Справа № 486/99/23
Провадження № 2/486/259/2023
23 березня 2023 року м. Южноукраїнськ
Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
у складі: головуючого судді Далматової Г.А.,
при секретарях Деменко К.Л., Жук А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство», секретаря Южноукраїнської міської ради Акуленка Олександра Анатолійовича про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, визнання бездіяльності протиправною,
учасники справи: позивач ОСОБА_1 , відповідачі КП ТВКГ, секретар Южноукраїнської міської ради Акуленко О.А., представник відповідача Ніколаєнко О.О.,
24 січня 2023 року ОСОБА_1 звернувся із позовом до комунального підприємства «Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство» (далі - КП ТВКГ), секретаря Южноукраїнської міської ради Акуленка О.А. про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, визнання бездіяльності протиправною, в якій просить визнати протиправним та скасувати наказ т.в.о. директора КП ТВКГ №172 від 09 вересня 2022 року «Про скорочення штату працівників»; поновити його на роботі в КП ТВКГ на посаді начальника відділу підготовки виробництва КП ТВКГ з моменту звільнення, стягнути з КП ТВКГ на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу з дати звільнення до дня поновлення на посаді начальника відділу підготовки виробництва КП ТВКГ та визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо незапропонування йому вакантної посади директора КП ТВКГ.
Ухвалою суду від 26 січня 2023 року позовну заяву було залишено без руху. 27 січня 2023 року позивачем усунуті недоліки.
В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що з 03 грудня 2012 року він працював в КП ТВКГ на посаді начальника відділу підготовки виробництва. 27 грудня 2022 року наказом т.в.о. директора КП ТВКГ Судакова Д.С. №109-ОС від 27 грудня 2022 року його звільнено з посади начальника відділу підготовки виробництва КП ТВКГ за скороченням чисельності та штату працівників згідно п.1 ст.40 КЗпП України. З наказом про звільнення його ознайомлено 27 грудня 2022 року. Вважає, що скорочення посади начальника відділу підготовки виробництва КП ТВКГ та звільнення з роботи є протиправними та такими, що здійснено поза межами повноважень КП ТВКГ, не у спосіб та не в порядку, що передбачений законодавством України.
Згідно з наказом директора КП ТВКГ №172 від 07 вересня 2022 року, посаду начальника відділу підготовки виробництва КП ТВКГ скорочено з 01 грудня 2022 року, про що його повідомлено наказом т.в.о. директора КП ТВКГ №176 від 13 вересня 2022 року.
Оскільки змін в організації виробництва і праці не відбувалося, то підстав для скорочення його посади немає.
Наглядова рада є органом управління комунального підприємства, який діє згідно його Статуту. Наглядова рада КП ТВКГ була створена рішенням Южноукраїнської міської ради № 1223 від 23 серпня 2018 року. Зміни до складу Наглядової ради будо внесено рішенням Южноукраїнської міської ради №334 від 22 квітня 2022 року.
Згідно п.7.3.7 Статуту КП ТВКГ, директор КП ТВКГ затверджує штатний розпис (з обов'язковим попереднім погодженням з Наглядовою радою та погодженням з міським головою). Всупереч вказаній обов'язковій умові, т.в.о. директора КП ТВКГ Судаков Д.С. затвердив з 01 грудня 2022 року штатний розклад КП ТВКГ, скоротивши посаду начальника відділу підготовки виробництва КП ТВКГ без обов'язкового попереднього погодження з Наглядовою радою.
Крім того, Відповідач 1 видав наказ №172 від 09 вересня 2022 року «Про скорочення штату працівників», пунктом першим якого скоротив чисельність і штат працівників КП ТВКГ, пунктом другим якого наказав затвердити штатний розклад у новій редакції з 01 грудня 2022 року без обов'язкового попереднього погодження з Наглядовою радою. Тим самим ОСОБА_2 вийшов за межі своїх повноважень, наданих йому Статутом КП ТВКГ, оскільки прийняв рішення одноособово, в тому числі від імені Наглядової ради підприємства. Тим самим такий орган управління КП ТВКГ, як Наглядова рада була позбавлена можливості здійснювати управління підприємством в межах компетенції, передбаченої Статутом. Отже т.в.о. директора КП ТВКГ Судаков Д.С. діяв не у спосіб, передбачений законами України та вийшов за межі своїх повноважень, передбачених Статутом КП ТВКГ. Статутом КП ТВКГ не передбачено можливості директору КП ТВКГ одноособово - без обов'язкового, попереднього погодження з Наглядовою радою затверджувати будь-який штатний розклад КП ТВКГ, а слідовно і скорочувати штат підприємства.
Норма законодавства щодо необхідності запропонувати всі наявні у виконавчих органах Южноукраїнської міської ради вакансії Відповідачем не виконана. Відповідачем, в порушення вимог чинного законодавства, після попередження його про наступне вивільнення не було запропоновано всю іншу роботу (посади), які були вільними на підприємстві. Так, йому не була запропонована вакантна посада директора КП ТВКГ, яка існує і по цей день. Посада директора КП ТВКГ перебуває у штатному розкладі КП ТВКГ і є вакантною, оскільки на даний час керівником підприємства є тимчасово виконуючій обов'язки директора. Це свідчить про те, що вказаними особами при скороченні його посади не було виконано вимоги ст.149-2 КЗпП України щодо запропонування усіх вакантних посад на підприємстві.
Згідно довідки КП ТВКГ від 18 січня 2023 року за останні два місяці роботи, що передували звільненню він отримав заробітну плату: за жовтень 2022 року 19716,70 грн., за листопад 2022 року - 19593,52 грн. Таким чином середньоденна заробітна плата за два відпрацьовані місяці перед звільненням становить 914,20 грн. (19716,70 грн +19593,52 грн = 39310,22 грн. : 43 роб. днів в жовтні, листопаді = 914,20 грн.).
16 лютого 2023 року від відповідача КП ТВКГ до суду надійшов відзив на позов, згідно якого відповідач не визнає позовні вимоги. В обґрунтування заперечень зазначено, що відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України звільнення працівника відбувається не лише у випадках змін в організації виробництва і праці, а також у разі скорочення штату. Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис. Щодо Наглядової ради зазначає, що Наглядова рада комунального підприємства набуває легітимності лише після чіткого виконання п. 7 ст. 87 ГК України та п. 301 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування». У іншому випадку вона є не легітимною, оскільки не приймала рішень, передбачених законодавством, не проводила жодного засідання протягом двох років. Стосовно не запропонування позивачу посади директора, вказує, що вказана посада не є вакантною на підприємстві.
17 лютого 2023 року від відповідача секретаря Южноукраїнської міської ради Акуленка О.А до суду надійшов відзив на позов, в якому вказує, що підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис. В даному випадку відповідач має право самостійно вирішувати питання стосовно власної структури, штату та чисельності працівників, а суддя чи Южноукраїнська міська рада не може втручатись в таку діяльність органу. Наглядова рада комунального підприємства набуває легітимності лише після чіткого виконання п. 7 ст. 87 ГК України та п. 301 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», а саме, прийняття низки рішень. Однак вказані рішення Южноукраїнською міською радою не приймалися. Стосовно не запропонування позивачу вакантної посади директора КП ТВКГ, лише за результатом конкурсного відбору та на підставі пропозицій конкурсної комісії секретар Южноукраїнської міської ради має право призначити учасника конкурсного відбору на посаду директора КП ТВКГ. Просить відмовити у задоволенні позову.
27 лютого 2023 року від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якій вказує, що органами управління комунального підприємства є і керівник, і Наглядова рада підприємства. Директор комунального підприємства повинен діяти лише в межах компетенції, що окреслена статутом КП ТВКГ. Тому керівник КП ТВКГ при скороченні його посади діяв не у спосіб, що передбачений законами України та вийшов за межі своїх повноважень щодо затвердження та введення в дію штатного розкладу КП ТВКГ без обов'язкового попереднього погодження з Наглядовою радою. Скорочення його посади здійснено цілеспрямовано шляхом дискримінації його особисто як неугодної особи. Відповідачем надумано про нелегітимність Наглядової ради. Секретар Южноукраїнської міської ради Акуленко О.А. приймав участь у розгляді Господарським судом Миколаївської області від 20 жовтня 2021 року у справі №915/615/21 та підтвердив факт легітимності наглядової ради КП ТВКГ. Рішенням у даній справі відмовлено у задоволенні позову КП ТВКГ до Южноукраїнської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Южноукраїнської міської ради 8 скликання №334 від 22 квітня 2021 року «Про внесення змін до складу наглядової ради КП ТВКГ, затвердженого рішенням Южноукраїнської міської ради від 23 серпня 2018 року №1223». Відповідач визнає, що посада директора КП ТВКГ на момент його звільнення була вакантною, але зазначає, що призначення проходить лише за конкурсом. Однак дані твердження не відповідають дійсності.
27 лютого 2023 року від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якій вказує, що КП ТВКГ вдалось до введення суду в оману шляхом викладення недостовірної інформації. Також відповідач свідомо уникає ст. 62 ГК України щодо того, що підприємство діє на основі статуту. Тобто, керівник КП ТВКГ діяв не у спосіб, що передбачений законами України та вийшов за межі своїх повноважень щодо затвердження та введення в дію штатного розкладу КП ТВКГ без обов'язкового попереднього погодження з Наглядовою радою. Скорочення його посади здійснено цілеспрямовано шляхом дискримінації його особисто як неугодної особи. Відповідачем надумано про нелегітимність Наглядової ради. Жодним рішенням нелегітимність Наглядової ради КП ТВКГ не визнавалась. Вказує, що до укладення контракту з новим директором КП ТВКГ т.в.о не призначається. Його обов'язки виконує штатний заступник директора КП ТВКГ, який не отримує додаткової плати за це.
В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав та пояснив, що він не згоден із тим, що його скоротили. Вказує, що порушено порядок його скорочення, оскільки вказане скорочення не узгоджено з Наглядовою радою. На сьогодні відділ підготовки виробництва працює без керівника відділу, тобто функціональні обов'язки керівника відділу не змінювались. Перевагу при зайнятті посади майстра з дільниці обслуговування вузлів комерційного обліку було надано ОСОБА_3 , враховуючи її тривалий час та досвід роботи саме в даному напрямку, але в нього більший досвід в цьому напрямку, в тому числі у сфері користування лічильниками. Заяву на участь у конкурсі на заміщення вакантної посади директора КП ТВКГ подав.
Представник відповідача ОСОБА_4 суду пояснила, що Наглядова рада не приступила фактично до виконання своїх обов'язків, оскільки не було затверджено склад Наглядової Ради в порушення п. 7 ст. 77 ГК України. Нею було зроблено запит до члена Наглядової ради Мирошника, який повідомив, що засідання Наглядової ради не відбувалось, оскільки не було прийнято рішень Южноукраїнською міською радою, які б регламентували діяльність Наглядової ради. В Наглядову раду за погодженням штатного розкладу, новий штатний розклад не надсилали, оскільки Наглядова рада не працює. Щодо не запропонування посади директора, то ця посада не була вільною, внаслідок військового стану є тимчасово виконуючий обов'язки директора КП ТВКГ. Роботодавцем директора КП ТВКГ не є КП ТВКГ, а роботодавцем є Южноукраїнський міський голова, який підписує контракт з директором. На заміщення вакантної посади директора було оголошено конкурс, який ще не проводився. ОСОБА_3 та ОСОБА_1 були в однакових умовах, але ОСОБА_3 було надано перевагу, оскільки остання набагато більше працювала саме в цьому напрямку.
Вислухавши думку учасників справи, дослідивши надані докази в межах заявлених позовних вимог та заперечень, суд дійшов наступних висновків.
В судовому засіданні встановлено, що 03 грудня 2012 року ОСОБА_1 був прийнятий на роботу на посаду начальника відділу підготовки виробництва комунального підприємства «Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство». Підстава - наказ №96-ОС від 29 листопада 2012 року /а.с. 20-24/.
07 вересня 2022 року посилаючись на листи виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради № 15/02-34/3650 від 15 листопада 2021 року, № 15/02-34/1370 від 24 травня 2022 року, враховуючи складне фінансове становище підприємства (збитки, недостатність обігових коштів) в цілях проведення змін в організації виробництва праці КП ТВКГ, спрямованих на підвищення ефективності роботи персоналу, вдосконалення окремих трудових функцій, приведення штатної чисельності у відповідність до фінансових можливостей підприємства шляхом скорочення штату працівників та з метою недопущення росту адміністративних витрат КП ТВКГ тимчасово виконуючим обов'язки директора даного підприємства ОСОБА_5 було видано наказ №172 «Про скорочення штату працівників» /а.с. 11/, яким скорочено чисельність і штат працівників КП ТВКГ на 36,5 штатних одиниць, серед яких і посада начальника відділу підготовки виробництва. У зв'язку з скороченням штату працівників згідно з п. 1 Наказу внесено відповідні зміни до чинного штатного розкладу КП ТВКГ, затверджено його у новій редакції з 01 грудня 2022 року.
Нова редакція штатного розкладу додана до позовної заяви /а.с. 12-15/. Вказаний штатний розклад затверджено т.в.о. директора КП ТВКГ Судаковим Д. 19 серпня 2022 року та погоджено секретарем міської ради А. Акуленко 01 вересня 2022 року. Всього по підприємству 251,5 посад. Місячний фонд зарплати 2767291.
27 грудня 2022 року наказом т.в.о. директора КП ТВКГ Судакова Д.С. №109-ОС від 27 грудня 2022 року ОСОБА_1 звільнено з посади начальника відділу підготовки виробництва КП ТВКГ за скороченням чисельності та штату працівників згідно п.1 ст.40 КЗпП України. З наказом про звільнення позивача ознайомлено 27 грудня 2022 року /а.с. 16/.
Пленум Верховного Суду України в абзаці 1 пункту 19 постанови №9 від 6 листопада 1992 року «Про практику розгляду судами трудових спорів» роз'яснив, що розглядаючи трудові спори, пов'язані зі звільненням за п.1 ст.40 КЗпП України, суди зобов'язані з'ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не скористався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджувався він за 2 місяці про наступне вивільнення.
Відповідно до частини першої статті 78 Господарського кодексу України (далі - ГК України) комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Частиною 7 даної норми ГК України передбачено, що органами управління комунального унітарного підприємства є: керівник підприємства, який призначається (обирається) органом, до сфери управління якого належить підприємство, або наглядовою радою цього підприємства (у разі її утворення) і є підзвітним органу, який його призначив (обрав); наглядова рада підприємства (у разі її утворення), яка в межах компетенції, визначеної статутом підприємства та законом, контролює і спрямовує діяльність керівника підприємства.
Наглядова рада комунального унітарного підприємства утворюється за рішенням органу, до сфери управління якого належить комунальне унітарне підприємство. Критерії, відповідно до яких утворення наглядової ради комунального унітарного підприємства є обов'язковим, а також порядок утворення, організації діяльності та ліквідації наглядової ради та її комітетів, порядок призначення членів наглядової ради затверджуються рішенням відповідної місцевої ради.
Рішенням Южноукраїнської міської ради Миколаївської області №1223 від 23 серпня 2018 року /а.с. 26/ затверджено статут КП ТВКГ в новій редакції, обрано Наглядову раду КП ТВКГ у складі трьох осіб.
22 квітня 2021 року рішенням Южноукраїнської міської ради Миколаївської області №334 внесено зміни до п. 3 рішення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області №1223 від 23 серпня 2018 року, викладено його в новій редакції: обрано Наглядову раду КП ТВКГ у складі шести осіб /а.с. 27/.
Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 20 жовтня 2021 року у справі №915/615/21 /а.с. 109-120/ відмовлено у задоволенні позову КП ТВКГ до Южноукраїнської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Южноукраїнської міської ради 8 скликання №334 від 22 квітня 2021 року «Про внесення змін до складу наглядової ради КП ТВКГ», затвердженого рішенням Южноукраїнської міської ради від 23 серпня 2018 року №1223.
Рішенням Южноукраїнської міської ради Миколаївської області №1078 від 28 липня 2022 року /а.с. 28/ затверджено статут КП ТВКГ (далі - статут).
Згідно п. 1.1. статуту /а.с. 29-38/ КП ТВКГ створене відповідно до рішення Южноукраїнської міської ради від 26 листопада 2002 року № 53. Підприємство засноване на комунальній власності територіальної громади міста Южноукраїнська, статутний фонд якого утворений Южноукраїнською міською радою для задоволення суспільних та особистих потреб, і підпорядковане міській раді, в межах встановлених законодавством України та цим Статутом,
Підприємство є юридичною особою. Права та обов'язки юридичної особи Підприємство набуває з дня його державної реєстрації. Підприємство має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків України, печатку зі своїм найменуванням, кутові штампи та інші реквізити. Підприємство здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства України та цього Статуту. Підприємство несе відповідальність за своїми зобов'язаннями у межах належного йому на праві господарського відання майна, згідно з діючим законодавством України. Підприємство не відповідає за зобов'язаннями Засновника. Засновник не відповідає за зобов'язаннями Підприємства (п.п. 4.1. 4.4. Статуту).
Відповідно до п. 7.1 Статуту, поточне (оперативне) управління Підприємством здійснює директор Підприємства, який призначається на посаду міським головою шляхом укладання з ним контракту.
Згідно копії розпорядження Южноукраїнського міського голови №10-р від 14 січня 2022 року «Про призначення тимчасово виконуючого обов'язки директора комунального підприємства «Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство» Судакова Д.С. призначено тимчасово виконуючим обов'язки директора КП ТВКГ з 17 січня 2022 року до призначення на посаду директора підприємства у встановленому законодавством порядку за результатами конкурсного відбору/а.с. 54/.
Відповідно до п. 7.3.7 статуту директор підприємства затверджує штатний розпис (з обов'язковим попереднім погодженням з Наглядовою радою та погодженням з міським головою). За погодженням з Наглядовою радою визначає конкретні розміри посадових окладів, тарифних ставок і відрядних розцінок працівникам, а також надбавок, доплат, премій і винагород.
Пунктом 7.6.1. Статуту встановлено, що від імені власника поточний контроль за діяльністю підприємства здійснюється Наглядовою радою.
До складу Наглядової ради входять по два представники від єдиної постачальної організації - відокремленого підрозділу Південноукраїнська атомна електрична станція ДП НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», депутатів Южноукраїнської міської ради Миколаївської області та громадськості.
Склад Наглядової ради затверджується рішенням Южноукраїнської міської ради строком на 5 років (п. п. 7.6.2., 7.6.3)
Пунктом 7.6.4 визначені підстави для припинення повноваження члена Наглядової ради, зокрема якщо член Наглядової ради не бере участі у 5 засіданнях Наглядової ради поспіль. У випадку дострокового припинення повноважень члена Наглядової ради він замінюється іншою особою за поданням голови Наглядової ради на строк до закінчення строку повноважень цього складу Наглядової ради (за наявності подання).
Наглядова рада проводить свої засідання у разі потреби, але не рідше 1 разу на 1 місяць (п.п. 7.6.5, 7.6.6.).
Засідання Наглядової ради скликаються її головою або секретарем. Засідання Наглядової ради є повноважним за умови присутності на ньому більшості від її загального складу (п.п. 7.6.5, 7.6.6.).
Згідно копії відповіді на адвокатський запит від 14 лютого 2023 року /а.с. 55/ Южноукраїнською міською радою Миколаївської області не приймалось рішення щодо: 1. Критеріїв, відповідно до яких утворення Наглядової ради КП ТВКГ є обов'язковим. 2. Організація діяльності та ліквідації Наглядової ради та її комітетів КП ТВКГ. 3. Порядку призначення членів Наглядової ради КП ТВКГ. Затвердження порядку утворення Наглядової ради КП ТВКГ. 5. Визначення кола питань, що належать виключної компетенції Наглядової ради КП ТВКГ. Щодо питання чи відбувалися засідання Наглядової ради КП ТВКГ за 2021-2023 р.р., повідомляють, що не є розпорядниками цієї інформації.
Таким чином, з огляду на те, що Южноукраїнською міською радою, як засновником після внесення зміни до п. 3 рішення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області №1223 від 23 серпня 2018 року та обрання Наглядової ради КП ТВКГ у складі шести осіб, не ухвалено ряд рішень передбачених ч. 7 ст. 78 ГК України, такий орган, як Наглядова рада у даному складі не може вважатись легітимним, а відтак і здійснювати передбачений Статутом КП ТВКГ поточний контроль за даними підприємством, зокрема і погоджувати штатний розклад.
Що стосується наказу від 07 вересня 2022 року №172 «Про скорочення штату працівників», тимчасово виконуючого обов'язки директора комунального підприємства «Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство» ОСОБА_5 він був винесений в тому числі і з посиланням на листи Засновника Южноукраїнської міської ради про необхідність проведення даного скорочення та його метою є підвищення ефективності роботи персоналу, вдосконалення окремих трудових функцій, приведення штатної чисельності у відповідність до фінансових можливостей підприємства.
В зв'язку з винесенням даного наказу постала необхідність у внесенні змін у штатний розклад підприємства.
Штатний розклад у новій редакції також був погоджений засновником секретарем Южноукраїнської міської ради ОСОБА_6 , який виконує обов'язки Южноукраїнського міського голови на підставі Рішення Южноукраїнської міської ради від 16 червня 2022 року №1028 «Про дострокове припинення повноважень Южноукраїнського міського голови ОСОБА_7 ».
Як вбачається зі штатного розкладу, окрім посади позивача скорочено ряд інших посад.
Таким чином в судовому засіданні повністю доведений факт, що на комунальному підприємства «Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство» мало місце скорочення штату працівників.
Відсутність погодження штатного розпису контролюючим органом підприємства, а саме Наглядовою радою, стала наслідком того, що остання не є легітимною, тобто не працює.
Відповідно до частини третьої статті 64 ГК України підприємство самостійно визначає організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.
Питання зміни організаційної структури підприємства є правом відповідного суб'єкта господарювання при здійсненні ним господарської діяльності.
Частиною другою статті 65 ГК України передбачено, що власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства.
Згідно з позиціями Верховного Суду, викладеними у постановах від 16 січня 2018 року у справі № 519/160/16-ц (провадження № 61-312св17), від 06 лютого 2018 року у справі № 696/985/15-ц (провадження № 61-1214св18), від 12 червня 2019 року у справі № 297/868/18 (провадження № 61-393св19), від 28 квітня 2021 року у справі № 373/2133/17 (провадження № 61-8393св20), право визначати чисельність і штат працівників належить винятково власнику або уповноваженому ним органу. Отже, втручання в господарську та іншу діяльність підприємства не допускається.
З урахуванням вищенаведеного посилання позивача на ту обставину, що т.в.о. директора КП ТВКГ Судаков Д.С. вийшов за межі своїх повноважень не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні.
Статтею 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується, та на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Однією з гарантій забезпечення права громадян на працю є передбачений у статті 5-1 КЗпП України правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі, ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Положеннями частини другої статті 40 КЗпП України передбачено, що звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
Відповідно до частини першої статті 42 КЗпП України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.
Згідно статті 49-2 КЗпП України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством. Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації.
При вирішенні питання про те, чи мав змогу роботодавець виконати вимоги статті 49-2 КЗпП України про надання роботи працівникові, який вивільняється у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, суд має виходити з того, що за змістом цієї норми працівнику має бути запропонована наявна робота за відповідною професією чи спеціальністю і лише за відсутності такої роботи інша наявна робота. При цьому роботодавець зобов'язаний запропонувати всі вакансії, що відповідають зазначеним вимогам, які існують на цьому підприємстві, незалежно від того, в якому структурному підрозділі працівник, який вивільнюється, працював.
Таким чином однією з найважливіших гарантій для працівників при скороченні чисельності або штату є обов'язок власника підприємства чи уповноваженого ним органу працевлаштувати працівника, такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 09 серпня 2017 року у справі № 6-1264цс17.
Власник вважається таким, що належно виконав вимоги частини другої статті 40, частини третьої статті 49-2 КЗпП України щодо працевлаштування працівника, якщо запропонував йому наявну на підприємстві роботу, тобто вакантну посаду чи роботу за відповідною професією чи спеціальністю, чи іншу вакантну роботу, яку працівник може виконувати з урахуванням його освіти, кваліфікації, досвіду тощо.
У правовому висновку, викладеному у постанові Верховного суду України від 01 квітня 2015 року у справі № 6-40цс15, зазначено, що, оскільки обов'язок щодо працевлаштування працівника покладається на власника з дня попередження про вивільнення до дня розірвання трудового договору, за змістом частини третьої статті 49-2 КЗпП України роботодавець є таким, що виконав цей обов'язок, якщо працівникові були запропоновані всі інші вакантні посади (інша робота), які з'явилися на підприємстві протягом цього періоду і які існували на день звільнення.
Наказом №176 від 13 вересня 2022 року т.в.о директора КП ТВКГ Судакова Д. від 13 вересня 2022 року /а.с. 17/ «Про попередження працівників про заплановане звільнення у зв'язку зі скороченням штату» наказано старшому інспектору з кадрів ОСОБА_8 попередити працівників про звільнення 30 листопада 2022 року, в тому числі ОСОБА_1 начальника підготовки виробництва.
Згідно копії повідомлення «Про заплановане вивільнення» від 19 вересня 2022 року /а.с. 135/ ОСОБА_1 у зв'язку зі скороченням штату працівників КП ТВКГ пропонувались наступні вакансії: слюсар з обслуговування теплових мереж (та теплових вузлів абонентів), слюсар з ремонту устаткування теплових мереж, слюсар АВР (водопровідні мережі), слюсар АВР (каналізаційні мережі), електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, слюсар з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики. Позивач ознайомлений із повідомленням 20 вересня 2022 року.
Згідно копії повідомлення «Про заплановане вивільнення» від 05 жовтня 2022 року /а.с. 136/ ОСОБА_1 у зв'язку зі скороченням штату працівників КП ТВКГ пропонувались наступні вакансії: слюсар з обслуговування теплових мереж (та теплових вузлів абонентів), слюсар з ремонту устаткування теплових мереж, слюсар АВР (водопровідні мережі), слюсар АВР (каналізаційні мережі), електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, слюсар з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики, водій автотранспортних засобів та вакансії, які будуть введені в дію з 01 грудня 2022 року: технік-інспектор 1 категорії, рахівник, контролер водопровідного господарства, інженер зі збуту 1 категорії. Майстер дільниці з обслуговування вузлів комерційного обліку. Позивач ознайомлений із повідомленням 05 жовтня 2022 року.
Згідно копії повідомлення «Про заплановане вивільнення» від 21 жовтня 2022 року /а.с. 137/ ОСОБА_1 у зв'язку зі скороченням штату працівників КП ТВКГ пропонувалась додаткова вакансія водія автотранспортних засобів (2 гр до 7-ми тон) КП ТВКГ. Позивач ознайомлений із повідомленням 21 жовтня 2022 року.
Відповідно до копії заяви ОСОБА_1 від 14 жовтня 2022 року /а.с. 138/ останній надав згоду на призначення його з 01 грудня 2022 року майстром дільниці з обслуговування вузлів комерційного обліку.
Згідно копії відповіді на заяву від 25 листопада 2022 року /а.с. 146/ на посаду майстра дільниці з обслуговування вузлів комерційного обліку було подано дві заяви: ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . Комісією з визначення осіб, які мають переважне право залишитися на роботі, або щодо яких встановлено обмеження на звільнення прийнято рішення: «перевести на посаду майстра дільниці з обслуговування вузлів комерційного обліку ОСОБА_3 , враховуючи її тривалий стаж на підприємстві та досвід роботи саме в даному напрямку.
Згідно копії наказу (розпорядження) №103-ОС від 12 грудня 2022 року про прийняття на роботу 19 грудня 2022 року ОСОБА_9 (прізвище погано видно) на посаду слюсаря аварійно-відновлювальних робіт КП ТВКГ /а.с. 131/, копія наказу (розпорядження) №104-ОС від 16 грудня 2022 року про прийняття на роботу 19 грудня 2022 року ОСОБА_10 на посаду техніка-інспектора КП ТВКГ /а.с. 132/, копія наказу (розпорядження) №106-ОС від 19 грудня 2022 року про прийняття на роботу 20 грудня 2022 року ОСОБА_11 на посаду слюсара з ремонту устаткування теплових мереж 4 розряду КП ТВКГ /а.с. 133/, копія наказу (розпорядження) №74-ОС від 31 жовтня 2022 року про прийняття на роботу 01 листопада 2022 року ОСОБА_12 на посаду водія автотранспортних засобів (2 гр до 7-ми тон КП ТВКГ /а.с. 134/.
Таким чином з досліджених доказів вбачається, що звільнення позивача проведено з дотриманням вимог статей 40, 42, 49-2 КЗпП України, оскільки ОСОБА_1 були запропоновані всі наявні вакантні посади, а на обрану позивачем посаду останній не міг бути переведений, оскільки на зазначену посаду було переведено особу з тривалим стажем на підприємстві та досвідом роботи саме в даному напрямку.
Рішенням Южноукраїнської міської ради Миколаївської області №560 від 26 квітня 2012 року /а.с. 65/ затверджено Порядок призначення керівників підприємств, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Южноукраїнська, Типову форму контракту з керівником підприємства, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Южноукраїнська /а.с. 69-76/, Порядок проведення конкурсного відбору на заміщення вакантних посад керівників підприємств, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Южноукраїнська /а.с. 77-79/.
Відповідно до п. 2.1 Порядку призначення керівників підприємств, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Южноукраїнська прийняття на роботу керівника підприємства, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Южноукраїнська, здійснюється міським головою на підставі: подання керівника відповідного виконавчого органу Южноукраїнської міської ради, пропозицій конкурсної комісії /а.с. 66-68/.
Рішенням Южноукраїнської міської ради Миколаївської області №253 від 25 лютого 2021 року /а.с. 80-81/ внесено зміни до рішення Южноукраїнської міської ради від 26 квітня 2012 року №560, в тому числі в зміни до Порядку призначення керівників підприємств, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Южноукраїнська, зокрема, виключено у п. 2.1 слова «керівника відповідного виконавчого органу Южноукраїнської міської ради».
Розпорядженням Южноукраїнського міського голови № 19-р від 28 січня 2022 року «Про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора комунального підприємства «Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство» визначено склад комісії з проведення конкурсу та порядок його проведення /а.с. 82-83, 96/.
З урахуванням наведеного не заслуговують на увагу й посилання позивача, що йому не було запропоновано посаду директора КП ТВКГ, оскільки дана посада віднесена до посад комунальної власності територіальної громади міста, а не є однією з посад КП ТВКГ та призначення на дану посаду проходить за результатами конкурсного відбору.
Таким чином суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування наказу т.в.о. директора КП ТВКГ №172 від 09 вересня 2022 року «Про скорочення штату працівників»; поновлення його на роботі в КП ТВКГ на посаді начальника відділу підготовки виробництва КП ТВКГ з моменту звільнення та визнання протиправною бездіяльність відповідачів щодо незапропонування йому вакантної посади директора КП ТВКГ.
Вимога позивача щодо стягнення з КП ТВКГ на його користь середнього заробітку за час вимушеного прогулу з дати звільнення до дня поновлення на посаді начальника відділу підготовки виробництва КП ТВКГ є похідною від вимоги про поновлення його на роботі і тому також задоволенню не підлягає.
При ухваленні рішення суд виходить виключно з обсягу доказів, наданих сторонами. Рішенням у справі «Ruiz-Mateos проти Іспанії» від 23.05.1993р. ЄСПЛ вказав, що принцип змагальності процесу означає, що кожній стороні повинна бути надана можливість ознайомитися з усіма доказами та зауваженнями, наданими іншою стороною, а також, що вкрай важливо, відповісти на них. Суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, проте зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення ЄСПЛ у справі «Суомінен проти Фінляндії» від 1.07.2003р.).
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Оскільки позивача, звільнено від сплати судового збору за вимоги про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, на підставі ст.141 ЦПК України, судовий збір за вказані вимоги компенсується за рахунок Держави в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, інші судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 263, 265 ЦПК України, суд
ОСОБА_1 відмовити в позові до комунального підприємства «Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство», секретаря Южноукраїнської міської ради Акуленка Олександра Анатолійовича про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, визнання бездіяльності протиправною.
Судовий збір за вимоги про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу компенсувати за рахунок Держави в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Повне рішення буде складено протягом п'яти днів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне ім'я позивача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Старі Трояни, Кілійського району одеської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Повне найменування відповідача: Комунальне підприємство «Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство», місцезнаходження: вул. Європейська, 8, м. Южноукраїнськ, Вознесенського району, Миколаївська область, 55001, МФО 380805, ЄДРПОУ 31948866.
Повне найменування відповідача: секретар Южноукраїнської міської ради Акуленко Олександр Анатолійович, адреса Южноукраїнської міської ради: вул. Європейська, 48, м. Южноукраїнськ, Вознесенського району, Миколаївська область, 55002.
Суддя Южноукраїнського
міського суду Г. А. Далматова
Повний текст складено 24 березня 2023 року