Справа №2а-3568/10
30 серпня 2010 року м. Рівне
Рівненський міський суд в складі:
головуючого судді Цвіркуна О.С.,
при секретарі Власюк О.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Старшого інспектора РР ДПС ВДАІ м. Рівне лейтенанта міліції Пасічника Максима Леонідовича про визнання дій суб'єкта ладних повноважень протиправними та скасування постанови серії ВК №144695 від 12 серпня 2010 року по справі про адміністративне правопорушення, суд,-
Позивач звернувся до суду з позовом до Старшого інспектора РР ДПС ВДАІ м. Рівне лейтенанта міліції Пасічника Максима Леонідовича про визнання дій суб'єкта ладних повноважень протиправними та скасування постанови серії ВК №144695 від 12 серпня 2010 року по справі про адміністративне правопорушення.
В адміністративному позові просив суд: скасувати постанову серії ВК №144695 від 12 серпня 2010 року про накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 грн. за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП як таку, що суперечить чинному законодавству.
Позивач в судове засідання не з'явився. Подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить суд позов задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про дату та час слухання справи повідомлявся у встановленому законом порядку. Суд, вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату та час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів
Суд, всебічно дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини: 12 серпня 2010 року, інспектором РР ДПС ВДАІ м. Рівне лейтенантом міліції Пасічником М.Л.. було винесено постанову серії ВК №144695 та притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 425 грн. за порушення п. 16.6 ПДР.
Так, згідно ст. 41 ЗУ «Про дорожній рух» порядок початку руху, зміни його за напрямком, розташування транспортних засобів і пішоходів, вибору швидкості руху та дистанції, обгону та стоянки, проїзду перехресть, пішохідних переходів і залізничних переїздів, зупинок транспортних засобів загального користування, користування зовнішніми світловими приладами, правила пересування пішоходів, проїзд велосипедистів, а також питання організації руху та його безпеки регулюються Правилами дорожнього руху, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Відповідно по п. 16.6 ПДР України повертаючи ліворуч або розвертаючись при зеленому сигналі основного світлофора, водій нерейкового транспортного засобу зобов'язаний дати дорогу трамваю попутного напрямку, а також транспортним засобам, що рухаються в зустрічному напрямку прямо або повертають праворуч. Цим правилом повинні керуватися між собою і водії трамваїв. Положення цього пункту засновані на правилі «правої руки», тобто коли звільнити дорогу повинен водій, до якого справа наближається транспортний засіб. На мал.. 16.7 «б» видно, що після того як транспортний засіб прочне виконання лівого повороту або розвороту, зустрічні транспортні засоби будуть наближатися справа, а відповідно до правила «правої руки» їм необхідно дати дорогу. Повертаючи ліворуч або розвертаючись на зелений сигнал основного світлофора, водій нерейкового транспортного засобу може виїхати на перехрестя одночасно з зустрічним транспортним засобом, і якщо той рухається прямо або праворуч, то необхідно зупинитися на перехресті і пропустити зустрічний транспортний засіб. Якщо ж зустрічний транспортний засіб рухається також ліворуч або розвертається, кожен водій повинен переконатися у відсутності загрози створення перешкод для руху зустрічного транспортного засобу. Проїзд перехрестя в цій ситуації може бути здійснений одночасно, а центр перехрестя при цьому залишається справа від кожного транспортного засобу. Якщо це неможливо, наприклад через габарити транспортного засобу, що не дозволяють виконати поворот ліворуч або розворот, залишивши центр перехрестя справа, то їхні водії повинні виїхати на перехрестя за його центр прямо і лише потім, не створюючи перешкод один одному, завершити маневр. Під час руху через регульоване перехрестя одночасно з трамваєм, водій нерейкового транспортного засобу, що виконує лівий поворот або розворот, повинен дати йому дорогу. Водій рейкового транспортного засобу, що здійснює поворот ліворуч, повинен дати дорогу трамваю, що рухається прямо.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів не поширюються на публічно-правові справи: про накладення адміністративних стягнень, тобто ці справи підлягають розгляду у судах загальної юрисдикції у порядку адміністративного судочинства.
Згідно ч. 5 ст. 288 КУпАП особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
Відповідно до ст. 288 КУпАП Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Згідно ст. 289 КУпАП скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Так, в позовній заяві позивач зазначив, що до зазначеного перехрестя він підїхав по вул.. Київська з боку автовокзалу і здійснив поворот праворуч на зелений сигнал світлофору. За таких обставин згідно вимог ПДР йому не потрібно було надавати дорогу будь-яким транспортним засобам. Працівник міліції переплутав його автомобіль з іншим, так як був зайнятий оформленням документів на іншу особу. Не зважаючи на всі його заперечення, він все одно склав протокол про вчинення правопорушення, якого в дійсності не було. Протилежного відповідачем доведено не було.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Крім того слід зазначити, що інспектор Пасічник М.Л. порушив правила доказування, а саме за наявності свідків (водій автомобіля, що рухався в зустрічному напрямку прямо, попереду позивача і за ним), що свідчить про однобічність і упередженість інспектора при розгляді Протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на сонові яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Оцінивши всі подані працівниками ДАІ докази про винуватість ОСОБА_1 та зважаючи на конституційне право презумпції невинуватості суд вважає, що вина його не доведена, а у його діях відсутні подія і склад адміністративного правопорушення.
Оскільки, стаття 247 КУпАП передбачає, що провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: 1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення, тому провадження по справі слід закрити.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд, оцінивши всі обставини справи у їх сукупності, приходить до переконання, що постанова є незаконною та такою, що підлягає скасуванню, а докази вини вчинення правопорушення ОСОБА_1 - відсутні.
Оскільки, стаття 247 КУпАП передбачає, що провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: 1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення, тому провадження по справі слід закрити.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 251, 268, 272, 280, 287, 288, 289 КУпАП, ст. 17, 71, 112, 160-163 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Старшого інспектора РР ДПС ВДАІ м. Рівне лейтенанта міліції Пасічника Максима Леонідовича про визнання дій суб'єкта ладних повноважень протиправними та скасування постанови серії ВК №144695 від 12 серпня 2010 року по справі про адміністративне правопорушення - задоволити.
Переглянути та скасувати постанову серії ВК №144695 від 12 серпня 2010 року по справі про адміністративне правопорушення.
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 122 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова остаточна. Оскарженню не підлягає.
Суддя Рівненського міського суду О.С.Цвіркун