Рішення від 31.05.2023 по справі 540/608/22

Справа № 540/608/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бжассо Н.В.,

за участі секретаря судового засідання Музики І.О.,

за участі сторін:

представника відповідача: Сімеоніді І.А. (згідно Витягу),

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Одеса за правилами загального позовного провадження у режимі відеоконференції поза межами суду за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення «EasyCon» адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Херсонській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання виплатити премію за грудень 2021 року

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Херсонській області, за результатом розгляду якого, позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Херсонській області № 1976 від 22.12.2021 року «Про відсторонення від виконання службових обов'язків (посади)», яким заступника начальника ГУНП в Херсонській області полковника поліції ОСОБА_1 було відсторонено від виконання службових обов'язків;

зобов'язати Головне управління Національної поліції в Херсонській області виплатити ОСОБА_1 премію за грудень 2021 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що наказом начальника Головного управління Національної поліції в Херсонській області, полковника поліції Олександра Прокудіна № 701 від 22.12.2021 року «Про призначення службового розслідування та утворення дисциплінарної комісії» було розпочато службове розслідування по відношенню позивача. Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Херсонській області, полковника поліції Олександра Прокудіна № 1976 від 22.12.2021 року «Про відсторонення від виконання службових обов'язків (посади)» позивача було відсторонено від виконання службових обов'язків. Протоколом оперативної наради при керівництві ГУНП в Херсонській області від 22.12.2021 року позивача позбавлено премії за грудень 2021 року у повному обсязі. Позивач вважає, що наказ № 1976 від 22.12.2021 року, дії відповідача з позбавлення премії, є незаконними та таким, що підлягає скасуванню з огляду на наступне.

Позивач вважає, що згідно з ч.1 ст.17 Дисциплінарного статуту відсторонення поліцейського від виконання службових обов'язків може бути застосовано до поліцейського у разі, якщо обставини виявленого дисциплінарного проступку унеможливлюють виконання посадових (функціональних) обов'язків ним або іншим поліцейським, а також якщо виконання поліцейським посадових (функціональних) обов'язків перешкоджає встановленню обставин виявленого дисциплінарного проступку. Однак, позивач вказує, що у наказі від 22.12.2021 № 1976 зазначається, зокрема, що наказом ГУНП від 22.11.2021 № 701 призначено службове розслідування за фактом саме можливого порушення службової дисциплін Оскільки службове розслідування призначено за фактом можливого порушення службової дисципліни, це свідчить про те, що конкретні обставини щодо наявності чи відсутності дисциплінарного проступку мали бути визначені за наслідками проведення перевірки та встановлення відповідних фактів такого порушення. Відповідне посилання також міститься й у самому наказі № 701 від 22.12.2021 року, а саме формулювання наказу про призначення службового розслідування: «з метою збирання, перевірки, оцінки матеріалів, своєчасного, повного та обєктивного з'ясування всіх обставин можливого вчинення поліцейськими дисциплінарного проступку». Таким чином, підстави для відсторонення позивача від виконання службових обов'язків згідно з ч.1 ст.17 Дисциплінарного статуту на момент прийняття оскаржуваного наказу № 1976 від 22.12.2021 року були відсутні.

Щодо позвавлення премії за грудень 2021 року позивач зазначив наступне.

Згідно з підп.2 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби, не дивлячись на той факт, що встановлення премії є правом керівника відповідно органу поліції, в даному випадку, позивач зазначає не про факт «не нарахування премії», а саме про факт протиправного позбавлення вже нарахованої премії. При цьому, позивач звертає увагу суду на той факт, що позбавлення премії позивача відбулось у спосіб не передбачений законодавством. Діючим законодавством України не передбачено право членів оперативної наради позбавляти працівників поліції премії на підставі засідань протоколів оперативної наради.

Ухвалою суду від 12 лютого 2023 року справа прийнята до розгляду Одеським окружним адміністративним судом. Підготовче засідання призначено на 22 березня 2023 року о 12 годині 00 хвилин.

10.03.2023 року та 17.03.2023 року, електронним засобом зв'язку, на адресу суду від Головного управління Національної поліції в Херсонській області надійшов відзив, з огляду на який відповідач заперечує щодо задоволення позовних вимог. Так, представник відповідача вказує, що спірний наказ ГУНП в Херсонській області від 22.12.2021 № 1976 прийнятий в межах службового розслідування, метою якого було своєчасне, повне та об'єктивне з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.

Вказаному наказу передувала подія, а саме, 22.12.2021 року на розгляд керівництва ГУНП в Херсонській області надійшла доповідна записка УОАЗОР ГУНП «Про результати вивчення результатів поліцейської діяльності підрозділів кримінального блоку за окремими напрямками їх роботи» (вих. №3571/20/01-2021 від 22.12.2021). У вказаній доповідній записці містилися відомості, про те, що відповідно до відомчої статистичної звітності підрозділами кримінальної поліції області у 2021 році належним чином не організовано роботу за рядом важливих напрямків службової діяльності. Доповідна записка начальника УОАЗОР ГУНП в Херсонській області містила висновки, про низький керівний вплив за ефективністю та результативністю у роботі підрозділів кримінального блоку на відповідних напрямках службової діяльності, що фактично сприяло виникненню факторів, які знизили результативність протидії вчиненню окремих категорій кримінальних правопорушень. За результатами розгляду доповідної записки УОАЗОР ГУНП від 22.12.2021, начальником ГУНП проведено оперативну нараду (протокол від 22.12.2021 №3572/01/20-2021), на якій стан організації роботи підрозділів кримінального блоку ГУНП області за підсумками 11 місяців поточного року визнано незадовільним. За незадовільну організацію роботи підрозділів кримінального блоку ГУНП області, зокрема, в частині виявлення та документування організованих груп та злочинних організацій, злочинів, пов'язаних із незаконним обігом зброї, наркотичних засобів та психотропних речовин, вирішено заступника начальника ГУНП полковника поліції ОСОБА_2 позбавити премії у повному обсязі за грудень поточного року. Крім того, вирішено організувати та провести службове розслідування за фактом незадовільної організації заступником начальника ГУНП полковником поліції ОСОБА_3 роботи підрозділів кримінального блоку ГУНП області.

За результатами службового розслідування комісією зроблений висновок про відсутність в діях позивача ознак дисциплінарного проступку та відповідно відсутність підстав прийняття рішення про відсторонення. Права позивача були відновлені

Наказом № 307, де крім іншого, вказано нарахувати та виплатити полковнику поліції ОСОБА_1 премію за період, протягом якого він не виконував службові обов'язки (службові повноваження).

Щодо неиплати позивачу премії за грудень 2021 року, представник відповідача зазначив, що заступника начальника ГУНП полковника поліції ОСОБА_2 позбавлено премії у повному обсязі за грудень поточного року за незадовільну організацію роботи підрозділів кримінального блоку ГУНП області, зокрема в частині виявлення та документування організованих груп та злочинних організацій, злочинів, пов'язаних із незаконним обігом зброї, наркотичних засобів та психотропних речовин, Представник відповідача вважає, що начальником ГУНП в Херсонській області в межах наданого йому права на встановлення премії та з урахуванням всіх критеріїв, що впливають на розмір премії визначених в Положенні про преміювання поліцейських ГУНП в Херсонській області, правомірно зменшено розмір премії від передбаченого кошторисом фонду грошового забезпечення на преміювання, оскільки до службової діяльності позивача як заступника начальника ГУНП - начальника кримінальної поліції були зауваження, з чим і пов'язано зменшення розміру премії за грудень місяць. Відповідно за грудень місяць позивачу премія не встановлювалась/ виплачувалась.

Ухвалою суду від 24 березня 2023 року судом вирішено питання щодо розгляду справи у режимі відеоконференції поза межами суду за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення «EasyCon».

03.04.2023 року підготовче засідання закрито, справа призначена до розгляду на 18 квітня 2023 року.

10.04.2023 року від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без участі позивача.

У судовому засіданні, 22.05.2023 року, представник відповідча заперечував щодо задоволення позову з підстав вказаних у відзиві на позов.

Суд, вислухавши думку представника відповідача, розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками справи докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах поліції на посаді заступника начальник ГУНП в Херсонській області.

Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Херсонській області, полковника поліції Олександра Прокудіна № 701 від 22.12.2021 року «Про призначення службового розслідування та утворення дисциплінарної комісії» було розпочато службове розслідування відносно заступника начальника ГУНП в Херсонській області полковника поліції ОСОБА_1 .

Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Херсонській області, полковника поліції Олександра Прокудіна № 1976 від 22.12.2021 року «Про відсторонення від виконання службових обов'язків (посади)» заступника начальника ГУНП в Херсонській області полковника поліції ОСОБА_1 було відсторонено від виконання службових обов'язків.

Згідно п.2 Протоколу оперативної наради при керівництві ГУНП в Херсонській області від 22 грудня 2021 року № 3572/01/20/ НОМЕР_1 : за незадовільну організацію роботи підрозділів кримінального блоку ГУНП області, зокрема в частині виявлення та документування організованих груп та злочинних організацій, злочинів, пов'язаних із незаконним обігом зброї, наркотичних засобів та психотропних речовин, вирішено заступника начальника ГУНП полковника поліції ОСОБА_2 позбавити премії у повному обсязі за грудень поточного року.

Згідно з витягом з наказу Головного Управління Національної поліції в Херсонській області від 23.12.2021 № 459 о/с «Про преміювання поліцейських», на підставі списків начальників структурних підрозділів ГУНП, відповідно до Положення про преміювання поліцейських ГУНП в Херсонській області, затвердженого наказом ГУНП в Херсонській області від 20.01.2021 № 79, відповідно до протоколу оперативної наради при керівництві ГУПП в Херсонській області від 22.12.21 № 3572/01/20/2002021 зменшено премію за грудень 2021 року на 51,309%: полковнику поліції ОСОБА_4 , заступнику начальника ГУНП - начальнику кримінальної поліції.

Наказом Головного Управління Національної поліції в Херсонській області від 21.02.2022 року № 307 «Про допуск до виконання службових обов'язків (посади)» полковника ОСОБА_1 допущено з 21.02.2022 до виконання службових обов'язків за займаною посадою заступника начальника ГУНП - начальника кримінальної поліції

Пунктом 2 наказу № 307 зазначено нарахувати та виплатити полковнику поліції ОСОБА_1 премію за період, протягом якого він не виконував службові обов'язки (службові повноваження).

В наказі № 307 зроблені висновки, що за результатом розгляду матеріалів службового розлідування, дисциплінарною комісією не встановлено наявності у діях (бездіяльності) полковника поліції ОСОБА_1 дисциплінарного проступку, підстави прийняття рішення про відсторонення полковника поліції ОСОБА_1 не підтвердилися.

Згідно витягу з наказу Головного Управління Національної поліції в Херсонській області № 79 о/с від 23.02.2022 року «Про особовий склад» допущено полковника поліції ОСОБА_1 , заступника начальника ГУНП - начальника кримінальної поліції, до виконання службових обов'язків з 21 лютого 2022 року.

Згідно витягу з наказу Головного Управління Національної поліції в Херсонській області від 24.01.2022 № 26 о/с «Про преміювання поліцейських» зазначено: не встановлювати премію за січень 2022 року полковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника ГУНП - начальнику кримінальної поліції.

Згідно витягу з Наказу Головного Управління Національної поліції в Херсонській області № 102 о/с від 24.03.2022 «Про преміювання поліцейських» внесено до наказу Головного Управління Національної поліції в Херсонській області від 24.01.2022 № 26 о/с «Про преміювання поліцейських» такі зміни: у пункті 1 про встановлення поліцейським ГУНП премії за січень 2022 року наступні підпункти викласти в такій редакції: «полковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника ГУНП - начальнику кримінальної поліції, 51,309%».

Згідно Довідки про доходи № 228 від 06.03.2023 року в лютому місяці 2023 року ОСОБА_1 отримав премію щомісячну за лютий 2022 р. у розмірі 18205,00; за січень 2022 р. - 11246,93.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України" (далі - Дисциплінарний статут), службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського.

Згідно з ч.2 ст. 14 Дисциплінарного статуту службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.

Відповідно до ч.3 ст.14 Дисциплінарного статуту, службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.

Згідно з ч.4 ст.14 Дисциплінарного статуту, підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації, рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.

Згідно з ч.1 ст.70 Закону України "Про Національну поліцію", поліцейський, щодо якого проводиться службове розслідування, може бути відсторонений від виконання службових обов'язків у порядку, визначеному Дисциплінарним статутом Національної поліції України.

Відповідно до ч.1-2 ст.17 Дисциплінарного статуту, відсторонення поліцейського від виконання службових обов'язків (посади) є тимчасовим заходом на час проведення службового розслідування та може бути застосовано до поліцейського у разі, якщо обставини виявленого дисциплінарного проступку унеможливлюють виконання посадових (функціональних) обов'язків ним або іншим поліцейським, а також якщо виконання поліцейським посадових (функціональних) обов'язків перешкоджає встановленню обставин виявленого дисциплінарного проступку. Відсторонення поліцейського від виконання службових обов'язків (посади) оформляється письмовим наказом керівника, до повноважень якого належить призначення на посаду та звільнення з посади поліцейського, та не може перевищувати строку, передбаченого для проведення службового розслідування або зазначеного в рішенні суду.

Процедуру проведення службового розслідування стосовно поліцейського, права учасників службового розслідування, порядок оформлення його результатів, прийняття та реалізації рішень за результатами службового розслідування визначає Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2018 року № 893 (надалі - Порядок №893).

Розділом ІІ Порядку № 893, врегульовано питання призначення службового розслідування. Так, службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення. Підставами для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації, рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.

Отже, вважаючи, що відстонення поліцейського від виконання службових обов'язків може бути застосовано до поліцейського у разі, якщо обставини виявленого дисциплінарного проступку унеможливлюють виконання посадових (функціональних) обов'язків ним або іншим поліцейським, а також якщо виконання поліцейським посадових (функціональних) обов'язків перешкоджає встановленню обставин виявленого дисциплінарного проступку, позивач, фактично стверджує, що відповідач спочатку мав виявивити факт дисциплінарного проступку, який унеможливлює виконання посадових (функціональних) обов'язків та перешкоджає встановленню обставин виявленого дисциплінарного проступку, і тільки після цього вирішити питання щодо його відсторонення.

Суд не погоджується з таким твердженням позивача, оскільки, на думку суду, саме під час проведення службового розслідування і встановлюється факт наявності дисциплінарного проступку, причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди, підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарного проступку або його відсутність. При цьому, суд вважає, що законодавчо відсутня окрема процедура щодо встановлення (тобто до проведення службового розслідування), обставин, які унеможливлють виконання посадових (функціональних) обов'язків. Між тим, ч.1 ст.70 Закону України "Про Національну поліцію", передбачає можливе відсторонення поліцейського, щодо якого проводиться службове розслідування.

Саме за фактом можливого порушення службової дисципліни і, зокрема, невиконання або неналежного виконання службових обов'язків заступником начальника ГУНП полковником поліції ОСОБА_3 , що призвело до неналежної організації роботи та незадовільних результатів оперативно-службової діяльності підрозділів кримінального блоку ГУНП, призначено проведення службового розслідування (наказ ГУНП від 22.12.2021 №701), на період якого позивача було відсторонено від виконання службових обов'язків наказом № 1976.

Таким чином, суд погоджується з доводами представника відповідача, що це є дискридиційним повноваженнями роботодавця та вваажає, що наказ ГУНП в Херсонській області № 1976 від 22.12.2021 «Про відсторонення від виконання службових обов'язків (посади)», виданий керівником в межах повноважень з урахуванням всіх обставин, які передували та слугували призначенню службового розслідування

Суд зазначає, що в подальшому права позивача були відновлені, позивач був допущений до виконання службових обов'язків, тому наказ про відсторонення вичерпав свою дію, крім того, за період відсторонення позивачу була виплачена премія за січень та лютий 2022 року (наказ №307, наказ № 79 о/с, наказ № 26 о/с, довідка про доходи № 228 від 06.03.2023 року). За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Щодо позовної вимоги про зобовязання Головне управління Національної поліції в Херсонській області виплатити ОСОБА_1 премію за грудень 2021 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 3 розділу 1 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 (далі Порядок № 260), до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до п. 12 розділу ІІ Порядку № 260, керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та в межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції України. У місяці виконання дисциплінарного стягнення поліцейського премія може не встановлюватися. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Рішення керівників органів поліції про преміювання оформлюється наказом, який видається до 25 числа кожного місяця, згідно із затвердженим положенням про преміювання та на підставі списків керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції. Рішення керівників органів поліції про преміювання заступників керівника органу поліції, керівників структурних підрозділів та відокремлених структурних підрозділів здійснюється на підставі наказу. Залежно від виконання показників преміювання (у тому числі успішного виконання службових обов'язків, допущення проступків, застосування до поліцейських дисциплінарного стягнення в установленому законодавством порядку), які можуть впливати на розмір премії, до наказу про преміювання за відповідний місяць можуть уноситися відповідні зміни та проводитися перерахунок премії на підставі мотивованого рапорта (звернення) керівника. Нарахування премії проводиться у відсотках до грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер). Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Виплата премії проводиться щомісяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Підпунктом. 2 п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Відповідно до п.5 розділу ІІІ Порядку № 260 за поліцейським, відстороненим від виконання службових обов'язків (посади) у зв'язку з проведенням щодо нього службового розслідування в порядку, визначеному Дисциплінарним статутом Національної поліції України, прийняттям відповідною місцевою радою резолюції недовіри, здійсненням щодо нього кримінального провадження, зберігаються всі види грошового забезпечення, які були йому встановлені до відсторонення, крім премії. Згідно з підп.2 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

З огляду на Положення, яке розроблене в ГУНП в Херсонській області щодо преміювання поліцейських від 20.01.2021 № 79, в якому визначені критерії за результатами служби за якими визначається розмір премії, порядок і строки преміювання, вбачається, що основними критеріями преміювання є: - неухильне дотримання положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; - виявлення причин та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вжиття у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; - ініціативність в роботі; - якість виконання завдань, визначених Положеннями про ГУНП, територіальних відділів та відділень поліції, структурних та стройових підрозділів, у якому працює поліцейський, а також дорученнями керівництва; - терміновість виконання завдань; - виконання додаткового обсягу завдань та в інших випадках, визначених керівником. Крім того, розмір премії визначається залежно від особистого вкладу поліцейського у загальні результати служби у відсотках до грошового забезпечення з розрахунку посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які мають постійний характер. Відповідно до п. 3.1. Положення про преміювання начальники (заступники начальника) підрозділів (служб) та територіальних (відокремлених) підрозділів органу поліції подають в управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП списки щодо зменшення розміру премії окремими поліцейськими в разі наявності підстав. У списках в обов'язковому порядку зазначають номер та дату протоколу наради структурних підрозділів та відокремлених структурних підрозділів органу поліції, на якому прийняте таке рішення.

Ззгідно протоколу оперативної наради при керівництві ГУНП в Херсонській області від 22.12.2021 № 3572/01/20-2021 пунктом 1 вирішили стан організації роботи підрозділів кримінального блоку ГУНП області за підсумками 11 місяців поточного року вважати незадовільним. За незадовільну організацію роботи підрозділів кримінального блоку ГУНП області, зокрема в частині виявлення та документування організованих груп та злочинних організацій, злочинів, пов'язаних із незаконним обігом зброї, наркотичних засобів та психотропних речовин, заступника начальника ГУНП полковника поліції ОСОБА_2 позбавлено премії у повному обсязі за грудень поточного року (пункт 2 протоколу).

Згідно наказу ГУНП в Херсонській області від 23.12.2021 № 459 о/с «Про преміювання поліцейських» пунктом 8 відповідно до протоколу оперативної наради при керівництві ГУНП в Херсонській області від 22.12.2021 № 3572/01/20- 2021 заступнику начальника ГУНП полковнику поліції Цапу Миколі зменшено премію за грудень 2021 року на 51,309%, що є максимальним розміром наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого на преміювання по посаді заступника начальника ГУНП.

Наведені норми у їх системному та логічному зв'язку дозволяють зробити висновок, що встановлення премії є правом, а не обов'язком керівника, і її розмір залежить від особистого внеску поліцейського в загальний результат служби та виплачується у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

Враховуючи викладене, суд вважає, що начальником ГУНП в Херсонській області в межах наданого йому права на встановлення премії та з урахуванням всіх критеріїв, що впливають на розмір премії визначених в Положенні про преміювання поліцейських ГУНП в Херсонській області, правомірно зменшено розмір премії від передбаченого кошторисом фонду грошового забезпечення на преміювання, оскільки до службової діяльності позивача, як заступника начальника ГУНП - начальника кримінальної поліції, були зауваження, з чим і пов'язано зменшення розміру премії за грудень місяць.

Відповідно за грудень місяць позивачу премія не виплачувалась, і така невиплата не повязується роботодавцем з відстороненням від службових обов'язків, а повязується з незадовільною організацію роботи підрозділів кримінального блоку ГУНП області .

Таким чином, суд робить висновок, що рішення щодо права встановлення та можливості зменшення премії поліцейським прийняте в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом, а тому позовні вимоги в цій частиині задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_1 не належить до задоволення.

Оскільки суд відмовив у задоволенні позовних вимог, судові витрати зі сплати судового збору з відповідача на користь позивача не стягуються.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 173-183, 192-228, 243, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Херсонській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання виплатити премію за грудень 2021 року.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 ; код РНОКПП: НОМЕР_2 ).

Відповідач - Головне управління Національної поліції в Херсонській області (адреса 73003, м. Херсон, вул. Лютеранська, 4; код ЄДРПОУ: 40108782).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 31 травня 2023 року.

Суддя Н.В. Бжассо

.