Постанова від 20.07.2010 по справі 2а-9342/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

20 липня 2010 року № 2а-9342/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Покотило М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомСуб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1

до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва

провизнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 1593/17-04 від 04.06.2010

за участю представників сторін:

від позивача : ОСОБА_2

від відповідача: Мазніченко О.В.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 1593/17-04 від 04.06.2010.

Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що відповідачем неправомірно визначене в оспорюваному податковому повідомленні рішенні № 1593/17-04 від 04.06.2010 податкове зобов'язання за платежем: податок з доходів фізичних осіб в сумі 7 001,44 грн., у зв'язку з перевищенням у III кварталі 2009 року граничного обсягу річної виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) на суму 62 235 грн., у той час як позивач був зареєстрований платником єдиного податку та за результатами господарської діяльності за звітний податковий період сплатив такий податок за ставкою і в порядку визначеному Указом Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва". Тому, до переходу на загальну систему оподаткування суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 відповідно до Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" не була платником податку з доходів фізичних осіб, оскільки вказаний податок сплачувався нею у складу єдиного податку, і, відповідно, доходи отримані нею в I-III кварталах 2009 року, в тому числі і сума перевищення визначеного об'єму виручки від реалізації продуктів (товарі, робіт, послуг), не повинні включатись в загальний оподаткований дохід за 2009 рік.

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.06.2010 відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

У судовому засіданні 12.07.2010 було оголошено перерву.

Представник позивача у судовому засіданні 20.07.2010 підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

У судовому засіданні 20.07.2010 року представник відповідача проти позову заперечив та просив суд відмовити у задоволені позовних вимог. На обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що позивач перебуваючи на спрощеній системі оподаткування у 2009 році отримала виручку від реалізації продукції у сумі 562 235,00 грн., що перевищує на 62 235,00 грн. обсяг виручки від реалізації продукції за рік, встановлений статтею 1 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", а тому позивачем в порушення вимог підпункту 8.2.1 пункту 8.2 статті 8 та пункту 19.1 статті 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" та підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами " не задекларовано доход в розмірі 62.235,00 грн. З огляду на вище викладене відповідач дійшов висновку , що в порушення статті 13 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" позивачем було занижено значення суми чистого (оподаткованого) доходу з врахуванням норм витрат у III кварталі 2009 року на 46, 674, 25 грн.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення пору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

ВСТАНОВИВ:

Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 зареєстрована Голосіївською районною у місті Києві державною адміністрацією 30.06.2004 та 08.07.2004 року взята на облік Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі міста Києва.

Як вбачається з акту перевірки № 80/17-04/НОМЕР_1 від 21.05.2010 суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 була перереєстрована Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією.

У період з 01.01.2009 по 31.12.2009 суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 перебувала на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

З 29.04.2010 по 18.05.2010 Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва була проведена документальна планова виїзна перевірка дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 за результатами якої складено акт № 80/17-04/НОМЕР_1 від 21.05.2010.

Перевіркою встановлено заниження суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_1 значення чистого (оподаткованого) доходу у III кварталі 2009 року на 46 676,25 грн., чим порушено статтю 13 декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян". Нарахована за результатами перевірки сума податку з доходів фізичних осіб становить 7 001,44 грн.

Отримання суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_1 доходу від підприємницької діяльності у розмірі 562 235,00 грн. за період I-III квартал 2009 року, не заперечувалось.

За результатами проведеної перевірки складено акт № 80/17-04/НОМЕР_1 від 21.05.2010.

На підставі зазначено акту перевірки відповідачем було прийнято повідомлення-рішення № 1593/17-04 від 04.06.2010, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем: податок з доходів фізичних осіб у сумі 7 001,44 грн., яке мало місце у зв'язку з перевищенням підприємцем у III кварталі 2009 обсягу виручки встановленого статтею 1 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" граничного розміру річної виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) на суму понад 500,000 грн.

Відповідно до статті 11 Закону України "Про державну підтримку малого підприємництва", застосування суб'єктами малого підприємництва спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності здійснюється в порядку, встановленому законодавством України, такий порядок визначає Указ Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва".

Згідно статті 1 вище зазначеного Указу Президента України встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується до суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки від реалізації (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. грн. Виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про роз'яснення Указу Президента України від 3 липня 1998 року № 727 " у статті 1 зазначеного Указу під словом "рік" розуміється календарний рік, тобто з 1 січня по 31 грудня.

Тобто, єдиним податком обкладається сума виручки, яка не перевищує 500 тис. грн., і відповідно до частини восьмої пункту 2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" лише доходи, отриманні від здійснення підприємницької діяльності, що обкладаються єдиним податком, не включаються до складу сукупного оподатковуваного доходу за підсумками звітного року такого платника та осіб, що перебувають з ним у трудових відносинах, а сплачена сума єдиного податку є остаточна і не включається до перерахунку загальних податкових зобов'язань як самого платника, так і осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, включаючи членів його сім'ї, які беруть участь у підприємницькій діяльності.

В разі порушення статті 1 даного Указу Президента України, а саме перевищення обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за календарний рік 500 тис. грн., платник єдиного податку, згідно із статтею 5 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності зі сплатою податку з доходів фізичних осіб за правилами, встановленими розділом 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян». Відповідно до статті 14 даного Декрету такий перехід платник податку повинен здійснити самостійно, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу), шляхом подання до податкового органу за його податковою адресою такого платника. Декларація подається протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу .

Позивачем було допушено перевищення у III кварталі 2009 обсягу встановленого статтею 1 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" граничного розміру річної виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) на суму понад 500,000 грн., яке позивачем не заперечувалось. Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 повинна була перейти на загальну систему оподаткування обліку та звітності зі сплатою податку з доходів фізичних осіб з VI кварталу 2009, однак в порушення вимог статті 5 вище зазначено Указу Президента України, позивач перешла на загальну систему оподаткування, обліку та звітності зі сплатою податку з доходів фізичних осіб лише з I кварталу 2010.

Відповідно до частини третьої статті 11 Закону України "Про державну підтримку малого підприємництва" та статті 4 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" спрощена система оподаткування, бухгалтерського обліку та звітності може застосовуватися поряд з діючою загальною системою оподаткування, бухгалтерського обліку та звітності, передбаченою законодавством, на вибір суб'єкта малого підприємництва.

З огляду на вище викладене суд дійшов висновку, що запровадження спрощеної системи оподаткування поряд із діючою загальною системою оподаткування було спрямоване, насамперед, на введення пільгового режиму оподаткування для тих суб'єктів господарювання, які до цього часу перебували на загальній системі оподаткування, у разі відповідності діяльності цих суб'єктів критеріям (умовам), встановленим статтею 1 Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва”, а тому оподаткування доходів, отриманих платником єдиного податку з порушенням умов перебування на спрощеній системі оподаткування, повинно здійснюватися із застосуванням правил загальної системи оподаткування.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись вимогами статтями 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені адміністративного позову суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 1593/17-04 від 04.06.2010 відмовити повністю.

Постанова відповідно до вимог ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя О.П. Огурцов

Постанова складена в повному обсязі 26.07.2010 року.