12 травня 2023 року справа № 580/1793/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової за участі секретаря судового засідання Пунтуса Д.А. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу № 580/1793/23 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 /поштова адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик 235, м. Черкаси, 18002, ЄДРПОУ 44131663) про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, ухвалив рішення.
І. ПРОЦЕДУРА / ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ
09.03.2023 вх. № 9032/23 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області, просить: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 13.01.2023 № 402/23-00-07-07 про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5100,00 грн. Додатково просить стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати.
Ухвалою від 14.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрите провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
В обґрунтуванні позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення фактичної перевірки 08.12.2022 працівники ГУ ДПС у Київській області здійснили фактичну перевірку діяльності ФОП ОСОБА_1 в приміщенні магазину, що розташований за адресою: АДРЕСА_3 , за результатом перевірки складений акт від 08.12.2022 №14732/10/36/07/ НОМЕР_1 про встановлення проведення факту проведення розрахункової операції через РРО фіскальнийномер 3000416807 із порушення режиму програмування, саме щодо відображення найменування підакцизних товарів - у фіскальному чеку від 07.07.2022 №144 про продаж пива «Львівського світлого» баночного в об'ємі 0,5 л, позаяк не зазначено код товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД, що відповідає зазначеному виду підакцизних товарів. На підставі акту від 08.12.2022 прийнято рішення про застосування штрафної санкції на суму 5,100 грн. Позивач зазначає, що працівники ГУ ДПС у Київській області не здійснювали особисто купівлі пива Львівського, не перевіряли на місці правильність розрахункового документа, не зазначили в акті фактичної перевірки, яким чином виявлено порушення, тому на думку позивача прийняте рішення від 13.01.2023 №402/23-00-07-07 є протиправне та належить скасуванню.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
Відповідач позов не визнав, 12.05.2023 вх.9032/23 подав до суду відзив на позовну заяву, де зазначив, що 08.12.2022 під час проведення перевірки (ГУ ДПС у Київській області) встановлений факт проведення розрахункової операції через РРО фіскальний чек 3000416807 із порушенням режиму програмування, а саме: щодо найменування підакцизних товарів. 07.07.2022 о 17 год 28 хв здійснений продаж пива «Львівського світлого» баночного в обємі 0,5 л. - 2 шт за ціною 21, 54 грн на суму 45,08 грн, у найменуванні не зазначений код товарної підкатегорії згідно УКТЗЕД, що відповідає зазначеному виду підакцизних товарів. Представник зазначив , що у фіскальному чеку від 07.07.2022 №144 про продаж пива «Львівського світлого» баночного в обємі 0,5 л зазначено код підкатегорії 2202901000, що відноситься згідно до таблиці кодів УКТ ЗЕД до інших продуктів, позаяк згідно переліку кодів УКТ ЗЕД, позивачем повинен бути зазначений код - 2203 із зазначеним видом підкатегорії до якої відноситься продане пиво. Відповідач вважає, що відповідачем зазначений інший код УКТ ЗЕД з метоюнедотримання дисципліни та ухилення від сплати акцизного податку у розмірі 5% з роздрібного продажу товару, що належить до підакцизної групи. Головне управління ДПС у Київській області листом від 12.12.2022 №4419/7/10-36-07-08-07 до ГУ ДПС у Черкаській області направило матеріали перевірки для прийняття податкового повідомлення-рішення, що унаслідок встановленого податкового порушення, контролюючим органом застосовано до позивача штрафну санкцію: від 13.01.2023 №402/23-00-07-07 у сумі 5100 грн за порушення позивачем вимог п. 11 ст. 3 Закону України «Про застосусвання реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95 -ВР (далі - Закон №265), що передбачає відповідальність у разі проведення розрахункових операцій через РРО та/або ПРРО без використання режиму попереднього програмування відповідного найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно УКТЗЕД, цін товарів та обліку їх кількості.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Суд встановив, що 01.12.2022 № 1540-п ГУ ДПС у Київській області виданий наказ про здійснення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за місцем фактичного провадження діяльності за адресом: АДРЕСА_3 з 08.06.2021 тривалістю 10 днів з метою перевірки дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, у тому числі порядку ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, ведення касовий операцій, наявності свідоцтв, ліцензій, у тому числі про виробництво , обіг та зберігання підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), контролю щодо встановлений державою фіксований цін, граничних цін та граничних рівнів торговельної надбавки (націнки).
05.12.2022 видано направлення на перевірку №5707/10-36-07-08 ФОП ОСОБА_1 тривалістю 10 діб. Головними державними інспекторами Сабардак Р.В. та Брезюк С.Г. ГУ ДПС у Київській області адресовано лист ФОП ОСОБА_1 про надання документів, що ориманий 05.12.2022 директором магазину Трохименко Ю.Л., про що міститься відмітка на копії листа.
08.12.2022 головними державними інспекторами ГУ ДПС у Київській області складений акт про результати фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) № 14732/10/36/07/2514900150, де зазначено, що перевіркою встановлений факт здійснення реалізації товарів через реєстратор розрахункових операцій, фіскальний номер №3000416807 з порушенням порядку використання режиму програмування для підакцизних товарів без зазначення правильного коду товарної підкатегорії згідно УКТЗЕД. 07.07.2022 о 17 годині 28 хвилині здійснений продаж пива «Львівського світлого» баночного в обємі 0,5 л. - 2 шт по ціні 21, 54 грн на суму 45,08 грн, проте найменуванні не зазначений код товарної підкатегорії згідно УКТЗЕД, який відповідає зазначеному виду підакцизних товарів.
Згідно з актом від 18.12.2022 №999/10-36-07-08 відмови від підписання матеріалів перевірки, що складений про те, що після ознайомлення з актом від 08.12.2022 директор магазину Трохименко Ю.Л. відмовилася від підписання матеріалів перевірки.
12.12.2022 ГУ ДПС у Київській області листом №4419/7/10-36-07-08-07 надіслав до ГУ ДПС в Черкаській області матеріали перевірки для розгляду та прийняття рішення згідно чинного законодавства .
За результатами перевірки відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 13.01.2023 №402/23-00-07-07, застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, в тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 5100 грн.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені представниками позивача та відповідача, третьою особою аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити повністю з огляду на таке.
V. НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Конституцією України передбачено (частина 2 статті 19), що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно підпункту 19-1.1.16 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі Кодекс № 2755) контролюючі органи здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального. Відповідно до підпункту 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 Кодексу № 2755 контролюючі органи мають право здійснювати контроль за додержанням законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги).
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Кодексу № 2755 контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єкті права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (п. 75.1.3 ст. 75 Кодекс № 2755).
Відповідно до пункту 80.1 статті 80 Кодексу № 2755 фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
У відзиві відповідач зазначає: «відповідачем встановлено, що позивач є платником акцизного податку як суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, що здійснює реалізацію підакцизних товарів, згідно з підпунктом 212.1.11 пункту 212.1 статті 212 Кодексу №2755, згідно з підпунктами 19-1.1.14, 19-1.1.19, 19-1.1.20 пункту 19-1.1 статті 19-1 Кодексу №2755 контролюючі органи виконують зокрема такі функції: проводять відповідно до законодавства перевірки платників податків; здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері».
Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями) від 06.07.95 №265/95-ВР (далі - Закон № 265) визначає правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія цього Закону поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Відповідно до ст. 2 Закону № 265 розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Згідно із ст. 3 Закону № 265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов 'язані, зокрема проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій із створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, та надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі.
Форма та зміст фіскального касового чека на товари (послуги) (далі - фіскальний чек) та інших розрахункових документів, надання покупцю яких є обов'язковим, встановлені Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13 зі змінами та доповненнями (далі - Положення № 13). Обов'язкові реквізити фіскального чека визначені п. 2 розд. II Положення №13. У фіскальному чеку зазначаються обов'язкові реквізити, зокрема: назва та адреса господарської одиниці; назва та кількість товару, який реалізується; вартість проданого товару; код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством); ставки та суми податку на додану вартість (далі - ПДВ) та акцизного податку. У разі відсутності в документі хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери його призначення, такий документ не прийматиметься як розрахунковий (п. 3 розд. Положення№ 13).
Наказом Міністерства фінансів України від 18.06.2020 № 306, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2020 за № 624/34907 (далі - Наказ № 306) внесені зміни до Положення № 13, зокрема, р. II фіскальний касовий чек на товари (послуги) Положення № 13 викладено у новій редакції, що передбачає нові обов'язкові реквізити фіскального касового чека на товари (послуги), який створюється реєстратором розрахункових операцій.
Відповідно до п.7 ст. 3 Закону №265 суб'єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій, повинні подавати до контролюючих органів по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, що містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстраторів розрахункових операцій. Порядок передачі інформації від реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, по дротових або бездротових каналах зв'язку встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, на базі технології, розробленої Національним банком України, або з використанням кваліфікованого електронного підпису, кваліфікованої електронної позначки часу з дотриманням вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги" та/або інших дозволених в Україні засобів захисту інформації, передбачених законодавством. Застосування удосконаленого електронного підпису та/або удосконаленої електронної печатки є достатнім для застосування в програмних реєстраторах розрахункових операцій.
Згідно з підпункту 72.1.1.4 пункту 72.1 статті 72 Кодексу № 2755 для інформаційно- аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація від платників податків зокрема, про застосування реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій, у тому числі електронні копії розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, поданих до контролюючих органів. Для цілей цього підпункту терміни вживаються у значеннях, наведених у Законі №265. Відповідно до п.83.1 ст. 83 Кодексу № 2755, для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є: документи, визначені Кодексом №2755, у тому числі податкова інформація.
Зміст інформації зазначеної у фіскальному чеку під час проведення кожної розрахункової операції на реєстраторі розрахункових операцій автоматично направляється на сервер податкової служби України «Податковий блок» «Інформація» «фіскальні чеки».
Відповідно до п. 7 ст. 17 Закону №265 в редакції з 01.08.2020 за порушення вимог Закону №265 до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: триста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
У фіскальному чеку від 07.07.2022 ФН 144 про продаж пива «Львівського світлого» баночного в об'ємі 0,5 л. зазначений код підкатегорії 2202901000.
Пиво - це насичений діоксидом вуглецю пінистий алкогольний напій із вмістом спирту етилового від 0,5 відсотка об'ємних одиниць, отриманий під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами, що відноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203 (п.п. 14.1 144 ПКУ, ст. 1 ЗУ №481), що підтверджує доводи відповідача.
Позивач здійснив продаж/реалізацію підакцизного товару та провів розрахункову операцію через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму програмування з правильним кодом товару щодо найменування підакцизного товару (пива Львівського світлого) із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, тому відповідно до п. 7 ст. 17 Закону №265 в редакції з 01.08.2020 до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: триста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Суд, оцінюючи доводи та надані докази, на підставі аналізу законодавства та встановленого актом порушенння податкової дисципліни позивачем у сфері господарювання, дійшов висновку про правомірність податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 13.01.2023 № 402/23-00-07-07 про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5100 грн на підставі акта фактичної перевірки - носія інформації про правопорушення, складеного працівниками Головного управління ДПС у Київській області - тому під час застосування міри відповідальності до порушника відповідач діяв правомірно - у межах повноважень, у порядку і у спосіб, що передбачений до п. 7 ст. 17 Закону України «Про застосусвання реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265 в редакції з 01.08.2020, тому у задоволенні адміністративного позову належить відмовити.
VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України судові витрати не розподіляються.
Керуючись ст.2, 90, 139, 242-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Судові витрати не розподіляються.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».
Копію рішення направити сторонам у справі.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 /поштова адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ];
відповідач: Головного управління ДПС у Черкаській області [вул. Хрещатик 235, м. Черкаси, 18002, ЄДРПОУ 44131663].
Рішення складене 12.05.2023.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА