Рішення від 06.09.2010 по справі 2-970/10

Копія

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

6 вересня 2010 року Справа № 2-970/10

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого суду судді ПАРФЕНЮКА В.І.

з участю секретаря ЮЖДИ Л.С.

адвоката ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові справу цивільного судочинства за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про стягнення заборгованості та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної державної (основної та додаткової) пенсії і доплати та виплату пенсії і доплати згідно закону, -

ВСТАНОВИВ:

В липні 2010 року позивачка ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про стягнення заборгованості та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної державної (основної та додаткової) пенсії і доплати та виплату пенсії і доплати згідно закону.

В позовній заяві вона зазначила, що є потерпілою від аварії на Чорнобильській атомній електростанції (далі - ЧАЕС) 1-ої категорії, та інвалідом ІІ групи захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС, тому вважає, що відповідно до положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» її пенсія повинна бути як інваліда ІІ групи не нижче восьми мінімальних пенсій за віком, а також повинна бути призначена додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання доплати до пенсії як непрацюючий пенсіонер, яка проживає на території радіоактивного забруднення, в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, тоді як виплата проводилась у сумі 5,20 гривень. Вказані пенсії постійно повинні коригуватися у відповідності до збільшення прожиткового мінімуму та розміру мінімальної пенсії за віком. Відповідач не виплачує їй належні суми в повному обсязі, що змусило звернутися до суду.

ОСОБА_2 просить стягнути з відповідача суму доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру згідно ст. 39 Закону на суму 42 866,80 гривень з 1 січня 1998 року по 1 липня 2010 року; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі здійснити перерахунок і виплату призначеної основної та додаткової пенсії як інваліду ІІ групи, інвалідність якої пов'язана з наслідками аварії на ЧАЕС, в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю, в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком за період з 10 січня 2001 року по 1 липня 2010 року, доплати як непрацюючому пенсіонеру в розмірі однієї мінімальної заробітної плати з 1 січня 1998 року по 1 липня 2010 року, виплачувати дані види пенсії із дотриманням вимог ст.ст. 39, 50, 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний рік або іншим відповідним законодавством, а також судові витрати по справі покласти на відповідача.

Позивачка ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримують, просять задовольнити.

Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі в судове засідання не з'явився, від відповідача надійшла заява про розгляд справи без участі представника та заперечення проти позову, в якому просить відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі здійснює свої повноваження по ефективному та цільовому використанню коштів Пенсійного фонду України. Останній виступає як розпорядник коштів державного бюджету і отримавши асигнування із державного бюджету, виплачує бюджетні кошти за цільовим призначенням, тобто проводить фінансування пенсій і допомоги вищевказаної категорії громадян. Державні пенсії особам, віднесеним до категорії 1, що передбачені ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. У разі призначення пенсії із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження, її призначення і обчислення провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 3-ій групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком. Мінімальна пенсія за віком статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлюється. Використання, визначеного в ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» поняття «мінімальний розмір пенсії за віком», який за наявності достатнього страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, для призначення пенсій згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є неправомірним, тому вважає, що з боку відповідача немає порушень щодо виплати ОСОБА_3 державної пенсії. Щодо виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, визначеної ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», вважає ситуацію аналогічною. Відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачу як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території посиленого радіологічного контролю, було призначено підвищення. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» його розмір встановлено в сумі 5,20 грн. і дійсне по даний час. Фінансування виплат, призначених відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» проводиться з Державного бюджету, а Державним бюджетом профінансовано Пенсійний фонд у тих розмірах, які і були виплачені, тому Пенсійний фонд немає підстав для виплати сум, які вимагає позивач.

Суд, вислухавши пояснення позивачки та її представника, дослідивши письмові докази в справі, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких мотивів.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2 є потерпілою від аварії на ЧАЕС 1-ої категорії, що стверджується вкладкою НОМЕР_1 до посвідчення категорії 1 НОМЕР_2 особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що видані 25 січня 2001 року Тернопільською обласною державною адміністрацією, та є інвалідом 2-ої групи по захворюваннях, пов'язаних з наслідками аварії на ЧАЕС, про що свідчить експертне заключення Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії № 14 від 2 листопада 2000 року та довідка до акта огляду МСЕК НОМЕР_3.

Позивачка перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду в Чортківському районі і отримує пенсію по інвалідності з 10 січня 2001 року, що підтверджується листом управління Пенсійного фонду № 4458/09 від 23 липня 2010 року.

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; 6) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч. 4 ст. 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів 2 групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам 2 групи - у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Як передбачено ст. 53 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст. 28 Закону від 9 липня 2003 р. «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розрахунок пенсій позивачу проведено на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян». Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 р. № 523. Ця постанова є чинною, її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статей 50, 54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно Постанови від 11 листопада 2008 р. колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, положення ч. 3 ст. 28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на думку колегії суддів, не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого ч. 1 цієї статті.

Згідно ч. 2 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивача від порушень з боку управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі, суд прийшов до висновку про необхідність захисту цих прав ОСОБА_2 шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної державної пенсії, виходячи із розмірів мінімальної пенсії за віком та провести доплату недоплаченої пенсії, здійснити доплату до пенсії як непрацюючому пенсіонеру в межах строку позовної давності за період з 30 липня 2007 року по 1 липня 2010 року.

Відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України суд стягує на користь позивача понесені ним та документально підтвердженні судові витрати по сплаті витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи в розмірі 120 гривень.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. З, 8, 22, 46, 48, 64, 95 Конституції України, ст.ст. 39, 50, 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , ст.ст. 10, 11, 57, 60, 88, 212, 213, 215 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Чортківському районі Тернопільської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії та виплатити таку пенсію в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, а також провести перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком за період з 30 липня 2007 року по 1 липня 2010 року як інвалідові другої групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, а також провести доплату до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі однієї мінімальної заробітної плати за вказаний період.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області на користь ОСОБА_2 120 (сто двадцять) гривень витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи в суді.

В решті позовних вимог ОСОБА_2 відмовити за безпідставністю.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги апеляційному суду Тернопільської області через Чортківський районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня проголошення, а відповідачем - в той же термін з дня отримання його копії.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: /підпис/

Копія вірна

Рішення не набрало законної сили.

Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 2-970/10, яка зберігається в Чортківському районному суді Тернопільської області.

Суддя Чортківського

районного суду: В. І. ПАРФЕНЮК