Постанова від 12.05.2010 по справі 1075/10/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" травня 2010 р.

17 год.35 хв.Справа № 2а-1075/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Морська Г.М.,

при секретарі: Симоненко І. А., < Текст >

за участю:

представників Товариства з обмеженою відповідальністю "Югсервіс - Інвест" - Андросова С.В., Демчука О.В.,

представника Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Херсонській області - Радіонової Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за об'єднаними в одне провадження позовами Товариства з обмеженою відповідальністю "Югсервіс - Інвест" до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Херсонській області про визнання нечинним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій та Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Херсонській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Югсервіс - Інвест" про стягнення суми штрафних санкцій,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Югсервіс - Інвест" (далі - ТОВ "Югсервіс - Інвест") звернулося з позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Херсонській області (далі -РУ Департаменту САТ ДПА України у Херсонській області) про визнання нечинним та скасування рішення РУ Департаменту САТ ДПА України у Херсонській області.

РУ Департаменту САТ ДПА України у Херсонській області 19.03.2010 року звернулося з позовом до ТОВ "Югсервіс - Інвест" про стягнення штрафу у розмірі 3645, 50 грн.

Ухвалою суду від 12.05.2010 року справи № 2а-1075/10/2170 та № 2а-1403/10/2170 були об'єднані в одне провадження.

У судовому засіданні представники ТОВ "Югсервіс - Інвест" позовні вимоги підтримали у повному обсязі, а проти позовних вимог РУ Департаменту САТ ДПА України у Херсонській області заперечили повністю. Суду пояснили, що 19.01.2010 р. посадовими особами РУ Департаменту САТ ДПА України у Херсонській області була здійснена перевірка кафе "Калиба", що належить ТОВ "Югсервіс - Інвест", за адресою: вул. Гвардійська, 202, м. Цюрупинськ. За результатами перевірки до ТОВ "Югсервіс - Інвест" застосовані фінансові санкції за порушення ст. 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” № 481/95 ВР від 19.12.1995 р. (далі - Закон № 481/95 ВР ). ТОВ "Югсервіс - Інвест" вважає, що при проведенні перевірки, були порушені вимоги пп. 1-9 ч. 6 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу" від 04.12.1990 р. № 509-XII (далі - Закон № 509-XII). На думку ТОВ "Югсервіс - Інвест", об'єкт перевірки - кафе "Калиба" - є місцем роздрібної торгівлі в розумінні ст. 1 Закону № 481/95 ВР , а - не місцем зберігання алкогольних напоїв, у зв'язку з чим, кафе "Калиба" не було внесене до Єдиного державного реєстру місць зберігання (далі -Єдиний реєстр) алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Також представник ТОВ "Югсервіс - Інвест" зазначив, що п. 1 ч. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 р. № 502 "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року" (далі - Постанова № 502) визначено, що органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, до 31 грудня 2010 р. були установлені обмеження щодо проведення позапланових перевірок суб'єктів господарювання, крім перевірок, що проводяться за зверненнями фізичних і юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства або за поданням суб'єктом господарювання до відповідного органу письмової заяви про проведення перевірки за його бажанням. крім цього Прикінцевими положеннями Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні" від 15.12.2009 р. № 1759- VI (далі - Закон № 1759- VI) було визначено, що до 1 січня 2011 року встановлено мораторій на здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності органами державної влади та органами місцевого самоврядування, їх посадовими чи службовими особами щодо суб'єктів малого підприємництва. До застосування фінансових санкцій до суб'єкта господарювання ТОВ "Югсервіс - Інвест" мав бути винесений припис про усунення виявлених перевіркою порушень.

Представник РУ Департаменту САТ ДПА України у Херсонській області позовні вимоги РУ Департаменту САТ ДПА України у Херсонській області підтримала, проти позову ТОВ "Югсервіс - Інвест" заперечила, мотивуючи це тим, що під час перевірки позивача встановлено зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру. За дане порушення до позивача застосовані фінансові санкції у розмірі 3645, 50 грн. рішенням від 28.01.2010 р. № 210439-2117-32, яке винесене відповідно до законодавства України.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

19.01.2010 р. посадовими особами відповідача на виконання наказу РУ Департаменту САТ ДПА України у Херсонській області від 18.01.2010 р. № 10-п про проведення позапланової виїзної перевірки та на підставі направлення на проведення позапланової виїзної перевірки було проведено перевірку кафе "Калиба", що належить ТОВ "Югсервіс - Інвест", за адресою: вул. Гвардійська, 202, м. Цюрупинськ. Під час перевірки виявлено зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру, результати перевірки відображені у акті № 10/32/01/35294248 від 19.01.2010 р.

Перевірка проведена у присутності бармена ОСОБА_4, якій було вручено під розписку направлення на перевірку.

Акт перевірки підписаний представником відповідача без зауважень.

Як вбачається з акту перевірки, відповідачем порушені вимоги щодо зберігання алкогольних напоїв, встановлені ст. 15 Закону № 481/95 ВР від 19.12.1995 р., за що до позивача на підставі рішення РУ Департаменту САТ ДПА України у Херсонській області від 28.01.2010 р. № 210439-2117-32 застосовані фінансові санкції на суму 3645, 50 грн.

Указом Президента України від 11 липня 2001 року N 510/2001 "Про посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів" на Державну податкову адміністрацію України покладено функції із забезпечення реалізації державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійснення міжгалузевої координації у цій сфері.

Відповідно до Закону України від 4 грудня 1990 року N 509-XII "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції здійснюють контроль за наявністю ліцензій, марок акцизного збору на пляшках (упаковках) алкогольних напоїв і на пачках (упаковках) тютюнових виробів під час їх транспортування, зберігання і реалізації, здійснюють контроль за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності, які здійснюють роздрібну торгівлю тютюновими виробами, максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, тощо.

Статтею 15 Закону № 481/95-ВР визначено, що контроль за дотриманням норм вищезазначеного закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

ТОВ "Югсервіс - Інвест" посилається на вимоги статті 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" якою передбачено підстави та порядок проведення планових та позапланових перевірок. Проте, як слідує з назви статті 11-1: „Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів)", а також з визначення поняття планової, позапланової перевірки, підстав їх проведення, що зазначені в тексті цієї статті, положення цієї статті регулюють підстави та порядок проведення таких перевірок щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Суд не бере до уваги твердження ТОВ "Югсервіс - Інвест", що дана позапланова перевірка була проведена у порушення мораторію на здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності та мала проводитися лише на підставі рішення суду або після попередження підприємства за 10 нів, оскільки, згідно до частини 7 статті 11-1 позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів". Прикінцевими положеннями Закону № 1759- VI визначено, що мораторій не застосовується при проведенні органами державної податкової служби планових та позапланових виїзних перевірок (крім перевірок, які проводяться згідно з пунктами 4 і 8 частини шостої статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні").

Отже, посадові особи відповідача, здійснюючи перевірку, діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені податковим законодавством України.

Стаття 15 Закону № 481/95 ВР від 19.12.1995 р. передбачає, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру місць зберігання, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру місць зберігання.

Відповідно до п. 1.1 Порядку Єдиний державний реєстр місць зберігання - це перелік місць, що використовуються для зберігання спирту, та приміщень, що використовуються для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, який містить відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.

Пункт 2.1 Порядку, у редакції до 23.10.2009 р., визначав, що внесення відомостей до Єдиного реєстру передбачалося при наявності місць зберігання алкогольних напоїв або тютюнових виробів, відокремлених від роздрібної торгівлі.

Наказом ДПА України від 07.09.2009 р. № 489, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 02.10.09 р. за № 924/16940, внесено зміни до Порядку та передбачено внесення до Єдиного реєстру всіх місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв або тютюнових виробів, шляхом подання заяви до регіонального управління Департаменту за місцезнаходженням місця зберігання. Вищезазначені зміни вступили в силу з моменту опублікування - з 23.10.2009 р.

Статтею 15 Закону № 481/95 ВР від 19.12.1995 р. визначено, що внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, номера свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання. До заяви додаються нотаріально засвідчена копія ліцензії на відповідний вид діяльності, виданої заявнику, та документ, що підтверджує право користування цим приміщенням. Довідка про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру видається суб'єкту господарювання протягом семи календарних днів від дня подання заяви.

Суд не бере до уваги твердження представника ТОВ "Югсервіс - Інвест" про те, що об'єкт перевірки - кафе "Калиба" - є одночасно і місцем зберіганням алкогольних напоїв, і - місцем роздрібної торгівлі і не підпадає під визначення місця зберігання в розумінні Закону 481/95-ВР, оскільки наказом ДПА України від 07.09.2009 р. № 489, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 02.10.09 р. за № 924/16940, внесено зміни до Порядку та передбачено внесення до Єдиного реєстру всіх місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв або тютюнових виробів, шляхом подання заяви до регіонального управління Департаменту за місцезнаходженням місця зберігання. Вищезазначені зміни вступили в силу з моменту опублікування - з 23.10.2009 р.

Відповідальність за зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру передбачена абзацом 9 ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95 ВР від 19.12.1995 р. через застосування фінансових санкцій у вигляді штрафів - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень. Згідно з додатком до акту перевірки на момент проведення вищезазначеної перевірки в кафе знаходилися алкогольні напої на загальну суму 3645, 50 грн. Отже, розрахунок фінансових санкцій за встановлене порушення складає - 3645, 50 грн. x 100 % = 3645, 50 грн.

Факт наявності алкогольних напоїв у кафе "Калиба" підтверджується додатком до акту перевірки, у якому зазначено вид алкогольного напою, його кількість та ціна, підписаним ревізорами та барменом ОСОБА_4

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги ТОВ "Югсервіс - Інвест" є необгрунтованими, а дії і рішення РУ Департаменту САТ ДПА України у Херсонській області - законними.

Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -

постановив:

Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "Югсервіс - Інвест" у задоволенні позовних вимог до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Херсонській області про визнання нечинним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій.

Задовольнити позовні вимоги Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Херсонській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Югсервіс - Інвест" про стягнення суми штрафних санкцій.

Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю "Югсервіс - Інвест" до державного бюджету (на р/р 31117106700283, код платежу 21081100, код банку 24103785, ГУДКУ у Херсонській області, МФО 852010) штраф у розмірі 3645 (три тисячі шістсот сорок п'ять), 50 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 17 травня 2010 р..

Суддя Морська Г.М.

кат. 2.11.9