22 березня 2023 року
м. Харків
справа № 638/10903/19
провадження № 22-ц/818/460/23
Харківський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
головуючого-судді - Тичкової О.Ю.,
суддів - Маміної О.В., Пилипчук Н.П.,
учасники справи:
позивач - Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради
відповідач - ОСОБА_1
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу апеляційну скаргу ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_1 на рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 05 грудня 2022 року ухвалене у складі суді Рибальченко Л.М.,-
В червні 2019 року Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради звернулось до суду з позовом в якому просило стягнути з відповідача суму надміру нарахованих грошових коштів у вигляді щомісячної грошової допомоги малозабезпеченій сім'ї в розмірі 26373,72 грн та судові витрати в розмірі 1921 грн.
В обґрунтуванні своїх вимог позивач зазначав, що 29 січня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. До заяви відповідач додав пакет документів передбачених п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям затвердженого постановою КМУ від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок) у тому числі подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням допомоги. Рішенням позивача від 23 січня 2018 року відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з 01 січня 2018 року по 30 червня 2018 року у розмірі 4395,62 грн щомісячно. При проведенні перевірки правильності та повноти інформації, що надана ОСОБА_1 для призначення соціальної допомоги , відділом державних соціальних інспекторів було виявлено, що чоловік відповідача - ОСОБА_3 має у своєму володінні чотири земельні ділянки для ведення сільського господарства. Таким чином, відповідно до абзацу 3 п. 10 Порядку, ОСОБА_1 не мала права на грошову допомогу. Розпорядженням позивача від 01 жовтня 2018 року №614115/145 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01 січня 2018 року по 30 червня 2018 року. Відповідачу направлялись листи про наявність переплати та необхідність повернення надміру нарахованої грошової допомоги в сумі 26373,72 грн., однак станом на день звернення позивача до суду з вказаним позовом, ОСОБА_1 вказану суму не повернула.
Рішенням Дзержинського районного суду м.Харкова від 05.12.2022 позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради надміру нарахованих грошових коштів у вигляді щомісячної грошової допомоги малозабезпеченій сім'ї в розмірі 26373 грн. 72 коп. та судовий збір в розмірі 1921 грн.
Рішення мотивовано тим, що при зверненні за одержанням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї відповідачем було вказано недостовірну інформацію. Таким чином ОСОБА_1 були надмірно нараховані грошові кошти у вигляді щомісячної грошової допомоги малозабезпеченій сім'ї у розмірі 26373,72 грн, які на вимогу управління в добровільному порядку повернуті не були.
Не погодившись з рішенням суду ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, не повне з'ясування обставин справи просив рішення скасувати та ухвалити нове яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що Позивачем не надано до суду жодного належного та допустимого доказу недобросовісності Відповідача та того, що вона умисно ввела Позивача в оману та зазначила завідомо недостовірну інформацію.
Відзиву на апеляційну скаргу до суду не надходило.
Згідно із частинами 1, 2 статті 367 Цивільного процесуального кодексу України (надалі ЦПК України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Судова колегія, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги в межах вимог, заявлених в суді першої інстанції, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню за таких підстав.
Згідно ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як установлено судом та підтверджується матеріалами справи 29 січня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Подаючи заяву про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, ОСОБА_1 була попереджена про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї. (а.с. 8-9).
До заяви відповідачем було подано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги. В декларації ОСОБА_1 зазначила, що членами її сім'ї є: чоловік ОСОБА_3 та двоє дітей - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . В розділі V «Відомості про земельні ділянки, що перебувають у власності або володінні (користуванні) членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей» декларації, відповідачем вказано, що члени її сім'ї включно з нею не мають майна, яке відноситься до вказаного розділу.
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради Зайцевій Є.С. призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з 01 січня 2018 року по 30 червня 2018 року у розмірі 4395,62 грн. (а.с. 6).
З копії акту №32 проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальних допомог від 27 вересня 2018 року вбачається, що згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта виявлено, що чоловік ОСОБА_1 - ОСОБА_3 має у своєму володінні чотири земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, а саме: 2 га, право власності набув 21.10.2015; 2 га, право власності набув 21.10.2015; 2 га, право власності набув 21.10.2015; 1,542 га, право власності набув 15.09.2017.(а.с. 22)
Перебування у приватній власності чоловіка ОСОБА_1 - ОСОБА_3 вказаних земельних ділянок підтверджується долученими до матеріалів справи інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта (а.с. 23-34).
Відповідно до копії розпорядження УПСЗН адміністрації Шевченківського району ХМР від 01 жовтня 2018 року №614115/145 гр. ОСОБА_1 в призначенні допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01 січня 2018 року по 30 червня 2018 року відмовлено на підставі проведення перевірки відділом держ соц. інспекторів (акт 32 від 27.09.2018), у зв'язку з тим, що чоловік заявника має не задекларовані земельні ділянки. (відповідно до п. 10 та п. 12 Постанови КМУ №250 від 24 лютого 2003 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" зі змінами та доповненнями).(а.с.35-36).
Відповідно до копії довідки від 22 листопада 2018 року сума виплаченої державної соціальної допомоги ОСОБА_1 за період з січня 2018 року по червень 2018 року становить 26373,72 грн.(а.с.37)
16 жовтня 2018 року позивачем направлено на адресу ОСОБА_1 повідомлення про повернення переплаченої суми соціальної допомоги у розмірі 26373,72 грн.. Проте суму переплачених коштів в розмірі 26373,72 грн. ОСОБА_1 не повернула.(а.с.40).
Нарахування та виплата допомоги малозабезпеченим сім'ям проводиться у відповідності до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення.
Відповідно до п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі Порядок) для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та II груп або інвалідами І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом І групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву і декларацію про доходи та майно.
Відповідно до абз. 2 п.10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» (зі змінами) соціальна допомога не призначається, у разі коли під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім'ї з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здача у найм або оренду житлового приміщення (будинку) або його частини; один чи кілька членів сім'ї працюють без оформлення трудових відносин у встановленому порядку; можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса тощо).
Відповідно до п.12 Порядку у разі, коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Виплата раніше призначеної соціальної допомога припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, і внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення (п.25 Порядку).
Згідно з п. 28 Порядку якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Положеннями статей 1212, 1215 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Як вбачається з матеріалів справи, у власності членів сім'ї ОСОБА_1 перебувають земельні ділянки (а.с. 23-34) про які відповідач позивача не повідомив.
Тому висновок суду про надання ОСОБА_1 недостовірної інформації для отримання державної соціальної допомоги відповідають встановленим у справі обставинам та є підставою для стягнення безпідставно набутих відповідачем коштів.
Доводи апелянта стосовно того що Позивачем не надано до суду жодного належного та допустимого доказу недобросовісності Відповідача суд не приймає до уваги, оскільки це спростовується матеріалами справи, а саме заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, де нею зазначено, що члени її сім'ї включно з нею не мають майна, яке відноситься до вказаного розділу.(земельні ділянки)
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити суду, та відмінності, які існують в державах - учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень (Проніна проти України, № 63566/00, пр. 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 р.).
За таких обставин судова колегія вважає, що суд повно встановив обставини у справі, дав належну оцінку доказам на їх підтвердження та дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 не спростували висновку суду про задоволення позову тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - залишити без змін.
Оскільки апеляційну скаргу залишено без задоволення, питання щодо перерозподілу судових витрат відповідно до статті 141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір» не вирішувалося.
Керуючись ст. ст. 367, 374, 376,381,382,384 ЦПК України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 05 грудня 2022 року -залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення у випадках, передбачених ст. 389 ЦПК України.
Повний текст постанови складено 22 березня 2023 року.
Головуючий О.Ю.Тичкова
Судді О.В.Маміна
Н.П.Пилипчук