Справа № 308/8632/23
3/308/4746/23
30 травня 2023 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Шепетко І.О., розглянувши матеріали справи, які надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження: м. Кременчук, місце проживання: АДРЕСА_1 , місце роботи, посада: приряджений до ВІПС «Оноківці» (тип В) ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) НОМЕР_1 прикордонного загону, РНОКПП - невідомий, -
за ч.2 ст. 172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
16.05.2023 з 13 год.00 хв. по 21 год. 00 хв. ОСОБА_1 виконував наказ на охорону державного кордону в прикордонному наряді «Прикордонний патруль». Під час подолання загороджувального паркану на напрямку 267 прикордонного знаку, що в подальшому призвело до незаконного перетинання державного кордону (1-ним громадянином України) на напрямку 270 прикордонного знаку (Словацька Республіка), старшим зміни прикордонних нарядів було визначено завдання, щодо перевірки контролюючих засобів на напрямку 265-272 прикордонного знаку. В ході халатного відношення до поставленого додаткового завдання молодший прикордонного наряду порушив правила несення прикордонної служби, що призвело до порушення державного кордону. За порушення вимог п.п. 14 п.11 розділу II, Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України №1261 від 19 жовтня 2015 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1391/27836 дії гр. ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 2 ст. 172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Із змісту ст. 245 КУпАП вбачається, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Диспозиція ст.172-18КУпАП визначає склад адміністративного правопорушення, яке полягає у порушенні правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України. Згідно ч.2 ст.172-18КУпАП дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, вчинені в умовах особливого періоду.
Обставини правопорушення й вина правопорушника підтверджуються зібраними в порядку ст. 251 КУпАП, та дослідженими під час судового засідання доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №013297 від 23.05.2023, і у вину йому поставлено вчинення військового адміністративного правопорушення, передбаченого главою 13-Б КУпАП (ч. 2 ст. 172-18 КУпАП).
Разом із тим, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 , що підтверджується довідкою №12/52, виданою начальником відділу кадрів військової частини НОМЕР_2 і у вину йому поставлено вчинення військового адміністративного правопорушення, передбаченого главою 13-Б КУпАП (ч. 2 ст. 172-18 КУпАП).
Згідно зі ст. 246 КУпАП порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно ч. 1 ст. 15 КУпАП, військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також особи рядового і начальницького складів Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту і Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, поліцейські несуть відповідальність за адміністративні правопорушення за дисциплінарними статутами.
Відповідно до ч. 3 ст. 15 КУпАП при порушенні правил дорожнього руху водіями транспортних засобів Збройних Сил України або інших утворених відповідно до законів України військових формувань та Державної спеціальної служби транспорту - військовослужбовцями строкової служби, а також вчиненні ними військових адміністративних правопорушень, передбачених главою 13-Б цього Кодексу, штраф як адміністративне стягнення до них не застосовується. У випадках, зазначених у цій статті, органи (посадові особи), яким надано право накладати адміністративні стягнення, передають матеріали про правопорушення відповідним органам для вирішення питання про притягнення винних до дисциплінарної відповідальності.
Таким чином, враховуючи положення ст. 15 КУпАП та ту обставину, що накласти стягнення у вигляді штрафу на військовослужбовця строкової служби неможливо, справа про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП підлягає направленню до відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , для вирішення питання про притягнення його до дисциплінарної відповідальності.
Керуючись ст.ст. 15, 283, 284 КУпАП, суд, -
Матеріали справи про військове адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП, направити до відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , для вирішення питання про притягнення його до дисциплінарної відповідальності.
Суддя І.О. Шепетко