про залишення позовної заяви без руху
12 травня 2023 року справа № 580/3553/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової перевірив матеріали адміністративної справи №580/3553/23 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту Черкаської райдержадміністрації (вул. Вячеслава Чорновола 157, м. Черкаси, 18003, код ЄДРПОУ 03195926) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, постановив ухвалу.
10.05.2023 вх. №18310/23 позивач ОСОБА_1 (особа з інвалідністю 2 групи - з 11.06.2018 перебуває на обліку як одержувач пенсії по інвалідності), звернувшись до суду з позовом до Управління соціального захисту Черкаської райдержадміністрації, просить: визнати протиправним рішення, проте усупереч вимог відповідно до п.2 ч.1 ст.5 КАС України вимоги про скасування протиправного індивідуального акта не формує, доказ на виконання ч.7 ст.161 КАС України не надає і додатках до позову не визначає спірних індивідуальних актів у формі рішення, однак просить скасувати довідки від 04.04.2023 з видачею довідок за прирівняною посадою.
Вивчивши матеріали позовної заяви, варто зазначити, що вона не відповідає вимогам статті 160, 161 КАС України, тому повинна бути залишена без руху для усунення недоліків, з огляду на таке.
Адміністративне судочинство спрямоване на захист порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин. Відповідно до п. 4 частини 5 статті 160 КАС України у позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. Згідно з п.9 частини 5 статті 160 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача. Відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України зазначаються докази, що підтверджують обставини спору.
Великою Палатою Верховного Суду у справі №640/7310/19 (ЄДРСР 94394125) зазначено: особа, яка вважає, що порушені її права, свободи чи інтереси, і яка у зв'язку із цим звертається за їх захистом до адміністративного суду, має зазначити в позовній заяві: хто, який саме суб'єкт владних повноважень порушив її права чи інтереси, яким чином, якими діями (рішенням, бездіяльністю) відбулося втручання в її права, які саме права були порушені, чи належать вони позивачу, які обставини про це свідчать.
Позивач надає лист - відповідь Управління соціального захисту населення на звернення від 24.02.2023 з додатками - довідкою про складові (посадовий оклад - 8700 грн, надбавка за ранг 200 грн, надбавка за вислугу років - 4350 грн) заробітної плати для призначення пенсії державного службовця станом на листопад 2022 і березень 2023 та довідку за листопад 2022 року про надбавку за інтенсивність праці 7830 грн та станом на березень 2023 - 3404.35 грн.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» закріплено право вибору особою виду пенсії. Відповідно до ч.3 ст.45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Відповідно п.2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Постановою КМУ від 14.09.2016 №622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, пунктом 4 якого установлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048 затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям.
Позивач у контексті критеріїв ч.2 ст.2 КАС України не окреслює підстав протиправності отриманих довідок за формою та змістом у контексті ознак індивідуального акта згідно п. 19 ч.1 ст.4 КАС України.
Позивач не розмежовує механізм призначення пенсії та переходу на інший вид пенсії, стверджує у заяві від 01.04.2023 про звернення до відділу обслуговування громадян для консультації щодо переходу на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу" (без покликання на норму права - статтю, абзац) та довідку ОК5 не надає усупереч вимог ч.4 ст.161 КАС України.
Відповідно до висновку Верховного Суду в ухвалі від 23.01.2019 у справі №9901/35/19 під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, що має сформулюватися максимально чітко і зрозуміло. Тому особа, звертаючись до суду із позовною заявою, повинна чітко зазначити дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, що порушили її право, та повинна вказати спосіб захисту свого порушеного права.
Позивач стверджує: оскільки оскаржує дії і бездіяльність, однак таких вимог відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України не формує та про спірні відносини з Черкаською районною радою не повідомляє.
Верховний Суд у справі №640/16224/19 (провадження №К/9901/22967/20) зауважує, що як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Позивач надає лист - відповідь на звернення щодо структури виконавчого апарату Черкаської районної ради, де повідомляється, що не передбачена посада керуючого справами, проте учасником спору Черкаську районну раду не окреслює відповідно до ст.48 чи ст.49 КАС України.
Правове становище третіх осіб у процесі посідають особи, які мають юридичний інтерес до справи, але інтерес, який не є рівноцінним інтересам сторін (позивача чи відповідача).
Ініціювавши судовий розгляд справи, позивач насамперед повинен активно використовувати визначені законом процесуальні права, здійснювати їх з метою, з якою такі права надано. Реалізація особою процесуальних прав невіддільна від виконання нею процесуального обов'язку щодо сприяння встановленню в судовому процесі дійсних обставин у справі з метою отримання правосудного судового рішення. На цьому акцентувала увагу Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.01.2023 у справі № 9901/278/21.
Позивач повідомляє, що не заперечує щодо врегулювання спору за участі судді (ст.184 КАС України).
Усупереч вимог п.11 ч.5 ст.160 КАС України позивач не надає власне підтвердження.
Верховний Суд України від 31.03.2015 у справі № 21-612а14 зазначив: під час переведення з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), що враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Верховний Суд у справі № 317/4184/16-а (2а/317/2/2017) дійшов висновку: частиною третьою статті 45 Закону № 1058 регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058, однак у випадку із заявою ОСОБА_1 мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суд, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.2, 5, 160, 161, 169, 241-243, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Надати позивачеві для усунення недоліків позовної заяви п'ять днів з дати отримання копії ухвали.
Позивачем недоліки можуть бути усунуті шляхом надання: довідки ОК5, обґрунтування змісту і характеру якого саме порушеного права (інтересу) позивача з якого часу і у порушення яких нормативно-правових актів допущено обраним відповідачем; надання доказів на підтвердження протиправної бездіяльності відповідача у зв'язку із яким саме зверненням позивачки; обрання належного формалізованого способу захисту відповідно до ст.5 у контексті повноважень суду відповідно до ст.245 КАС України; власного підтвердження на виконання вимог п.11 ч.5 ст.160 КАС України.
У разі невиконання вимог ухвали позовна заява буде повернута позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з дати підписання та не оскаржується.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА