Рішення від 12.05.2023 по справі 580/1706/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2023 року справа № 580/1706/23

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової за участі секретаря судового засідання Пунтуса Д.А. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 580/1706/23 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18001, м. Черкаси, вул. Смілянська 23, ЄДРПОУ 21366538) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, ухвалив рішення.

І. ПРОЦЕДУРА / ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ

07.03.2023 вх. № 8545/23 ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, яка полягає у відмові провести нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити нарахування та виплату з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 за № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою від 14.03.2023 прийнята позовна заява до розгляду та відкрите провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 01.08.2008 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію по вислузі років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262). На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.10.2021 у справі №580/3907/22 (набрало законної сили від 24.11.2022) відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданою Державною установою «Територіальне медичне об'днання МВС України по Черкаській області від 21.07.2022 №33/44/1-Т-2621/08-1637, проте після перерахунку пенсії (підстава - рішення суду) припинено щомісячну доплату у сумі 2000 грн відповідно до Постанови №713. З метою досудового врегулювання спору позивач 11.12.2022 через електронний кабінет ПФУ звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.07.2021 відповідно до абзацу 1, 2 п. 1 Постанови №713 шляхом збільшення розміру пенсії на 2000 грн, відповідь просив надати у формі рішення. Відповідач листом від 11.01.2023 №2300-0202-8/2358 відмовив у встановленні доплати відповідно до Постанови №713, позаяк після перерахунку пенсії на підставі рішення суду від 24.10.2022 у справі №580/3907/22 пенсія позивача збільшилася більше ніж на 2000 грн - 5612,21 (8270,94-2652,73).

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

Відповідач позов не визнав, 21.03.2023 вх. № 10570/23 до суду надійшов відзив на позовну заяву, де зазначається, що щомісячна доплата у сумі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713 запроваджена Урядом з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб. Така диспропорція виникла з огляду на правове регулювання призначення та перерахунку пенсій, яке існувало до та після 01.03.2018, зокрема в частині прийняття Урядом Постанови № 103, деякі положення якої були визнані нечинними в судовому порядку та якою було передбачено те, що призначення та перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється з таких складових грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років. На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.10.2022 у справі №580/3907/22 позивачу здійснений перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки від 22.07.2022 №33/44/1-1247. Ураховуючи той факт, що з 01.12.2019 позивачу здійснений перерахунок пенсії, розмір якої збільшився більше ніж на 2000 грн, відсутні підстави для подальшого нарахування доплати у сумі 2000 грн відповідно до Постанови № 713. На підтвердження своєї позиції у відзиві 11.05.2023 вх. 18397/23 надав до суду клопотання про долучення доказів: довідки та перерахунки пенсії позивача.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.10.2022 у справі №580/3907/22 ЄДРСР 106911678 (набрало законної сили від 24.11.2024) відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом за листопад 2019, виданою Державною установою «Територіальне медичне об'днання МВС України по Черкаській області від 21.07.2022 №33/44/1-Т-2621/08-1637.

Відповідно до перерахунку пенсії позивача з 01.07.2021 суд встановив, що позивачу виплачувалася доплата до 2000 грн відповідно до Постанови № 713 у сумі 2000 грн до часу проведення перерахунку за рішенням суду згідно оновленої довідки, що стронами визнається.

11.12.2022 через електронний кабінет ПФУ позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.07.2021 відповідно до абзацу 1, 2 п. 1 Постанови №713 шляхом збільшення розміру пенсії на 2000 грн, відповідь просив надати у формі рішення.

Відповідач рішення про перерахунок або відмову в перерахунку пенсії не ухвалив, листом від 11.01.2023 №№2300-0202-8/2358 (за підписом заступника начальника Т. Хилик) надав відповідь інформаційного характеру відповідно до Закону України «Про звернення громадян» на заяву від 16.09.2022, де повідомив, що Постановою № 713 встановлено щомісячну доплату до 2000 грн, що враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262. Зважаючи на здійснений перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі рішення суду від 24.10.2022 у справі №580/3907/22 (набрало законної сили від 24.11.2022), основний розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000 грн - 5612,21, тому відсутні законні підстави для доплати відповідно до Постанови № 713.

Мотивованого індивідуального акта на спростування чи підтвердження очікувань позивача щодо підстав установлення щомісячної доплати до 2000 грн відповідно до Постанови №713 та перевірки додаткових видів грошового забезпечення у довідці від 21.07.2022 №33/44/1-Т-2621/08-1637 згідно якої здійснено перерахунок пенсії на вконання рішення суду від 24.10.2022 в порівнянні з попедньою довідкою не прийняв.

Суд зі змісту листа від 11.01.2023 №№2300-0202-8/2358 встановив, що відповідач вважає, що законодавчі підстави для перерахунку та виплати доплати до пенсії відповідно до постанови №713 відсутні, проте лист-відповідь не свідчить про порівняння складових з іншими довідками у матеріалах пенсійної справи та/або про сприяння позивачеві у реалізації прав особи під час звернення до суб'єкта публічної адміністрації, що доводить протиправну бездіяльність відповідача у контексті критеріїв частини 2 статті 2 КАС України без прийняття індивідуального акта - мотивованого рішення та з використанням повноважень перевірки відомостей у довідці від 21.07.2022 №33/44/1-Т-2621/08-1637, позаяк позивач не був почутий, без пояснень щодо встановленої надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції (39,99% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) - 1873,33 та премія (125,22 % нарахованого грошового забезпечення) - 8211,7, що включені до довідки Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» від 21.07.2022 №33/44/1-Т-2621/08-1637 в середніх розмірах, що фактично виплачені поліцейським відповідного органу в листопаді 2019 року, а не в середніх розмірах, що були виплачені у грудні 2015 року працюючим поліцейським у межах вимог постанови № 988, позаяк таких доводів, мотивів, аргументів щодо відмови в установленні доплати відповідно до постанови №713, обгрунтованих пояснень щодо права позивача на отримання якого у позивача виникло до 01.03.2018 згідно довідки про грошове забезпечення із складовими станом на листопад 2019 відповідь від 11.01.2023 не містить.

V. НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України від 09 квітня 1992 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262 та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію Закону № 2262 провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Верховний Суд у справі № 552/3407/17 дійшов правового висновку, що під «підвищенням пенсії» розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто випадки, коли пенсія була неправомірно недонарахована і у подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до «підвищення пенсії».

Верховний Суд у пункті 40 рішення від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19 висновує: до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії відповідача.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14 липня 2021 р. № 713 (далі - Постанова № 713). Установлено щомісячну доплату у сумі 2000 грн з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262 до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262 станом на 01.03.2018, що враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262 (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2022 р. № 578 внесено зміни до абз. 3 п. 1 Постанови № 713.

Відповідно до постанови абз. 3 п. 1 Постанови № 713, починаючи з 21.03.2022 застосовується в такій редакції: «особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 01.03.2018 (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень.

Особливості застосування п. 1 Постанови № 713 в умовах, коли позивачу здійснений перерахунок пенсії після 01.03.2018 на виконання рішення суду, були предметом дослідження Верховним Судом та викладені в постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22. На необхідності врахування правових висновків, викладених у зазначеному судовому рішення, наполягає позивач у відповіді від 01.05.2023.

11.11.2015 КМУ прийняв постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988). Пунктом 2 Постанови № 988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

29.12.2016 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей». Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною 3, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

ВС у справі № 420/2473/22 (з 01.05.2008 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію як пенсіонер МВС за вислугу років - на підставі п. 3 постанови КМУ № 103 (перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом) позивачу здійснений 24.03.2018 ГУ ПФУ перерахунок пенсії з 01.01.2016 ЄДРСР 103856511) зазначає, що відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення зазначене поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, що мають місце після перерахунку пенсії. Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000 грн 00 коп. Після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їх пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій залежно від часу їх призначення складає більше 70 відсотків.

Верховний Суд зазначив, що унаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду (Постанови № 713) з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262 до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату у сумі 2000 грн, виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абз. 3 п. 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у сумі 2000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262 має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме - зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Згідно висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22, для вирішення питання про те, чи впливає проведений на виконання судового рішення після 01.01.2018 перерахунок пенсії позивача, на виплату щомісячної доплати, встановленої Постановою № 713, належить з'ясувати причини такого перерахунку, а саме - чи проведений він з метою усунення порушеного права позивача на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018.

Верховний Суд у постанові від 18.07.2019 у справі №826/2426/16 (ЄДРСР 83104634) зазначив, що листи- це службова кореспонденція, вони не є нормативно-правовими актами, можуть носити лише роз'яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер і не повинні містити нових правових норм, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер.

Відповідно до постанови Правління ПФУ 07.07.2014 № 13-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

ВПВС у справі № 240/6263/18 ЄДРСР 88168813 зазначає: п. 48 - Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затверджений Постановою №45; п.55 - відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має; п. 66 - питання щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, урегульовані Порядком № 45); п.68 - ПФУ та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок (пункт 9 Порядку № 45).

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області є територіальним органом Пенсійного фонду України. Постановою Правління ПФУ від 22.12.2014 № 28-2 в редакції 2022 року затверджені Положення про головні управління Пенсійного фонду України в областях, де передбачено: Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.

Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 3-1 (далі Порядок №3-1), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, у порядку, установленому статтею 63 Закону №2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, що дають право на підвищення пенсії.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України. Аналогічний висновок сформований у постанові ВС від 10.10.2019 у справі 553/3619/16-а.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

Згідно з ч. 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Судове рішення, в якому дано офіційне тлумачення, сформульовано новий правовий принцип або судовий прецедент, не є формою права і є обов'язковим тільки для сторін у справі (С. Шевчук/ http://eurocourt.in.ua/Article.asp?AIdx=416). Критерії ефективності судового захисту соціальних прав у адміністративному процесі відображають відповідні стандарти якості судового розгляду, що встановлені нормами міжнародного та національного права та втілені у завданнях і цілях адміністративного судочинства (Р.Ф.Ханова, ОСОБА_2 / https://rm.coe.int/materials-socialrights-2020/1680a165f8).

Суд не встановив протиправної бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у не виплаті доплати до пенсії згідно постанови №713 ОСОБА_1 , починаючи з 01.07.2021 за відсутності доказів на підтвердження нарахування/донарахування, тому у частині позовних вимог належить відмовити.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Верховний Суд у справі №240/12017/19 зазначив (ЄДРСР 95946021), що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою у межах строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача.

У триваючих правовідносинах суб'єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу після отримання заяви від 11.12.2022 від позивача, де позивач просив відповідь надати у формі рішення, ухилився від виконання обов'язків - прийняття рішення з наданням/окресленням мотивів встановлення/не встановлення доплати до пенсії згідно постанови №713 з поясненнями щодо проведеного перерахунку на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду 24.10.2022 у справі №580/3907/22 згідно довідки про розмір грошового забезпечення Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» від 21.07.2022 №33/44/1-Т-2621/08-1637 (станом на листопад 2019 року), де надбавка за специфічні умови проходження служби 39,99 % - 1873,33 та премія 125,22 % - 8211,71 включені до довідки станом на листопад 2019 в середніх розмірах, а не в середніх розмірах, що були виплачені у грудні 2015 року працюючим поліцейським у межах вимог постанови № 988, стосовно очікувань позивача.

У іншій справі № 580/5732/22 ЄДРСР 110475225 зазначається: оскільки розмір пенсії позивача на виконання рішення суду збільшено на 2583 грн 66 коп і становить у загальній сумі 8163 грн 35 коп, з 01.03.2022 відповідачем правомірно припинено виплату щомісячної доплати у розмірі 2000 грн 00 коп, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 02.11.2021 у справі № 580/6650/21 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок з 01.12.2019 пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 02 липня 2021 року № 22/6-3083. Дослідивши зазначену довідку, копія якої приєднана до матеріалів справи, колегія суддів встановила, що в ній зазначені відомості про грошове забезпечення ОСОБА_1 за прирівняною посадою станом на 19.11.2019.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, у межах позовних вимог.

Суд, за відсутності мотивованого індивідуального акта у формі рішення щодо реагування на настання обставин - надходження заяви від 11.12.2022 до матеріалів пенсійної справи, де позивач просив зокрема надати відповідь у формі рішення, проте відповідач розглянув заяву та надав відповідь інформаційного характеру відповідно до Закону України «Про звернення громадян», дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Оцінюючи доводи і докази про бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії позивачеві за відсутності індивідуального акта відповідача за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про протиправність, позаяк відповідач, відмовляючи листом без прийняття рішення, діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України, необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, недобросовісно/несправедливо, без врахування необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), без мотивів відмови, без прийняття індивідуального акта у формі рішення у контексті обов'язків належного врядування з поясненнями підстав попередніх здійснених перерахунків, починаючи з 01.07.2021 у контексті дотримання строків для перерахунку пенсії і обставин (дії постанови КМУ №713, законів про бюджет на відповідний рік) та перевіркою складових у довідці від 21.07.2022 №33/44/1-Т-2621/08-1637 станом на 2019 (де надбавка за специфічні умови проходження служби 39,99 % - 1873,33 та премія 125,22 % - 8211,71 включені в середніх розмірах, а не в середніх розмірах, що були виплачені у грудні 2015 року працюючим поліцейським у межах вимог постанови № 988) порівняно з попередньою довідкою та перерахунком .

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд встановив і визнає часткову протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у не сприянні позивачеві у реалізації майнового права у сфері пенсійного забезпечення, дотримання порядку, умов, зміни розміру пенсії, алгоритму перерахунку у контексті очікування позивача отримати мотивоване і зрозуміле для моделювання подальшої поведінки рішення-індивідуальний акт, тому позовні вимоги належить задовольнити частково, зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.12.2022 із розмежуванням підстав для проведення перерахунку з 01.07.2021 згідно постанови №713 із врахуванням проведеного перерахунку на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.10.2022 у справі №580/3907/22 згідно довідки про розмір грошового забезпечення Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» від 21.07.2022 №33/44/1-Т-2621/08-1637 (станом на листопад 2019 року), де надбавка за специфічні умови проходження служби 39,99 % - 1873,33 та премія 125,22 % - 8211,71 включені до довідки станом на листопад 2019 в середніх розмірах, а не в середніх розмірах, що були виплачені у грудні 2015 року працюючим поліцейським у межах вимог постанови № 988.

VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає про таке. Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України у разі часткового задоволення позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Суд не включає до складу судових витрат, що належать розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Враховуючи, що позивач сплатив 1073,60 (квитанція від 06.03.2023 №3897сее0-0480-42b-9eb4-92f44612156), позовні вимоги задоволено частково, наявні підстави для стягнення витрат зі сплати судового збору у сумі 536,80 грн.

Керуючись статтями 2, 5-16, 19, 73-78, 90, 139, 242-246, 250, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у не прийнятті мотивованого рішення за заявою від 11.12.2022 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Зов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.12.2022 з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у сумі 536,80 грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».

Копію рішення направити сторонам справи.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ];

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області [вул. Смілянська 23, м.Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538].

Судове рішення складене 12.05.2023.

Суддя Лариса ТРОФІМОВА