Рішення від 11.05.2023 по справі 580/1088/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2023 року справа № 580/1088/23

10 година 58 хвилин м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Трофімової Л.В. за участі секретаря судового засідання Пунтус Д.А. розглянув у письмовому порядку за правилами загального позовного провадження адміністративну справу № 580/1088/23

за позовом приватного підприємства «Агророзвиток» (вул. Надпільна 248А офіс 305, м. Черкаси, 18015, код ЄДРПОУ 37106209) [представник не прибув] до Головного управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик 235, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 44131663), Державної податкової служби України (Львівська площа 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) [представник відповідачів не прибув] про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, зобов'язання вчинити дії, ухвалив рішення.

І ПРОЦЕДУРА/ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ

15.02.2023 вх. № 5563/23 приватне підприємство «Агророзвиток», звернувшись до суду з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області, Державної податкової служби України, просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Черкаській області від 12.12.2022 №7827164/37106209 про відмову в реєстрації розрахунку коригування від 31.07.2022 № 325 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування від 31.07.2022 № 325 подану ПП «Агророзвиток» (код ЄДРПОУ 37106209) за датою отримання.

Ухвалою від 20.02.2023 прийнята позовна заява до розгляду та призначене підготовче судове засідання на 08.03.2023 - оголошені перерви до 23.03.2023, 06.04.2023. Ухвалою суду від 06.04.2023 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, починаючи з 20.04.2023, відкладено підготовче судове засідання на 20.04.2023 - закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 11.05.2023 - ухвалено рішення у справі.

11.05.2023 вх. № 18395/23 (документ сформовано в системі «Електронний суд» 11.05.2023) до суду від відповідача (Головного управління ДПС у Черкаській області) надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності представника.

11.05.2023 вх. № 18391/23 до суду від представника позивача надійшло клопотання про проведення судового засідання 11.05.2023 без участі представника позивача.

ІІ ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

В обгрунтуванні позовних вимог позивач зазначає, що 30.06.2022 підприємством подано на реєстрацію зведену податкову накладну № 1921, що була складена у сумі 153940,28 грн та виписана на неплатника податку на додану вартість, позаяк покупець повідомив про втрату ним статусу платника ПДВ. Вказана податкова накладна (реєстраційний номер 9126443581) має статус «прийнята» та «зареєстрована». Позивачем було з'ясовано, що покупець (ФОП ОСОБА_1 ) станом на 22.06.2022 (дата відвантаження) ще мав статус платника ПДВ, тому підприємством добросовісно складено на цю ж суму поставки зведену податкову накладну від 22.06.2022 № 2075, в тому числі ПДВ 10 070,86 грн. ПН (реєстраційний номер 9151915493) зареєстрована в ЄРПН 08.08.2022. До складу податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2022 року податкові зобов'язання позивачем двічі включено (одну й ту ж суму по одній і тій же поставці). Для усунення розбіжностей у формуванні податкових зобов'язань з ПДВ та виправлення помилково виписаної податкової накладної, позивач склав розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 31.07.2022 № 325 до ПН від 30.06.2022 № 1921 як помилково зареєстрованої. 12.08.2022 підприємство отримало від податкового органу повідомлення «документ прийнято. реєстрація зупинена» з пропозицією «надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду та прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН». 05.12.2022 позивач надав контролюючому органу пояснення № 73 з описом ситуації та причин помилкового складення накладної з підтверджуючими документами. 12.12.2022 ГУ ДПС у Черкаській області прийнято рішення про відмову в реєстрації ПН/РК № 7827134/37106209 щодо відмови в реєстрації РК від 31.07.2022 № 325 у сумі 153940,28 грн, в тому числі ПДВ 10070,86 грн, де зазначено: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства, проте в додатковій інформації зазначено: не надано інформацію щодо підтвердження відсутності проведеної операції (ОСВ по рахунку 361 та банківська виписка на дату виписки ПН), однак це не була документальна перевірка. Не погоджуючись з прийнятими рішеннями, позивач оскаржив їх в адміністративному порядку до комісії з питань розгляду скарг ДПС України, яка залишила скаргу позивача без задоволення, а рішення контролюючого органу про відмову у реєстрації РК - без змін. ПП «Агророзвиток» не погоджується із немотивованим рішенням ГУ ДПС у Черкаській області про відмову в реєстрації РК, позаяк у квитанції про зупинення реєстрації РК не було зазначено чіткого переліку документів, необхідних для реєстрації і моделювання поведінки платником податку.

ІІІ ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

Відповідач позов не визнав. 07.03.2023 подав до суду відзив на позовну заяву (вх. № 8596/23), де зазначив, що позовні вимоги вважає необгрунтованими та такими, що суперечать дійсним обставинам справи. Предметом оскарження є рішення комісії ГУ ДПС про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК ПП «Агророзвиток» в ЄРПН від 12.12.2022 № 7827164/37106209. Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений кодексом термін. Позивачем був поданий на реєстрацію РК від 31.07.2022 № 325, реєстрацію якого зупинено 12.08.2022 - платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відповідає п. 6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, тому запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН. 05.12.2022 № 73 позивачем подано до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо РК від 31.07.2022 № 325, реєстрація якої зупинена, без копій підтверджуючих документів. На засіданні комісії ГУ ДПС у Черкаській області розглянуто подані ПП «Агророзвиток» документи до РК № 325 від 31.07.2022. Причиною прийняття рішення про відмову в реєстрації РК від 31.07.2022 № 325 до помилково виписаної ПН від 30.06.2022 № 1921 (неправильно вказано покупця), є ненадання інформації щодо підтвердження відсутності проведення операції (ОСВ по рах. 361 та банківська виписка на дату виписки ПН). 12.12.2022 комісією ГУ ДПС у Черкаській області винесено рішення № 7827164/37106209 про відмову у реєстрації РК № 325 від 31.07.2022 в ЄРПН з підстави ненаданням платником податку інформації щодо підтвердження відсутності проведення операції, а саме - банківської виписки. Позивач скористався правом на адміністративне оскарження та подав 15.12.2022 скаргу № 9271404320 щодо рішення від 12.12.2022 № 7827164/37106209 про відмову в реєстрації РК до ДПС України. За результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації ПН/РК в ЄРПН ДПС України винесено рішення від 23.12.2022 № 78840/37106209/2, яким скаргу позивача залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації РК в ЄРПН без змін з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси. Відповідач зазначає, що рішення ГУ ДПС у Черкаській області від 12.12.2022 № 7827164/37106209 про відмову у реєстрації РК № 325 від 31.07.2022 прийнято відповідно до вимог чинного законодавства та в межах дискреційних повноважень.

ІV ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань приватне підприємство «Агроророзвиток» (код ЄДРПОУ 37106209) є юридичною особою, яка здійснює наступну діяльність за КВЕД: діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами (основний); 46.21 оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.39 неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.71 оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 46.90 неспеціалізована оптова торгівля; 47.11 роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (а.с. 45).

04.03.2019 між приватним підприємством «Агроророзвиток» (постачальник) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (покупець) укладений договір поставки нафтопродуктів № 123 відповідно до якого постачальник зобов'язується поставляти, організовувати та забезпечувати заправку паливно-мастильними матеріалами автотранспорт покупця, а покупець зобов'язується приймати та оплачувати відпущені паливно-мастильні матеріали (а.с. 11-13).

На виконання договору № 123 ПП «Агророзвиток» складено видаткові накладні від 16.06.2022 № АГ-00001659 та від 22.06.2022 № АГ-00001755 про поставку палива Євро-ВО по паливних картках, дизельне паливо, паливо дизельне Пульс Дизель на суму 153940,28 грн, в тому числі ПДВ 10 070,86 грн (а.с. 14-15).

30.06.2022 позивачем складено та зареєстровано в ЄРПН ПН № 1921 на суму 153 940,28 грн, в тому числі ПДВ 10 070,86 грн (а.с. 16).

Позивачем складено зведену податкову накладну від 22.06.2022 та зареєстровано в ЄРПН 08.08.2022 ПН № 2075 на суму 153 940,28 грн, в тому числі ПДВ 10 070,86 грн (а.с. 18).

31.07.2022 позивачем складено та зареєстровано РК № 325 до ПН від 30.06.2022 № 1921 (а.с. 19).

09.08.2022 позивач отримав квитанцію про реєстрацію ПН/РК у ЄРПН, відповідно до якої ПН від 22.06.2022 № 2075 було прийнято (а.с. 17).

12.08.2022 позивач отримав квитанцію про реєстрацію ПН/РК у ЄРПН, відповідно до якої РК від 31.07.2022 № 325 до ПН від 30.06.2022 № 1921 було прийнято, але реєстрацію зупинено та зазначено - платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відповідає п. 6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації РК в ЄРПН (а.с. 20).

05.12.2022 вих. № 73 (повідомлення від 05.12.2022 № 1 (а.с. 84) позивачем надано відповідачу пояснення щодо причин виписки помилкової накладної, а також копії підтверджуючих документів: оборотно-сальдові відомості по рахунках 361/311, журнал проводок за червень 2022 по рахунках 361/70 та журнал проводок за червень 2022 по рахунках 311/361 (а.с. 22).

12.12.2022 ГУ ДПС у Черкаській області прийняте рішення про відмову в реєстрації ПН/РК № 7827134/37106209, яким відмовлено в реєстрації РК від 31.07.2022 № 325 на суму 153940,28 грн, в тому числі ПДВ 10070,86 грн. Підставою у рішення зазначено: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. В додатковій інформації зазначено: не надано інформацію щодо підтвердження відсутності проведеної операції (ОСВ по рахунку 361 та банківська виписка на дату виписки ПН) (а.с. 23).

15.12.2022 позивачем подано скаргу до ДПС України на рішення ГУ ДПС у Черкаській області від 12.12.2022 № 7827164/37106209 (а.с. 24).

23.12.2022 ДПС України винесено рішення № 78840/37106209/2, яким скаргу позивача залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації РК в ЄРПН без змін з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції., складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси (а.с. 25).

Не погоджуючись із рішенням контролюючого органу від 12.12.2022 № 7827164/37106209 про відмову у реєстрації РК № 325 від 31.07.2022 позивач звернувся до суду.

V. НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом. Конституцією України передбачено (частина 2 статті 19), що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України від 02.12.2010 (далі - Кодекс № 2755). Згідно з підпунктами а, б пункту 185.1 статті 185 Кодексу № 2755 об'єктом оподаткування податку на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів. Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом 187.1 статті 187 Кодексу № 2755 вважається дата, що припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій. База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається, виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Кодексу № 2755). Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу № 2755 платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін. Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Кодексу № 2755 визначено, що ЄРПН є реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, що ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами. Загальний порядок реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до них встановлений пунктом 201.10 статті 201 Кодексу № 2755.

Порядок реєстрації податкових накладних у ЄРПН визначений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246). Згідно з пунктом 2 Порядку № 1246 податкова накладна (ПН) - електронний документ, що складається платником податку на додану вартість згідно з вимогами Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації. Податкову накладну реєструє платник ПДВ - продавець (постачальник) (пункт 8 Порядку № 1246). Відповідно до пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу № 2755.

Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу № 2755 реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України. Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затверджений постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165). Відповідно до пункту 3 Порядку № 1165 податкові накладні перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації): 1) податкова накладна, що не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно виконуються такі умови: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень; значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою: D= S/T, де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою: P = Pм х 1,4, де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування. Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку.; 4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації у Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають ознакам безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3). Відповідно до пункту 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Згідно з наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 затверджений Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в ЄРПН (далі - Порядок № 520). Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу №2755. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Відповідно до пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема, зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Згідно з пунктом 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Відповідно до пункту 1 Додатку № 3 до Порядку № 1165 до критеріїв ризиковості здійснення операцій належить: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації у Реєстрі, у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01.01.2017 в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01.01.2017 у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

Суд встановив, що позивач на виконання договору поставки нафтопродуктів від 04.03.2019 № 123 склав та направив для реєстрації у ЄРПН ПН від 22.06.2022 № 2075, від 30.06.2022 № 1921 та РК від 31.07.2022 № 325 до ПН від 30.06.2022 № 1921 у визначений законодавством строк.

Суд встановив, що податкові накладні від 22.06.2022, 30.06.2022 № 1921, 2075 були виписані по даті відвантаження товарів, що підтверджується видатковими накладними від 16.06.2022, 22.06.2022 № АГ-00001659, № АГ-00001755 та оборотно-сальдовою відомістю за червень 2022 року № 361.

Суд відхиляє як необгрунтовану підставу ухвалення оскаржуваного акта через ненадання документів (ОСВ по рахунку № 361 та банківської виписки на дату виписки ПН) платником податків для розблокування даних РК, позаяк відповідно до пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, передбачає право вибору для платника податків щодо надання документів за відсутності чіткої вимоги відповідача, тому позивач пояснив 05.12.2022 № 73 (повідомлення від 05.12.2022 № 1), що на виконання повідомлення про зупинення реєстрації розрахунку коригування було надано документи, які зазначено у рішенні про відмову в реєстрації як відсутні.

Верховний Суд у постанові від 22.10.2020 у справі № 160/3055/19 зазначив, що відповідно до судової практики (постанови Верховного Суду від 16.07.2019 у справі № 805/686/17-а, від 12.07.2019 у справі № 808/109/18, від 09.07.2019 у справі № 810/1762/16) сама собою наявність або відсутність окремих документів, а також недоліки в їх оформленні не можуть бути підставою для висновку про відсутність господарських операцій (безтоварність), якщо з інших даних вбачаються зміни в структурі активів та зобов'язань, у власному капіталі підприємства у зв'язку з його господарською діяльністю. Відповідач не надав на підтвердження ризиковості позивача доказів здійсненого аналізу щодо зміни структури активів, позаяк і матеріали документальної перевірки не надавались до суду.

Суд зазначає, що немотивовані підстави для зупинення реєстрації розрахунку коригування від 31.07.2022 № 325 у ЄРПН не спростовують наявності активної поведінки платника у підтвердженні здійснення платником податків господарських операцій за першою подією (надання послуг або отримання коштів) та вжиття активних заходів з метою виправлення помилки у звязку із отриманням інформації про зміну статусу платнка ПДВ контрагеном у договірних відносинах.

На виконання вимог пункту 201.7 статті 201 Кодексу № 2755 позивачем 22.06.2022 та 30.06.2022 були складені податкові накладні № 1921, 2075 відповідно про поставку товару, виписаних (оформлених) за правилом першої події (підписання сторонами видаткових накладних від 16.06.2022 № АГ-00001659 та від 22.06.2022 № АГ-00001755 (а.с. 14-15).

Рішення, яке приймається суб?єктом владних повноважень у межах його дискреційних повноважень є правомірним лише за умови, що воно відповідає усім критеріям, що визначені частиною другою статті 2 КАС України (висновки ВС у справі № 380/13558/21). Податковому органу надано право вільно обирати одне з двох рішень, що є законодавчо обґрунтованим та правильним/правомірним без незаконного стручання у права пратника податків. Свобода розсуду податкового органу, у разі встановлення судом протиправності відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, звужується до єдиного юридично допустимого рішення, в обставинах цієї справи - рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Надаючи оцінку твердженню про дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень щодо реєстрації розрахунку коригування від 31.07.2022 № 325, суд відхиляє як необґрунтоване.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Суд дійшов висновку, що індивідуальний акт - рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 12.12.2022 № 7827164/37106209 прийняте без врахування всіх обставин та не у спосіб, визначений Кодексом № 2755 та постановами КМУ, є протиправним, відтак належать скасуванню відповідно до частини другої статті 245 КАС України (у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень). Згідно з частиною третьою статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Відповідно до пункту 19 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Згідно з пунктом 20 Порядку № 1246 у разі надходження до ДПС України рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. Датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Суд зазначає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування від 31.07.2022 № 325 датою фактичного подання 31.07.2022 - відповідно до пункту 28 Порядку № 117, пунктів 19, 20 Порядку № 1246, абзацу 9 пункту 201.10 статті 201 Кодексу № 2755.

Згідно з частиною першою статті 90 КАС України суд оцінює докази, що є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Оцінюючи наявні в справі докази і аргументи сторін сукупно, суд дійшов висновку, що відповідачем Головним управлінням ДПС України у Черкаській області не доведено правомірність прийнятого оскаржуваного індивідуального акту, у зв'язку із чим адміністративний позов належить задовольнити повністю.

VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає про таке. Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України під час задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які належать відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Згідно з частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Під час звернення до суду позивач сплатив судовий збір: платіжне доручення від 10.02.2023 № 5032 у сумі 2684,00 грн, що зарахований до спеціального фонду (виписка від 13.02.2023), що належить стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Черкаській області.

Керуючись статтями 2, 5-16, 19, 73-78, 90, 139, 242-246, 250, 255, 258, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Черкаській області від 12.12.2022 № 7827164/37106209 про відмову в реєстрації розрахунку-коригування від 31.07.2022 № 325 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок-коригування від 31.07.2022 № 325 поданий ПП «Агророзвиток» (код ЄДРПОУ 37106209) за датою отримання.

Стягнути на користь приватного підприємства «Агророзвиток» (вул. Надпільна 248А офіс 305, м. Черкаси, 18015, код ЄДРПОУ 37106209) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 44131663) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 № 1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».

Копію рішення направити сторонам справи.

Учасники справи:

позивач: приватне підприємство «Агророзвиток» [вул. Надпільна 248А офіс 305, м. Черкаси, 18015, код ЄДРПОУ 37106209];

відповідачі: Головне управління ДПС у Черкаській області [вул. Хрещатик 235, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 44131663], Державна податкова служба України [Львівська площа 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393].

Судове рішення складене 11.05.2023.

Суддя Лариса ТРОФІМОВА