Справа № 991/2585/23
Провадження № 1-кс/991/2610/23
03 квітня 2023 року м. Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Київ скаргу Голови Громадської організації «НОН-СТОП» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,
установив:
27.03.2023 до Вищого антикорупційного суду шляхом направлення через електронний кабінет Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи надійшла скарга Голови Громадської організації «НОН-СТОП» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про вчинення кримінальних правопорушень до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР, Реєстр) за його заявою від 23.03.2023.
І. Зміст поданої скарги
23.03.2023 головою ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 на офіційну електронну пошту Спеціалізованої антикорупційної прокуратури було направлено заяву про вчинення кримінальних правопорушень.
На теперішній час, в порушення вимог ст. 214 КПК України, відомості за вказаною заявою до ЄРДР не внесені, про початок досудового розслідування не повідомлено, витяг з Реєстру не надано.
У заяві від 23.03.2023 зазначено про обставини можливого вчинення кримінальних правопорушень, а саме:
В ході здійснення правозахисної діяльності ГО «НОН-СТОП» встановлено, що керівництво Харківської міської ради, підконтрольне ОСОБА_5, ОСОБА_6, інтереси яких лобіює в Офісі Президента заступник фракції «Слуга Народу» ОСОБА_7, а саме: заступник міського голови ОСОБА_8, заступник міського голови - директор департаменту житлово-комунального господарства Харківської міської ради (далі - ЖКХ ХМР) ОСОБА_9, заступники департаменту ЖКХ ХМР ОСОБА_10, ОСОБА_11 та підпорядковані їм посадові особи, у змові з керівництвом групи підприємств «Житлобуд-1», головним з яких є АТ «ТРЕСТ ЖИТЛОБУД - 1», та інших афілійованих і підконтрольних підприємств в складі конвертаційного центру, користуючись воєнним станом, спрощенням процедур публічних торгів та обмеженням публічної інформації, в тому числі через систему Prozzoro, створили злочинну організацію, що реалізує корупційну схему щодо системної розтрати і присвоєння бюджетних коштів при відбудові і відновленні пошкоджень, завданих внаслідок військової агресії рф.
Заявник зазначає, що вказані дії проводяться шляхом розподілу бюджетних багатомільйонних договорів на ремонт і відбудову будівель, споруд на підконтрольні, афілійовані підприємства з метою отримання певного проценту від суми договору, при цьому частина робіт проводяться лише формально, в письмовому вигляді, або оцінюються в кілька разів дорожче від ринкових, вказані бюджетні кошти пропускаються і виводяться через конвертаційні центри і фіктивні підприємства, при повній бездіяльності правоохоронних, контролюючих і податкових органів.
Вказані дії призводять до розтрати бюджету, зниження якості відновлення і відбудови регіону, укріплення бізнес корупційних структур, зниження довіри і якості життя населення, що в свою чергу негативно впливає на авторитет влади, в тому числі серед міжнародних партнерів.
Заявник стверджує, що шляхом моніторингу системи Prozorro йому стало відомо, що АТ «ТРЕСТ ЖИТЛОБУД - 1» за січень-березень 2023 року уклав 38 договорів з Управлінням з будівництва, ремонту та реконструкції департаменту житлово-комунального господарства Харківської міської ради на загальну суму 43 293 024 грн та наводить їх перелік із зазначенням дат укладення та суми грошових коштів на які було заключено договори.
Далі, генпідрядник АТ «ТРЕСТ ЖИТЛОБУД - 1» для проведення робіт наймає субпідрядні підприємства, які значно завищують вартість та кількість будівельних робіт. В деяких випадках АТ «ТРЕСТ ЖИТЛОБУД - 1» укладає фіктивні угоди з субпідрядними і афілійованими підприємствами в складі конвертаційного центру групи «Житлобуд-1» з метою виводу бюджетних коштів та їх подальшої легалізації.
Крім того заявник стверджує, що АТ «ТРЕСТ ЖИТЛОБУД - 1» з метою ухилення від сплати податків, легалізації і виводу бюджетних коштів використовує:
-послуги внутрішнього конвертаційного центру, до складу якого входить ряд пов'язаних, підконтрольних підприємств і ФОП, створених саме для обслуговування групи підприємств «Житлобуд-1», зокрема укладає субпідрядні договори з ТОВ «Фасадспецстрой» та ТОВ «Афіна Групп ЛТД», які в свою чергу для виконання зазначених робіт не мають достатньої чисельності робітників та основних засобів;
-послуги зовнішнього конвертаційного центру, що надає незаконні послуги й іншим суб'єктам господарювання, окрім АТ «ТРЕСТ ЖИТЛОБУД - 1», є ряд фіктивних підприємств, що документально приймають участь у ланцюжках поставок товарів та послуг, а саме: ТОВ «НЬЮ ЕЛІВ», ТОВ «ЕЛІКС-ЛЮКС», ТОВ «ІЗІ ЦЕНТР», ТОВ «СПРІНГ ПРОМ», ТОВ «ФАРМЕР ЛАЙТ», ТОВ «АНДРОМЕДА ТРАНС», ТОВ «ІМПОРТ ПРОДАКШЕН», ТОВ «МОДУМ ТЕХНО», ТОВ «МОДУМ ТЕХНО».
Також заявник вважає, що:
1.АТ «ТРЕСТ ЖИТЛОБУД - 1» є частиною корупційної схеми топ посадовців з легалізації і системного виводу бюджетних коштів, на даний час підприємство існує за рахунок отримання бюджетних коштів;
2.АТ «ТРЕСТ ЖИТЛОБУД - 1» є афілійованим і пов'язаним з рядом реальних і фіктивних компаній в сфері будівництва, що приймають участь в ухиленні від сплати податків і легалізації бюджетних коштів;
3.АТ «ТРЕСТ ЖИТЛОБУД - 1» в складі конвертаційного центру виводить готівкові кошти для передачі «відкатів» розпорядникам бюджетних коштів в сфері будівництва;
4.АТ «ТРЕСТ ЖИТЛОБУД - 1» формує свої фіктивні видаткові і прибуткові операції, таким чином, щоб сума податкового кредиту перевищувала податкове зобов'язання з метою ухилення від сплати податку на прибутку, ПДВ, та незаконного відшкодування ПДВ з боку держави;
5.АТ «ТРЕСТ ЖИТЛОБУД - 1» є транзитером в складі конвертаційного центру для незаконного формування податкового кредиту/зобов'язань реальному сектору економіки для ухилення від сплати податків, легалізації коштів, виводу готівки, підробки прибуткових/видаткових документів;
6.в діях посадових осіб, які розпорядились або посприяли отриманню бюджетних коштів на користь АТ «ТРЕСТ ЖИТЛОБУД - 1» за відкат вбачаються корупційні злочини.
У скарзі зазначено, що в таких діях службових осіб Харківської міської ради та інших осіб вбачаються ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364 КК України.
Враховуючи викладені обставини, Голова ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 просив подану ним скаргу задовольнити та зобов'язати посадових осіб Спеціалізованої антикорупційної прокуратури внести відомості та почати досудове розслідування за його заявою від 23.03.2023 про вчинення кримінальних правопорушень.
ІІ. Позиція учасників судового засідання
ОСОБА_3 просив подану ним скаргу розглянути за його відсутності, викладені в ній вимоги підтримує (п.3 прохальної частини скарги).
Представник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду скарги, у судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки завчасно не повідомив.
Частиною 3 статті 306 КПК України встановлено, що відсутність слідчого, дізнавача чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.
ІІІ. Мотиви та оцінка слідчого судді
Дослідивши зміст скарги та долучені до неї матеріали, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність задоволення скарги з огляду на таке.
Положеннями ч. 1 ст. 24 КПК України передбачено, що кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому КПК України.
На досудовому провадженні може бути оскаржена, зокрема бездіяльність прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення (п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України).
Частиною 1 ст. 214 КПК України визначено, що слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Отже бездіяльність, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР, наступає після спливу 24 годин з моменту подання заяви про кримінальне правопорушення.
Слідчим суддею встановлено, що 23.03.2023 Голова ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 надіслав на електронну пошту Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (office@gp.gov.ua) заяву про вчинення кримінальних правопорушень від 23.03.2023 із вих. № 23/03/2023-1, в якій виклав обставини ймовірно вчинених суспільно протиправних діянь службовими особами Харківської міської ради, засновниками та керівниками групи підприємств «Житлобуд-1» та розмір ймовірно завданої майнової шкоди (який перевищує 228 млн грн).
На момент розгляду скарги відомості про належний розгляд уповноваженою особою Спеціалізованої антикорупційної прокуратури вказаної вище заяви про вчинення кримінальних правопорушень від 23.03.2023 відсутні. Інформація про внесення відомостей або відмову у їх внесенні відсутня. Отже, прокурорами САП допущено бездіяльність.
За змістом п. 4 ч. 5 ст. 214 КПК України до Єдиного реєстру досудових розслідувань, зокрема має бути внесено короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела. При цьому, об'єктивними даними, які можуть свідчити про наявність ознак злочину є відомості, що підтверджують реальність конкретної події кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини його вчинення).
Кримінальне процесуальне законодавство України не покладає на заявника обов'язок з достовірністю наводити у заяві чи повідомленні про кримінальне правопорушення усі елементи складу злочину.
Аналогічний висновок був зроблений Верховним Судом колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у своїй постанові від 30 вересня 2021 року (справа № 556/450/18, провадження № 51-4229км20), який наголосив: «...слідчий, прокурор після прийняття та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, виходячи з їх змісту, має перевірити достатність даних, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, за наслідками чого ним приймається рішення про початок досудового розслідування шляхом внесення відповідних відомостей до ЄРДР. Таким чином, підставою початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, короткий виклад яких разом із прізвищем, ім'ям, по-батькові (найменуванням) потерпілого або заявника, серед іншого, вноситься до ЄРДР...».
Підставами вважати, що у заяві чи повідомленні містяться відомості саме про злочин є об'єктивні дані, які дійсно свідчать про наявність ознак злочину і підлягають доказуванню у кримінальному провадженні згідно ст. 91 КПК України. Такими даними є відомості на підтвердження реальності конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину).
У заяві про вчинення кримінальних правопорушень від 23.03.2023 Головою ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 зазначено про обставини ймовірного вчинення кримінальних правопорушень, які підлягають перевірці. Зокрема, скаржник зазначив:
- осіб, які ймовірно вчинили кримінальні правопорушення - заступник міського голови Харківської міської ради ОСОБА_8, заступник міського голови - директор департаменту житлово-комунального господарства Харківської міської ради ОСОБА_9, заступники директора департаменту житлово-комунального господарства Харківської міської ради ОСОБА_10 та ОСОБА_11 та підпорядковані їм посадові особи, а також особи, які входять до групи підприємств «Житлобуд-1»;
- період вчинення ймовірних кримінальних правопорушень - січень-березень 2023 року;
- дії, які можуть мати ознаки кримінальних правопорушень - участь у тендерних державних закупівлях групи підприємств «Житлобуд-1, зокрема АТ «ТРЕСТ ЖИТЛОБУД - 1», щодо яких існують підстави вважати, що їх перемога є наперед визначеною та укладення в подальшому вказаними підприємствами договорів підряду та субпідряду, що призводить до значного завищення цін на виготовлення робіт та надання послуг;
- місце вчинення таких дій - м. Харків;
- суму ймовірно завданої інтересам держави шкоди - понад 228 млн грн.
Із огляду на зазначене, заява про вчинені кримінальні правопорушення від 23.03.2023 містить вагомі обставини, що об'єктивно можуть свідчити про вчинення суспільно протиправних діянь, зокрема службовими особами Харківської міської ради, які потребують детальної перевірки, яка можлива після внесення таких відомостей до ЄРДР.
На підставі викладеного вище, слідчий суддя вважає, що відомості, які зазначені скаржником у заяві про вчинені кримінальні правопорушення, є цілком конкретними та достатніми для внесення їх уповноваженою особою Спеціалізованої антикорупційної прокуратури до Єдиного реєстру досудових розслідувань та проведення досудового розслідування згідно положень, визначених КПК України, у зв'язку з чим вважає за необхідне задовольнити подану ОСОБА_3 скаргу на бездіяльність уповноважених осіб Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 535 КПК України, уповноважені особи Спеціалізованої антикорупційної прокуратури мають повідомити Вищий антикорупційний суд про виконання ухваленого судового рішення.
Керуючись статтями 303, 304, 306, 372, 376 КПК України, слідчий суддя -
постановив:
Скаргу Голови Громадської організації «НОН-СТОП» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань - задовольнити.
Зобов'язати уповноважену службову особу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення кримінальних правопорушень за заявою від 23.03.2023 № 23/03/2023-1, поданою Головою Громадської організації «НОН-СТОП» ОСОБА_3 .
На підставі ч.4 ст.535 КПК України уповноважені особи Спеціалізованої антикорупційної прокуратури мають повідомити Вищий антикорупційний суд про виконання судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_4