ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
16.03.2023Справа № 910/15275/21
Господарський суд міста Києва у складі судді Щербакова С.О., за участю секретаря судового засідання Вершиніної Д.О., розглянувши матеріали господарської справи
за позовом Компанії Смарт Холдинг (Сайпрус) Лтд;
до Антимонопольного комітету України
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача -
Акціонерне товариство "Харківобленерго"
про визнання недійсним рішення
Представники:
від позивача: Гончаренко С.М.;
від відповідача: Прохоров Є.І.;
від третьої особи: не з'явився
Компанія Смарт Холдинг (Сайпрус) Лтд (далі - позивач) звернулася до Господарського суду міста Києва з позовом до Антимонопольного комітету України (далі - відповідач) про визнання недійсним рішення Антимонопольного комітету України № 436-р від 22.07.2021, відповідно до якого Антимонопольний комітет України постановив скасувати рішення Антимонопольного комітету України від 28 січня 2021 року № 51-р про надання дозволу компанії «SMART HOLDING (CYPRUS) LTD» (м. Лімасол, Кіпр) на придбання акцій акціонерного товариства «ХАРКІВОБЛЕНЕРГО» (м. Харків, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи 00131954), що забезпечує перевищення 25 відсотків голосів у вищому органі управління товариства.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 07.06.2022 (суддя Мандриченко О.В.) у задоволенні позову відмовлено повністю.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 05.10.2022 рішення Господарського суду міста Києва від 07.06.2022 у справі №910/15275/21 залишено без змін.
Постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 08.12.2022 рішення Господарського суду міста Києва від 07.06.2022 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 05.10.2021 у справі № 910/15275/21 скасовано. Справу № 910/15275/21 передано на новий розгляд до Господарського суду міста Києва.
20.12.2022 матеріали справи № 910/15275/21 надійшли до Господарського суду міста Києва та згідно автоматизованої системи документообігу передані на розгляд судді Щербакова С.О.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.12.2022 прийнято справу № 910/15275/21 до свого провадження. Розгляд справи № 910/15275/21 здійснюється за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 26.01.2023.
05.01.2023 через відділ автоматизованого документообігу суду відповідач подав письмові пояснення, в яких зазначає, що рішення Комітету відповідає вказівкам та висновкам Верховного Суду викладеним у постанові від 08.12.2022 у даній справі, оскільки встановлено як факт недостовірності інформації, на підставі якої прийнято рішення, так і наявність безпосереднього причинно-наслідкового зв'язку між такою недостовірною інформацією та прийняттям незаконного та/або необгрунтованого рішення.
19.01.2023 до суду надійшли письмові пояснення Акціонерного товариства "Харківобленерго", в яких третя особа зокрема зазначає, що заява про надання дозволу на концентрацію з боку об?єкта придбання - АТ «Харківобленерго» (учасника концентрації) не підписувалася, інформація та матеріали підписання або ж відмови від підписання уповноваженими представниками - заявниками не надавалася, як і не надано доказів того, що представники позивача були уповноважені на підписання заяви від імені АТ «Харківобленерго». Крім того, третя особа зазначає, що на момент винесення Комітетом оскаржуваного рішення АТ «Харківобленерго» не визначено як особу-заявника за спільною заявою.
25.01.2023 через відділ автоматизованого документообігу суду позивач подав письмові пояснення, в яких зазначає, що відповідачем в оскражуваному рішенні не встановлено факт недостовірності інформації, на підставі якої Комітетом прийнято рішення та факт впливу цієї недостовірної інформації на прийняте Комітетом рішення. Також, позивач вказує, що Комітет не мав права скасувати рішення про надання дозволу на концентрацію без прийняття нового рішення в силу вимог ч. 3 ст. 58 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Підготовче засідання призначене на 26.01.2023 не відбулося у зв'язку з повітряною тривогою в місті Києві.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.01.2023 призначено підготовче судове засідання на 16.02.2023.
10.02.2023 до суду надійшла заява АТ «Харківобленерго» про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
У судовому засіданні 16.02.2023, суд зобов'язав Антимонопольний комітет України надати суду належним чином засвідчені копії всіх матеріалів антимонопольної справи на підставі яких прийняті оскаржувані рішення Антимонопольного комітету України № 436-р від 22.07.2021 та від 28 січня 2021 року № 51-р, на електронному носії.
Також, у судовому засіданні 16.02.2023 оголошено перерву до 02.03.2023.
У судовому засіданні 02.03.2023 оголошено перерву до 16.03.2023, у зв'язку з невиконанням відповідачем вимог протокольної ухвали суду щодо надання всіх матеріалів антимонопольної справи, які стосуються прийнятих Комітетом рішень № 51-р та № 436-р на електронному носії.
14.03.2023 через відділ автоматизованого документообігу суду від Антимонопольного комітету України надійшло клопотання про приєднання документів та здійснення розгляду справи у закритому судовому засіданні, відповідно до якого Комітет на виконання вимог протокольної ухвали суду від 16.02.2023 надав копії матеріалів антимонопольної справи на підставі яких прийняті оскаржувані рішення Антимонопольного комітету України № 436-р від 22.07.2021 та від 28 січня 2021 року № 51-р на електронному носії, а також просить суд розгляд даної справи здійснювати у закритому судовому засіданні та надавати матеріали антимонопольної справи для ознайомлення АТ «Харківобленерго» без права здійснення ксерокопій або фотокопій.
Розглянувши подане відповідачем клопотання про розгляд справи у закритому судовому засіданні, проаналізувавши норми господарського процесуального законодавства України, суд відзначає наступне.
Приписами статті 20 Закону України "Про інформацію" передбачено, що за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.
Інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами (частина 1 та 3 статті 21 Закону України "Про інформацію").
У частині 2 статті 7 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що розпорядники інформації, визначені частиною першою статті 13 цього Закону, які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди - лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Згідно приписів статті 40 Закону України "Про захист економічної конкуренції" особи, які беруть (брали) участь у справі, мають право ознайомлюватися з матеріалами справи (крім інформації з обмеженим доступом, а також інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які беруть (брали) участь у справі, або перешкодити подальшому розгляду справи); наводити докази, подавати клопотання, усні й письмові пояснення (заперечення), пропозиції щодо питань, які виносяться на експертизу; одержувати копії рішень у справі (витяги з них, крім інформації з обмеженим доступом, а також інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі); оскаржувати рішення в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ст. 22-1 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», інформація з обмеженим доступом, одержана Антимонопольним комітетом України, його територіальними відділеннями у процесі здійснення своїх повноважень, використовується ними виключно з метою забезпечення виконання завдань, визначених законодавством про захист економічної конкуренції, і не підлягає розголошенню та оприлюдненню, крім випадків: надання інформації органам слідства та суду відповідно до закону; недотримання вимог, встановлених частиною другою статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації"; інших випадків, встановлених законом.
За розголошення комерційної таємниці працівники Антимонопольного комітету України, його територіальних відділень несуть відповідальність, встановлену законом.
Частиною 2 статті 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" органи Антимонопольного комітету України оприлюднюють рішення за результатом розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції на офіційному веб-сайті Антимонопольного комітету України протягом 10 робочих днів з дня його прийняття. Рішення підлягає оприлюдненню в повному обсязі, крім інформації, яка визначена інформацією з обмеженим доступом. Інформація з обмеженим доступом має бути виключена або зачорнена чи змінена в інший спосіб, який забезпечує достатній її захист та достатню прозорість щодо обґрунтування органом Антимонопольного комітету України прийнятого рішення.
Згідно ч. 8 ст. 8 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи у закритому судовому засіданні проводиться у випадках, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, необхідності захисту особистого та сімейного життя людини, а також в інших випадках, установлених законом.
Про розгляд справи у закритому судовому засіданні постановляється ухвала. Суд ухвалою може оголосити судове засідання закритим повністю або закритою його частину (ч. 9 ст. 8 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до ч.ч. 10, 11 ст. 8 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи та вчинення окремих процесуальних дій у закритому судовому засіданні проводяться з додержанням правил здійснення судочинства в господарських судах. Під час такого розгляду можуть бути присутні лише учасники справи, а в разі необхідності - свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі. Суд попереджає зазначених осіб про обов'язок не розголошувати інформацію, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбувається в закритому судовому засіданні. Використання систем відеоконференц-зв'язку та транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет у закритому судовому засіданні не допускаються.
Враховуючи наведене вище, з метою запобігання розголошення інформації з обмеженим доступом, яка міститься в матеріалах антимонопольної справи на підставі яких прийняті рішення Антимонопольним комітетом України № 436-р від 22.07.2021 та від 28 січня 2021 року № 51-р, суд дійшов висновку, що клопотання Антимонопольного комітету України про розгляд справи у закритому судовому засіданні підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
1. Клопотання Антимонопольного комітету України про розгляд справи у закритому судовому засіданні - задовольнити.
2. Розгляд справи № 910/15275/21 проводити у закритому судовому засіданні.
3. Обмежити доступ до матеріалів справи шляхом заборони зняття копій з матеріалів, які містять інформацію з обмеженим доступом.
Ухвала набрала законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Дата складання та підписання повного тексту ухвали: 21.03.2023.
Суддя Щербаков С.О.