Справа № 456/1214/23
Провадження № 3/456/814/2023
іменем України
11 травня 2023 року Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Бучківська В. Л. , розглянувши матеріали, які надійшли від Стрийського РУП ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 2 ст. 187 КУпАП,
ОСОБА_1 , повторно, протягом року порушив правила адміністративного нагляду, встановленого ухвалою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 21.09.2022, а саме: 18.02.2023 в період часу з 09:00 год. по 11:00 год. не з'явився на реєстрацію в Стрийське РУП ГУНП у Львівській області, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КУпАП.
Окрім цього, ОСОБА_1 , повторно, протягом року порушив правила адміністративного нагляду, встановленого ухвалою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 21.09.2022, а саме: 25.02.2023 в період часу з 09:00 по 11:00 год. не з'явився на реєстрацію в Стрийське РУП ГУНП у Львівській області, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст. 187 КУпАП.
Постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 21.04.2023 адміністративні справи №456/1214/23, (провадження №3/456/814/2023) та № 456/1215/23 (провадження № 3/456/815/2023 відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 187 КУпАП об'єднано в одне провадження, справі присвоєно №456/1214/23, провадження №3/456/814/2023.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому визнав, щиро розкаявся.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 187 КУпАП, виходячи з наступного.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення, згідно зі ст. 245 КУпАП, є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи з дотриманням процесуальної форми її розгляду.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП, полягає у порушенні правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме: неявці за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; неповідомленні працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах; порушенні заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; порушенні заборони перебування у визначених місцях району (міста); нереєстрації в органі Національної поліції, вчиненому повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Згідно з вимогами ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, вчинених при вищевикладених обставинах повністю доведена дослідженими в судовому засіданні доказами у справі, що ретельно перевірені та оцінені судом з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності кожен окремо та взаємозв'язку для ухвалення даного рішення, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 970770 від 02.03.2023, відповідно до якого ОСОБА_1 , повторно, протягом року порушив правила адміністративного нагляду, встановленого ухвалою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 21.09.2022, а саме: 18.02.2023 в період часу з 09:00 год. по 11:00 год. не з'явився на реєстрацію в Стрийське РУП ГУНП у Львівській області, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КУпАП /а.с.1/;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 970771 від 03.03.2023, відповідно до якого ОСОБА_1 , повторно, протягом року порушив правила адміністративного нагляду, встановленого ухвалою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 21.09.2022, а саме: 25.02.2023 в період часу з 09:00 по 11:00 год. не з'явився на реєстрацію в Стрийське РУП ГУНП у Львівській області, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст. 187 КУпАП /а.с.18/;
- копією рапорту ДОП ВП Стрийського РУП ГУНП у Львівській області Ікавого Т.І. від 27.02.2023, з якого вбачається, що ОСОБА_1 18.02.2023 в період часу з 09:00 год. по 11:00 год. не з'явився на реєстрацію в Стрийське РУП ГУНП у Львівській області, чим порушив вимоги встановленого йому адміністративного нагляду, відповідно до ухвали Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 21.09.2022 /а.с.2/;
- копією ухвали Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 21.09.2022, відповідно до якої відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено адміністративний нагляд терміном на 1 (один) рік та застосовано наступні обмеження: заборонено виходити з помешкання по місцю проживання з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв. (Львівська область, м. Стрий, вул. Обаля 3/3); заборонено виїзд за межі м. Стрий Стрийського району Львівської області без дозволу керівництва Стрийського РУП ГУНП у Львівській області; прибувати на реєстрацію в Стрийське РУП ГУНП у Львівській області щосуботи в період з 09:00 год. до 11:00 год. /а.с.3-4/;
- копією постанови Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 09.12.2022, відповідно до якої ОСОБА_1 визнано винним у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 187 КУпАП і накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 170,00 грн. /а.с.8-11/;
- копією рапорту ДОП ВП Стрийського РУП ГУНП у Львівській області Ікавого Т.І. від 27.02.2023, з якого вбачається, що ОСОБА_1 25.02.2023 в період часу з 09:00 год. по 11:00 год. не з'явився на реєстрацію в Стрийське РУП ГУНП у Львівській області, чим порушив вимоги встановленого йому адміністративного нагляду, відповідно до ухвали Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 21.09.2022 /а.с.19/.
Зазначені вище докази винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 187 КУпАП є такими, що доповнюють одне одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки у відповідності до ст.ст. 251, 252 КУпАП, прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, а також є такими, що зібрані в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Вирішуючи питання про вид стягнення, з врахуванням особи правопорушника, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді адміністративного штрафу.
Керуючись ст. 40-1 КУпАП, відповідно до якої судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, тому слід стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави.
Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 187 КУпАП, й накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 170 /сто сімдесят/ грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 536 /п'ятсот тридцять шість/ грн. 80 коп.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Стрийський міськрайонний суд Львівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Cуддя В. Л. Бучківська