30.07.10
Чернігівської області
14000 , м. Чернігів тел. 77-44-62
проспект Миру, 20
Іменем України
”29” липня 2010 року справа № 11/106
Чернігівський міжрайонний природоохоронний прокурор (14000, м. Чернігів, вул. Коцюбинського, 57) в інтересах держави в особі
Позивача: Державної екологічної інспекції в Чернігівській області,
вул. Малясова, 12, м. Чернігів, 14017
До відповідача: Кухарської сільської ради, вул. Центральна, 19, с. Кухарка, Варвинський район, Чернігівська область, 17642
Предмет спору: про стягнення збитків у сумі 65 546,16 грн.
Суддя Бобров Ю.М.
Представники сторін:
Від позивача: Іващенко Н.В. -зав. юридичним сектором, дов. № 04-08/04 від 11.01.2010р.
Від відповідача: Сопілко Н.В. -голова сільради, паспорт НК 067777, виданий 05.07.1996р. Варвинським РВ УМВС.
В судовому засіданні присутній: Негода В.М. -старший помічник прокурора відділу прокуратури Чернігівської області, посвідчення № 325 від 09.12.2009р.
Чернігівським міжрайонним природоохоронним прокурором в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Чернігівській області подано позов до Кухарської сільської ради про стягнення 65 546,16 грн. збитків, завданих внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
В судовому засіданні старший помічник прокурора та представник позивача підтримали позовні вимоги та їх обґрунтування, викладені у позовній заяві, та просять їх задовольнити, посилаючись на те, що відповідачем порушені вимоги ст.ст. 16, 21 Кодексу України про надра, ст.ст. 48, 49 Водного кодексу України, п. 5 ст. 9 Закону України „Про ліцензування певних видів господарської діяльності”, що встановлено при проведенні позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Кухарської сільської ради, про що складено акт від № 48/08 від 10.03.2010р. Розмір шкоди, заподіяної відповідачем складає 65 546,16 грн.
Відповідач відзиву на позов не надав. Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі.
Розглянувши подані матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши та оцінивши надані докази, заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача та старшого помічника прокурора, суд ВСТАНОВИВ наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, 10.03.2010р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Макаровим М.К., у присутності сільського голови с. Кухарка Варвинського району Чернігівської області Сопілко Н.В. проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Кухарської сільської ради.
Перевіркою було встановлено, що Кухарська сільська рада в порушення вимог ст.ст. 16, 21 Кодексу України про надра, ст.ст. 48, 49 Водного кодексу України, п. 5 ст. 9 Закону України „Про ліцензування певних видів господарської діяльності”, тобто без одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами та без дозволу на спец водокористування, у період з 10.03.2007р. по 10.03.2010р. здійснювала господарську діяльність з водопостачання, використовуючи у цій діяльності підземні питні води, які відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 827 від 12.12.1994р. „Про затвердження переліку корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення”, віднесені до корисних копалин загальнодержавного значення.
За вказаний період Кухарською сільською радою самовільно без ліцензії на користування надрами та без спеціального дозволу на спец водокористування забрано 21202 куб. м. питної води із артезіанської свердловини, що знаходиться на балансі сільської ради.
За результатами перевірки було складено акт № 48/08 від 10.03.2010р. Акт перевірки підписано представником відповідача без зауважень. Відсутність дозволу на спеціальне водокористування у вказаний період відповідачем не заперечується.
В результаті вчинених Кухарською сільською радою дій позивачем нараховано відповідачу 63 546,16 грн. збитків.
Розрахунок обчислення розміру заподіяних збитків за період з 10.03.2007р. по 24.08.2009р. проведено згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995р. № 37. Сума збитків становить 2374,45 грн.
Розрахунок обчислення розміру заподіяних збитків за період з 25.08.2009р. по 10.03.2010р. проведено згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009р. Сума збитків становить 60 241,08 грн.
Таким чином, загальна сума збитків за період з 10.03.2007р. по 10.03.2010р., заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів в результаті самовільного водокористування становить 63 546,16 грн.
Пункт 9 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України передбачає, що водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Згідно ч. 1 ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування -це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу (ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України).
Статтею 110 Водного кодексу України встановлено, що порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
Частина 1 ст. 111 Водного кодексу України передбачає, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Положення щодо відповідальності осіб, винних у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів закріплені також і в ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”.
Відповідно до вимог ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Суд вважає, що надані прокурором та позивачем письмові докази доводять ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог.
Відповідач належних та допустимих доказів, які б спростовували викладені в позовній заяві обставини, суду не надав.
На підставі вищевикладеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню в повній сумі.
Враховуючи, що спір виник з вини відповідача та відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягає стягненню в доход державного бюджету 635,46 грн. державного мита 236,00 грн. витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду у судах.
Керуючись ст. ст. 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Кухарської сільської ради (вул. Центральна, 19, с. Кухарка, Варвинський район, Чернігівська область, 17642, р/р 35411003002164 в УДК у Чернігівській області, МФО 853592, код 04525604) до місцевого бюджету Кухарської сільської ради Варвинського району Чернігівської області (р/р 33115331700094 в ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, код ЄДРПОУ 22814163) 63 546,16 грн. збитків.
3. Стягнути з Кухарської сільської ради (вул. Центральна, 19, с. Кухарка, Варвинський район, Чернігівська область, 17642, р/р 35411003002164 в УДК у Чернігівській області, МФО 853592, код 04525604) до державного бюджету (одержувач - державний бюджет м. Чернігова, р/р 31111095700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код 22825965, код платежу 22090200) 635,46 грн. держмита.
4. Стягнути з Кухарської сільської ради (вул. Центральна, 19, с. Кухарка, Варвинський район, Чернігівська область, 17642, р/р 35411003002164 в УДК у Чернігівській області, МФО 853592, код 04525604) до державного бюджету (одержувач -державний бюджет м. Чернігова, р/р 31210264700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код 22825965, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності 264) 236,00 грн. оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду у судах.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
В судовому засіданні 29.07.2010р., на підставі ст. 85 ГПК України, за згодою старшого помічника прокурора та представників сторін, оголошено тільки вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення підписано 30.07.2010 р.
Суддя Ю.М. Бобров