документи на відповідність Статуту Партії лише за тими пунктами Статуту, які зазанчені в правовому висновку. Перевірку відповідності Статуту інших рішень, які приймались на позачерговій конференції та засіданні Бюро партії, вони не проводили, оскільки вважають це порушенням Закону України «Про політичні партії в Україні» та як втручання у внутрішню діяльність політичної партії. Відомості про ОСОБА_9 як голову ЛОО ТПУ були внесені в 2005 році та не змінювалися до спірних правовідносин у 2010 році. У липні 2009 надавалися документи щодо реєстрації змін у складі керівних органів ЛОО ТПУ відносно голови, заяву подавав Леонтюк, однак документи були повернуті на доопрацювання, після чого знову не надавалися. Станом на 15.02.2010 відповідно до відомостей відповідача головою ЛОО ТПУ була зазначена ОСОБА_9

Представники третьої особи проти позову заперечували, посилаючись на наступне.

У даному випадку дії відповідача взагалі не порушують прав позивачів. Цей спір стосується лише відповідача та третьої особи. На момент пред'явлення позову та на теперішній час ОСОБА_9 не є членом партії «Сильна Україна», що підтверджується протоколом засідання політвиконкому Трудової партії України від 14.07.2007, згідно якого ОСОБА_9 виключено з членів Трудової партії України. Також на момент пред'явлення позову та на теперішній час позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 не є членами партії «Сильна Україна», що підтверджується довідкою ЛООПП «Сильна Україна».

Відповідно до статуту Трудової партії України членство в партії може бути припинено внаслідок виключення з партії за дії, несумісні з її Статутом або програмними документами. Керівними органами партії є: З'їзд, Політрада та Політвиконком. Політвиконком виключає з партії за дії, несумісні зі Статутом та програмними документами партії. Крім того, Відповідач не приймає рішення про зміну назви, юридичної адреси та керівництва політичної партії, а приймає лише рішення про реєстрацію таких змін. За таких обставин, позовні вимоги (у разі задоволення позову) не можуть бути виконані відповідачем. Відповідачу не надано Законом повноважень щодо скасування назви, юридичної адреси та керівництва політичної партії.

Позов ОСОБА_2, ОСОБА_1 та ОСОБА_9 по своїй суті є спором про їх членство в політичній партії «Сильна Україна» та не є адміністративним в розумінні ст. ст. 3, 17 КАС України. Крім того, позивачі оскаржують зміну назви, юридичної адреси та складу ЛООПП «Сильна Україна», а відповідач здійснює реєстрацію таких змін, а державний реєстратор виконкому Луганської міської Ради здійснює державну реєстрацію таких змін як у юридичної особи з внесенням відповідних даних до єдиного державного реєстру. Враховуючи, що позивачами оскаржено самі зміни, а ні реєстрація таких змін, вказана справа не є адміністративною.

Позивачі у встановленому п. 3.14. статуту Партії не оскаржували ніяких рішень Партій до Бюро партійної організації та не оскаржували до компетентного суду будь яких рішень партії. Визнання рішень політичних партії нелегітимним та спори щодо обмеження діяльності члена партії та участі в її керівництві не відноситься до юрисдикції адміністративних судів України.

Позивачами в обґрунтування позовних вимог не зазначено жодних правових підстав (порушення норм матеріального права) незаконності дії відповідача при здійсненні реєстрації змін. Позивачі фактично оскаржують назву партії. Зміна назви Партії згідно її статуту вирішується на Всеукраїнському з'їзді Партії, її назва реєструється Міністерством юстиції України. Відповідно до п. 4.6. статуту назва партійної організації складається з назви Партії та виду та назви адміністративно - територіальної одиниці, на якої така організація створена. Відповідач, в свою чергу, не може визначати назву Партії. Таким чином, зміна назви партії не впливає на права позивача.

Позивачі посилаються на відсутність повідомлення членів партії про переоблік. Представник третьої особи вважає, що ці доводи не відповідають дійсності, оскільки вказане повідомлення було здійснено шляхом подачі оголошення у газету "Ракурс-плюс" №6 від 27.01.2010.

Позивачі в обґрунтування позовних вимог посилаються на п. 3.13 статуту Партії, яким встановлений порядок виключення члена Партії. Але вказаний пункт статуту регламентує порядок виключення члену Партії з підстав, викладених у п. 3.12, а саме: не виконання обов'язків члена Партії, порушення статуту чи програмами Партії. Припинення членства в Партії внаслідок не проходження переобліку не відноситься до порядку виключення члена Партії на підставі п. 3.13.

Представник третьої особи вважає посилання позивачів на неповідомлення їх про конференцію регіональної партійної організації необґрунтованим, оскільки відповідно до п. 4.16 статуту Партії вони не є делегатами на цій конференції.

Тому представники третьої особи просять відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази, суд приходить до наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до Статуту Трудової партії України керівними органами територіальної організації є загальні збори, Комітет.

Відповідно до п. 3.8 Статуту політичної партії «Сильна Україна» зі змінами, затвердженими Х зїздом Трудової партії України 28.11.2009 (далі - Статут), припинення членства в Партії відбувається за власним бажанням, внаслідок припинення громадянства України, внаслідок набуття членства в іншій політичній партії, внаслідок відмови від проходження переобліку або його не проходження у встановлений термін, внаслідок виключення з Партії.

Відповідно до п. 3.11 Статуту політичної партії «Сильна Україна» за рішенням Національного Бюро може проводитись переоблік членів Партії, її окремих партійних організацій. Порядок проведення переобліку визначає Національне Бюро. Припинення членства в Партії внаслідок непроходження переобліку настає з часу реєстрації заяви про відмову в проходженні переобліку або з часу закінчення переобліку.

Відповідно до п. 3.12 Статуту Політичної партії «Сильна Україна» член Патії, який не виконує обовязки члена Партії, порушив Статут чи Програму Партії, завдав своїми діями шкоди репутації Партії, може бути виключений з Партії у порядку, наведеному нижче.

Відповідно до п. 3.13 Статуту Політичної партії «Сильна Україна» рішення щодо виключення з Партії приймається за місцем обліку члена Партії відповідним Бюро місцевої партійної організації, Бюро регіональної партійної організації або у виключних випадках Національним Бюро.

Відповідно до п. 4.16.5 Статуту Політичної партії «Сильна Україна» керівними органами регіональної партійної організації є Конференція регіональної партійної організації, Бюро регіональної партійної організації.

Згідно Протоколу позачергової конференції Луганської обласної організації політичної партії «Трудова партія України» (назву партії змінено на «Сильна Україна») №1 від 06.02.2010 року слухали: Голову, який доповів, що на Х з'їзді Трудової партії України була змінена назва партії на «Сильна Україна», у зв'язку з чим необхідно визначити назву обласної організації - Луганська обласна партійна організація політичної партії «Сильна Україна». Окрім того, були затверджені нова редакція Статуту та нова Програма Партії, у зв'язку з чим наголосив на необхідності приведення у відповідність до рішень Х з'їзду всіх документів щодо діяльності партійної організації.

Після цього голосували: «За те, щоб доручити Бюро Луганської обласної організації політичної партії «Сильна Україна» визначити з числа його членів відповідального за здійснення всіх необхідних заходів з інформування Луганського обласного управління юстиції і інших органів відносно змін, ухвалених на Х з'їзді партії і отримання нових документів з урахуванням внесених змін і приведення внутрішніх документів Луганської обласної партійної організації політичної партії «Сильна Україна» у відповідність до вимог Статуту політичної партії «Сильна Україна». «За» - 110, «проти» - 0, «утрималися» - 0. Ухвалили: «Бюро Луганської обласної партійної організації політичної партії «Сильна Україна» визначити з числа його членів відповідального за здійснення всіх необхідних заходів з інформування Луганського обласного управління юстиції і інших органів відносно змін, ухвалених на Х з'їзді партії і отримання нових документів з урахуванням внесених змін і приведення внутрішніх документів Луганської обласної партійної організації політичної партії «Сильна Україна» у відповідність до вимог Статуту політичної партії «Сильна Україна».

Також на конференції ухвалили кількісний та персональний склад Бюро Луганської обласної партійної організації політичної партії «Сильна Україна», ухвалили визначити місцезнаходження керівних органів Луганської обласної партійної організації політичної партії «Сильна Україна» за адресою: м. Луганськ, вул. Градусова, 8/78; обрати делегатів від Луганської обласної партійної організації політичної партії «Сильна Україна» на 1(ХІ) з'їзд політичної партії «Сильна Україна».

Згідно Протоколу засідання Бюро Луганської обласної організації політичної партії «Сильна Україна» №1 від 06.02.2010 року, під час засідання Голова Бюро Луганської обласної організації політичної партії «Сильна Україна» ОСОБА_11 зазначив, що згідно з вимогами центрального органу партії «Сильна Україна» на підставі п.3.11 Статуту було проведено переоблік членів партії в строк до 29.01.2010, в тому числі по Луганській обласній організації. На підставі п.3.8 Статуту, внаслідок відмови від проходження переобліку або його не проходження у встановлений термін, припиняється членство в партії. Припинення членства в партії в цьому разі, згідно з п.3.11 Статуту настає з часу закінчення переобліку. Член керівного органу Луганської обласної партійної організації «Трудова партія України» ОСОБА_9 не побажала пройти переоблік, тим самим припинила своє членство в партії з 29.01.2010. Згідно п.3.13. Статуту припинення членства в партії має безпосереднім наслідком припинення членства в його статутних органах, до складу яких цю особу було вибрано. Також на засіданні ухвалили: «Доручити ОСОБА_11 здійснити усі необхідні заходи по інформуванню управління юстиції відносно зміни назви партії, керівних органів партійної організації, їх місцезнаходження, нового Статуту партії, нової програми партії і отримання свідоцтва про реєстрацію Луганської обласної організації політичної партії «Сильна Україна».

Згідно Правовому висновку щодо взяття до відома інформації про зміну керівних органів, юридичної адреси та назви Луганської обласної організації Трудової партії України, документи на взяття до відома інформації про зміну керівних органів, юридичної адреси та назви Луганської обласної організації Трудової партії України надійшли до Головного управління юстиції у Луганській області 11.02.2010 року. Рішення про зміну у складі керівних органів Луганської обласної організації Трудової партії України прийнято рішенням позачергової конференції від 06.02.2010 року (Протокол №1) та рішенням засідання бюро обрано Голову бюро організації ОСОБА_11. Рішенням Х З'їзду Трудової партії України від 28.11.209 року прийнято рішення про зміну назви Партії.

Правовою експертизою встановлено (оцінка відповідності статутних документів законодавству України): Документи відповідають чинному законодавству України вимогам пункту 11.2, 11.5 та пунктам 4.12.11, 4.16.8 і 6.2.10 Статуту Партії. Висновок: взяти до відома інформацію про зміну у складі керівних органів, юридичної адреси та назви Луганської обласної організації Трудової партії України. Видати лист повідомлення про взяття до відома зазначених змін та свідоцтво про реєстрацію структурного утворення політичної партії із зазначеними змінами голові Луганської обласної організації політичної партії «Сильна Україна» (Луганська обласна організація Трудової партії України).

Висновок підготовлено 15.02.2010 провідним спеціалістом відділу О.О.Цвєтковою, погоджено в.о. начальника відділу правової інформації та державної реєстрації, затверджено в.о. начальника Головного управління юстиції у Луганській області.

Згідно наказу Головного управління юстиції у Луганській області № 108-В від 15.02.2010 про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів, юридичної адреси та назви Луганської обласної організації Трудової партії України на підставі заяви про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів, юридичної адреси та назви Луганської обласної організації Трудової партії України від 11.02.2010 року, відповідно до статті 11 Закону України «Про політичні партії в Україні» та п. 7 Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.12.2006 N 92/5, взята до відома інформація про зміни у складі керівних органів, юридичної адреси та назви Луганської обласної організації Трудової партії України; головному спеціалісту відділу правової інформації та державної реєстрації Головного управління юстиції у Луганській області Цвєтковій О.О. наказано видати свідоцтво про реєстрацію структурного утворення політичної партії із внесеними змінами, зазначити назву у свідоцтві про реєстрацію Луганська обласна організація політичної партії «Сильна Україна».

Відповідно до п. 2 Положення про Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 14.02.2007 N 47/5, Управління юстиції у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, а також указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства юстиції України та цим Положенням.

Відповідно до п.п.15 п.4 Положення про Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства юстиціїУкраїни від14.02.2007 N 47/5, Управління юстиції відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за додержанням місцевими громадськими організаціями положень своїх статутів, місцевими осередками зареєстрованих всеукраїнських та міжнародних громадських організацій положень статутів всеукраїнських та міжнародних громадських організацій, структурними утвореннями політичних партій положень статутів політичних партій та законодавства, контроль за діяльністю місцевих благодійних організацій, відділень (філій, представництв) всеукраїнських та міжнародних благодійних організацій, звертається до компетентного суду із заявою про анулювання реєстраційного свідоцтва постійно діючого третейського суду, контролює виконання виконавчими органами міських (міст обласного/республіканського значення) рад делегованих повноважень у сфері легалізації об'єднань громадян та надає їм методичну допомогу, контролює цю роботу в районних і міськрайонних управліннях юстиції.

Відповідно до п. 4 Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиціїУкраїни від 07.12.2006 N 92/5 (далі - Порядок), легалізація (реєстрація) об'єднань громадян, інших громадських формувань полягає у проведенні правової експертизи установчих документів на їх відповідність Конституції та іншим актам законодавства України, прийнятті рішення про легалізацію об'єднання громадян, реєстрацію іншого громадського формування, присвоєнні йому реєстраційного номера, видачі свідоцтва та занесенні відомостей до відповідного реєстру.

Відповідно до п. 5 Порядку реєстрація (погодження або взяття до відома) змін до статутних документів полягає у проведенні правової експертизи цих змін, перевірці відповідності змісту внесених змін на їх відповідність Конституції та іншим актам законодавства, а також відповідності процедури прийняття (ухвалення) змін до статутних документів об'єднання громадян.

Відповідно до п. 6 Порядку правову експертизу статутних документів, змін (погодження або взяття до відома) до статутних документів об'єднань громадян, інших громадських формувань проводять уповноважені підрозділи:

- у Мін'юсті - Департамент легалізації та регулювання діяльності бюро кредитних історій (далі - Департамент);

- у головних управліннях юстиції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі - структурні підрозділи, які виконують функції легалізації об'єднань громадян; - у районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управліннях юстиції - спеціалісти відповідних управлінь юстиції.

Відповідно до п. 7 Порядку Мін'юст та його територіальні органи (далі - легалізуючий орган) зобов'язані у строк, визначений законами України, прийняти одне з таких рішень:

- про легалізацію об'єднання громадян та видати відповідне свідоцтво, реєстрацію змін (погодження або взяття до відома) до статутних документів із видачею (у разі потреби) нового свідоцтва про державну реєстрацію;

- про легалізацію профспілки на відповідність заявленому статусу;

- про відмову в легалізації об'єднання громадян, реєстрації (погодженні або взятті до відома) змін до статутних документів;

- про скасування запису про реєстрацію (легалізацію)

об'єднання громадян;

- про взяття до відома інформації про зміну керівних органів об'єднання громадян.

Відповідно до п. 8 Порядку рішення, зазначені у пункті 7 Порядку, приймаються залежно від результатів правової експертизи в межах установленого строку виключно на підставах, встановлених законами, а також прийнятими на їх виконання актами Кабінету Міністрів України та наказами Мін'юсту, а в разі реєстрації (погодження або взяття до відома) змін до установчих документів також на підставі статуту відповідної організації. Такі рішення оформляються наказами, до яких додається висновок про легалізацію або висновок про відмову у легалізації (додаток 1), висновок про реєстрацію змін (погодження або взяття до відома) до статутних документів або про відмову в реєстрації (погодженні або взятті до відома) змін до статутних документів (додаток 2), висновок про скасування запису про реєстрацію (легалізацію) об'єднання громадян (додаток 3) висновок щодо взяття до відома інформації про зміну керівних органів об'єднання громадян (додаток 4). Висновок є невід'ємною частиною наказу.

В судовому засіданні встановлено, що відповідно до змісту Протоколу позачергової конференції Луганської обласної організації політичної партії «Трудова партія України» (назву партії змінено на «Сильна Україна») №1 від 06.02.2010 року на конференції не ставилося на голосування питання та не ухвалювалося рішення щодо зміни назви Луганської обласної організації Трудової партії України на назву Луганська обласна партійна організація політичної партії «Сильна Україна». На конференції було проголосоване та ухвалене рішення щодо доручення Бюро Луганської обласної партійної організації політичної партії «Сильна Україна» визначити з числа його членів відповідального за здійснення всіх необхідних заходів з інформування Луганського обласного управління юстиції і інших органів відносно змін, ухвалених на Х з'їзді партії і отримання нових документів з урахуванням внесених змін і приведення внутрішніх документів Луганської обласної партійної організації політичної партії «Сильна Україна» у відповідність до вимог Статуту політичної партії «Сильна Україна». Відповідно до Протоколу засідання Бюро Луганської обласної організації політичної партії «Сильна Україна» №1 від 06.02.2010 року ОСОБА_11 доручено здійснити усі необхідні заходи по інформуванню управління юстиції відносно зміни назви партії (а не регіональної політичної організації), керівних органів партійної організації, їх місцезнаходження, нового Статуту партії, нової програми партії і отримання свідоцтва про реєстрацію Луганської обласної організації політичної партії «Сильна Україна». Таким чином, в наданих відповідачеві протоколах позачергової конференції та засідання Бюро від 06.02.2010 відсутні відомості щодо прийняття (ухвалення) рішення про зміну назви регіональної партійної організації (відсутні відомості щодо постановки на голосування такого питання, кількості голосів «за» чи «проти», безпосереднього ухвалення самого рішення). Відповідно у відповідача також були відсутні відомості щодо прийняття (ухвалення) змін щодо назви безпосередньо Луганської обласної організації Трудової партії України, що позбавляє відповідача згідно п. 5 Порядку обов'язку щодо реєстрації (погодження або взяття до відома) змін назви регіональної партійної організації внаслідок відсутності самого рішення про зміну назви.

Посилання відповідача в правовому висновку на рішення Х з'їзду Трудової партії України як на підставу для зміни назви Луганської обласної організації Трудової партії України є незмістовним, оскільки на вказаному з'їзді рішення про зміну назви Луганської обласної організації Трудової партії України не приймалося, а приймалося рішення щодо зміни назви політичної партії «Трудова партія України» на назву політична партія «Сильна Україна». У зв'язку з чим відповідачем взята до відома інформація про зміну назви Луганської обласної організації Трудової партії України на підставі рішення, яким зовсім не вирішувалося зазначене питання.

В судовому засіданні встановлено, що відповідачем відповідно до змісту Правового висновку та Наказу № 108-В від 15.02.2010 взята до відома інформація про зміни у складі керівних органів Луганської обласної організації Трудової партії України. Однак зазначені дії зовсім суперечать Статуту політичної партії «Сильна Україна» та змісту наданих протоколів позачергової конференції та засідання Бюро від 06.02.2010, оскільки мало місце зміна самих керівних органів, а не складу керівного органу. Відповідач самочинно невірно вказав у правовому висновку та Наказі № 108-В від 15.02.2010 вид змін, які мали місце у структурі регіональної партійної організації. Таким чином, відповідачем питання про взяття до відома інформації про зміну керівних органів Луганської обласної організації Трудової партії України зовсім залишилось не розглянутим та з цього питання не прийняте рішення відповідно до чинного законодавства.

Згідно п. 8 Порядку рішення, зазначені у пункті 7 Порядку, приймаються залежно від результатів правової експертизи в межах установленого строку виключно на підставах, встановлених законами, а також прийнятими на їх виконання актами Кабінету Міністрів України та наказами Мін'юсту, а в разі реєстрації (погодження або взяття до відома) змін до установчих документів також на підставі статуту відповідної організації. Однак відповідач проігнорував вимоги цього пункту в частині прийняття рішення на підставі статуту відповідної організації. В наказі № 108-В від 15.02.2010 зовсім відсутні посилання на відповідні пункти Статуту політичної партії «Сильна Україна».

Відповідачем також зовсім не були оформлені результати правової експертизи, а лише маються посилання на її проведення у правовому висновку. Посилання представника відповідача на неврегульованість письмового оформлення результатів правової експертизи та відсутність прямої норми права на це є незмістовним з наступних підстав. Дійсно, Порядком не передбачена конкретна процедура проведення та оформлення правової експертизи. Однак відповідач на підставі п. 2 Положення про Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства юстиціїУкраїни від14.02.2007 N 47/5, повинен у своїй діяльності керуватися законами України, а також актами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства юстиції України та цим Положенням. В даному випадку повинна бути застосована аналогія закону та вимоги законів, які регулюють подібні правовідносини - проведення експертизи. Законами України «Про судову експертизу» ( стаття 12), «Про екологічну експертизу» (статті 1, 29), «Про наукову і науково-технічну експертизу» (стаття 1) чітко встановлено, що проведення експертизи передбачає діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка конкретних об'єктів експертизи і підготовка обгрунтованих висновків для подальшого використання. Однак відповідачем всупереч вимогам законів, які регламентують проведення експертизи, не був виготовлений висновок правової експертизи, який би давав змогу оцінити, які саме документи були досліджені спеціалістом, яким саме нормам закону та Статуту відповідають надані документи тощо.

Посилання позивача ОСОБА_9 як на обґрунтування позовних вимог на п. 3.13 статуту політичної партії «Сильна України», яким встановлений порядок виключення члена Партії, є незмістовним, оскільки вказаний пункт статуту регламентує порядок виключення члену Партії з підстав, викладених у п. 3.12, а саме: не виконання обов'язків члена Партії, порушення статуту чи програмами Партії. Припинення членства в Партії внаслідок не проходження переобліку не відноситься до порядку виключення члена Партії на підставі п. 3.13 Статуту.

Посилання представників третьої особи на те, що оскаржувані дії не порушують права позивачів є частково незмістовними з наступних підстав. Відносно позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2 дійсно в судовому засіданні встановлено, що оскаржувана діяльність відповідача не порушує їх права, оскільки вчиненими відповідачем діями зовсім не вирішувалися питання щодо прав та обов'язків вказаних позивачів. Відносно позивачки ОСОБА_9 відповідач прийняв рішення щодо зміни її як голови регіональної партійної організації. Посилання представників третьої особи на факт виключення ОСОБА_9 з Трудової партії України на підставі протоколу засідання політвиконкому Трудової партії України від 14.07.2007, згідно якого ОСОБА_9 виключено з членів Трудової партії України, є незмістовним, оскільки спростовується змістом протоколу засідання Бюро Луганської обласної організації політичної партії «Сильна Україна» №1 від 06.02.2010 року, згідно якого членство ОСОБА_9 в партії припинено з 29.01.2010. Також за період з 2005 року по 15.02.2010 ніяких змін щодо ОСОБА_9 як голови ЛОО ТПУ відповідачем у встановленому законом порядку не вносилися. Суд визнає протокол засідання політвиконкому Трудової партії України від 14.07.2007 по даній справі неналежним доказом з наведених вище підстав.

Оскільки Головне управління юстиції у Луганській області як суб'єкт владних повноважень прийняло рішення, яким вирішило питання щодо позивачки ОСОБА_9 відносно відомостей щодо її посади в регіональній партійній організації, даний спір підвідомчий окружному адміністративному суду.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що відповідач в порушення Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань прийняв наказ про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів та назви Луганської обласної організації Трудової партії України.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог; суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З врахуванням обставин справи, для повного захисту прав та інтересів позивачки ОСОБА_9, про захист яких вона просить, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог, заявлених ОСОБА_9, і зобов'язати Головне управління юстиції у Луганській області скасувати наказ № 108-В від 15.02.2010 про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів, юридичної адреси та назви Луганської обласної організації Трудової партії України та зобов'язати Головне управління юстиції у Луганській області розглянути питання щодо реєстрації (погодження або взяття до відома) змін у складі керівних органів, юридичної адреси та назви Луганської обласної організації Трудової партії України, прийнятих на позачерговій конференції 06.02.2010 року, відповідно до Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, ОСОБА_2 про визнання неправомірними дій Головного управління юстиції у Луганській області щодо взяття 15.02.2010 до відома змін назви і юридичної адреси Луганської обласної організації Трудової партії України та обрання керівного органу, прийнятих на позачерговій конференції 06.02.2010 року, та зобов'язання Головного управління юстиції у Луганській області скасувати погоджені 15.02.2010 зміни назви, юридичної адреси та зміни складу Луганської обласної організації Трудової партії України відмовити за необґрунтованістю.

Позовні вимоги ОСОБА_9 до Головного управління юстиції у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Луганська обласна організація політичної партії «Сильна Україна» про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати неправомірними дії Головного управління юстиції у Луганській області щодо взяття 15.02.2010 до відома змін назви і юридичної адреси Луганської обласної організації Трудової партії України та обрання керівного органу, прийнятих на позачерговій конференції 06.02.2010 року.

Зобов'язати Головне управління юстиції у Луганській області скасувати наказ № 108-В від 15.02.2010 про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів, юридичної адреси та назви Луганської обласної організації Трудової партії України.

Зобов'язати Головне управління юстиції у Луганській області розглянути питання щодо реєстрації (погодження або взяття до відома) змін у складі керівних органів, юридичної адреси та назви Луганської обласної організації Трудової партії України, прийнятих на позачерговій конференції 06.02.2010 року, відповідно до Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань.

Постанова суду може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова складена у повному обсязі та підписана 07 вересня 2010 року.

Суддя С.В. Борзаниця